Pogotowie informatyczne

Ktokolwiek ma konto na morele.net niech zmieni hasło, bo oczywiście wyciekły. To jedna nie był zwykły wyciek, bo oczywiście sami nie ogarniają co wyciekło dokładnie, w jakiej ilości i gdzie. Nie poniemaju. Na dodatek jest nowy/stary ficzer, że wystarczy komuś linka podesłać i ktoś sobie bez żadnego potwierdzenia usunie konto w tamtym serwisie:facepalm:
 
Ktokolwiek ma konto na morele.net niech zmieni hasło, bo oczywiście wyciekły. To jedna nie był zwykły wyciek, bo oczywiście sami nie ogarniają co wyciekło dokładnie, w jakiej ilości i gdzie. Nie poniemaju. Na dodatek jest nowy/stary ficzer, że wystarczy komuś linka podesłać i ktoś sobie bez żadnego potwierdzenia usunie konto w tamtym serwisie:facepalm:
Ja mam tam konto, ale nic zmieniać nie zamierzam, bo chyba raczej gołych haseł nie trzymali, a po drugie to po co komuś dostęp do mojego konta? Żeby sobie zobaczyć, że 5 lat temu kupiłem tam telewizor, a w zeszłym roku maszynkę do golenia? :crazy:
 
Ja mam tam konto, ale nic zmieniać nie zamierzam, bo chyba raczej gołych haseł nie trzymali, a po drugie to po co komuś dostęp do mojego konta? Żeby sobie zobaczyć, że 5 lat temu kupiłem tam telewizor, a w zeszłym roku maszynkę do golenia? :crazy:
Jesli na biezaco maja wglad w twoje zamowienia moga wysylac emaile z nimi zwiazane (trojany, exploity, itp albo prosby o doplate) - co zwieksza prawdopodobienstwo ze w cos tam klikniesz. W przypadku morele byly to doplaty o ile dobrze pamietam.
Oficjalnie wyciekl tylko hash, ale mozna podejrzewac ze znaja algortym, a zatem mozna uzyc brute force. To z kolei - w polaczeniu z twoim emailem, imieniem, nazwiskiem pozwala sprobowac tego lub podobnego (jesli jest np KlosMorele123) hasla na innych twoich platformach (-> KlosCohones123).

Oczywiscie sa to najgorsze mozliwe scenariusze, pokazuje tylko na co statystycznie liczy ktos wykradajacy tego typu dane.
 
Ja mam tam konto, ale nic zmieniać nie zamierzam, bo chyba raczej gołych haseł nie trzymali, a po drugie to po co komuś dostęp do mojego konta? Żeby sobie zobaczyć, że 5 lat temu kupiłem tam telewizor, a w zeszłym roku maszynkę do golenia? :crazy:
Twoje dane wyciekły, wszystkie. Nr telefonu, imię, nazwisko, mail, adres ,hasła. Jeśli masz takiego maila i hasło na innej stronie to ktoś może się zalogować i ściągnąć inne dane.

Lekceważysz poważny problem.
 
Jesli na biezaco maja wglad w twoje zamowienia moga wysylac emaile z nimi zwiazane (trojany, exploity, itp albo prosby o doplate) - co zwieksza prawdopodobienstwo ze w cos tam klikniesz. W przypadku morele byly to doplaty o ile dobrze pamietam.
Oficjalnie wyciekl tylko hash, ale mozna podejrzewac ze znaja algortym, a zatem mozna uzyc brute force. To z kolei - w polaczeniu z twoim emailem, imieniem, nazwiskiem pozwala sprobowac tego lub podobnego (jesli jest np KlosMorele123) hasla na innych twoich platformach (-> KlosCohones123).

Oczywiscie sa to najgorsze mozliwe scenariusze, pokazuje tylko na co statystycznie liczy ktos wykradajacy tego typu dane.
Twoje dane wyciekły, wszystkie. Nr telefonu, imię, nazwisko, mail, adres ,hasła. Jeśli masz takiego maila i hasło na innej stronie to ktoś może się zalogować i ściągnąć inne dane.

Lekceważysz poważny problem.
1. Jak już wykradli dane to co mi da zmiana hasła????
2. Na każdej platformie mam inne hasło, a często nawet mail i nr tel:):):):):):) A nawet jakby dniami i nocami kombinowali i znaleźli jakieś hasła do Rossmanna i Castoramy, to co? Kupią na mój adres wiertaki i waciki? Nawet z banku nic nie wyciągną, bo trzeba mieć fizycznie mój tel w łapie!
3. Trojany i exploity na Unixie? Ja Windowsa używam raz na rok na VirtualBoxie, żeby Photoshopa odpalić.
4. Przyślą prośby o dopłaty? Tak, na pewno wyślę. Jakby na wódkę chcieli to bym wysłał, ale na dopłaty nigdy! Pomijam fakt, że żeby przysyłać jakieś wiadomości związane z zamówieniem, to trzeba takie zamówienie złożyć, a ja tam kupuję rzadziej niż raz na rok, więc sobie poczekają:):):):)
 
Jak już wykradli dane to co mi da zmiana hasła????
to lipton :)
Na każdej platformie mam inne hasło
podstawy podstaw, najlepiej z generatorów (a nie "ludzkie")
a często nawet mail i nr tel
I tak w miare mozliwosci powinnismy robic. Ja niestety nie moge sobie pozwolic na to - czesc kont powiazanych jest z firma.
Trojany i exploity na Unixie?
Jesli jako root czytasz poczte ;) A tak to wiadomo #linuxrules #pochwalam
Przyślą prośby o dopłaty?
Statystycznie - a o to w masowych, niezindywidualizowanych atakach chodzi - jakis sukces tych akcji jest.

:beer:
 
1. Jak już wykradli dane to co mi da zmiana hasła????
2. Na każdej platformie mam inne hasło, a często nawet mail i nr tel:):):):):):) A nawet jakby dniami i nocami kombinowali i znaleźli jakieś hasła do Rossmanna i Castoramy, to co? Kupią na mój adres wiertaki i waciki? Nawet z banku nic nie wyciągną, bo trzeba mieć fizycznie mój tel w łapie!
3. Trojany i exploity na Unixie? Ja Windowsa używam raz na rok na VirtualBoxie, żeby Photoshopa odpalić.
4. Przyślą prośby o dopłaty? Tak, na pewno wyślę. Jakby na wódkę chcieli to bym wysłał, ale na dopłaty nigdy! Pomijam fakt, że żeby przysyłać jakieś wiadomości związane z zamówieniem, to trzeba takie zamówienie złożyć, a ja tam kupuję rzadziej niż raz na rok, więc sobie poczekają:):):):)
Skoro uważasz, że ciebie problem nie dotyczy to na co się odzywasz? Masz Unixa to jesteś bezpieczny:roberteyeblinking:
 
Skoro uważasz, że ciebie problem nie dotyczy to na co się odzywasz? Masz Unixa to jesteś bezpieczny:roberteyeblinking:
Bo napisałeś, że ktokolwiek ma konto na Morele.net ma zmienić hasło.
Ja mam i zmieniać nie będę - Unix tu nie ma nic do rzeczy. A "problem" może co najwyżej dotyczyć idiotów, którzy wysyłają kasę na tinyurl.com...., kupują garnki warte 10 dolarów po 5 tys, albo wysyłają kasę na ratowanie wnuczka/siostry.... ot i wszystko :hi:
 
Panowie, czy ktoś ma pomysł co tu się odkurwiło ode mnie?

Pewnie powodem jest to, że próbowałem wczoraj skonfigurować Skype'a i podłącząłem i odłączałem słuchawki...

Dżwięk w laptopie jest OK, nie ściszony, np. z Youtube'a się odtwarza wszystko, natomiast Spotify nie działa. A działało. Ta apka działała do wczoraj bardzo dobrze, teraz klikam w dany utwór i ... dźwięku nie ma, a czas leci...

WTF?
 
Panowie, czy ktoś ma pomysł co tu się odkurwiło ode mnie?

Pewnie powodem jest to, że próbowałem wczoraj skonfigurować Skype'a i podłącząłem i odłączałem słuchawki...

Dżwięk w laptopie jest OK, nie ściszony, np. z Youtube'a się odtwarza wszystko, natomiast Spotify nie działa. A działało. Ta apka działała do wczoraj bardzo dobrze, teraz klikam w dany utwór i ... dźwięku nie ma, a czas leci...

WTF?
Cos w wyrównywacz dźwięku może wyciszone? Tak to na start klasyka - reset oraz off/on.
 
Cos w wyrównywacz dźwięku może wyciszone? Tak to na start klasyka - reset oraz off/on.

Dziękuję bardzo za naprowadzenie.

Musiałem się udać do panelu sterowania, do dźwięku a następnie PREFERENCJE GŁOŚNOŚCI I URZĄDZEŃ APLIKACJI.

Głośność przy Spotify była wyłączona, trzeba było przesunąć suwak :fly:

:beer:
 
A może ktoś by umiał jeszcze pomóc z dźwiękiem na Skype?

Dokładnie się rozchodzi o to, że mam nowe konto do tego zrobione (Microsoft), mój rozmówca tez - z laptopa na laptop -> działa obraz i dźwięk

Natomiast ze smartfona na smartfon - już nie. Jest obraz, dźwięku nie ma...

Zastanawiam się co może być przyczyną.

Apka na 1 jak i 2 telefonie ma uprawnienia odpowiednie włączone czyli aparat, mikrofon itp
 
Zastanawiałem się gdzie wrzucić te materiały, bo mogą posłużyć jako ciekawostka technologiczna, ale także pomóc w przypadku wyboru dysków. Kamil, jeden z plusów nowego MoreleTV zrobił test dysków przy zapisaniu 100TB danych. Dużo cennych odpowiedzi nt. żywotności dysków SSD.


Wleciała część 3


Główne wnioski? TLC nie padły, ale raportują już takie błędy odpowiednio przy 300(Kingston) i 400(Adata) zapisanych TB, że ich użytkowanie staje się ryzykowne. Dyski na kościach MLC dalej trwają niemal w stanie fabrycznym i zapisały już ponad 500TB. Najważniejsze jednak jest to, że padł(podobno mikrokontroler) jednego dysku TLC, a reszta jednak chodzi nawet z takimi błędami jak niemożność zapisu/odczytu w pewnych sektorach. Co by nie mówić o TLC zapisanie nawet tych 200TB to jest bardzo dużo i żywotność przekroczy nawet granicę takiej używalności HDD, czyli momentu w którym może nie wstać z dnia na dzień, ale mówimy tu o minimum 5 latach pracy przy zwykłym użytkowaniu. Będzie jeszcze test do kompletnego padnięcia, ale to pewnie dopiero za kilka miesięcy się stanie.
 
Zalany tył monitora, polane sokiem z ogórków kiszonych (żona). Pali się tylko dioda po włączeniu. Gwarancja wiadomo przepadł. Więc nawet nie wysyłam do kutasów bo wiadomo co odpiszą.
upload_2018-12-24_0-32-0.png

Co z tym fantem robić? Do śmietnika?
 
@bart123
polecasz jakis router dla malej firmy? najlepiej jakby bylo 5-6x LAN (1Gbit), WAN 1x Gbit (moze tez byc backup na LTE, ewentualnie modem ale patrz nizej), funkcje VPN (najlepiej z OpenVPN), takze typu LAN-LAN, zarzadzanie zdalne. Jak juz to jest, to inne pierdoly beda. DDNS czy VOIP tez mogloby byc, ale to takie bonusy. Najlepiej od kogos renomowanego zeby szybkie aktualizacje byly w razie potrzeby? Coś na OpenWRT?

Najwiekszy problem z ta iloscia portow LAN :(, od biedy moze byc 4, tylko pewnie sie skonczy na switchu (kolejne urzadzenie, kolejny zasilacz).

Spojrzalem tradycyjnie na ranking CHIPa:
https://www.chip.pl/ranking/routery-wifi-n/

Jak zawsze u nich Fritzbox na topie, ale jakos nie jestem przekonany...

Swoja droga, jak to jest z tymi duzymi dostawcami typu UPC, Inea, Vectra - mozna wziasc z rynku model z modemem, czy w zasadzie bez ich softu jest to niemozliwe i jesli chce sie cos wiecej niz ich modemy to po LAN swoj podlaczac?
 
Last edited:
@bart123
polecasz jakis router dla malej firmy? najlepiej jakby bylo 5-6x LAN (1Gbit), WAN 1x Gbit (moze tez byc backup na LTE, ewentualnie modem ale patrz nizej), funkcje VPN (najlepiej z OpenVPN), takze typu LAN-LAN, zarzadzanie zdalne. Jak juz to jest, to inne pierdoly beda. DDNS czy VOIP tez mogloby byc, ale to takie bonusy. Najlepiej od kogos renomowanego zeby szybkie aktualizacje byly w razie potrzeby? Coś na OpenWRT?

Najwiekszy problem z ta iloscia portow LAN :(, od biedy moze byc 4, tylko pewnie sie skonczy na switchu (kolejne urzadzenie, kolejny zasilacz).

Spojrzalem tradycyjnie na ranking CHIPa:
https://www.chip.pl/ranking/routery-wifi-n/

Jak zawsze u nich Fritzbox na topie, ale jakos nie jestem przekonany...

Swoja droga, jak to jest z tymi duzymi dostawcami typu UPC, Inea, Vectra - mozna wziasc z rynku model z modemem, czy w zasadzie bez ich softu jest to niemozliwe i jesli chce sie cos wiecej niz ich modemy to po LAN swoj podlaczac?
Jak z 8xLAN to jest opcja https://www.asus.com/pl/Networking/RT-AC88U/ Obsługuje większość z tych rzeczy tylko, że pewnie nie VOIP i OpenVPN. Tutaj alternatywą softu jest ASUSWRT-Merlin.

Jeśli chodzi o nastawienie typowo VPN i otwarte oprogramowanie to nr. 1 LINKSYS WRT3200ACM. Z ASUSA podobnie działa Asus RT-AC86U no, ale to nie Linksys.

Nie mam zbyt dużego doświadczenia jeśli chodzi o routery UPC, Inea itp. Jasne, skonifgurować da się żeby działały, ale nie grzebałem więcej.

Ten Friztbox, który wygrał jest po prostu uniwersalny dla domu i bez potrzeby bawienia się w dodatkowe konfiguracje ma wszystko dla średniej sieci domowej, bez specjalnego grzebania i pewnie też dlatego takie testy wygrywa.
 
Jak z 8xLAN to jest opcja https://www.asus.com/pl/Networking/RT-AC88U/ Obsługuje większość z tych rzeczy tylko, że pewnie nie VOIP i OpenVPN. Tutaj alternatywą softu jest ASUSWRT-Merlin.

Jeśli chodzi o nastawienie typowo VPN i otwarte oprogramowanie to nr. 1 LINKSYS WRT3200ACM. Z ASUSA podobnie działa Asus RT-AC86U no, ale to nie Linksys.

Nie mam zbyt dużego doświadczenia jeśli chodzi o routery UPC, Inea itp. Jasne, skonifgurować da się żeby działały, ale nie grzebałem więcej.

Ten Friztbox, który wygrał jest po prostu uniwersalny dla domu i bez potrzeby bawienia się w dodatkowe konfiguracje ma wszystko dla średniej sieci domowej, bez specjalnego grzebania i pewnie też dlatego takie testy wygrywa.
Sorry ze dzisiaj dopiero, ale swieta byly lekko chaotyczne :)

Tak, źle-mi-się-kojarzący Fritzbox jest wszystkomający (nawet stacja bazowa DECT, o ile dobrze pamiętam), ale same parametry (WiFi mam na mysli) juz nie powalają.

Ja w zakladkach mam takie Linksyski na OpenWRT (jest tez tam wymieniony przez ciebie WRT3200ACM), ale wszystkie LAN x4:
https://www.x-kom.pl/comparison/386257,336105,264910,244888

Tutaj bardziej wypasione Netgeary (LAN x6):
https://www.x-kom.pl/p/336625-router-netgear-nighthawk-x10-r9000-7200mb-s-a-b-g-n-ac-ad2xusb.html
https://www.x-kom.pl/p/461420-router-netgear-nighthawk-xr700-7200mb-s-a-b-g-n-ac-2xusb.html

Ale tu juz budzet kosmos jak na router, przyznaje.

Ciekawią mnie te ze złączem SFP, bo w końcu fiberki juz powoli u dostawców zaczynaja byc dostepne w wielu miejscach. Zawsze jedno urządzenie mniej (50W (24/7/365) = ok 200zl/rok).

Ten Asus RT-AC88U z 8x LAN wypada całkiem całkiem, musze poczytac o ich systemie, AsusWRT, tutaj takie handlowe raczej info niestety.
https://www.asus.com/pl/ASUSWRT/

Btw, miales cos kiedys do czynienia z routerami DrayTek?
 
Last edited:
Sorry ze dzisiaj dopiero, ale swieta byly lekko chaotyczne :)

Tak, źle-mi-się-kojarzący Fritzbox jest wszystkomający (nawet stacja bazowa DECT, o ile dobrze pamiętam), ale same parametry (WiFi mam na mysli) juz nie powalają.

Ja w zakladkach mam takie Linksyski na OpenWRT (jest tez tam wymieniony przez ciebie WRT3200ACM), ale wszystkie LAN x4:
https://www.x-kom.pl/comparison/386257,336105,264910,244888

Tutaj bardziej wypasione Netgeary (LAN x6):
https://www.x-kom.pl/p/336625-router-netgear-nighthawk-x10-r9000-7200mb-s-a-b-g-n-ac-ad2xusb.html
https://www.x-kom.pl/p/461420-router-netgear-nighthawk-xr700-7200mb-s-a-b-g-n-ac-2xusb.html

Ale tu juz budzet kosmos jak na router, przyznaje.

Ciekawią mnie te ze złączem SFP, bo w końcu fiberki juz powoli u dostawców zaczynaja byc dostepne w wielu miejscach. Zawsze jedno urządzenie mniej (50W (24/7/365) = ok 200zl/rok).

Ten Asus RT-AC88U z 8x LAN wypada całkiem całkiem, musze poczytac o ich systemie, AsusWRT, tutaj takie handlowe raczej info niestety.
https://www.asus.com/pl/ASUSWRT/

Btw, miales cos kiedys do czynienia z routerami DrayTek?
Netgary kojarzą mi się z wszechobecnym "gejmingiem". Wręcz upchane są pod gry, a do firmy to wydaje mi się, że takich wodotrysków nie potrzeba. Wiadomo, że mają odpowiednie funkcje dla optymalizacji pasma, priorytety itp, ale to chyba nie ten segment. Ten ASUS bardziej właśnie przedstawiłem ze względu na połączenie tego gejmingu i możliwości aż 8xLAN szczególnie na sofcie ASUSWRT Merlin co odpowiada OpenWRT https://asuswrt.lostrealm.ca/.

Nie miałem styczności z DrayTrek, wiadomo tego sprzętu jest pełno i każdy sprawdzi się pod odpowiednie funkcje.

Wydaje mi się, że też ciekawym sprzętem może okazać się Synology RT2600ac.

- do Netgarów nie potrafię się przekonać z powodu napakowania ich bajerami często nieprzydatnymi, ale robią sprzęt topowy
- Linksys - tutaj wiadomo była współpraca z Cisco, a ich nie trzeba przedstawiać
- ASUS - marka jak marka, to wciąż solidna firma
- Synology - skupienie się głównie na dobrej współpracy sprzętów typowo pod sieć

Mam wrażenie, że wybór jest pomiędzy USA, a Tajwan:mamed:
 
Potrzebuję kogoś kto ogarnia radio/krótkofalówki.

Znalazłem w szafie stare radyjka Motorola t4512. Chciałem je uruchomić i sprawdzić czy jeszcze działają. Pobrałem sobie instrukcję z neta w pdf i robię tak jak tam piszą - ustawiam na obu taki sam kanał i tryb ograniczenia zakłóceń i nic.
W sytuacji kiedy jedna ma włączone "nasłuchiwanie " lub "skanowanie" to ta która odbiera słyszy tę która nadaje.

W trybie skanowania radyjko szukające wykrywa rozmowę nadawaną na danym kanale ale jak ręcznie ustawię ten kanał to nie da się rozmawiać. Nie ogarniam.

Cohones pomusz
 
@cRe


;)

Problem jest symetryczny czy tylko 1 tak nie dziala? Rozumiem ze uzywasz przycisku nadawania, jakichs opcji hands-free raczej ta zabawka nie ma?
 
@cRe


;)

Problem jest symetryczny czy tylko 1 tak nie dziala? Rozumiem ze uzywasz przycisku nadawania, jakichs opcji hands-free raczej ta zabawka nie ma?

Po wybraniu kanału nadawania żadna nie "słyszy drugiej". Kiedy ustawię na którejś ciągłe nasłuchiwanie lub wyszukiwanie nadajnika po kanałąch to znajduje i słyszy. Jak wyjdę z tych trybów to dalej nie słychać. Oczywiście używam przycisku nadawania podczas mówienia. Odległośc między radyjkami około 4-5 metrów.
 
Na obydwu musi byc identyczny kanal, powinno hulac.

Czy slychac szum czy maja jego wyciszanie?
 
Na obydwu musi byc identyczny kanal, powinno hulac.

Czy slychac szum czy maja jego wyciszanie?
Jest ten sam kanał. Kiedy mocno dmuchnę to druga słyszy szum więc połączenie jest. Jutro wyjdę na dwór. Może mam w domu jakieś złą energię i coś zakłóca? Ewentualnie jutro rozkręcę i zobaczę czy z mikrofonem wszystko ok. Jak nie będzie działać to trudno.
 
Jest ten sam kanał. Kiedy mocno dmuchnę to druga słyszy szum więc połączenie jest. Jutro wyjdę na dwór. Może mam w domu jakieś złą energię i coś zakłóca? Ewentualnie jutro rozkręcę i zobaczę czy z mikrofonem wszystko ok. Jak nie będzie działać to trudno.
Mi chodzilo o nasluchwianie (czyli jeszcze nic nie nadajesz). Slyszysz cokolwiek wtedy? W tanich jest szum, w drozszych jest funkcja wycinania szumu.
 
Mi chodzilo o nasluchwianie (czyli jeszcze nic nie nadajesz). Slyszysz cokolwiek wtedy? W tanich jest szum, w drozszych jest funkcja wycinania szumu.
Jak nasłuchują to szumi.

Zostawiłem je włączone przy oknie bo z racji mieszkania w pełnej życia części miasta na pewno jest tu mnóstwo nadajników. Policja, straż, karetki, tiry itd. no i co jakiś czas słyszę komunikaty (do głównej ulicy mam kawałek mniej więcej na granicy zasięgu radyjka w terenie zabudowanym). Wiadomo więc że odbierają. Widocznie problem jakiś jest z samym mikrofonem.
 
@cRe
Ale ze w obydwu popsul sie akurat tak samo mikrofon? Niby mozliwe ale...
Wyszedłem na dwór i nie da się pogadać. Za to odbiera jakieś rozmowy z eteru. Tak jak wcześniej na nasłuchu i eyszukiwaniu da się przekazać wiadomość.
Jak mocno krzyknę albo dmuchnę to na drugim słychać szum. Szkoda mi tracić więcej czasu na to.
 
Back
Top