Syn, dąb i... ...DOM :)

Daj Pan spokój. Jeszcze nie ruszone, a widać że będzie rozpierdol. Zabawa się zacznie jak wyjebie starą wannę i wtedy się odkryje tak naprawdę co i ile jest do rozjebania.

Póki co pierdolę, wezmę się za to po nowym roku, bo nie mam na to ochoty. Stało tyle lat to jeszcze postoi.
:beczka:
source.gif
chce się flipować to trzeba zapierdalać
:mamed:
 
Ktoś tu ogarnia jak powinny być zaprojektowane podłogówki? Teorię, praktykę?

Pytam bo chcę zaplanować automatykę do tego co mam i zastanawiam się czy wystarczą tylko elektrozawory na rozdzielaczach (z listwami sterującymi czy wprost z home assistant to juz inna sprawa), czy jednak będzie potrzeba (albo może i nie potrzeba, ale warto) grzebnąć w samej hydraulice.

Wiadomo, jestem zainteresowany także tymi którzy nie ogarniają i/lub znają ktogoś kto także nie ogarnia, to będzie cenny wkład w dyskusję ;)
 
Ktoś tu ogarnia jak powinny być zaprojektowane podłogówki? Teorię, praktykę?

Pytam bo chcę zaplanować automatykę do tego co mam i zastanawiam się czy wystarczą tylko elektrozawory na rozdzielaczach (z listwami sterującymi czy wprost z home assistant to juz inna sprawa), czy jednak będzie potrzeba (albo może i nie potrzeba, ale warto) grzebnąć w samej hydraulice.

Wiadomo, jestem zainteresowany także tymi którzy nie ogarniają i/lub znają ktogoś kto także nie ogarnia, to będzie cenny wkład w dyskusję ;)
Kurde, ostatnio widziałem takie fajne zdjęcie, które miałem tutaj wkleić ale jakoś mi uciekło.

Jedna (a może dwie, już nie pamiętam) rurka, ta przy samej ścianie, wspinała się po niej (oczywiście w bruzdach), pod porapetem (którego jeszcze nie było) i na dół z powrotem na podłogę, myślę że to by rozwiązało problem wilgotnych okien i robiłoby też, sweho rodzaju, kurtynę cieplną między oknem a pomieszczeniem.

Jakbym robił to u siebie na pewno bym takie rozwiązanie zastosował.
 
Ktoś tu ogarnia jak powinny być zaprojektowane podłogówki? Teorię, praktykę?

Pytam bo chcę zaplanować automatykę do tego co mam i zastanawiam się czy wystarczą tylko elektrozawory na rozdzielaczach (z listwami sterującymi czy wprost z home assistant to juz inna sprawa), czy jednak będzie potrzeba (albo może i nie potrzeba, ale warto) grzebnąć w samej hydraulice.

Wiadomo, jestem zainteresowany także tymi którzy nie ogarniają i/lub znają ktogoś kto także nie ogarnia, to będzie cenny wkład w dyskusję ;)
A jakie źródło ogrzewania? Bo ja np się dowiedziałem, że będę musiał bufor założyć dodatkowo. A poza tym to normalnie-elektrozawory, listwa i sterowniki w pokojach.
 
Kurde, ostatnio widziałem takie fajne zdjęcie, które miałem tutaj wkleić ale jakoś mi uciekło.

Jedna (a może dwie, już nie pamiętam) rurka, ta przy samej ścianie, wspinała się po niej (oczywiście w bruzdach), pod porapetem (którego jeszcze nie było) i na dół z powrotem na podłogę, myślę że to by rozwiązało problem wilgotnych okien i robiłoby też, sweho rodzaju, kurtynę cieplną między oknem a pomieszczeniem.

Jakbym robił to u siebie na pewno bym takie rozwiązanie zastosował.
Dziękuję, będę pamiętał przy następnym domu, anyway... ;)

A jakie źródło ogrzewania? Bo ja np się dowiedziałem, że będę musiał bufor założyć dodatkowo. A poza tym to normalnie-elektrozawory, listwa i sterowniki w pokojach.
Zwoc uwage ze pewne funkcje bufora moga byc zrealizowane przez cos innego, np sprzeglo hydrauliczne, mieszacz, sprzęgło-rodzielacz a nawet zawór czwórdrożny.

U mnie hydraulik zamontował (najprawdopodobniej, bo nie jestem w 100% pewien) sprzęgło-rozdzielacz (ta sama funkcja co normalne sprzęgło, tylko jest fizycznie małe i nie jest buforem magazynującym energię). To taki rozdzielacz w którym istnieje też bezpośredni obieg zasilanie powrót (czego nie ma w rozdzielaczu).

Dołożenie elektrozaworów wymaga czegoś jeszcze, uwzględnienia sytuacji w której na wszystkich pętlach elektrozawory będą zamknięte. Wtedy a) pompa obiegowa CO musi o tym wiedzieć i nie pompować na ten obieg (bo albo ją szlag trafi, albo przez duże ciśnienie coś puści) b) musi być zabezpieczenie hydrauliczne przy rozdzielaczu, np bypass z zaworem różnicowym (pomiedzy rozdzielaczem zasilającym a rozdzielaczem z powrotami).

No ale to takie moje rozkminy na chłopski rozum.

Swoją drogą polecam darmowy program QElektroTech, mozna sobie zrobic szkic swojej instalacji w miare szybko i łatwiej o rozkminy.

PS.
Kocioł gazowy mam.
 
Panowie pytanie. @torpedo a może ktoś inny się spotkał lub użytkuje.

Szeregówka a w niej cztery „domy” o wielkości ok 120m2. Jakie ogrzewanie w dzisiejszych czasach wyjdzie najkorzystniej? Jest jakaś reguła czy to bardzo indywidualny temat? Gazu nie ma, trzeba będzie ciągnąć, gazownia wyceniła na prawie 100k podłączenie.
Jest pomysł na fotowoltaikę + rekuperację i grzanie klimatyzacją o takim przeznaczeniu. Ktoś się z tym spotkał?
 
Przy kapitalnym remoncie łazienki już istniejącej to cena nie jest problemem. Problemem będzie znaleźć zajebistego fachowca, który się schyli po taką robotę. Niestety takie czasy.
 
Panowie pytanie. @torpedo a może ktoś inny się spotkał lub użytkuje.

Szeregówka a w niej cztery „domy” o wielkości ok 120m2. Jakie ogrzewanie w dzisiejszych czasach wyjdzie najkorzystniej? Jest jakaś reguła czy to bardzo indywidualny temat? Gazu nie ma, trzeba będzie ciągnąć, gazownia wyceniła na prawie 100k podłączenie.
Jest pomysł na fotowoltaikę + rekuperację i grzanie klimatyzacją o takim przeznaczeniu. Ktoś się z tym spotkał?
Ja zawsze mówię gaz ziemny (bo jest opcja propan, ale to raz tyle w użytkowaniu).
W tym wypadku jak to są nowe domy to pompa ciepła.
 
Ja zawsze mówię gaz ziemny (bo jest opcja propan, ale to raz tyle w użytkowaniu).
W tym wypadku jak to są nowe domy to pompa ciepła.
Najkorzystniej zawsze gaz.

@respect
U ciebie te kalkulacje "troche" rozwala koszt podłączenia.

25k na na lokal (bo 4 lokale na te 100tys, tak?), to sporo, dolicz do tego piec i jego instalację i załóżmy 5 lat ogrzewania per lokal.

To samo trzeba zrobic z pompami. Czyli pompa per lokal, jej instalacja, 5 lat ogrzewania.

5 lat, bo na dłużej to serio wróżenie z fusów, gdzie dorypią podatkami, gdzie dofinansowaniami, jak bedzie wygladal rynek energii, itp itd.

Na moje suma wychodzi porównywalnie.

Oczywiscie zakładam ogrzewanie niskotemperaturowe (=podłogówkę), bo jezeli chcesz miec gdzies kaloryfery to pompy w zasadzie odpadają.

PS.
Mozna w ogole rozważyc jakies maty grzewcze i odpada wtedy koszt przylacza i kotłów lub w drugim przypadku pomp, no ale wyzsze koszty uzytkowania...
 
Ktoś tu ogarnia jak powinny być zaprojektowane podłogówki? Teorię, praktykę?

Pytam bo chcę zaplanować automatykę do tego co mam i zastanawiam się czy wystarczą tylko elektrozawory na rozdzielaczach (z listwami sterującymi czy wprost z home assistant to juz inna sprawa), czy jednak będzie potrzeba (albo może i nie potrzeba, ale warto) grzebnąć w samej hydraulice.

Wiadomo, jestem zainteresowany także tymi którzy nie ogarniają i/lub znają ktogoś kto także nie ogarnia, to będzie cenny wkład w dyskusję ;)
Podbijam.

Na zachętę:
k2hHATd.png
 
Dlatego będę robił sam.

:beczka:
A Ty nie miałeś deweloperki? Czy drugie mieszkanie kupiłeś?
Najkorzystniej zawsze gaz.

@respect
U ciebie te kalkulacje "troche" rozwala koszt podłączenia.

25k na na lokal (bo 4 lokale na te 100tys, tak?), to sporo, dolicz do tego piec i jego instalację i załóżmy 5 lat ogrzewania per lokal.

To samo trzeba zrobic z pompami. Czyli pompa per lokal, jej instalacja, 5 lat ogrzewania.

5 lat, bo na dłużej to serio wróżenie z fusów, gdzie dorypią podatkami, gdzie dofinansowaniami, jak bedzie wygladal rynek energii, itp itd.

Na moje suma wychodzi porównywalnie.

Oczywiscie zakładam ogrzewanie niskotemperaturowe (=podłogówkę), bo jezeli chcesz miec gdzies kaloryfery to pompy w zasadzie odpadają.

PS.
Mozna w ogole rozważyc jakies maty grzewcze i odpada wtedy koszt przylacza i kotłów lub w drugim przypadku pomp, no ale wyzsze koszty uzytkowania...
No wlasnie ta kwota przyłącza zmiata tutaj z nóg. Wliczając ją do kalkulacji wychodzi średnio. Najlepiej cenowo wychodzi ta opcja z klimatyzacją, którą wspomniałem. Mój brat się trochę na to upiera, ale ja nie jestem przekonany do takiego rozwiązania. Wiem, że ludzie to robią, ale bardziej w takich domkach typu airbnb. Na necie można znaleźć, że ludzi tak robią i są zadowoleni, ale wolałbym jednak opinię kogoś znajomego niż internetowego randoma :lol:
Zobaczymy.
 
A Ty nie miałeś deweloperki? Czy drugie mieszkanie kupiłeś?
Ja u siebie mam też jeszcze trochę do zrobienia, ale stało to postoi.

Mam drugie, od dawna miałem część wlasności, ale nic tam nie robiłem zostawiłem je dla mamy. Teraz mamy nie ma to muszę je ogarnąć, bo zawsze odkładała remont na przyszły rok i tak odkładała, że to ja muszę zrobić z tym porządek.
:usunto:
 
Ja u siebie mam też jeszcze trochę do zrobienia, ale stało to postoi.

Mam drugie, od dawna miałem część wlasności, ale nic tam nie robiłem zostawiłem je dla mamy. Teraz mamy nie ma to muszę je ogarnąć, bo zawsze odkładała remont na przyszły rok i tak odkładała, że to ja muszę zrobić z tym porządek.
:usunto:
Uuu, no to powodzenia :lol:
 
Z tą lakierobejcą na olej się zupełnie nie zgodzę. Każdy producent lakierobejcy na ulotce podaje, że drewno ma być suche, odtłuszczone i bez pyłu. Olej zamyka pory drewna i lakierobejca nakładana na tę drewno nie ma szans się dobrze do niego przyczepić. Ja polecam HK Lasur firmy Remmers. Co do jakości drewna to masz rację. Najbardziej trwałe będzie BSH, później KVH, C24 itd. BSH i KVH to drewno suszone, klejone i strugane czterostronnie. C24 też jest suszone i strugane czterostronnie ale max odcinek to chyba 6 metrów. KVH i BSH w standardzie to 13m. Można też kupić zwykłe drewno z tartaku ale najważniejsze by było wysuszone. Przynajmniej do 16-18%. Inaczej będzie dosychać i skręcać się. Co do trwałości lakierobejcy to im więcej pigmentu tym bardziej odporna na UV.
Ty online kantówki kupowales? Dobrze pamietam? Szukam kantówki 40x120 lub nawet 30x120 (widze ze standardowy wymiar w tych okolicach to 45x120), najlepiej jakby sprzedawca dawał możliwość zlecenie przycięcia na wymiar... Kombinuje w bani stelaż pod blat biurka na kółkach z regulacją wysokości...
 
Ty online kantówki kupowales? Dobrze pamietam? Szukam kantówki 40x120 lub nawet 30x120 (widze ze standardowy wymiar w tych okolicach to 45x120), najlepiej jakby sprzedawca dawał możliwość zlecenie przycięcia na wymiar... Kombinuje w bani stelaż pod blat biurka na kółkach z regulacją wysokości...
W castoramie kupisz, tylko zależy od rodzaju drewna. Ja osobiście brałem u stolarza, do mebli, wychodziło drożej za to jakość dalej lipna. Zobacz gotowe stelaże bez blatu (np. amazon)
 
Last edited:
W castoramie kupisz, tylko zależy od rodzaju drewna. Ja osobiście brałem u stolarza, do mebli, wychodziło drożej za to jakość dalej lipna. Zobacz gotowe stelaże bez blatu (np. amazon)
Szukałem i cenowo to nawet może wyjść niewiele drożej, ale nie oczywiście nie dla takiego blatu jaki mam, nie dla tych wysokości które planuję i bez kółek ;)
 
Takie ramy co by mi pasowały (udźwig większy niż 125/150kg, bo przeciez sam blat to wazy ze 20?) to od ~2k się zaczynają. Blat mam 200x70.

Szukam natchnienia jak zrobić regulację wysokości, przeglądam różne prowadnice, ślizgacze, bloczki, rolki, krążki, korby z zapadkami, itp itd i zobaczcie to, jakim cudem allegro uznało to za podobną ofertę? Strach myśleć co te ludziska wyrabiają...
ck3Phww.png

EDIT:
Hmmm, chociaz ten jest spoko
 
Last edited:
Ty online kantówki kupowales? Dobrze pamietam? Szukam kantówki 40x120 lub nawet 30x120 (widze ze standardowy wymiar w tych okolicach to 45x120), najlepiej jakby sprzedawca dawał możliwość zlecenie przycięcia na wymiar... Kombinuje w bani stelaż pod blat biurka na kółkach z regulacją wysokości...
Nie, zamawiałem z jakiejś firmy z której wcześniej zamawiałem drewno na szkielet domku gospodarczego. Kvh można kupić w takich wymiarach jak chcesz. Najlepiej chyba poszukać lokalnie i sprawdzić jakość na miejscu. Jeśli mają to być elementy widoczne to szukaj w jakości Si, NSi może mieć wady opisane w którejś z norm.
na to drewno :lol:
:jimcarrey:
 
Back
Top