Podludzie

A jak byś pracował w korpo, i chciał by twoja koleżanka z pracy była przez Ciebie nazywana analityczka lub informatyczka, to wtedy będziesz ją tak nazywał czy nie?
Nie wiem, z reguły zwracam się do znajomych po imieniu.
Tak jak mówię do jednych zawodów pasuje do innych nie. Twój problem to to, że uważasz, że mnie to grzeje lub ziębi. Tymczasem mi to jest obojętne, a bazuje na tym co moje znajome same na ten temat twierdzą. Tak, tak dowód anegdotyczny
 
Nie wiem, z reguły zwracam się do znajomych po imieniu.
Tak jak mówię do jednych zawodów pasuje do innych nie. Twój problem to to, że uważasz, że mnie to grzeje lub ziębi. Tymczasem mi to jest obojętne, a bazuje na tym co moje znajome same na ten temat twierdzą. Tak, tak dowód anegdotyczny


Ale odpowiedź sobie na pytanie dlaczego do jednych zawodów pasuje a do innych nie. Jak z psycholożka i nauczycielka. Ja Ci wytłumaczyłem skąd to "pasowanie" wynika, i, że z tych samych powodów dziś psycholożka tak samo pasuje.
 
Czyli do psycholożki nic nie masz? A do lekarki masz?
Nie mam, ale per lekarko brzmi źle, a per pilotko lub blacharko brzmi wręcz obraźliwie.
Zresztą lekarka to zły przykład bo do lekarza nie mówisz lekarzu tylko doktorze. A mówienie doktorko też brzmi obraźliwie i to jest zdanie samych "doktorek"
 
Nie mam, ale per lekarko brzmi źle, a per pilotko lub blacharko brzmi wręcz obraźliwie

Język się zmienia. Kiedyś kutas to była część ubioru a kobieta była wulgarnym określeniem samicy homo sapiens sapiens. Ale zgadzam się, że jest kilka problematycznych zawodów, te które wymieniłeś. Lecz koniec końców to pewnie mniej niż 1% całości.
Czemu pilotka ma brzmieć obraźliwie?


Nie wiem czemu lekarka ma brzmieć źle. Właśnie moich rodziców się pytałem i nawet w PRL u nich na wsi się mówiło, że idzie się do rodzinnej lekarki. Pierwszy raz słyszę, że z lekarka ktoś na problem.
 
Bo pilotka to czapka albo ewentualnie kurtka, a nie ktoś kto poświecił wiele godzin na naukę swojego zawodu/hobby

Kiedy mówisz o kimś to nie problem, kiedy zwracasz się do kogoś to już brzmi źle. Serio? "Pani lekarko, jakie rokowanie?"


Tak, teraz to dla większości problem, lecz uważam że nowe pokolenie lekarek już nie będzie miało z tym problemu bo będą lepiej wyedukowane :) tak jak były przed PRL, zanim sztucznie zaczęto zwalczać feminatywy.

Z pilotka już Ci tłumaczyłem, że w języku mamy przecież wiele słów oznaczających różne rzeczy a pisane tak samo. Wszystko zależy od kontekstu. A każdy z kontekstu wywnioskuje, że chodzi o kobietę która wiele lat poświęciła by być pilotka. I tak mało kto wie co to czapka pilotka- ja dowiedziałem się dopiero z memów walczących z feminatywami.
 
Z pilotka już Ci tłumaczyłem, że w języku mamy przecież wiele słów oznaczających różne rzeczy a pisane tak samo. Wszystko zależy od kontekstu
Ja tam bym nie chciał, że określenie zawodu myliło się z określeniem przedmiotu. Szczególnie, że przedmiot wziął nazwę od zawodu.
I tym optymistycznym akcentem zakończmy te kulturalna i ciekawą dyskusję :)
:frankapprove:
 
Dziwię się nauczycielom, że w ogóle chce im się pchać do takiego zoo
Przeprane miłością i współczuciem do czarnuchów móżdżki, nie mogą oceniać, krytykować, karać, przecież to potomkowie niewolników.
:beczka:
 
1683559361390.jpeg
 
A wiesz do czego prowadzą hasła o jedmonarodowych państwach za wszelką cenę, nazywanie innych narodów nieludzmi? Do Wołynia :p bardziej groźne.
To też tak się skończy. Czystaki, rzeziami, może jakaś wojną domową.
Ta cywilizacja upada. Trzeba spojrzeć na historię i się z niej uczyć. Mamy takie same objawy tragedii jak w starożytnej Grecji; upadek zasad moralnych, pycha oraz coraz większe masy ludzi popierających absurdy takich jak ty.
Ps. Tam nikt nie pisał o jakiś nieludziach.
 
To też tak się skończy. Czystaki, rzeziami, może jakaś wojną domową.
Ta cywilizacja upada. Trzeba spojrzeć na historię i się z niej uczyć. Mamy takie same objawy tragedii jak w starożytnej Grecji; upadek zasad moralnych, pycha oraz coraz większe masy ludzi popierających absurdy takich jak ty.
Ps. Tam nikt nie pisał o jakiś nieludziach.


Jakie absurdy ja popieram? Podaj przykład.

I tam co wrzucił ten naziol było określenie "nieludzie" i wiele innych.
 
Back
Top