Samorozwój (rozwój osobisty, psychologia)

Z buta wjezdzam: czy komus kto uwaza, ze jest w matrixie mozna jakos pomoc? :)
 
@Karateka@
Skoro mialbym te dwie tabletki, to bym przyznal, ze jednak jest w matrixie, wiec nie musialbym go do niczego przekonywac. Za pomoca tabletek moglbym mu tylko pomoc, tak czy siak.

Co jesli sie jednak uwaza, ze sie w matrixie nie jest? Przeciez fakt nieposiadania dwoch tabletek nie dowodzi ze sie nie jest w matrixie...
 
@Karateka@
Skoro mialbym te dwie tabletki, to bym przyznal, ze jednak jest w matrixie, wiec nie musialbym go do niczego przekonywac. Za pomoca tabletek moglbym mu tylko pomoc, tak czy siak.

Co jesli sie jednak uwaza, ze sie w matrixie nie jest?

Masz tu na mysli jakis kazus? Np. Twoja kobieta uwaza, ze jestes najwspanialszym mezczyzna na swiecie, a Ty teraz musisz ja z tego matrixa wyciagnac.... A moze nie musisz? Czasami moze nie warto? :D
 
No wlasnie, bo tak sobie rozkminiam, ze nie da sie udowodnic ze nie ma "Matrixa", ale mowie: moze w "Psychologii" maja szablony, schematy... To nie ma nic wspolnego ze schizofrenia albo jakimis innymi psychozami? Jak nie ma, to wracam do "Polityki" :)
 
No wlasnie, bo tak sobie rozkminiam, ze nie da sie udowodnic ze nie ma "Matrixa", ale mowie: moze w "Psychologii" maja szablony, schematy... To nie ma nic wspolnego ze schizofrenia albo jakimis innymi psychozami? Jak nie ma, to wracam do "Polityki" :)

Musisz udowodnic, ze jest Matrix. Najlepiej poprzez pokazanie bledow w kodzie, ale to juz do tematu - Informatyka :-)
 
Nie no, udowodnic Matrixa jest duzo prosciej: nawet w slaby dzien mozna powyginac łyżeczki :)
Albo chociaz pokazac te dwie tabletki, oczywiscie nie dawac nikomu :)

To jest pikus.

Jednak, co zrobic, jesli wierzymy (!), ze matrixa nie ma, a ktos wierzy (!), ze jest?

Mozna odbic pileczke i poprosic o udowodnienie istnienia matrixa. Co jesli ktos pokaze mrowke: "Patrz jak idzie. W normalnym swiecie chodza troche inaczej"
 
Nie no, udowodnic Matrixa jest duzo prosciej: nawet w slaby dzien mozna powyginac łyżeczki :)
Albo chociaz pokazac te dwie tabletki, oczywiscie nie dawac nikomu :)

To jest pikus.

Jednak, co zrobic, jesli wierzymy (!), ze matrixa nie ma, a ktos wierzy (!), ze jest?

Mozna odbic pileczke i poprosic o udowodnienie istnienia matrixa. Co jesli ktos pokaze mrowke: "Patrz jak idzie. W normalnym swiecie chodza troche inaczej"

To znaczy, ze nie masz racji i Matrix istnieje :)
 
Może to po prostu forma zastąpienia sobie wiary, takim właśnie urojeniem (czy wierzeniem)? Może ta osoba naturalnie czuje potrzebę uznania jakiejś wyższości a z racji awersji odrzuca dotychczas wypracowane wyznaniowe schematy i wybiera ten, który wydaje się być uzasadnialnym logicznie i do tego jest popularny, oraz jakoś szczególnie wrył się w pamięć (swoją drogą trylogia filmowa jest świetna).
 
Taki problem, moze miec przyczyne neurologiczna, ale moze miec tez i kulturowa, "nabytą".

Zalozmy, ze ktos ogladal Matrixa 100 razy (Albo 10 lat TVNU, albo 5 lat Brauna). Od czego zaczac? :)
 
Może to po prostu forma zastąpienia sobie wiary, takim właśnie urojeniem (czy wierzeniem)? Może ta osoba naturalnie czuje potrzebę uznania jakiejś wyższości a z racji awersji odrzuca dotychczas wypracowane wyznaniowe schematy i wybiera ten, który wydaje się być uzasadnialnym logicznie i do tego jest popularny, oraz jakoś szczególnie wrył się w pamięć (swoją drogą trylogia filmowa jest świetna).

Brak wiary przyczyna wszelkich urojen. Jako lekarstwo - kosciol, szkola, strzelnica. By zylo sie lepiej :) Jak ktos wierzy w Matrix nalezy wezwac egzorcyste i w imie Chrystusa Krola Polski kazac szatanowi opuscic cialo opetanego fana filmu.
 
Brak wiary przyczyna wszelkich urojen. Jako lekarstwo - kosciol, szkola, strzelnica. By zylo sie lepiej :) Jak ktos wierzy w Matrix nalezy wezwac egzorcyste i w imie Chrystusa Krola Polski kazac szatanowi opuscic cialo opetanego fana filmu.
Nigdzie nie stwierdziłem nic o katolicyzmie, ani o egzorcyzmach. Uważnie krytykuj moje wpisy.
Chodziło mi tylko o to, że być może wiara w Matrixa bierze się z potrzeby wiary, a nie z pobudek choroby psychicznej. To tak, jakby ktoś naoglądał się filmów z Brucem Lee i uczył się niskich kopnięć na drogowej latarni, być może winą nie byłaby choroba psychiczna, tylko właśnie wiara w słuszność metod stosowanych w filmie.
Zawsze można leczyć objawy, ale można też badać przyczyny, dla mnie ta druga wersja jest znacznie bardziej ciekawą, jako obserwatora dziwów serwowanych mi przez świat.
 
Nigdzie nie stwierdziłem nic o katolicyzmie, ani o egzorcyzmach. Uważnie krytykuj moje wpisy.

Wyluzuj. To nie jest powazna rozmowa :) ROZMAWIAMY O MATRIXIE !! ;-)

Zawsze można leczyć objawy, ale można też badać przyczyny, dla mnie ta druga wersja jest znacznie bardziej ciekawą, jako obserwatora dziwów serwowanych mi przez świat.

A mozna leczyc z wiary w Boga tez tak przyczynowo ? :) To tez pewna forma Matrixa.
 
A mozna leczyc z wiary w Boga tez tak przyczynowo ? :) To tez pewna forma Matrixa
Zapewne ze wszystkiego można leczyć, tylko część nie ma sensu, jak sam stwierdziłeś, jak dziewczyna uważa Cię za najprzystojniejszego faceta na świecie, to po co ją z tego leczyć? Część wiary jest słuszna, a która to już inny temat do dyskusji. Tutaj rozwijamy siebie, w każdym aspekcie, a nie rozmawiamy o dogmatach słuszności wiary.
 
Last edited:
@Dzihados jeśli chodzi o filmowy matrix to w takim razie uważa, że jego ciało jest tylko awatarem i nie stanie mu się "tutaj" żadna krzywda? Znajomy opowiadał, że miał kiedyś w czasie studiów zbliżone odchyły, poruszył je na wykładzie filozofii i profesor wyleczył go... kopiąc go w kostkę - ból w pewnym momencie stał się już zbyt realny, żeby kwestionować istnienie swojego ciała :)
 
@Dzihados jeśli chodzi o filmowy matrix to w takim razie uważa, że jego ciało jest tylko awatarem i nie stanie mu się "tutaj" żadna krzywda? Znajomy opowiadał, że miał kiedyś w czasie studiów zbliżone odchyły, poruszył je na wykładzie filozofii i profesor wyleczył go... kopiąc go w kostkę - ból w pewnym momencie stał się już zbyt realny, żeby kwestionować istnienie swojego ciała :)
Nie sadzisz chyba, ze programisci Matrixa zapomnieli o bólu? Ba, to nawet dowód perfidii oprawców :)
 
@Dzihados Czym innym przekonania a czym innym realne odczucia, ból potrafi sprowadzić na Ziemię :) jeśli robi przez tę swoją wiarę coś głupiego oczywiście, bo jeśli żyje normalnie to ja w ogóle nie widzę sensu, żeby kombinować :) a i jest fajna, filozoficzna książka "Psychologia kwantowa" Roberta Wilsona, mogłaby jakoś podkopać przekonania, jeśli naprawdę mocno się wkręcił i nie dopuszcza, że może się mylić
 
@DaimonFrey

Czy tu chodzi o to, ze eksperymenty dzieki ktorym pewne teorie uznawane za "obowiazujace", czesto nie moga byc powtorzone przez innych?
 
@DaimonFrey

Czy tu chodzi o to, ze eksperymenty dzieki ktorym pewne teorie uznawane za "obowiazujace", czesto nie moga byc powtorzone przez innych?

Si Señor, i o ile poprzednia taka masowa weryfikacja badań nie przebiegła najgorzej (10 na 13 było ok) to w tym rzucie jest niezły pogrom. Za to uwielbiam naukę, fajnie że i psychologia coraz mocniej wchodzi na tę ścieżkę :)
 
Si Señor, i o ile poprzednia taka masowa weryfikacja badań nie przebiegła najgorzej (10 na 13 było ok) to w tym rzucie jest niezły pogrom. Za to uwielbiam naukę, fajnie że i psychologia coraz mocniej wchodzi na tę ścieżkę :)

A slyszales cos na temat badan na temat gender? Czytam o eksperymencie dr. Money'a i jestem w szoku... niezdrowo. Czytam tez o Kibuc. To wszystko przeczy teorii tej hmmm... nauki? Natomiast feministki smialo mowia, ze wszelkie roznice wynikaja z kultury, gender to wplyw kultury, a nie biologii.
 
A slyszales cos na temat badan na temat gender? Czytam o eksperymencie dr. Money'a i jestem w szoku... niezdrowo. Czytam tez o Kibuc. To wszystko przeczy teorii tej hmmm... nauki? Natomiast feministki smialo mowia, ze wszelkie roznice wynikaja z kultury, gender to wplyw kultury, a nie biologii.

Mam tylko swoje poglądy o tym, że każdy ma prawo być kim chce niezależnie od płci i nie powinno mu się tego utrudniać + to co jest ustalone naukowo http://neurobigos.pl/2013/12/08/neuro-seksizm/ jak coś się zmieni to przyjmę do wiadomości
 
Back
Top