Football Manager 2013 - temat dla miłośników statystyk i biegających kulek

ten wysunięty, jak rozumiem, gra za napastnikami i jest wysuniętym rozgrywającym?



jeżeli tak, to jeden z dwójki za nim musi być od zadań defensywnych, drugi niekoniecznie.



dużo zależy od przeciwnika.
 
No tak ofensywny pomocnik z rola wysuniety rozgrywajacy.



Zastanawialem sie nad opcja z dwoma pomocnikami dlugodystansowymi (obaj dobrzy i w obronie i w ataku), a jezeli jeden z nich jako odbierajacy pilke to jaka role dac drugiemu. Cofniety rozgrywajacy raczej nie pasuje, ale chcialbym zeby i ten srodkowy pomocnik bral czesc obowiazkow rozgrywania pilki na siebie, bo tak jak pisalem jest jednym z najlepszych moich zawodnikow.



Jak bede w domu wrzuce moze screeny tych pilkarzy.



Przegladalem wczoraj reprezentacje argentyny, brazylii urugwaju itd. Ilez tam jest perelek to niewiarygodne. Szkoda ze we Wloszech mam limit transferowy 2 obcokrajowcow na sezon.
 
Zastanawialem sie nad opcja z dwoma pomocnikami dlugodystansowymi (obaj dobrzy i w obronie i w ataku), a jezeli jeden z nich jako odbierajacy pilke to jaka role dac drugiemu.


dwóch długodystansowych bym nie grał, chyba że między drugą linią, a obroną będzie jakiś człowiek.



dwóch rozgrywających (cofnięty i wysunięty) ryzykowałbym gdy pomoc będzie miała co najmniej 4 ludzi.



natomiast, gdy twój plan zakłada odbierającego piłkę, drugiego ustawiłbym jako środkowy pomocnik- rola automatycznie.



jakie ustawienie masz?
 
dwóch rozgrywających (cofnięty i wysunięty) ryzykowałbym gdy pomoc będzie miała co najmniej 4 ludzi.


Dokładnie ja tak gram. Do tego dwóch bocznych skrzydłowych na pozycjach ofensywnych pomocników ze słabszymi rywalami, a jak mocniejsi to ich cofam do drugiej linii normalnie, ale też jako skrzydłowi. Do tego Linia obrony normalnie ale dość wysoko ustawiona plus w ataku jeden lis pola karnego i jeden kompletny napastnik. I piłkarzy dobieram do taktyki, a nie taktykę do piłkarzy.
 
BR



3 Srodkowych obroncow w tym 1 z rola stoper



2 Wysunietych Kompletnych bocznych obroncow (WBO)



2 Srodkowych pomocnikow (1 odbierajacy, 1 srodkowy rola wsparcie)



1 OPS rola wysuniety rozgrywajacy wsparcie



2 Napastnikow (jeden wysuniety napastnik, jeden odgrywajacy z rola wsparcie)
 
chcialbym zeby i ten srodkowy pomocnik bral czesc obowiazkow rozgrywania pilki na siebie, bo tak jak pisalem jest jednym z najlepszych moich zawodnikow.


czyli powinien cofać się po piłkę w stronę obrońców.



mógłby być cofniętym rozgrywającym, ale wtedy ten wysunięty powinien być w ruchu, skoro są wysunięci boczni obrońcy.



ci ostatni siłą rzeczy będą się angażować w działania na połowie przeciwnika.



każdy ma swój plan, chociaż moje drużyny raczej nie grywają na dwóch rozgrywających.



za to często stosuję cofniętego rozgrywającego, nierzadko z rolą obrony.
 
Zlatan, ja grałem ustawieniem: br. 2 obrońców grających piłką, 1 zwykły obrońca. 2 bocznych pomocników z funkcją obrony, jednak byli oni de facto skrzydłowymi i siłą rzeczy dużo atakowali, w środku to pomocnik odbierający piłkę, wys. rozgrywający i długodystansowiec (zawsze wysokie oceny łapał). W ataku jeden normalny i jeden jako lis pola karnego. Słowem 1-3-5-2 wszysko w jednej linii. Traciłem zawsze mało bramek, wszystko co mi wpadało to po dośrodkowaniach, jednak było ich mniej niż ze środka w innym ustawieniu, co mi odpowiadało. Gra raczej wąsko i przede wszystkim wolno, jednak duży pressing (środek pola co mecz musiał być zmieniany przez brak kondychy mimo poziomu 15) Zawodnicy raczej średniego kalibru (+bramkarz na poziom ligi niżej) jednak ustawienie dawało sobie radę. Jednak nie znam zmian w najnowszej wersji w mechanice gry więc może coś nie działać, choć na pewno jak dorwę nowego fm'a to wypróbuję. Mimo wszystko, mam nadzieję, że coś pomogłem.
 
odpaliłem sobie nową kampanię.



chciałem sprawdzić jak się gra kimś obrzydliwie bogatym i wybrałem monaco.



mimo trudnego początku i lądowaniu na dywanie u prezesa, który postawił mi ultimatum udało mi się skorzystać na niedyspozycji psg i wygrać ligę.



zaczynam drugi sezon i.... 192 mln euro w budżecie transferowym...



co zrobić z taką kasą...:-)
 
Radźcie chłopy :-)



Problem jest taki. Pykam w FM 14 Liverpoolem. Sytuacja przedstawia się następująco. W meczach u siebie moja drużyna spisuje się wyśmienicie. Na Anfield nie przegrałem ani jednego meczu (już jest bodajże 30 kolejka), a nawet wręcz przeciwnie - lwią część meczów wygrywam. Dość powiedzieć, że rozgromiłem ManU 4-1 choć byłem storpedowany kontuzjami. Jednak, gdy przychodzi do meczów na wyjeździe to gryzę murawę nawet z beniaminkami i zazwyczaj kończę z rezultatem 1-1 lub przegrywam jedną bramką.



Gram przeważnie 4-2-3-1. Mój optymalny skład (Enrique-Skrtel-Agger-Johnson||Matuidi-Lucas||Sturridge-Coutinho-Lacazette||Suarez). Na silniejszych rywali ustawiam kontratak i styl gry płynny na słabszych ofensywa też płynny. U siebie sprawdza się wysmienicie, ale na wyjeździe to jakaś masakra..



Enrique i Johnson jako boczni wysunięci obrońcy, ale tylko mentalność, bo ustawieni są w linii z resztą (skrypt wsparcie), Skrtel i Agger jako tradycyjni obrońcy (obrona). Lucas (obrona) jako pomocnik odbierający piłkę, Matuidi (wsparcie) jako cofnięty rozgrywający. Sturridge (atak) i Lacazette (atak)(prospekt z Lyonu polecam) jako schodzący napastnicy. Coutinho (atak) jako enganche i Suarez (atak) jako kompletny napastnik. Taktyka ta wyciska wszystko co najlepsze z moich piłkarzy, a mimo nie potrafią sobie radzić na wyjazdach. Od czego to zależy?Jak temu zaradzić? Radźcie:-)
 
Tracisz dużo bramek z dośrodkowań czy z środka pola? W środku masz dużo zawodników a skrzydła wyglądają licho. Może nie byłoby głupim pomysłem pchnięcie bocznych obrońców do funkcji, atak, ale to zależy do kilku czynników w obronie, np. statystki straty bramek ze środka, gra głową, ustawianie się i przewidywanie.



Ja niemniej nie ufam słupkom, bardziej wolę patrzeć na grę zawodnika? Powiedz jak się zachowują środkowi, czy mają tendencję do schodzenia do skrzydeł pomagać obrońcom, czy stoją jak mur na 11 metrze.



Jednak gram zupełnie inną taktyką, więc mogę słabo czuć Twój styl gry.



Pierwsze co mi się rzuca w oczy, to nie angażowanie środkowych do rozgrywania. Jak masz słabszego rywala możesz dać obrońcy funkcję gry piłką zamiast tradycyjnego. Ogólnie sądzę, że Twój problem nie leży w ataku a właśnie w obronie, ona daje zawsze sporo bramek, często kluczowych.
 
ja zwróciłem uwagę na mentalność- ofensywa.



na wyjazdach spróbowałbym kontroli lub nawet standardowej, nawet z plackami z dołu tabeli.



rozmowy motywacyjne mogą też robić różnicę, na wyjazdach bądź bardziej "łaskawy".



patrzę na role graczy w środku pola i zastanawiam się czy nie robi ci się między nimi dziura.



tylko tutaj mam zapytanie czy ta dwójka stoi na linii środkowej, czy jest cofnięta przed obrońców.
 
Bramki tracę raczej po akcjach rywala środkiem. To prawda moi środkowi obrońcy rzadko angażują się w ofensywę choćby najmniejszą. Właściwie są obecni pod bramką przeciwnika tylko przy stałych fragmentach. Jednak trzeba powiedzieć, że Agger i Skrtel nie są raczej dobrymi materiałami na rozgrywanie akcji i włączanie się do ofensywy. Mam jeszcze całkiem dobrego Sakho, któremu lepiej idzie w te klocki. Nie zauważyłem żeby schodzili do boku.

Yazz
Na linii środkowej.
 
trzech pomocników za suarezem w zamyśle atakuje.



lucas jako odbierający piłkę i matuidi cofnięty rozgrywający mogą się cofać.



nie robi się za dużo miejsca między nimi?
 
Ze słabszymi dałbym jednemu obrońcy grę piłką (i tak masz tam 4 osoby). Na skrzydle obrońcom zaryzykowałbym dać obu atak, albo bezpieczniej, tylko jednemu, który ma dobrą kondycję (przede wszystkim) i dośrodkowania. Dajesz mu opcję, żeby dośrodkowywał ostre piłki z pola. Jeżeli nie pomoże, to możesz pobawić się z stylem jego dośrodkowań. Wydaje mi się, że robienie symetrii w ataku obrońców skrzydłowych nie ma sensu, jednemu daj jedną rolę, drugiemu inne nieco zadania, bardziej defensywne.



Samo nakazanie grać piłką obrońcom ze środka (bezpieczniej jednemu) z nich da spory atut do ataku. Oni nie będą atakować, tylko zyskasz trochę na posiadaniu piłki, a to dużo pomaga i odciąży nieco rozgrywającego, oraz co ważne stworzy się luka w szykach przeciwnika, którzy podejdą wyżej pod piłkę.



Ja gram takim ustawieniem: bramkarz, 3 obrońców (1 tradycyjny 2 od gry piłką), 5 pomocników w linii że, na skrzydle pomocnicy z funkcją obrona (ale bramek z dośrodkowań łapię co nie miara), w środku jeden od latania wszędzie, jeden od bronienia i wysunięty rozgrywający. W ataku 2 klasycznych. Sprawdza się, choć to jest ciągle ostatnia angielska, z tym że zawodników mam słabych. Może coś pomoże to moje ustawienie, w koncepcji. Obowiązkowym elementem jest styl gry: ataki skrzydłami i miękkie dośrodkowania, z tym że na Suareza pomyślałbym najpierw o ostrych dośr.
 
Yazz
Bramki tracę raczej po akcjach rywala środkiem. To prawda moi środkowi obrońcy rzadko angażują się w ofensywę choćby najmniejszą. Właściwie są obecni pod bramką przeciwnika tylko przy stałych fragmentach. Jednak trzeba powiedzieć, że Agger i Skrtel nie są raczej dobrymi materiałami na rozgrywanie akcji i włączanie się do ofensywy. Mam jeszcze całkiem dobrego Sakho, któremu lepiej idzie w te klocki. Nie zauważyłem żeby schodzili do boku.

Wiewiur
Spróbuję zaangażować obrońców do gry. Najchętniej przerobiłbym całą taktykę na nowo, ale w środku sezony tak gwałtowna zmiana mogłaby dać katastrofalny skutek.
 
Z tego co mówisz Lucas jest kluczowy, jego nie ruszaj. A ograniczyć strzały lepiej, przez naukę podawania, niż mocnych strzałów. Może on po prostu ma ustawione, że ma często strzelać? Za często. Ja kiedyś jak grałem czymś normalnym, to swojemu rozgrywającemu, dałem zakaz strzałów z dystansu, ale za to miał wjeżdżać w pole karne jak głupi. Co mecz w Premier miał około 7,5 średnią, a wg gwiazdek nie nadawał się do Championship (takie moje oczko w głowie po awansie z 3 poziomy sezon po sezonie dzięki niemu). Ale to było w fm 12, jednak nie wiem czy w 14 takie wariactwo nie zadziała, możesz spróbować Może to typ zawodnika, co na 16 metrze z piłką robi co chce, jeżeli tylko nie oddał strzału z 25 metra.
-----------------------------------------------------

Taktyka nie wygląda źle, choć słabo znam tych zawodników, którymi grasz. Raczej kosmetyka i będzie. Powiedz, czy brakuje Ci posiadania piłki, masz za dużo strzałów, czy jakiś inny problem w ataku?
 
Kurde skopiowałem nie tego posta do edycji co trzeba : Przepadło ;) ale Wiewiur się di niego odniósł ;) chujowo pisze się z fona, napiszę jeszcze raz

Yazz Matuidi często włącza się do akcji ofensywnych, pięknie asystuje i dochodzi do strzałów jednak ich skuteczność jest fatalna. Lucas za to choć rzadko włącza się do ataku to jest nieoceniony w destrukcji.

Wiewiur
Posiadanie prawie zawsze jest na moją korzyść. Natomiast jeśli chodzi o strzały to na wyjeździe czasem nawet beniaminki mają nade mną przewagę. Ilość moich strzałów na wyjeździe rzadko przekracza 15.
 
Spróbuj dać dośrodkowania na obrońców bocznych (efekt ManUtd: 97 dośrodkowań i nic z tego). Na pewno coś strzałów dojdzie.Mówisz że beniaminek strzela u siebie więcej od Ciebie. Spróbowałbym tego co mówi Yazz, czyli grę standardowym, nie ofensywnym ustawieniem, może chcą wejść do bramki za bardzo. Ja ze słabszymi zawsze gram skrzydłami i szeroko, niemal nie mam z nimi problemu, by wygrać. Oni z reguły mocno zagęszczają na Ciebie środek. Albo zagraj niezbyt rozsądnie, czyli ustaw na mecze z nimi żeby strzelali z dystansu, może rywal się przyzwyczai i zacznie wychodzić, a wtedy pach, ustawienie jak teraz i bramka. Komputer jest schematyczny trochę (mimo kolejnych wymian silnika gry), idzie go "wpuścić w maliny".



Ale najpierw zagraj z nimi standardowo.



Stosujesz dużą rotację zawodnikami, czy wolisz grać stałą 11 co mecz?
 
Yazz


Z szybkich kontr bardzo rzadko tracę bramki. Przeważnie przeciwnicy mozolnie budują atak, aż jednym podaniem znajdą swojemu zawodnikowi dogodną pozycję do strzału.


Wiewiur


Powiedzmy, że pół na pół. Mam wyklarowaną swoją jedenastkę, ale nie stronię od tego żeby wpuścić innych zawodników od pierwszej minuty.
 
Ja gram młodym składem zawsze (nikt nie ma więcej niż 30 lat), więc stosuję dużą rotację i sprawdza się na słabszych rywalach puścić młodzika, nawet jak źle gra, to sporo dobrego wnosi, ewentualnie zmiana w 60 minucie, ale w Premier nie wiem, czy Twój zespół możesz sobie tak zmieniać. Jedna korzyść, niepewność o stołek w 11, druga to że oklepujesz młodego w lidze, trzecie to że z reguły oni mają dobre nastawienie, przez co morale idzie w górę i zespół lepiej gra (w fm jest chyba tak, że liczy się suma nastrojów na grę, a nie anstrój poszczególnych, jednak taka mała niepoparta niczym moja analiza).
 
spróbowałbym coś zrobić z coutinho, zrezygnować z opcji ataku u niego.



ewentualnie zmienić matuidi'ego na pomocnika długodystansowca, ale może stracić na tym jego efektywność, skoro go powyżej pochwaliłeś.



kogoś może brakować w środku do przeszkadzania.
 
Dzięki panowie za cenne rady ;) Na pewno z nich skorzystam. Podobno pierwszy sezon jest najgorszy :)
 
Sytuacja się unormowała. Jest wicemistrz Anglii, ale miałem sporo fuksa bo wcześcniej stracone punkty zrekompensowała kiepska gra czołówki pod koniec sezonu :D



Przede wszystkim przed każdym meczem pakowałem w grę w obronie. Dodałem też na stałem instrukcje ''krótkie krycie'' i ''krycie strefowe''. Wydawałoby się, że mogą się wykluczać, ale nie ;) Oprócz tego zmieniłem instrukcje dla niektórych piłkarzy, a także zmieniłem role.
 
7 listopada premiera.



jakoś tak szczęśliwie się złożyło, że urlop zaczynam od 10-tego....:-)



patrząc na obecny skład west hamu tylko się cieszę......



pierwszy transfer, nietrudno zgadnąć- carroll out!!!!!
 
I zgodnie z już 10-letnią tradycją gra będzię się nadawała do użytku dopiero po lutowej łatce.
 
Oczywiście, że nigdy nie ma problemu z graniem w dniu premiery, jeśli komuś nie przeszkadza masa bugów i niedoróbek...
 
Back
Top