Syn, dąb i... ...DOM :)

Zgoda, ale weź też pod uwagę, że właśnie aby postawić taki dom o powierzchni zabudowy 120m2, to potrzebujesz dobrej działki powyżej 10a, chyba że nie chcesz mieć żadnego ogrodu, podwórka i odległość od ściany domu do płotu poniżej 2 metrów... A taka działka (w zależności od miejscowości oczywiście) to przeważnie drugie tyle, co budowa. 700 pln czynszu - woda, ścieki, ogrzewanie, fundusz remontowy i fundusz na utrzymanie części wspólnych, wywóz śmieci. Moim zdaniem połowę tej kwoty i tak musisz wypierdolić, mieszkając w domu jednorodzinnym. No i często wspólnoty mają lepsze umowy i np. wywóz śmieci jest srogo tańszy, kiedy obecnie mieszkańcy domków jednorodzinnych są ruchani w dupę.

Moim zdaniem co kto woli, ale jednak różnica w kosztach między wybudowaniem domu a kupnem mieszkania, zanika.
Zgoda. W tym momencie faktycznie różnica zanika, a jeszcze nie tak dawno temu dom był tańsza alternatywą :(
 
Dach parterowy niekoniecznie będzie droższy. Jeśli będzie płaski, to będzie dużo tańszy.
To jest wyjątek. Równie dobrze można zrobić dom z pełnym pietrem, klatka schodowa i płaskim dachem, co wyjdzie jeszcze taniej, bo bedzie mała powierzchnia dachu i fundamentu. No i wtedy nawet działka 3 ary starczy.
 
Druga sprawa działki, kumpel kupił kilka dni temu działkę ok 12km od granicy Wrocławia za 180k, działka 9 arów.
Jak ja zazdroszczę ludziom, którzy z dziada pradziada żyli sobie spokojnie na jakiejś marnej wsi gdzie „psy szczekały dupami” a teraz koszą miliony :D

Działki to raczej przesądzona kwestia - ceny będą rosły. Obecnie mamy niż demograficzny a ceny i tak są w chuj wysokie. Musiałby mocno spaść popyt na działki, bo podaż ziemi jest przecież de facto z góry ustalona. Moim zdaniem ceny działek budowlanych zaczną spadać dopiero jak kupno mieszkania zrówna się cenowo z budową domu (wraz z kupnem działki) o takiej samej pow. użytkowej, i jak zacznie bardziej opłacać się kupić mieszkanie, niż budować dom. A do tego to chuj wie czy dojdzie.
 
Last edited:
To jest wyjątek. Równie dobrze można zrobić dom z pełnym pietrem, klatka schodowa i płaskim dachem, co wyjdzie jeszcze taniej, bo bedzie mała powierzchnia dachu i fundamentu. No i wtedy nawet działka 3 ary starczy.
Tylko wtedy masz wybudowany w stylu lat 70-tych, typowa kostka PRLowa, a parter z płaskim dachem to jednak można fajny zrobić.
 
@Dzihados pomyslalem, ze jedna cyferka za duzo ci sie wpisala przy cenie dachu :korwinlaugh:

wrzucajcie moze projekty, ja planuje takie cos, start prawdopodobnie wiosna 2021 (moze wczesniej, do tego czasu punkt zero, zeby na wiosne wjechac z murami)
ze zmian na pewno wywalam podcien i kominek, chce prosto, tanio i efektywnie, stad bryla prostokatna i dwuspadowy dach

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zdrojowkach-g2-m8c322d297d07b
Fajny.
Ja miałem kilka projektów wybranych z neta, ale koniec końców muszę mieć indywidualny (przez wzgląd na dzialkę ze spadem i szkody górnicze).
Projektant za adaptację bierze 1500zł. udostępnienie do adaptacji to 500zł. i przeliczenienie nowo ze względu na szkody górnicze kolejne 1500zł.

Za indywidualny zapłacę 4.000zł i narysowałem mu jak ma wyglądać (jak to widzę).
 
IMG_20190430_195714.png

Nietypowa działka, bo ze spadem i wąska, więc trzeba było jakoś pogodzić kilka rzeczy. To jest wstępny projekt. Zobaczymy co wyjdzie.
Obrys 11m x 9m.
IMG_20190430_195546.png
 
@Dzihados pomyslalem, ze jedna cyferka za duzo ci sie wpisala przy cenie dachu :korwinlaugh:

wrzucajcie moze projekty, ja planuje takie cos, start prawdopodobnie wiosna 2021 (moze wczesniej, do tego czasu punkt zero, zeby na wiosne wjechac z murami)
ze zmian na pewno wywalam podcien i kominek, chce prosto, tanio i efektywnie, stad bryla prostokatna i dwuspadowy dach

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zdrojowkach-g2-m8c322d297d07b
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-wisteriach-ver-2-mba01f6e6788c7 planuje płaczenie wisterii i zdrojowek, której wrzuciłes. Prosto i schludnie.


Jak mi się uda dobrze podzielić działkę bo mnie trochę mpzp trzyma. Jeski wszytsko pójdzie zgodnie z planem to 2020 start, jeśli będzie lipa z podziałem to chuj wie czy w ogóle :D
 
Fajny.
Ja miałem kilka projektów wybranych z neta, ale koniec końców muszę mieć indywidualny (przez wzgląd na dzialkę ze spadem i szkody górnicze).
Projektant za adaptację bierze 1500zł. udostępnienie do adaptacji to 500zł. i przeliczenienie nowo ze względu na szkody górnicze kolejne 1500zł.

Za indywidualny zapłacę 4.000zł i narysowałem mu jak ma wyglądać (jak to widzę).

W jakim mieście architekci liczą 4000 zł za projekt indywidualny jeśli można spytać? Czy w tej cenie zawiera się cena projektu konstrukcji, instalacji elektrycznych i sanitarnych?
 
W jakim mieście architekci liczą 4000 zł za projekt indywidualny jeśli można spytać? Czy w tej cenie zawiera się cena projektu konstrukcji, instalacji elektrycznych i sanitarnych?
Cena dla mnie to jest, ale miałem dwóch którzy zapronowali mi 5000zł i 6000zł.
Tylko projekt konstrukcji.
Instalacja C.O, elektr. i sanitarną sam sobie robię.
Bez kosztorysu.

Acha, jeszcze był jeden w Rybniku co zaśpiewał 14.000 jak dobrze pamiętam :iamdone:
 
Kwestia projektu. Jakiś standardowy dom z dachem dwuspadowym do 120m2 z garażem w bryle, bez podpiwniczenia, systemem zleconym pod klucz w średnim standardzie, bez działki trzeba aktualnie liczyć ok 500k. W ciągu dwóch lat ceny materiałów wzrosły dwukrotnie. I co najśmieszniejsze za taką kwotę ciężko będzie kupić 80m2 w Krakowie w dobrej lokalizacji z miejscem parkingowym a trzeba jeszcze do tego dodać 100k na wykończenie i co miesiąc 700 PLN czynszu administracyjnego.
Własnościowe mieszkanie i czynsz, największa beka z tego :DC:
 
Syn już u mnie jest (nawet trzech ).Po wpisach widzę ,że na pobudowanie /kupienie domu nie mam już co liczyć (brak sił i pieniędzy).Czyli co mi zostało to czy wiecie może , gdzie bym mógł kupić takie młode drzewko ,dąb ?
 
Własnościowe mieszkanie i czynsz, największa beka z tego :DC:
Na czynsz składają się następujące rzeczy: ogrzewanie mieszkania, opłata za zużytą wodę, gospodarka odpadami, fundusz remontowy, opłata za windę. Niezależnie gdzie mieszkasz, te koszty i tak musisz ponieść. Co w tym śmiesznego?
 
Na czynsz składają się następujące rzeczy: ogrzewanie mieszkania, opłata za zużytą wodę, gospodarka odpadami, fundusz remontowy, opłata za windę. Niezależnie gdzie mieszkasz, te koszty i tak musisz ponieść. Co w tym śmiesznego?
700zl to ja nawet w Niemczech nie płacę za te rzeczy.
 
Ale dorzucam jeszcze 400 za wynajem :mamed:
NIE no, mówimy o samych opłatach związanych z mieszkaniem. Kurwa jak się patrzy na to jakie Niemcy mają ceny, opłaty, itd to się płakać chce porównując do nas
 
Back
Top