Syn, dąb i... ...DOM :)

Mi kolo stan surowy otwarty z dachem i odwodnieniem, ale bez dzialowek wyliczyl na 1,5k netto (+8% VAT). WTF?

A gdzie budujesz? Jaki metraż? 1500 pln za SSO domu o powierzchni równej 100m2 lub niższej, to na chwilę obecną jest raczej normalna cena. Od 2017/2018 roku na rynku jest sajgon i ceny będą rosnąć jeszcze bardziej. Brakuje ludzi do pracy, a ceny materiałów też idą w górę.
 
kto tam się budował?
@szplin @torpedo @respect oznaczam was, bo tak zapamietalem :)
jakie wam wychodza koszty za m2 (stan surowy otwarty, zamkniety)?

Mi kolo stan surowy otwarty z dachem i odwodnieniem, ale bez dzialowek wyliczyl na 1,5k netto (+8% VAT). WTF? Toz to oznacza - zakladajac ze to 30% inwestycji - 5k netto/m2!
U mnie dopiero początek papierologii, więc nie podpowiem dokładnie, ale że gdzies tam w szeroko rozumianym budownictwie się obracam, to Ci powiem, że jak z dachem, to całkiem normalna stawka przy obecnej gorączce. Ja będę budowal budował systemem gospodarczym w dużej mierze, więc trochę taniej mnie to wyjdzie, ale nie liczę, że SSO okolo 100m2 zamknie się poniżej 100 tysięcy
 
U mnie dopiero początek papierologii, więc nie podpowiem dokładnie, ale że gdzies tam w szeroko rozumianym budownictwie się obracam, to Ci powiem, że jak z dachem, to całkiem normalna stawka przy obecnej gorączce. Ja będę budowal budował systemem gospodarczym w dużej mierze, więc trochę taniej mnie to wyjdzie, ale nie liczę, że SSO okolo 100m2 zamknie się poniżej 100 tysięcy
Mam na myśli oczywiście z podciagnięciem mediów i papierologią.
 
kto tam się budował?
@szplin @torpedo @respect oznaczam was, bo tak zapamietalem :)
jakie wam wychodza koszty za m2 (stan surowy otwarty, zamkniety)?

Mi kolo stan surowy otwarty z dachem i odwodnieniem, ale bez dzialowek wyliczyl na 1,5k netto (+8% VAT). WTF? Toz to oznacza - zakladajac ze to 30% inwestycji - 5k netto/m2!
Ja poszedłem w deweloperkę bo przy takich cenach za ziemię pod Wrocławiem nie opłacało mi się samemu budować w obecnej chwili.
@maras oznaczam
 
kto tam się budował?
@szplin @torpedo @respect oznaczam was, bo tak zapamietalem :)
jakie wam wychodza koszty za m2 (stan surowy otwarty, zamkniety)?

Mi kolo stan surowy otwarty z dachem i odwodnieniem, ale bez dzialowek wyliczyl na 1,5k netto (+8% VAT). WTF? Toz to oznacza - zakladajac ze to 30% inwestycji - 5k netto/m2!
Ja jestem na etapie wkurwienia wstępnego, czyli na razie płacę co chwila za coś, a nawet jeszcze pozwolenia nie mam.

Kolega @ninja (jeszcze raz wielkie dzięki) już na wstępie mi musiał pomóc, bo miałem problem z gruntami (btw.kuzynce obok wjebali palowanie gruntu-70tys. Poszła do innego konstruktora i płyta wystarczy).

Ja będę budował jak @szplin systemem gospodarczym.

Z dobrych wiadomości, to ceny kruszyw i w niedługim czasie betonu będą schodzić w dół- dziś się dowiedziałem.

Też jestem za osobnym tematem,żeby nie zaśmiecać hp.
może w temacie o famemma:muttley:

Warto wymieniać poglądy i podpytywać fachowców jak @ninja i inni w temacie.
 
A gdzie budujesz? Jaki metraż? 1500 pln za SSO domu o powierzchni równej 100m2 lub niższej, to na chwilę obecną jest raczej normalna cena. Od 2017/2018 roku na rynku jest sajgon i ceny będą rosnąć jeszcze bardziej. Brakuje ludzi do pracy, a ceny materiałów też idą w górę.
~200m+ wiec powinno byc taniej. No ja jestem zaskoczony, bo myslalem ze brutto 4k to bedzie "na bogato", a ze te 3.5k brutto to "rozsadnie".
:childcry:
 
Ja tak jak pisałem, zdecydowałem się na deweloperkę więc u mnie temat pozwoleń i tego typu okrucieństw odpada, ale chętnie prześledzę wasze historie na ten temat, mam nadzieję, że przyda się na przyszłość ;)
Póki co ja myślę już o wykończeniówce bo za tydzień wstawiają mi okna, później tynki, posadzki i od lipca mam zamiar wjeżdżać na grubo do środka ;)
 
Ja 6 maja mam wytyczenie zachodniej strony 1000zł.
i mapa projektowa od geodety 800zł.
Z Krakowa mysi przyjść jeszcze pełna opinia geologiczna, bo na razie tylko z odwiertów mi wysłali.

Najważniejsze: jeśli jesteś przed zakupem działki, to zrób sobie badanie gruntu (ja zapłaciłem tylko 700zł, ale ceny są w przedziale: 1000-1500zł.)
I tak to musicie zrobić, więc lepiej przed zakupem działki, żeby się srogo nie zdziwić.
 
Druga rozmowa, wiecej szczegolow: 340 netto (367,202 brutto).

Najwieksze pozycje:
Code:
roboty ziemne    10 000
fundamety        24 600
izolacje        11 000
taras            16 300
podbetony        22 700
sciany konstr    37 151 (poroterm)
strop teriva    26 200
płyta żelbetowa     7 300
sciany konst poddasza    19 600
slupli zelbetowe      1 400
wieniec zelbetowy      5 000
kominy went             17 300
scianki dzialowe     16 000
konstrukcja dachu    124 238 (wiezba, drewno , deskowanie 21cm, pokrycie papą, łacenie połaci, karpiówka cermiczna, obróbka, rynny)
 
Druga rozmowa, wiecej szczegolow: 340 netto (367,202 brutto).

Najwieksze pozycje:
Code:
roboty ziemne    10 000
fundamety        24 600
izolacje        11 000
taras            16 300
podbetony        22 700
sciany konstr    37 151 (poroterm)
strop teriva    26 200
płyta żelbetowa     7 300
sciany konst poddasza    19 600
slupli zelbetowe      1 400
wieniec zelbetowy      5 000
kominy went             17 300
scianki dzialowe     16 000
konstrukcja dachu    124 238 (wiezba, drewno , deskowanie 21cm, pokrycie papą, łacenie połaci, karpiówka cermiczna, obróbka, rynny)

Pozycja 'ścianki działowe' - zależy kto jak definiuje, ale sso chyba zazwyczaj nie zawiera ścianek działowych. Może po prostu wliczył ci większy zakres prac, i dlatego cena jest wyższa od tej spodziewanej przez Ciebie... Nie znam się na tyle, żeby to jakoś wytłumaczyć ze 100% przekonaniem.
 
Druga rozmowa, wiecej szczegolow: 340 netto (367,202 brutto).

Najwieksze pozycje:
Code:
roboty ziemne    10 000
fundamety        24 600
izolacje        11 000
taras            16 300
podbetony        22 700
sciany konstr    37 151 (poroterm)
strop teriva    26 200
płyta żelbetowa     7 300
sciany konst poddasza    19 600
slupli zelbetowe      1 400
wieniec zelbetowy      5 000
kominy went             17 300
scianki dzialowe     16 000
konstrukcja dachu    124 238 (wiezba, drewno , deskowanie 21cm, pokrycie papą, łacenie połaci, karpiówka cermiczna, obróbka, rynny)
Kosmos.
To ile Cię wyjdzie pod klucz?
Masz to rozbite na materiał i robociznę osobno gdzieś?

Co do dachu- jak ja bym miał dać 130tysi za dach, to poważnie się zastanowię nad zmianą konstrukcji (dwuspadowy, ale z małym kątem wygląda zajebiście, albo płaski).

Ja chciałem dwuspadowy poniżej 15stopni kąt, ale płaski w chuj tańszy (odlicz samą dachówkę i elementy wykończeniowe, nie mówiąc o powierzchni).
 
Druga rozmowa, wiecej szczegolow: 340 netto (367,202 brutto).

Najwieksze pozycje:
Code:
roboty ziemne    10 000
fundamety        24 600
izolacje        11 000
taras            16 300
podbetony        22 700
sciany konstr    37 151 (poroterm)
strop teriva    26 200
płyta żelbetowa     7 300
sciany konst poddasza    19 600
slupli zelbetowe      1 400
wieniec zelbetowy      5 000
kominy went             17 300
scianki dzialowe     16 000
konstrukcja dachu    124 238 (wiezba, drewno , deskowanie 21cm, pokrycie papą, łacenie połaci, karpiówka cermiczna, obróbka, rynny)
O fakkkk, coś Ty za dach tam odjebał? To ja mam nadzieję, że w 30-40 się zamknę :lol:
 
Napisał, że dom powyżej 200m2, może chce stawiać parterowy? :) Wtedy taka cena za dach by mnie wcale nie dziwiła, biorąc pod uwagę jeszcze fakt, że pewnie ceny drewna mocno zawyżone.
 
Kwestia projektu. Jakiś standardowy dom z dachem dwuspadowym do 120m2 z garażem w bryle, bez podpiwniczenia, systemem zleconym pod klucz w średnim standardzie, bez działki trzeba aktualnie liczyć ok 500k. W ciągu dwóch lat ceny materiałów wzrosły dwukrotnie. I co najśmieszniejsze za taką kwotę ciężko będzie kupić 80m2 w Krakowie w dobrej lokalizacji z miejscem parkingowym a trzeba jeszcze do tego dodać 100k na wykończenie i co miesiąc 700 PLN czynszu administracyjnego.
 
Last edited:
Kwestia projektu. Jakiś standardowy dom z dachem dwuspadowym do 120m2 z garażem w bryle, bez podpiwniczenia, systemem zleconym pod klucz w średnim standardzie, bez działki trzeba aktualnie liczyć ok 500k. W ciągu dwóch lat ceny materiałów wzrosły dwukrotnie.
Kosmos. Kilka lat temu za tyle dopinało się na ostatni guzik dwustumetrowe domy.
 
Kosmos. Kilka lat temu za tyle dopinało się na ostatni guzik dwustumetrowe domy.
Niestety jest hossa, bo ludzie budują się poza miastami z uwagi na ceny mieszkań, dużo wraca z emigracji albo żyje w układzie żona z dziećmi w PL a mąż wysyła euro. Myślę, że kwestia roku i będzie lekka zadyszka. Materiały stanieja, a wykonawcy może przestaną rzucać ceny z kosmosu licząc na frajerów.
 
Napisał, że dom powyżej 200m2, może chce stawiać parterowy? :) Wtedy taka cena za dach by mnie wcale nie dziwiła, biorąc pod uwagę jeszcze fakt, że pewnie ceny drewna mocno zawyżone.
Dokładnie, parterowka drożej wychodzi niż z poddaszem użytkowym, bo cenę robi podpiwniczenie (jeśli występuje), fundament i dach, czyli jedne z najbardziej kosztownych elementów.
 
Niestety jest hossa, bo ludzie budują się poza miastami z uwagi na ceny mieszkań, dużo wraca z emigracji albo żyje w układzie żona z dziećmi w PL a mąż wysyła euro. Myślę, że kwestia roku i będzie lekka zadyszka. Materiały stanieja, a wykonawcy może przestaną rzucać ceny z kosmosu licząc na frajerów.
Dokładnie, zwłaszcza te ostatnie dwa lata są mordercze pod względem cen tak jak napisałeś. 25%-30% rocznie. Też słyszałem, że najlepiej przeczekać ok. kolejne dwa lata i to wszystko jebnie bo będzie przesyt w budowlance, ale czy tak będzie hmm.
Druga sprawa działki, kumpel kupił kilka dni temu działkę ok 12km od granicy Wrocławia za 180k, działka 9 arów.
Jak ja zazdroszczę ludziom, którzy z dziada pradziada żyli sobie spokojnie na jakiejś marnej wsi gdzie „psy szczekały dupami” a teraz koszą miliony :D
 
Co do cen to zastanawia mnie jeszcze fakt, że rząd chce wycofać z użytku otwarty rachunek powierniczy. Deweloperzy mocno dostaliby po dupie gdyby do tego doszło i jestem ciekaw jak to wpłynie na ceny. Nie wiem też czy rząd dalej planuje tego dokonać czy temat został zabity.
 
Kwestia projektu. Jakiś standardowy dom z dachem dwuspadowym do 120m2 z garażem w bryle, bez podpiwniczenia, systemem zleconym pod klucz w średnim standardzie, bez działki trzeba aktualnie liczyć ok 500k. W ciągu dwóch lat ceny materiałów wzrosły dwukrotnie. I co najśmieszniejsze za taką kwotę ciężko będzie kupić 80m2 w Krakowie w dobrej lokalizacji z miejscem parkingowym a trzeba jeszcze do tego dodać 100k na wykończenie i co miesiąc 700 PLN czynszu administracyjnego.

Zgoda, ale weź też pod uwagę, że właśnie aby postawić taki dom o powierzchni zabudowy 120m2, to potrzebujesz dobrej działki powyżej 10a, chyba że nie chcesz mieć żadnego ogrodu, podwórka i wystarczy ci odległość od ściany domu do płotu poniżej 2 metrów... A taka działka (w zależności od miejscowości oczywiście) to przeważnie 1/3, jak nie drugie tyle, co budowa. 700 pln czynszu - woda, ścieki, ogrzewanie, fundusz remontowy i fundusz na utrzymanie części wspólnych, wywóz śmieci. Moim zdaniem połowę tej kwoty i tak musisz wypierdolić, mieszkając w domu jednorodzinnym. No i często wspólnoty mają lepsze umowy i np. wywóz śmieci jest srogo tańszy, kiedy obecnie mieszkańcy domków jednorodzinnych są ruchani w dupę.

Moim zdaniem co kto woli, ale jednak różnica w kosztach między wybudowaniem domu a kupnem mieszkania, zanika.
 
Dokładnie, parterowka drożej wychodzi niż z poddaszem użytkowym, bo cenę robi podpiwniczenie (jeśli występuje), fundament i dach, czyli jedne z najbardziej kosztownych elementów.
Dach parterowy niekoniecznie będzie droższy. Jeśli będzie płaski, to będzie dużo tańszy.
 
Back
Top