Kulinaria

A na piąteczek specjalna wyżerka #piątek #weekend #friday #kanapki #piwo #sandwich #beer #freetime #craftbeer

11377945_1618242675078448_1933618525_n.jpg


Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Wojciech Trzaska (@wojciechtrzaska) 12 Cze, 2015 o 7:51 PDT
 
BURGER Paleo

4r9gno.jpg


Na jednego burgera
200g mielonej wolowiny
szalotka
musztarda
miod
smietana 30%
chili
oregano
sol pieprz

salata, pomidor, cebula, szaparagi

mega sos/dip do wszystkiego
majonez
keczup
smietana 18
musztarda
zabek czosnku
miod
ocet balsamiczny

Miecho zagniatamy z dodatkami, formujemy rownego burgera. Smazymy na masle z jednej strony do zarumienienia, obracamy i kladziemy plaster sera na gore. Dorzucamy szparagi i przykrywamy patelnie na 3 min.

Bulke przypiekamy w piecu i smarujemy obie czesci mega sosem. Ukladamy na dolna czesc salate, burgera, pomidora, cebule, szparagi.
Polecam frytki na dodatek.
Smacznego!
 
BURGER Paleo

4r9gno.jpg


Na jednego burgera
200g mielonej wolowiny
szalotka
musztarda
miod
smietana 30%
chili
oregano
sol pieprz

salata, pomidor, cebula, szaparagi

mega sos/dip do wszystkiego
majonez
keczup
smietana 18
musztarda
zabek czosnku
miod
ocet balsamiczny

Miecho zagniatamy z dodatkami, formujemy rownego burgera. Smazymy na masle z jednej strony do zarumienienia, obracamy i kladziemy plaster sera na gore. Dorzucamy szparagi i przykrywamy patelnie na 3 min.

Bulke przypiekamy w piecu i smarujemy obie czesci mega sosem. Ukladamy na dolna czesc salate, burgera, pomidora, cebule, szparagi.
Polecam frytki na dodatek.
Smacznego!


Jaka śmietana? Jaka bułka??! To paleo z glutenem i laktozą :chef:
 
Ja dzisiaj miałem obiad paleo.

Paluszki rybne z dorsza, do tego bataty z rozmarynem i czosnkiem. Potęga.
 
Tak jak pisałem wczoraj, zrobiłem naleśniki. Starałem się żeby były zgodne z #paleo ale nie wiem czy wszystkie rzeczy są ok. W każdym razie przepis wygląda tak:

1,5 szklanki mąki ryżowej
2 jaja od kurki ze wsi
1/2 szklanki cukru pudru (jak ktoś nie lubi/nie może słodko to mniej albo w ogóle)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1/4 szklanki oleju kokosowego
szczypta soli (ja dałem himalajską)
1,5 szklanki jogurtu naturalnego
Coś z czym będziemy jeść (sok, polewa, owoce). Ja wykorzystałem czereśnie w syropie które sam zrywałem z drzewa i potem pakowałem do słoików.

Przygotowujemy sobie wszystkie składniki. "Mokre" wrzucamy do miski, miksujemy aż się wszystko połączy. Następnie dodajemy powoli wszystko co suche. Kiedy wszystko utworzy jednolitą masę (dość gęstą, jeżeli będzie za gęsta to można dodać np wody gazowanej). Patelnię nasmarować olejem kokosowym, rozgrzać i nakładać kolejne naleśniki. Powinny być żółto-brązowe z obu stron.

uc



uc



Smacznego!
 
Panowie, potrzebuję rady. Ciasto na pizze jest strasznie gumowe. Co robię źle? Za mało drożdży?
 
Panowie, potrzebuję rady. Ciasto na pizze jest strasznie gumowe. Co robię źle? Za mało drożdży?

To wychodzi zawsze:

Składniki:

  • 3 ¼ szklanki mąki
  • Szklanka letniej wody
  • ¾ łyżeczki suchych drożdży
  • 1 ½ łyżeczki morskiej soli
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
Przygotowanie ciasta:

Wymieszaj wszystkie składniki i zagnieć ciasto (zagniataj około 3-4 minuty) Jeżeli ciasto jest zbyt suche, dodaj wody, jeśli zbyt lepkie dosyp mąki. Po dokładnym połączeniu składników wyrabiaj ciasto na stolnicy posypanej mąką przez około 7 minut. Uformuj z ciasta kulę i przełóż do miski lekko wysmarowanej olejem. Przykryj ściereczką i odstaw na 30-45 minut żeby wyrosło. Po tym czasie umieść ciasto na stolnicy lekko posypanej mąką i ściśnij, żeby pozbyć się nadmiaru powietrza. Podziel ciasto na 6 części i uformuj z nich kule. Jeżeli będziesz używać ciasta dziś, to przykryj podzielone ciasto ściereczką i odstaw jeszcze na godzinę. Ciasto możesz również przechować przez noc w lodówce przykryte naoliwioną folią. Wtedy przed użyciem pozostaw jest na 15 minut w temperaturze pokojowej.

Sos do pizzy:
Składniki:

  • 3 puszki 250g pomidorów bez skórki
  • 2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
  • 1 rozbity ząbek czosnku
  • 2 łyżki startego parmezanu
  • 1 płaska łyżeczka cukru
  • Sól
Przygotowanie:

Połącz składniki za pomocą blendera i pozostaw na godzinę w temperaturze pokojowej, aby smaki się połączyły.

1. Pizza cztery sery:
Składniki:

  • 1 porcja ciasta
  • ¼ szklanki startego sera Fontinella
  • ¼ szklanki startej mozarelli
  • ¼ szklanki startego sera pecorino Romano
  • ¼ szklanki świeżej ricotty
  • ½ szklanki sosu do pizzy
  • 2 łyżki świeżego oregano
Przygotowanie:

W piekarniku umieść kamień do pieczenia pizzy i rozgrzej piekarnik do temperatury 260oC. Rozwałkuj ciasto na koło o średnicy około 25 cm. Umieść ciasto na opruszonej mąką stolnicy. Rozprowadź na cieście cienką warstwę sosu pomijając brzegi. Rozsyp na ciasto wszystkie rodzaje sera i oregano. Umieść pizzę na 7-10 minut w piekarniku.

2. Pizza Margarita
Składniki:

  • 1 porcja ciasta
  • ¼ szklanki sosu do pizzy
  • 100 g mozzarelli pokrojonej w plastry o grubości około 0.5 cm
  • 6 listków świeżej bazylii
  • Sól
  • Oliwa z oliwek extra virgin
Przygotowanie:

W piekarniku umieść kamień do pieczenia pizzy i rozgrzej piekarnik do temperatury 260oC. Rozwałkuj ciasto na koło o średnicy około 25 cm. Umieść ciasto na opruszonej mąką stolnicy. Rozprowadź na cieście cienką warstwę sosu pomijając brzegi. Rozłóż na pizzy mozzarellę i bazylię. Włóż pizzę do piekarnika na 7-10 minut. Po wyjęciu z piekarnika dopraw solą i skrop oliwą z oliwek.



3. Pizza Prosciutto i Arugula
Składniki:

  • 1 porcja ciasta do pizzy
  • 2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
  • 1 duży zgnieciony ząbek czosnku
  • 200g świeżej mozzarelli
  • 4 plastry prosciutto , podartej na małe kawałki
  • Pół szklanki młodej rukoli
  • ½ szklanki słodkich winogronowych pomidorów, pokrojonych wzdłuż
  • Starty parmezan
  • Sól i pieprz
Przygotowanie:

Rozgrzej gril, ruszt przykryj folią aluminiową. W małej misce wymieszaj oliwę z czosnkiem i pozostaw na kilka minut. Rozwałkuj ciasto na koło o średnicy około 25 cm. Jedną stronę ciasta wysmaruj oliwą z czosnkiem. Posmarowaną stroną ułóż ciasto na grilu, przykryj pokrywką grila, lub folią aluminiową i griluj 4-5 minut aż ciasto będzie złote Posmaruj surową stronę ciasta oliwą z czosnkiem i odwróć ciasto. Griluj dwie minuty. Po tym czasie rozłóż na cieście mozzarellę i szynkę. Przykryj znowu pizzę, żeby mozzarella mogła się roztopić. Umieść na pizzy ukolę i pomidory. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

4. Słodka pizza:
Składniki:

  • 1 porcja ciasta do pizzy
  • 1 łyżka masła
  • ¼ szklanki cukru
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • ½ szklanki Nutelli
  • 2 dojrzałe banany pokrojone w plasterki
  • ½ szklanki truskawek pokrojonych w plasterki
Składniki sosu czekoladowego:

  • 1 szklanka kulek z półsłodkiej czekolady
  • ¾ szklanki śmietanki
  • 1 łyżka masła
  • 1 łyżeczka wanilii
Przygotowanie:

W piekarniku umieść kamień do pieczenia pizzy i rozgrzej piekarnik do temperatury 260oC. Rozwałkuj ciasto na koło o średnicy około 25 cm. W misce wymieszaj cukier z cynamonem. Wysmaruj ciasto rozpuszczonym masłem pomijając brzegi. Rozsyp na ciasto cukier z cynamonem. Włóż do piekarnika na 5-7 minut. Po wyjęciu rozsmaruj na cieście Nutellę. Udekoruj bananami i truskawkami, skrop sosem czekoladowym.

Przygotowanie sosu czekoladowego:

W rondelku rozpuść czekoladę ze śmietanką, cały czas mieszając. Kiedy powstanie gładka masa dodaj masło i wanilię, Dokładnie wymieszaj.
 
Co się dzieje z tym tematem?
Rozruszam trochę
ZjwR2ca.jpg

Zupa gulaszowa mojego autorstwa.
Składniki na 4 porcje jak na zdjęciu
300 g mięsa wołowego
4 solidne ziemniaki
2 papryki
pieczarki
4 marynowane papryczki piri piri
2-3 ząbki czosnku
2 cebule
papryka słodka i pikantna po łyżce
pieprz sól
zioła prowansalskie
2 liście laurowe
pucha pomidorów
+ wcześniej przygotowany bulion
Przygotowanie:
Do gara wlewamy odrobinę oleju. Ogień pod garem na pełnej nierządnicy. Na to walimy mięcho (jak wrzucamy to ma kurwa skwierczeć na tym oleju). Jak mięso jest ładnie rumiane to walimy cebule pokrojoną wedle uznania ( ja preferuje w piórka czy jak to się tam zwie). Niech cebulka się trochę zarumieni. Wtedy wlewamy trochę bulionu(około pół szklanki) i czekamy aż będzie wrzeć. Po tym ładujemy do gara resztę składników i na koniec dodajemy na to puchę pomidorów krojonych i dusimy pod pokrywką z 5 minut. Potem dolewamy jeszcze trochę bulionu i czekamy aż będzie wrzeć. Następnie gotujemy całość około 40 minut na małym ogniu. Najlepiej smakuje z chlebem domowej roboty, ale tym razem musiałem się zadowolić zwykłym białym i w dodatku czerstwym.
Polecam,
Królik
 
Panowie, potrzebuję rady. Ciasto na pizze jest strasznie gumowe. Co robię źle? Za mało drożdży?
Wrzuc swoj przepis to bedzie mozna ocenic? Napisz ile i w jakiej temperaturze ciasto fermentuje. metode miksowania, ilosc soli, stopien hydrolizacji i ilosc wraz z rodzajem czynnika aktywujacego (drozdze, drozdze suszone, drozdze instant, zawkas?).
 
Wrzuc swoj przepis to bedzie mozna ocenic? Napisz ile i w jakiej temperaturze ciasto fermentuje. metode miksowania, ilosc soli, stopien hydrolizacji i ilosc wraz z rodzajem czynnika aktywujacego (drozdze, drozdze suszone, drozdze instant, zawkas?).
Już po temacie. Dwa razy robiłem pizze z ciastem z przepisu Masu i było ok.
 
Na standardowej brytfannie wychodzi ze 4. Z tym że elipsy.
E to zmniejszę o połowę wszystkie składniki. 3 szklanki mąki to prawie 1000kcal, a przy mojej redukcji, to prawie cały dzień jedzenia :lol:
 
Nic dziwnego, skoro całe życie w bloku mieszkałeś.
W bloku to ja nawet teraz nie mieszkam. Ale owszem, jak miałem 2 latka to mieszkałem.

Swoją drogą nie chodzi mi o poznanie lubczyka w ogóle. Ale o wprowadzenie go do mojego gotowania.
 
Back
Top