Kulinaria

Ja ostatnio do tego typu potraw polubiłem dodawać słodki sos sojowy. Świetna sprawa, polecam.
 
Shepherds Pie



zajebisty placek ziemniaczany z nadzieniem miesno warzywnym







robimy puree ziemniaczane - gotujemy ziemniaki, odcedzamy, dodajemy maslo i ugniatamy na gladka mase, odstawiamy do ostudzenia



14t93bl.jpg








kroimy warzywa - ja uzylem marchewki, kalarepy, selera naciowego, pora i chili



2ppd0eu.jpg








smarzymy w garnku mieso mielone (400-500g) dodajemy warzywa i podsmarzamy z miesem



dodajemy lyzke maki i zalewamy goraca woda



2hovhc2.jpg








solimy, pieprzymy wedlug uznania dodajemy lisc laurowy i ziele angielskie i gotujemy na malym ogniu przez 30 min.







forme do zapiekania smarujemy oliwa i opruszamy delikatnie bulka tarta i ziolami prowansalskimi. wykladamy forme ostudzonym puree ziemniaczanym tak mniej wiecej 1,5cm grubosci.



2vcduyo.jpg








po 30 minutach odcedzamy nasze warzywa z miesem na durszlaku a wywar zlewamy z powrotem do garnka.



wykladamy farsz do formy i dociskamy zeby nie bylo pustych miejsc.



2rmnq69.jpg




zakrywamy reszta puree i dociskamy. zmarujemy oliwa i opruzamy bulka tart i ziolami prowansalskimi



a9pjlw.jpg








wrzucamy do pieca 200 stopni na okolo 40 minut (tak zeby sie ladnie zrumienilo)



w tym czasie wywar redukujemy i doprawiamy w razie potrzeby. 20 minut na srednim ogniu bez przykrycia powinno wystarczyc. jesli nie to trzymac dluzej na ogniu az nabierze konsystencji sosu.



wyciagamy nasze dzielo z pieca



10ponpz.jpg








i wpierdalamy az sie uszy trzesa



10fammw.jpg




zrobilem do tego surowke z bialej rzepy, marchwii, pora i jogurtu no i pieprzu i soli.



SMACZNEGO
 
dobryskun, w Anglii mega popularna "zapiekanka", rzeczywiście całkiem smaczna. Zapomniałeś dopisać, że najlepiej smakuje gdy przyrządzamy z otwartym browarkiem (kapsel na pierwszym screenie) :D
 
dobryskun,narobiles mi apetytu,ze przed snem(u mnie prawie polnoc)zaczolem buszowac po lodowce jak bym dzis nic nie jadl.Jesli jutro bede mnial zgage to Ciebie bede za to winil.



Dzieki za ladnie zilustrowany przepis.
 
ja zrobiłem dziś burito...wszystko jest cudownie puki się tego nie je... w końcu to tylko materialne dobra... trudno odnaleźć przyjemność w jedzeniu przygotowanego przez siebie samego dania (zgroza)..., cały smak tkwi w gotowaniu dla kogoś..i w jedzeniu przygotowanego jedzenia przez kogoś....



mimo że jestem doskonałym kucharzem wole zjeść zakalec przygotowany z sercem niż swój własny idealny wypiek
 
Respect- zawsze gotuje z piwkiem i prawie do kazdego dania troszeczke dolewam, tak w sam raz zeby obiad nie byl suchy ;)
 
imjsld.jpg

Pizza Duo Fromaggi Pepperoni Chilli

Ciasto:
2 szklanki maki
3/4 szklanki cieplej wody
Czubata lyzeczka suchych drozdzy
Oliwa

Do wody dodajemy drozdze, szczypte cukru, szczypte soli i lyzke oliwy

Wlewamy do maki i dobrze wyrabiamy

Odstawiamy na 45 min do wyrosniecia przykryte szmatka

Robimy sos:
pomidory z puszki wlewamy do garnka i gotujemy, dodajemy sol pieprz i lyzke octu balsamiczego. Troche bazylii i oregano. Mixujemy blenderem i dodajemy mala lyzeczke cukru. Odstawiamy do przestudzenia.

Kroimy dodatki:
Pepperoni, troszke cebuli, pieczarki, chilli
Scieramy ser.

jak ciasto wyrosnie opruszamy blache maka i rozprowadzamy ciasto na jaki ksztalt chcemy.

smarujemy porzadnie sosem, kladziemy 3/4 sera na to pieczarki cebule i chilli. Obsypujemy reszta sera i rozkladamy pepperoni. Na koniec kruszymy ser plesniowy blue i rzucamy na pizze.

wkladamy do nagrzanego do 200 stopni pieca na okolo 15 min. Boki maja byc lekko zarumienione.

smacznego
 
Polecam kupić kamień do pieczenia pizzy. Świetna sprawa, koszt nie taki duży bo spokojnie do 100zł można kupić. Ciasto jest wtedy prawie w 100% wypieczone tak jak w pizzeri.
 
Buddy Valastro Pizza-wielokrotnie sprawdzana

Ciasto:

Składniki:
[*]
3 ° szklanki mąki
[*]
Szklanka letniej wody
[*]
° łyżeczki suchych drożdży
[*]
1 ° łyżeczki morskiej soli
[*]
2 łyżki oliwy z oliwek

Przygotowanie ciasta:

Wymieszaj wszystkie składniki i zagnieć ciasto (zagniataj około 3-4 minuty) Jeżeli ciasto jest zbyt suche, dodaj wody, jeśli zbyt lepkie dosyp mąki. Po dokładnym połączeniu składników wyrabiaj ciasto na stolnicy posypanej mąką przez około 7 minut. Uformuj z ciasta kulę i przełóż do miski lekko wysmarowanej olejem. Przykryj ściereczką i odstaw na 30-45 minut żeby wyrosło. Po tym czasie umieść ciasto na stolnicy lekko posypanej mąką i ściśnij, żeby pozbyć się nadmiaru powietrza. Podziel ciasto na 6 części i uformuj z nich kule. Jeżeli będziesz używać ciasta dziś, to przykryj podzielone ciasto ściereczką i odstaw jeszcze na godzinę. Ciasto możesz również przechować przez noc w lodówce przykryte naoliwioną folią. Wtedy przed użyciem pozostaw jest na 15 minut w temperaturze pokojowej.

<h2 class="western">
Sos do pizzy:

Składniki:

  • 3 puszki 250g pomidorów bez skórki

  • 2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin

  • 1 rozbity ząbek czosnku

    2 łyżki startego parmezanu

    1 płaska łyżeczka cukru

    Sól
Przygotowanie:

Połącz składniki za pomocą blendera i pozostaw na godzinę w temperaturze pokojowej, aby smaki się połączyły.

<h2 class="western">
1. Pizza cztery sery:


Składniki:

1 porcja ciasta

° szklanki startego sera Fontinella

° szklanki startej mozarelli

° szklanki startego sera pecorino Romano
eight: 100%">° szklanki świeżej ricotty[*]
° szklanki sosu do pizzy
[*]
2 łyżki świeżego oregano

Przygotowanie:

W piekarniku umieść kamień do pieczenia pizzy i rozgrzej piekarnik do temperatury 260[sup]oC. Rozwałkuj ciasto na koło o średnicy około 25 cm. Umieść ciasto na opruszonej mąką stolnicy. Rozprowadź na cieście cienką warstwę sosu pomijając brzegi. Rozsyp na ciasto wszystkie rodzaje sera i oregano. Umieść pizzę na 7-10 minut w piekarniku.

<h2 class="western">
2. Pizza Margarita

Składniki:

  • 1 porcja ciasta

  • ° szklanki sosu do pizzy

  • 100 g mozzarelli pokrojonej w plastry o grubości około 0.5 cm

  • 6 listków świeżej bazylii

  • Sól

  • Oliwa z oliwek extra virgin

    Przygotowanie:

    W piekarniku umieść kamień do pieczenia pizzy i rozgrzej piekarnik do temperatury 260o[/sup]C. Rozwałkuj ciasto na koło o średnicy około 25 cm. Umieść ciasto na opruszonej mąką stolnicy. Rozprowadź na cieście cienką warstwę sosu pomijając brzegi. Rozłóż na pizzy mozzarellę i bazylię. Włóż pizzę do piekarnika na 7-10 minut. Po wyjęciu z piekarnika dopraw solą i skrop oliwą z oliwek.



    <h2 class="western">
    3. Pizza Prosciutto i Arugula


  • Składniki:

  • 1 porcja ciasta do pizzy

    2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin

    1 duży zgnieciony ząbek czosnku

    200g świeżej mozzarelli

    4 plastry prosciutto , podartej na małe kawałki

    Pół szklanki młodej rukoli

    ° szklanki słodkich winogronowych pomidorów, pokrojonych wzdłuż

    Starty parmezan

    Sól i pieprz
n-top: 0.49cm; margin-bottom: 0.49cm; line-height: 100%">Przygotowanie:
Rozgrzej gril, ruszt przykryj folią aluminiową. W małej misce wymieszaj oliwę z czosnkiem i pozostaw na kilka minut. Rozwałkuj ciasto na koło o średnicy około 25 cm. Jedną stronę ciasta wysmaruj oliwą z czosnkiem. Posmarowaną stroną ułóż ciasto na grilu, przykryj pokrywką grila, lub folią aluminiową i griluj 4-5 minut aż ciasto będzie złote Posmaruj surową stronę ciasta oliwą z czosnkiem i odwróć ciasto. Griluj dwie minuty. Po tym czasie rozłóż na cieście mozzarellę i szynkę. Przykryj znowu pizzę, żeby mozzarella mogła się roztopić. Umieść na pizzy ukolę i pomidory. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

<h2 class="western">
4. Słodka pizza:

Składniki:

  • 1 porcja ciasta do pizzy

  • 1 łyżka masła

  • ° szklanki cukru

  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu

  • ° szklanki Nutelli

  • 2 dojrzałe banany pokrojone w plasterki

    ° szklanki truskawek pokrojonych w plasterki

    Składniki sosu czekoladowego:

    1 szklanka kulek z półsłodkiej czekolady

    ° szklanki śmietanki

    1 łyżka masła

    1 łyżeczka wanilii
Przygotowanie:

W piekarniku umieść kamień do pieczenia pizzy i rozgrzej piekarnik do temperatury 260[sup]o[/sup]C. Rozwałkuj ciasto na koło o średnicy około 25 cm. W misce wymieszaj cukier z cynamonem. Wysmaruj ciasto rozpuszczonym masłem pomijając brzegi. Rozsyp na ciasto cukier z cynamonem. Włóż do piekarnika na 5-7 minut. Po wyjęciu rozsmaruj na cieście Nutellę. Udekoruj bananami i truskawkami, skrop sosem czekoladowym.

Przygotowanie sosu czekoladowego:

W rondelku rozpuść czekoladę ze śmietanką, cały czas mieszając. Kiedy powstanie gładka masa dodaj masło i wanilię, Dokładnie wymieszaj.
 
Polecam zupke z jarmużem. Jarmuż to taka bardziej treściwa sałata. Nie byłem przekonany co do używania go w zupie ale smak mnie po prostu oszołomił. Jarmuż ma fajną elastyczną konsystencję i idealnie komponuje się z kulkami ciecierzycy.

PS Ja nie dodałem ziemniaków i nie miksowałem niczego, część ziaren ciecierzycy tylko zgniotłem. Strasznie sycące.


Składniki na 6-8 dużych porcji:
- 1 mała cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1,5 litra bulionu warzywnego
- 500g ziemniaków (obrane i pokrojone w kostkę)
- 450g ciecierzycy (namoczonej i ugotowanej lub z puszki)
- 400g jarmużu (lub 200g szpinaku i 200g jarmużu albo sam szpinak)
- 2 łyżeczki kminu rzymskiego
- 2 łyżeczki kolendry
- opcjonalnie 1 łyżka tahiny
- chilli w proszku
- sól i pieprz
Przygotowanie:
1. Cebulę i czosnek posiekać i gotować w minimalnej ilości wody pod przykryciem ok. 10 min. Dodać kmin i kolendrę, dolać bulion i zmiksować, jeśli użyte były całe ziarna przypraw. Jeśli używamy zmielonych, nie trzeba miksować.
2. Dodać ziemniaki i ciecierzycę. Gotować ok. 20 min. aż ziemniaki zmiękną. Odlać ok. 1/3 zupy starając się wybrać ziemniaki i bulion a jak najmniej ciecierzycy. Odlaną część zmiksować na gładko i dodać do reszty zupy. To jest prosty sposób na zagęszczanie bez użycia mąki itp.wspaniałości.

3. Dodać poszatkowany jarmuż (i/lub szpinak) i gotować jeszcze 10 min. Na koniec doprawić pieprzem, szczyptą chilli i możliwie jak najmniejszą ilością soli.
 
Miód malina : D przepis znajdo : ) zabawy co nie miara : D
taka w tym roku choineczka u mnie będzie ze słodyczy : D
zix89f.jpg

erbcdl.jpg
 
Zrobiłem dziś na kolacje Kotlet schabowy z kapustą zasmażaną i puree ziemniaczanym z Biedronki, więc:

-idziesz do Biedronki
-kupujesz opakowanie, płacisz w sensie (nie kradnij bo polecą po pensji pracownikom za brak towaru)
-rozparcelowujesz (możliwe że nie ma takiego słowa w sjp) opakowanie od jedzenia
- podgrzewasz, nie za długa raczej bo jak pójdziesz w tym czasie spamować na cohones to wyjdzie z tego krowi placek, wiem co mówię
- przekładasz na najlepszą porcelanę po babce
- opierdalasz i włala

Wykwintna kolacja dla dwojga to koszt jednego kebaba (o_O), w opcji solo możesz pozwolić sobie na trójkącik z dwoma perłami (łaaajz lajf).
No dobra da się to zjeść z braku laku, w każdym razie nie gorsze niż jedzenia na rumuńskiej stacji benzynowej w towarzystwie bezdomnych psów i prostytutek wątpliwej urody.

PS Zupę i placek powyżej chętnie kiedyś ogarnę;)
 
Last edited:
Nie tyle co przygoda, co miałem okazje jechać przez Rumunię:D Ponure bary przydrożne, dziwki koczujące (dosłownie siedzące na kupach śmieci) na każdym kroku i wszędzie wglądające (też do talerza) bezdomne psie mordy:)
 
Nie tyle co przygoda, co miałem okazje jechać przez Rumunię:D Ponure bary przydrożne, dziwki koczujące (dosłownie siedzące na kupach śmieci) na każdym kroku i wszędzie wglądające (też do talerza) bezdomne psie mordy:)

Kiedyś pod Opolem, w Opolu ale na głębokich rubieżach, miałem przyjemność nocować kilka nocy z rzędu w "hoteliku" zamieszkiwanym przez rumunskie/bułgarskie dziwki. Otóż widziałem jak przygotowywały posiłki sobie, wyglądało to jak gulasz ze skrawków przejechanego psa a śmierdziało jak przejechany pies po tygodniu na upale. Żałowałem dziewczyn do czasu ażz właściciel przybytku nie uraczył mnie czarnym gulaszem. Dosłownie czarnym. Nie poprosiłem o przepis.
 
@Masu wierzę... i nie zdziwię się jakby to były faktycznie psy, w Bułgarii za to dodatkowo wszędzie koty, łażą nawet po sofach restauracyjnych itp.
 
wiem, ze nie czas na meksykanskie wariacje, ale jak macie dosc pierogow, karpia i bigosu to raz dwa mozecie sobie zrobic BURRITO!!

robimy farsz, czyli:
0,5kg mielonego
puszka pomidorow (krojone czy cale - jeden chuj)
1 papryka czerwona
1 papryka zielona
1 cebula
4 zabki czosnku
puszka czerwonej fasoli
pol puszki kukurydzy
ryzu z 3 garscie
papryczka chili albo pieprz cayenne albo wchuj pieprzu
ser
WAZNE WCHUJ: swierza kolendra - duzo
sol, pieprz, kmin rzymski mielony, troszke curry, skorka z cytryny

smazymy miecho, dodajemy cebule i czosnek, wrzucamy 2 lyzeczki kminu mielonego, papryke mielona, po chwili dajemy pomidory. wrzucamy na sredni ogien (4/10) i dodajemy pokrojona w kostke papryke, fasole i kukurydze.
z kolendry odkrawamy lodygi, siekamy i wrzucamy do gara.
po 10 minutach dorzucamy 3 garscie ryzu i pol szklanki wody. mieszamy, dodajemy sol i pieprz, curry i cytryne i zmniejszamy ogien na 1-2/10 i przykrywamy na 15 min.
30lhpit.jpg


po wszystkim odstawiamy garnek do ochlodzenia i bierzemy:
placki tortilli i forme do zapiekania

na placka rzucamy kolendre
fooug7.jpg



potem ser

1z6v6f6.jpg


potem farsz i kolendre i ser z powrotem

34xrvk2.jpg


zwijamy i pakujemy tak:

n5ityp.jpg


polewamy sosem pomidorowym i sypiemy serem

2j2agww.jpg


i do pieca na 25 min temp 200 stopni gora i dol

wyjmujemy i wpierdalamy z salatka zrobiona z:
ogorek pokrojony w polowki, awokado, papryka czerwona drobno zkrojona, troszke cebulki, 2 lyzki majonezu, i wchuj swierzej kolendry aaa no i skjorka i sok z cytryny

nwh6r7.jpg


SMACZNEGO!
 
Jakieś sprawdzone sposoby na szybkie i praktyczne wrzucenie warzyw do diety? Coś w stylu "otwieram puszkę pomidorów, zasypuję siemieniem lnianym i zagryzam sałatą", tylko żeby było zjadliwe? ;)
 
Po nocach chcesz jeść warzywa? :D Jak chcesz jeść to coś konkretnego, np. Hamburger po polsku, czy ogórkowa :D
 
Jakieś sprawdzone sposoby na szybkie i praktyczne wrzucenie warzyw do diety? Coś w stylu "otwieram puszkę pomidorów, zasypuję siemieniem lnianym i zagryzam sałatą", tylko żeby było zjadliwe? ;)
Mix sałat z rukolą, oliwki zielone, pomidory, chuda feta i oliwa. Wszystko do kupienia w biedronce :) Dla mnie potęga.
 
Jakieś sprawdzone sposoby na szybkie i praktyczne wrzucenie warzyw do diety? Coś w stylu "otwieram puszkę pomidorów, zasypuję siemieniem lnianym i zagryzam sałatą", tylko żeby było zjadliwe? ;)
Moge polecic warzywa Frosty mrozone w paczkach po 400g, szczegolnie mi smakuje mieszanka czerwona, zielona i karaibska. Od kilku miesięcy codziennie dwie na raz zjadam z jakims miesem, tak mi smakuje. Dodatkowo 40g wegli to stosunkowo niewielka cena jaka trzeba zaplacic za prawie 800g jedzenia (wiadomo, ze po podsmazeniu na patelni mniej, ale i tak spora objetosc).
 
@dobryskun zrobiłem w Nowy Rok Burrito. Trochę je zmodyfikowałem : bez sera,ryżu, kolendra sucha, kukurydza cała puszka,cebule 3 nie jedna. Bardzo dobre.
 
Back
Top