Najkorzystniej zawsze gaz.
@respect
U ciebie te kalkulacje "troche" rozwala koszt podłączenia.
25k na na lokal (bo 4 lokale na te 100tys, tak?), to sporo, dolicz do tego piec i jego instalację i załóżmy 5 lat ogrzewania per lokal.
To samo trzeba zrobic z pompami. Czyli pompa per lokal, jej instalacja, 5 lat ogrzewania.
5 lat, bo na dłużej to serio wróżenie z fusów, gdzie dorypią podatkami, gdzie dofinansowaniami, jak bedzie wygladal rynek energii, itp itd.
Na moje suma wychodzi porównywalnie.
Oczywiscie zakładam ogrzewanie niskotemperaturowe (=podłogówkę), bo jezeli chcesz miec gdzies kaloryfery to pompy w zasadzie odpadają.
PS.
Mozna w ogole rozważyc jakies maty grzewcze i odpada wtedy koszt przylacza i kotłów lub w drugim przypadku pomp, no ale wyzsze koszty uzytkowania...