Syn, dąb i... ...DOM :)

Tynki wewnętrzne czy zewnętrzne? Nie zjarzyłem co mają tynki do podłączenia (zakładam że wszystko da się na cacy pod płot podprowadzić i tam cyk, ale pewnie czegoś nie wiem).

@mighty
No właśnie coś mnie kusi żeby sama indukcja była, a coś żebym jeszcze "w razie w" miał na gaz (są płyty 4x indukcja 2x gaz np).
Hmm jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie są częste przerwy w dostawie prądu to rozumiem. W przeciwnym razie to wg mnie nie ma sensu. Wszystko tak będziesz dublował? No chyba, że na wojnę się szykujesz... ;)
 
Dziennie po kolkanaście telefonów, uzgodnień (i tak wszystko idzie potem w pizdu), użerania się z wykonawcami, a jeszcze gorzej z instytucjami.
Do tego taurona jak pojadę, to wezmę coś na uspokojenie żeby komuś tam nie wykurwić.
Wodociągi jeszcze lepsze- od października uzgadniają kiedy mi łaskawie zrobią podłaczenie.
Masakra.
Witaj w moim świecie, tak wygląda moja praca codziennie ;)
 
Witaj w moim świecie, tak wygląda moja praca codziennie ;)
Ja mam od 30 do 120 rozmów dziennie i użeram się czasami z niedojebami, ale jestem do tego przyzwyczajony. Tu, jeśli chodzi o budowę to nie jestem przyzwyczajony, bo mam wrażenie że cofnąłem się do czasów gdzie panowała komuna i Pani Grażyna za stołkiem była królową instytucji.
 
Ja mam od 30 do 120 rozmów dziennie i użeram się czasami z niedojebami, ale jestem do tego przyzwyczajony. Tu, jeśli chodzi o budowę to nie jestem przyzwyczajony, bo mam wrażenie że cofnąłem się do czasów gdzie panowała komuna i Pani Grażyna za stołkiem była królową instytucji.
Budowa ma ten specyficzny klimacik ;) niby techniczny ale nie do końca.
 
Orientujensię ktoś czy na tynku gipsowym typu Diamand można kleić płytki, kafelki itd.?
Normalnie na gipsie wiem że ciężko z tym było, ale nie wiem jak te utwardzane.

Druga rozkmina z tym związana to czy w piwnicy jechac też gipsowym, czy cementowo wapiennym?
Piwnica w sumie jest cała otwarta- jedynie ściana północna jest cala zasypana.
No i będzie tam rekuperacja.
Nie wiem jak pralnia/suszarnia z wilgotnością.
 
Planujecie jakieś zbiorniki na deszczówkę? U mnie jest sporo gliny i woda stoi jeśli mocniej popada, więc zbiornik musiałoby być szczelny...
 
@ninja @Betonowy Krzychu
Czy do ocieplenia muru znajdującego się pod ziemią muszę używać styropiany xps/aqua czy mogę utwardzony dać.
W projekcie nie jest to napisane jednoznacznie, a ja mam tak że trzy strony będę miał zasypane tylko płyta+ wysokość dwóch bloczków betonowych, ale od północy to będzie zasypana cała piwnica i tego tam trochę pójdzie, więc zastanawiam się czy musi to być ten xps/aqua.
 
@ninja @Betonowy Krzychu
Czy do ocieplenia muru znajdującego się pod ziemią muszę używać styropiany xps/aqua czy mogę utwardzony dać.
W projekcie nie jest to napisane jednoznacznie, a ja mam tak że trzy strony będę miał zasypane tylko płyta+ wysokość dwóch bloczków betonowych, ale od północy to będzie zasypana cała piwnica i tego tam trochę pójdzie, więc zastanawiam się czy musi to być ten xps/aqua.
Po bożemu to xps -ma większą wytrzymałość i nie nasiąka wodą.
 
A taras (jest na płycie fundamentoej też xpsem, czy mogę podłogowym i zalać wylewką?
Kurwa zagiąłeś mnie teraz, bo zastanawiam się na chuj ocieplać taras zewnętrzny ale jeżeli płyta fundamentowa pod taras i budynek jest ciągła, bez żadnych dylatacji to rzeczywiście trzeba na jakiejś odległości od ścian zewnętrznych docieplić płytę, żeby nie było przemarzania - wtedy warstwy powyżej płyty chyba tak jak dla tarasu na stropie, styropian może być EPS (min 100, 80 może być za miękki) bo powyżej i tak musi być porządnie zrobiona hydroizolacja, żeby to działało prawidłowo.
 
Po bożemu to xps -ma większą wytrzymałość i nie nasiąka wodą.
Dziś, po dwóch tygodniach projektant mi odpisał na pytanie które zadałem Tobie.

"Dzień dobry, w miejscach zakrytych ziemią najlepiej zastosować styropian xps, natomiast nie zasypanych ziemią ściana piwnicy- styropian aqua".

No to dała mi znowu dwie rozkminy.
Pierwsza- to xps i aqua nie można stosować zamiennie?
Drugie- wychodzi na cała piwnica czy zakryta czy nie będzie tym zrobiona (tam jest tylko 10cm), a parter dopiero 20cm.
W ziemi rozumiem, ale mi z piwnicy 3 ściany są praktycznie całe odkryte.

Co o tym myślisz?
 
Dziś, po dwóch tygodniach projektant mi odpisał na pytanie które zadałem Tobie.

"Dzień dobry, w miejscach zakrytych ziemią najlepiej zastosować styropian xps, natomiast nie zasypanych ziemią ściana piwnicy- styropian aqua".

No to dała mi znowu dwie rozkminy.
Pierwsza- to xps i aqua nie można stosować zamiennie?
Drugie- wychodzi na cała piwnica czy zakryta czy nie będzie tym zrobiona (tam jest tylko 10cm), a parter dopiero 20cm.
W ziemi rozumiem, ale mi z piwnicy 3 ściany są praktycznie całe odkryte.

Co o tym myślisz?
Moim zdaniem można stosować zamiennie - jedno i i drugie tym się różni od zwykłego styropianu, że chłoną mniej wody i dlatego stosuje się je w glebie gdzie jest wilgoć. Styrodur jest wytrzymalszy, więc może dlatego zaleca Ci na miejsca gdzie będziesz miał obsypywane. Natomiast dlaczego na odkryte ściany zaleca Ci aqua to nie wiem, ale to on jest projektantem i zna budynek.
 
Moim zdaniem można stosować zamiennie - jedno i i drugie tym się różni od zwykłego styropianu, że chłoną mniej wody i dlatego stosuje się je w glebie gdzie jest wilgoć. Styrodur jest wytrzymalszy, więc może dlatego zaleca Ci na miejsca gdzie będziesz miał obsypywane. Natomiast dlaczego na odkryte ściany zaleca Ci aqua to nie wiem, ale to on jest projektantem i zna budynek.
Mina projektanta odnośnie pogrubionej części Twojej wypowiedzi po trzech latach od zdania i skasowania za kondon wykonania projektu
iu


Krzychu tak na poważnie, ja nie pamiętam elementów, które rok temu robiłem na poważnych inwestycjach (mam na myśli nietypowe stropy o konkretnych rozpiętościach czy jakieś tam wydziwiane dachy, które mi pochłonęły masę czasu) a co dopiero na jakimś domku. Wysrał pewnie projektant regułkę zaczerpniętą z forum muratora i nara.
:beczka:


aaaa edit: do tego to ona :D to tym bardziej kopiuj wklej skądśtam, ostatnio się nadziałem jako kiero na takie knoty projektowe oczywiście przez "panie projektantki", że głowa puchnie, np. płyta fundamentowa 30cm pod parterowy domek z drewna, uwaga zbrojona dołem górą siatką fi12 krzyżowo oczko 15cm
:redford:
przy wymianie gruntów i podbudowie 70cm z tłucznia/pospółki
:juanlaugh:
 
Last edited:
Mina projektanta odnośnie pogrubionej części Twojej wypowiedzi po trzech latach od zdania i skasowania za kondon wykonania projektu
iu


Krzychu tak na poważnie, ja nie pamiętam elementów, które roku temu robiłem na poważnych inwestycjach (mam na myśli nietypowe stropy o konkretnych rozpiętościach czy jakieś tam wydziwiane dachy, które mi pochłonęły masę czasu) a co dopiero na jakimś domku. Wysrał pewnie projektant regułkę zaczerpniętą z forum muratora i nara.
:beczka:
W sumie to racja. W pracy też mnie się pytają np. czy pamiętam czy w jakiejś ścianie robionej 3 lata temu idą jakieś instalacje a ja nie mogę nawet zapamiętać który z braci-inwestorów na budowie którą prowadzą od 3 miesięcy ma na imię Marcin a który Mariusz :mamed:
 
W sumie to racja. W pracy też mnie się pytają np. czy pamiętam czy w jakiejś ścianie robionej 3 lata temu idą jakieś instalacje a ja nie mogę nawet zapamiętać który z braci-inwestorów na budowie którą prowadzą od 3 miesięcy ma na imię Marcin a który Mariusz :mamed:
Przeczytaj edytowaną część wypowiedzi ;D natknąłeś się na takie geniuszki?
 
Przeczytaj edytowaną część wypowiedzi ;D natknąłeś się na takie geniuszki?
Może po odbiorze chcą sobie dobudować piętro?

Albo dziesięć? :mamed:

Ja w 90 % przypadków pracuje na projektach robionych przez tych samych ludzi, bo robimy głównie "zaprojektuj i wybuduj", więc generalnie gdzie się da to rozwiązania są finansowo wyżyłowane jak się da, ale też widziałem już różne cuda jak np. hale zrobione na profilach gorącowalcowanych które potem jak my je przeprojektowujemy to wychodzą 2-3 razy lżejsze.
 
Panowie da się jakoś łatwo ocenić czy fundamenty podmokły?

Sporo u nas popadało i trochę woda stoi mi na działce, oczywiście poniżej linii końca styropianu, ale tak z ciekawości (tym bardziej, że mam wrażenie że dysperbit powyżej linii gruntu spłowiał jakby i jest ubogi :( )

Widzę że część sąsiadów jak jak ma Dysperbit + styropian (Austrotherm EPS 035 Expert 16cm) a część ma jeszcze folię kubełkową, stąd te rozkminy (mi moja ekipa mówiła, że bąbelkowa jest zbędna przy tamtym styropianie, ale teraz jak mi woda stoi to już sam nie wiem).

EDIT:

@torpedo
Właśnie dzwoniłem do pierwszych tynkarzy - 28zl/m2 (cena z materialem).
 
A jaki tynk? I gdzie ty mieszkasz że rakie ceny? Ja mam jaj dobrze pamiętam 37 za Diamand
Natywo.pl.
Ja w WLKP, ale oni maja taka lokalizacje ze WLKP, Łódzkie i Kujawsko-Pomorskie mogą robić.
Cementowo-wapienny ale nie spytalem czym dokladnie robią (którym produktem).

Ty już styropian masz? Idziesz jak burza.
Na fundamentach mam tylko :( teraz dopiero mi się ruszyło po wielomiesięcznej przerwie totalnej - wszedł mi właśnie elektryk. Nie robiłbym tynków wewnątrz przed ociepleniem murów.

EDIT:
Dzwonilem do drugiego i 38zl/m2, wtf? 35% różnicy.
 
Last edited:
Dlaczego? Chyba właśnie lepiej jak nie ma styropianu bo szybciej woda się straci (takie tynki to kilka tysięcy litrów samej wody+ potem wylewki.
heheh, po, oczywiscie mialo byc że styropianów na mury nie robiłbym przed tynkowaniem :)
Tzn mam tylko styro na fundamentach.

Termin tynkarzy obydwu 1,5mca. Cena mocno rozna... Zakres prac inny, czy co? Na coś uważać? Jakieś cuda przy narożnikach, parapetach? Zakladam ze kazdy okna zabezpieczy, itp...

Ten drugi robi na Dolina Nidy.
 
Back
Top