Syn, dąb i... ...DOM :)

@s3pp
Prosta stodoła, bo miał być łatwy i tani w budowie :) #cebula

Dach dwuspadowy, garaż 35m2 na dwa furacze (ale szeregowo, nie równolegle). Na dole też: salon, kuchnia, spiżarka, gospodarczy, gabinet. Na górze pokoje dla dzieci + nasza sypialnia no i pomieszczenie nad garażem. Ceramika.

Gaz będę miał ziemny, kanalizę chyba też już, więc oczyszczalni nie trzeba będzie. Ocieplenie 20cm grafitem albo 25cm styropianu zwykłego, tak planuję.

Póki co mam ekipę do SSO.
 
@s3pp
Prosta stodoła, bo miał być łatwy i tani w budowie :) #cebula

Dach dwuspadowy, garaż 35m2 na dwa furacze (ale szeregowo, nie równolegle). Na dole też: salon, kuchnia, spiżarka, gospodarczy, gabinet. Na górze pokoje dla dzieci + nasza sypialnia no i pomieszczenie nad garażem. Ceramika.

Gaz będę miał ziemny, kanalizę chyba też już, więc oczyszczalni nie trzeba będzie. Ocieplenie 20cm grafitem albo 25cm styropianu zwykłego, tak planuję.

Póki co mam ekipę do SSO.

Płyta czy ławy? Stodołę robisz bez okapów?
 
Hehe, stodoła w sensie prostokąt + dwuspadówka, okapy będą. Czyli stodoła+ ;)
Ławy.

Czym grzane do będzie? Dlaczego ławy, nie myślałeś nad płytą fundamentową? Wybacz, że tyle pytam, ale jestem ciekaw czy stawiasz chałupę żeby była czy coś tam kombinujesz w stronę energooszczędności:)
 
Czym grzane do będzie? Dlaczego ławy, nie myślałeś nad płytą fundamentową? Wybacz, że tyle pytam, ale jestem ciekaw czy stawiasz chałupę żeby była czy coś tam kombinujesz w stronę energooszczędności:)
Wiesz co, ja duzo kombinowalem:
- kupno domu uzywanego (rozwazalem tylko wykonczone, zamieszkane)
- budowa domu szkieletowego
- budowa w technologii tradycyjnej

Długo motałem się strasznie, stanęło na tradycyjnej, i w tym momencie juz nie rozkminiam za bardzo, stąd te ławy - bo tak moja ekipa buduje :)

Napisz coś więcej, w sensie linki, albo jakas zajawko-rozkminę - humus zdjety ale moi cos jeszcze gdzies koncza wiec jeszcze ich u mnie nie ma.

Z takich nietypowych rzeczy to planuje miec ogrzewanie kaloryferowo-podlogowe, czyli taka hybryde. Podlogowka w kazdym pomieszczeniu ze stala temperatura, a w sypialnych i lazienkach kaloryfery (i to one beda robily tą SZYBKO tą temperaturę co się chce). Tak ma kumpel i to chwali.
 
Wiesz co, ja duzo kombinowalem:
- kupno domu uzywanego (rozwazalem tylko wykonczone, zamieszkane)
- budowa domu szkieletowego
- budowa w technologii tradycyjnej

Długo motałem się strasznie, stanęło na tradycyjnej, i w tym momencie juz nie rozkminiam za bardzo, stąd te ławy - bo tak moja ekipa buduje :)

Napisz coś więcej, w sensie linki, albo jakas zajawko-rozkminę - humus zdjety ale moi cos jeszcze gdzies koncza wiec jeszcze ich u mnie nie ma.

Z takich nietypowych rzeczy to planuje miec ogrzewanie kaloryferowo-podlogowe, czyli taka hybryde. Podlogowka w kazdym pomieszczeniu ze stala temperatura, a w sypialnych i lazienkach kaloryfery (i to one beda robily tą SZYBKO tą temperaturę co się chce). Tak ma kumpel i to chwali.

Pytam bo sam nadal rozkminiam:)
Sporo czytam, a i tak zmieniam decyzje:)

To co u mnie jest pewnikiem:
1.Płyta fundamentowa: koszt sporo wyższy niż tradycja na ławach, ale... tych ale jest sporo. Ławy nie wchodzą w grę przy technologii innej niż tradycyjny gazobeton, ceramika i t p.
2. Dom: był szkieletor, teraz się zastanawiam nad płazem 22-24cm. Byliśmy u znajomych, którzy mieszkają w takim domu z balka na wódeczce i kurwa ten dom rozwala system. Zobaczę jak koszty, obecnie czekam jeszcze na 2 wyceny.
3. Ogrzewanie: zobaczę jak będę stał z kasą. Na chwilę obecną są dwie opcje:
- PC split (woda+co podłogówka): koszt jakieś 30 k netto na 8% VAT
- kable grzejne już w płycie i jazda w prądem. Te rozwiązanie tylko w wypadku budowy szkieletora poniżej NF40. Jeśli prąd jebnie w górę, a jebnie bankowo to panele PV na dach; łącznie koło 40 k

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: tutaj będę sam robił więc za materiały dam jakieś 2-2,5 k PLN plus rekuperator jakieś 6-7k PLN. Taka sama robota zlecona to jakieś 20k i wyżej w zależności od klasy rekuperatora.

Nie wiem jak u Ciebie wyjdzie ta kombinacja. Z jednej strony masz niskotemperaturową podłogówkę, z drugiej grzejniki, które swoje muszą dostać.
Jak masz już projekt klepnięty to za dużo nie pozmieniasz.
 
Taki plan

Liczyłeś ile to ci się będzie zwracać? Zgaduję, że raczej będziesz się gospodarczą budował, no ale tak wspomnę dla innych rozkminiających - jeśli takie rzeczy z kredytu to x2.

Z jednej strony masz niskotemperaturową podłogówkę, z drugiej grzejniki, które swoje muszą dostać.
To jest jasne - piec na wysoko (pod kaloryfery) a za piecem mieszacz(e) na podłogówkę. U mnie o tyle spoko, że gaz ziemny.

Jak masz już projekt klepnięty to za dużo nie pozmieniasz.
Projekt czego? Domu?

A co do ławy vs płyty to jestem całkowicie zielony. Aż boję się zacząć szkiełkować :) :) :)
 
Liczyłeś ile to ci się będzie zwracać? Zgaduję, że raczej będziesz się gospodarczą budował, no ale tak wspomnę dla innych rozkminiających - jeśli takie rzeczy z kredytu to x2.

Nie, nie będę budował metodą gospodarczą. Nie mam czasu na stawianie domu i pracowanie. Pracuję po to żeby było mnie stać na taką budowę, już o tym pisałem, nie będę się powtarzał ;)

Pisaliśmy też o pewnych rozwiązaniach, które obniżają koszty utrzymania takiego domu oraz przyczyniają się do komfortu ludzi w nim mieszkających.
Jeśli ktoś myśli o domu energooszczędnym/pasywnym to są one niezbędne koniec, kropka.
Jeśli wszystko miałbym przeliczać na czas zwrotu to rzeczywiście, może to wyglądać różnie.
Akurat przy wentylacji mechanicznej nie mam obaw. Przy PV i obecnych cenach prądu to by trochę potrwało.
Tylko w tym wszystkim nie chodzi o to, tak mi się wydaje. Jak miałbym stawiać byle jaką dziuplę, której utrzymanie będzie kosztowało w grom i, oprócz metrów kwadratowych i kawałka trawnika nie będzie żadnej różnicy między tą łupinką, a mieszkaniem to bym pierdolił taki dom.

Oczywiście, każdy ma inne priorytety. Jedni są pojebani (jak ja) i chcą mieć chałupę nie koniecznie z katalogu muratora, ale dom z klimatem, na działce pod lasem z małą ilością sąsiadów, kawałek ziemi większy niż te standardowe 9 czy 10 arów, 2 psy, trochę kotów, może jakiś mały warsztacik na dłubanie i wieczornego drinka.
Inni wolą domkowe osiedla gdzie będą mieli blisko do miasta, do sklepu 100 metrów, gdzie bez żadnego problemu usłyszą jak sąsiad właśnie pierwszy raz pierdnął w nową kanapę, a sąsiadka suszy włosy.

Oczywiście żeby nie było. Nie mam niekończącego się budżetu. To co umiem, zrobię sam. Resztę zlecę. Działkę kupiłem po taniości, dom nie wiem ile wyjdzie. Przy szkielecie zakładałem 450-500 k PLN do zamieszkania, 370-390 k PLN stan deweloperski.
Przy balkach jeszcze nie wiem, ale raczej podobnie.
 
Ja ogrzewanie też robię mieszane.
Z założenia najlepiej robić wszystko na podłogówce, bo jedziesz wszystko (oprócz C.WU.) niskotemperaturowo, a to jest gwarant uzyskania dobrej sprawności na kotle kondensacyjnym i podstawa jeśli chodzi o P.C.

Natomiast ze względu na to, że domek będzie mały, zdecydowałem, że łzaienka,salon,kuchnia będzie na podłogówce, a sypialnia, pokój i piwnica na grzejnikach.
Dlaczego?
Bo piwnica wiadomo- szkoda kasy na podłogówkę (tym bardziej że połowa z niej to będzie salka z matami i będzie włączana temp. w określonych godzinach.
Pokój i sypialnia na górze to samo- włączenie temperatury na czas przebywania. Na podłogówce przy jej bezwładności możesz o ttm zapomnieć. Tak więc tam, gdzie potrzebne jest ciepło kilka godzin na dobę, to grzejnik bardziej jest opłacalny, bo chociaż podbije temperaturę w stosunku do podłogówki, to zrobi na kilka godzin max.
Oczywiśce podłogówka i grzejniki będą na osobnych obiegach, więc hydraulicznie będą odseparowane od siebie (lepiej dobrać wtedy krzywe grzewcze do pogodówki).
 
Oczywiście, każdy ma inne priorytety. Jedni są pojebani (jak ja) i chcą mieć chałupę nie koniecznie z katalogu muratora, ale dom z klimatem, na działce pod lasem z małą ilością sąsiadów, kawałek ziemi większy niż te standardowe 9 czy 10 arów, 2 psy, trochę kotów, może jakiś mały warsztacik na dłubanie i wieczornego drinka
:goddamnright::deniroclap:
Mam to wszystko poza piesełem narazie
no i w piwnicy na upalne dni musi byc pokoj ala hiszpanska hacjenda alkoholowa:putinlaugh:

Jezeli Bóg MMA bedzie po mojej stronie za ok 2 tyg bede miał w reku zgode na budowe
Drzewo na hacjende niedługo wioze do wykonawcy
Kupiłem juz 2 lata temu zeby polezało # cebula #tak kazał pan stolarz # bede miał dom
 
@s3pp
Aaa ok, nie zarejestrowałem. Po prostu widzę, że rozkminiasz, a większość którzy nie tego nie robią to firma deweloperska od A do Z, kredycik i heja (więc założyłem odwrotność).

Też wychodzę z założenia, że jak już budujesz to tak byś nie żałował i za 5 czy 10 lat kolejnych stówek w grube remonty nie wrzucał. Z finansami tak trzeba ogarnąć żeby skończyć budowę przed własną śmiercią, a już bardziej na poważnie: póki dzieci małe, bo potem jak wyfruną z domu to starczy M2 ;)

@s3pp @Rycho
Moim marzeniem też było na lekkim ;) odludziu, znaleźliśmy nawet idealną chatę, pisałem tu o tym. Policzyłem co bym musiał tam zrobić w ciągu pierwszych pięciu lat i do ceny nieruchomości doszło ~200k (~100k na na wprowadzenie: wstawialibyśmy trochę szkła - 2 HSy od południa i wschodu w salonie (bo koleś południe zamurował), lepszy piec, butla gazu płynnego większa, we wnętrzu to tylko kuchnia, w łazienkach dla komfortu psychicznego porcelana :) dom naprawdę był super utrzymany. Z czasem musiałbym docieplić mury bo tam było tylko 10cm wełny, i to tak na oko pi*drzwi drugie 100k). Las, jezioro 10m z buta, działka pół hektara ze starodrzewiem (!!!), sąsiedzi daleko na podobnych działkach, więc marzenie. Niestety szło by z tym +200k w niebezpiecznym kierunku bańki (no, 900tys), więc odpuściłem, koleś zresztą nie do negocjacji, od razu krzyki i nerwy i wyzwiska :) No i trochę zabawy z dojazdami "dziecięcymi" by było, tu przywieź tam zawieź, a stacja kolejowa nieosiągalna z buta.

Wszystko co po tym widzieliśmy z używek, to już bez "łał" więc więcej energii zacząłem przeznaczać na rozkminę szkielet czy tradycyjny.


@torpedo
Dokładnie mam takie samo założenie.

Z tym że ja myślałem żeby jednak podłogówkę walnąć na górze też, żeby podłoga miała komfortową stałą temperaturę i to osiągane relatywnie tanio (być może np inna temp. podłogówki góra a dół, mieszacz to nie problem), a dogrzewać kaloryferem (sterowanie/ręcznie) wtedy kiedy trzeba.
Do ostatecznej decyzji jeszcze trochę czasu mam, więc rozkminiać mogę :)
 
Wincyj szczegółów Panie, wincyj. Jakie drzewo, jaka chałupa, jakie przekroje balków, docieplasz czy to pierdolisz?
https://www.dom-projekt.pl/projekt-milicz-dw11,453.html wersja lustrzana + doprojektowana piwnica
Modrzew - scinany w zimie wtedy najtwardszy bo zywicy duzo , zanim soki pusci ( mam pod reka goscia co całe zycie siedzi w drzewie tak mi doradził , stolarz co bedzie wyrabiał potwierdził)
bal 12 szer x 25 wysoki, niektorzy tak zostawiaja ale u mnie pójdzie wewnątrz jeszcze deska , 3-5 cm a w środek albo wełna albo celuloza jeszcze niewiem , to temat nastepny rok raczej w tym roku tylko aby postawic sie udało i nakryc
 
https://www.dom-projekt.pl/projekt-milicz-dw11,453.html wersja lustrzana + doprojektowana piwnica
Modrzew - scinany w zimie wtedy najtwardszy bo zywicy duzo , zanim soki pusci ( mam pod reka goscia co całe zycie siedzi w drzewie tak mi doradził , stolarz co bedzie wyrabiał potwierdził)
bal 12 szer x 25 wysoki, niektorzy tak zostawiaja ale u mnie pójdzie wewnątrz jeszcze deska , 3-5 cm a w środek albo wełna albo celuloza jeszcze niewiem , to temat nastepny rok raczej w tym roku tylko aby postawic sie udało i nakryc

Chata klasyk, piękna. 12 bym się bał. W zeszłym tygodniu oglądałem chalupe robiona na 10, wrzucałem tu link.
Jest na moim terenie firma, która która robi na takich przekrójach, że ale podwójne sciany; 10-12, później celuloza albo wełna skalna i znowu ten sam balek. Nie wiem jak z efektem ciepłym, ale w środku unikasz przez to boazerii i masz balka.
Liczyles już koszty SSO?
 
Chata klasyk, piękna. 12 bym się bał. W zeszłym tygodniu oglądałem chalupe robiona na 10, wrzucałem tu link.
Jest na moim terenie firma, która która robi na takich przekrójach, że ale podwójne sciany; 10-12, później celuloza albo wełna skalna i znowu ten sam balek. Nie wiem jak z efektem ciepłym, ale w środku unikasz przez to boazerii i masz balka.
Liczyles już koszty SSO?
No racje masz 12 ma przed obrobka wiec pewnie na 10 wyjdzie nie spracyzowalem
Zeby w srodku dawac belka to bez sensu
Pojdzie ladna deska gruba 3 5cm

Co do kosztow ?:fjedzia:
Jeszcze niewiem
Samo drzebo narazie na sciany ,belki odkryte ok
30 tys
Jestem w dupie z czasem wiec koszty az tak nie moge ciac
 
Jak to jest, ludziska daja teraz 20 a nawet 25cm styropianu do cegly 25 a wy tu o scianach 10cm.
Jakie przenikalnosci liczycie? Czy tak na oko?
 
Jak to jest, ludziska daja teraz 20 a nawet 25cm styropianu do cegly 25 a wy tu o scianach 10cm.
Jakie przenikalnosci liczycie? Czy tak na oko?

Przeliczał Ci to konstruktor? Na ile kWh/m2/rok się szykujesz?

Nie sugeruj się tymi 10 cm bo na to idzie i tak ocieplenie od wewnątrz , a póżniej decha.
Oczywiście każdy podejmuje wyboru, które uważa za słuszne, ale dla mnie "balek" 10 cm do kantówka, a nie bal. Be z urazy Rycho.
 
@s3pp
Taa, mam wyliczenia w projekcie, pełno tabelek (12 stron charakterystyki energetycznej budynku) i szczerze to nie wiem teraz na co patrzec.
W wolnej chwili lukne na spokojne, ale tak na pierwszy rzut oka to ~34? Moze to byc to?
 
W wolnej chwili lukne na spokojne, ale tak na pierwszy rzut oka to ~34? Moze to byc to?

Jeśli to to to Panie będziesz Pan miał dom w standardzie NF40 czyli energooszczędny:). Biorąc pod uwagę ławy, wentylację grawitacyjną w połączeniu z kominami... chyba to nie to;)

Nie czytaj już tyle jak jesteś na etapie poziomu 0. Zastanów się nad tym co jeszcze ewentualnie możesz zmienić.
Pisałeś wczoraj o kosztach PC itp. Pamiętaj, że kominy i standardowa kotłownia to też koszt.
Zerknij na forum np. muratora. Trochę bełkotu, ale i sporo cennych informacji od tych, którzy budują lub już wybudowali.
 
@s3pp
"Roczne zapotrzebowanie na energie uzytkowa dla ogrzewania i wentylacji [kWh/rok]".

No i to podzielone na metraz (ale widze ze jest z 30m2 wiekszy w tej tabelce, wiec pewnie sciany sa policzone, skosy, nie wiem co tam jeszcze). Jak to podziele na uzytkowa to wychodzi 38,6.

Jak odlicze garaz to 44,5.
 
Dzwonił projektant. Konstrukcje kończy liczyć :beczka:
Ale walić to. Jak to mówią- lepiej późno, niż wcale. Mam tylko nadzieję, że policzy do końca września.
 
Ja jestem w plecy pół roku. Elektryk miał wejść w listopadzie a wejdzie w kwietniu :( Taki delikatny poślizg :(
Liczyłeś ile wyjdzie Cię elektryka?
Tu poszło delikatnie 14% do góry i cały czas idzie w górę, ale to co ze styropianami odjebali to głowa mała.

Czyli masz teraz etep skończony SSZ?
 
Liczyłeś ile wyjdzie Cię elektryka?
Tu poszło delikatnie 14% do góry i cały czas idzie w górę, ale to co ze styropianami odjebali to głowa mała.

Czyli masz teraz etep skończony SSZ?
3,5k za 100 punktów + centralka, i chyba 25zł od każdego następnego punktu. Tak było umówione, zakładam że aktualne.
 
3,5k za 100 punktów + centralka, i chyba 25zł od każdego następnego punktu. Tak było umówione, zakładam że aktualne.
Lepiej się dopytaj, bo może być nieaktualne.
U nas uśredniona (bo wiadomo że każdy dom inny) cena za dom jednorodzinny to koszt od 14k do 20k
 
Lepiej się dopytaj, bo może być nieaktualne.
U nas uśredniona (bo wiadomo że każdy dom inny) cena za dom jednorodzinny to koszt od 14k do 20k
No bo tak może być jak się wszystko zliczy, alarmy, tv, oświetlenie elewacji, siły w garażu, kuchnia (indukcja), gniazdka tv i sieciowe. Do tego materiał to tyle spokojnie wyjdzie.
 
Lepiej się dopytaj, bo może być nieaktualne.
U nas uśredniona (bo wiadomo że każdy dom inny) cena za dom jednorodzinny to koszt od 14k do 20k
a piszecie, że projektanci drodzy :D
u mnie płytkarze chodzą po 100zł/m2 to jest dopiero zabawa, jak jest sprawny i kładzie np. salon to dziennie 3k wyciągnie ;D
 
Back
Top