Konflikt Rosja-Ukraina

@Dzihados no ale przecież @szplin nie sprecyzował o jakie ryzyko mu chodzi dlaczego więc odgrzebujesz zamknięty temat tego mema? :korwinwhat:
Ależ @szplin konsekwentnie broni obrazka i moja z nim wymiana przeciez od mojego skomentowania tegoż że się zaczęła i z mojej strony tego dotyczy. Jak powie (a jeszcze lepiej brzmi: przyzna XD mhmmmm @szplin XD) ze moze i nie najlepszej jakosci taka propaganda to odpuszcze :)

bo ktoś mówi o ryzyku masowej migracji.
Ale czy ja jestem zwolennikiem "masowej migracji" w jakimkolwiek wydaniu? Wtf? Zacytuj (uzywam twoich czarow, wiem) :) Albo przeciwnikiem mówienia - gdy jestem jaskrawym zwolennikiem wolnosci slowa - o problemach zwiazanych z masowa migracja? Ja? Ja to co do zasady jestem za imigracja selektywna i ograniczona, ale to koncept nie pasujacy w nasze mocno "wyewoluowane moralnie" czasy.

Moim zdaniem nie bylo mozliwosci nie wpuszczenia tych ludzi bez strzelania. Dla mnie to tak jak dyskutowac o meteorycie ktory uderzyl, ze wolalbym zeby nie uderzyl. Jest jak jest, trzeba zadawac inne pytania, tamto juz jest nieaktualne.

Ewentualnie moge zamieszac w kotle political fiction: była chyba jedna opcja która bez strzelania do Ukraińców powstrzymała by masowe uchodźctwo do Polski. Z pewnością zostanie to tutaj przywitane owacjami: jedyną realną opcją na stole bylo wkroczenie armii polskiej do wojny z Rosją i zwyciężenie z nią, tak by Ukraińcy postanowili nie uciekac XD Proste, co nie? XD Oczywiscie przyjmujac ryzyko odwetu. Kto wie, moze dla kogos ryzyko przyjecia odwetowego uderzenia (np atomowego) byloby lepsze niz przyjecie uciekinierow XD Otwieram dyskusje :) Albo lepiej nie, zartowalem, zamykam, bo juz wiecej czasu na udowadnianie ze nie jestem wielbladem nie chce przeznaczac :)
 
Ależ @szplin konsekwentnie broni obrazka i moja z nim wymiana przeciez od mojego skomentowania tegoż że się zaczęła i z mojej strony tego dotyczy. Jak powie (a jeszcze lepiej brzmi: przyzna XD mhmmmm @szplin XD) ze moze i nie najlepszej jakosci taka propaganda to odpuszcze :)


Ale czy ja jestem zwolennikiem "masowej migracji" w jakimkolwiek wydaniu? Wtf? Zacytuj (uzywam twoich czarow, wiem) :) Albo przeciwnikiem mówienia - gdy jestem jaskrawym zwolennikiem wolnosci slowa - o problemach zwiazanych z masowa migracja? Ja? Ja to co do zasady jestem za imigracja selektywna i ograniczona, ale to koncept nie pasujacy w nasze mocno "wyewoluowane moralnie" czasy.

Moim zdaniem nie bylo mozliwosci nie wpuszczenia tych ludzi bez strzelania. Dla mnie to tak jak dyskutowac o meteorycie ktory uderzyl, ze wolalbym zeby nie uderzyl. Jest jak jest, trzeba zadawac inne pytania, tamto juz jest nieaktualne.

Ewentualnie moge zamieszac w kotle political fiction: była chyba jedna opcja która bez strzelania do Ukraińców powstrzymała by masowe uchodźctwo do Polski. Z pewnością zostanie to tutaj przywitane owacjami: jedyną realną opcją na stole bylo wkroczenie armii polskiej do wojny z Rosją i zwyciężenie z nią, tak by Ukraińcy postanowili nie uciekac XD Proste, co nie? XD Oczywiscie przyjmujac ryzyko odwetu. Kto wie, moze dla kogos ryzyko przyjecia odwetowego uderzenia (np atomowego) byloby lepsze niz przyjecie uciekinierow XD Otwieram dyskusje :) Albo lepiej nie, zartowalem, zamykam, bo juz wiecej czasu na udowadnianie ze nie jestem wielbladem nie chce przeznaczac :)
Nie wciągaj mnie w tę dyskusję, bo zarobiony jestem ;)
 

Jak już w heheszki idziemy
mHGWEcS.png
 
:corn:
W imię idei braku suwerenności Państw i jednej wielkiej Europy to nie ma takiej ceny której nie możemy nie zapłacić!

To dla naszego dobra pamiętajcie!
 
Ależ @szplin konsekwentnie broni obrazka
:beczka:
Ale czy ja jestem zwolennikiem "masowej migracji" w jakimkolwiek wydaniu? Wtf? Zacytuj (uzywam twoich czarow, wiem) :)
A czy ktoś zarzucił Ci, że takim zwolennikiem jesteś? WTF? Ani Ty, ani @szplin nie jesteście takimi zwolennikami i mimo tego jakiś wirtualny spór pomiędzy Wami powstaje, bo @Słaby wrzucił mema, którego szplin miał czelność zinterpretować odmiennie od jego bezpośredniego przekazu i został "obrońcą obrazka" :lol:

Niektórzy tutaj, w tym Ty - macie jakieś odwrócone podejście do rzetelności i kultury dyskusji - otóż jeśli ktoś stawia kogoś w złym świetle, o coś oskarża, stawia mu zarzuty - to do jasnej cholery właśnie do niego należy wskazanie na konkretny tekst, który pokazuje, że zarzuty nie są wydobyte z czeluści anusa. A Ty naturalną obowiązującą od wieków zależność nazywasz czarowaniem. To tak jakbyś pochwalał pierdolenie na cudzy temat kocopołów bez jakiegokolwiek uzasadnienia.
Ja to co do zasady jestem za imigracja selektywna i ograniczona, ale to koncept nie pasujacy w nasze mocno "wyewoluowane moralnie" czasy.

Moim zdaniem nie bylo mozliwosci nie wpuszczenia tych ludzi bez strzelania.
To jest nie tylko Twoje zdanie ale absolutnie wszystkich tutaj się udzielających i nikt nie zadeklarował poparcia dla takiego pomysłu. Pojawiają się jedynie głosy optujące za racjonalnym, zrównoważonym i selektywnym traktowaniem uchodźców pod względem ulg, finansowania, ogólnie - udzielanej pomocy. Ty również tutaj wyrażałeś podobne poglądy nie rozumiem więc o co kruszyć kopie
:korwinwhat:
 
:beczka:

A czy ktoś zarzucił Ci, że takim zwolennikiem jesteś? WTF? Ani Ty, ani @szplin nie jesteście takimi zwolennikami i mimo tego jakiś wirtualny spór pomiędzy Wami powstaje, bo @Słaby wrzucił mema, którego szplin miał czelność zinterpretować odmiennie od jego bezpośredniego przekazu i został "obrońcą obrazka" :lol:

Niektórzy tutaj, w tym Ty - macie jakieś odwrócone podejście do rzetelności i kultury dyskusji - otóż jeśli ktoś stawia kogoś w złym świetle, o coś oskarża, stawia mu zarzuty - to do jasnej cholery właśnie do niego należy wskazanie na konkretny tekst, który pokazuje, że zarzuty nie są wydobyte z czeluści anusa. A Ty naturalną obowiązującą od wieków zależność nazywasz czarowaniem. To tak jakbyś pochwalał pierdolenie na cudzy temat kocopołów bez jakiegokolwiek uzasadnienia.

To jest nie tylko Twoje zdanie ale absolutnie wszystkich tutaj się udzielających i nikt nie zadeklarował poparcia dla takiego pomysłu. Pojawiają się jedynie głosy optujące za racjonalnym, zrównoważonym i selektywnym traktowaniem uchodźców pod względem ulg, finansowania, ogólnie - udzielanej pomocy. Ty również tutaj wyrażałeś podobne poglądy nie rozumiem więc o co kruszyć kopie
:korwinwhat:
@Dzihados tu zdecydowanie należy się ranga "Strażnik dyskusji" :antonio:
 
,,Już na zawsze jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś"




Mordy zdradzieckie


Piekna zagrywka prezydenta Ukrainy, nie daje robić z sibie maszynki PRowej dla zachodnich polityków








Fox News chce przyciągać libertarian?


Warzecha też był tam wspominany, przez samego ambasadora









A Szwajcarzy to najwieksi rasisci i szowinisci jakich w zyciu spotkalem, to tak na marginesie.
Plus mają wieśniacki niemiecki :muttley:

BTW Szwajcaria -to słowo to idealna odpowiedź na to, że podział lewica i prawica jest sztuczny. Tam jest taka mieszanka rozwiązań od mobilnej eutanazji aż po ultra kosmiczne prawo bankowe, a ich stosunek do UE i NATO...
Chyba tylko większy bałagan z tymi słowami prawica i lewica
 
otóż jeśli ktoś stawia kogoś w złym świetle, o coś oskarża, stawia mu zarzuty - to do jasnej cholery właśnie do niego należy wskazanie na konkretny tekst, który pokazuje, że zarzuty nie są wydobyte z czeluści anusa.
:gabi_much_love: :pudzianfap: :goddamnright: :deniroclap: :frankapprove:

Toż ja się bronionego obrazka czepiam, nie tekstu. A był ten obrazek, czy nie był? Dziekuje, do widzenia. A o co ty konkretnie się tentegowisz? Bo ja absolutnie nie rozumiem.

Już nawet nie chce pytac co konkretnie z czeluści anusa wydobyłem @klocuniek bo to tylko przedluzy tą jałową erystyczną nie-wiem-o-czym dyskusję...
 
Tak apropo Steinmeiera i tego jak Niemcy są teraz upokarzani, wydaje mi się, że dobrze by było gdyby to nasi wyciągnęli do nich rękę i wciągnęli na pokład (nie wiem czy już teraz...).
Bo prędzej, czy później Niemcy się złamią i dostarczą broń (już rośnie poparcie dla tego w sondażach), od uniezależnienia od ruskiego gazu też nie ma już odwrotu. A Niemcy nadal zostaną największą gospodarką w Europie i odbiorcą naszego eksportu. Przy okazji można by im arabską ropę z Gdańskiego Naftoportu sprzedać, a może i gaz. Potrzebujemy dobrych relacji z dużymi graczami UE żeby przebudować politykę klimatyczna i pozamykać otwarte konflikty. Obawiam się jednak, że jak nasi poczują za sobą wujka Sama to zaczną wywijać szablą i znowu będziemy mieli poblokowane inicjatywy w Europie.
 
Tak apropo Steinmeiera i tego jak Niemcy są teraz upokarzani, wydaje mi się, że dobrze by było gdyby to nasi wyciągnęli do nich rękę i wciągnęli na pokład (nie wiem czy już teraz...).
Bo prędzej, czy później Niemcy się złamią i dostarczą broń (już rośnie poparcie dla tego w sondażach), od uniezależnienia od ruskiego gazu też nie ma już odwrotu. A Niemcy nadal zostaną największą gospodarką w Europie i odbiorcą naszego eksportu. Przy okazji można by im arabską ropę z Gdańskiego Naftoportu sprzedać, a może i gaz. Potrzebujemy dobrych relacji z dużymi graczami UE żeby przebudować politykę klimatyczna i pozamykać otwarte konflikty. Obawiam się jednak, że jak nasi poczują za sobą wujka Sama to zaczną wywijać szablą i znowu będziemy mieli poblokowane inicjatywy w Europie.
Hmmm, może i tak, może nie, autentycznie nie wiem.

Tutaj kłania się Teoria Zwycięstwa, czyli określenie celów naszej polityki w oparciu o jak najlepsze rozumienie obecnej sytuacji i wielodziedzinowych trendów pozwalających ocenić z jakąś dozą możliwe warianty przyszłości. I popychać - polityką państwa - w kierunku tych najbardziej optymalnych. Nie wiem czy możemy, proponując Niemców, zyskać czy stracić. Ciekawe.

Zywkle większość z nas jest strasznie umoczona w bieżączkę niestety, z debatami w środowiska apolitycznych coraz lepiej, ale politycy nadal w przedszkolu...
 
Tak apropo Steinmeiera i tego jak Niemcy są teraz upokarzani, wydaje mi się, że dobrze by było gdyby to nasi wyciągnęli do nich rękę i wciągnęli na pokład (nie wiem czy już teraz...).
Bo prędzej, czy później Niemcy się złamią i dostarczą broń (już rośnie poparcie dla tego w sondażach), od uniezależnienia od ruskiego gazu też nie ma już odwrotu. A Niemcy nadal zostaną największą gospodarką w Europie i odbiorcą naszego eksportu. Przy okazji można by im arabską ropę z Gdańskiego Naftoportu sprzedać, a może i gaz. Potrzebujemy dobrych relacji z dużymi graczami UE żeby przebudować politykę klimatyczna i pozamykać otwarte konflikty. Obawiam się jednak, że jak nasi poczują za sobą wujka Sama to zaczną wywijać szablą i znowu będziemy mieli poblokowane inicjatywy w Europie.
Byle się nie korzyli i nie płaszczyli przed szwabem.
 
Toż ja się bronionego obrazka czepiam, nie tekstu. A był ten obrazek, czy nie był? Dziekuje, do widzenia. A o co ty konkretnie się tentegowisz? Bo ja absolutnie nie rozumiem.

Już nawet nie chce pytac co konkretnie z czeluści anusa wydobyłem @klocuniek bo to tylko przedluzy tą jałową nie-wiem-o-czym dyskusję...
jprd :facepalm:
Człowieku - NIKT nie bronił tutaj obrazka, który @Słaby wrzucił bez jakiegokolwiek do niego komentarza, czyli dyskutujesz ze zmyśloną przez siebie tezą, bo zademonstrowana tutaj interpretacja symbolicznego przesłania tego mema nie jest gloryfikacją jego bezpośredniości (Ukraincy mordują Polaków)

No kurwa @Dzihados przecież napisałem wyraźnie o sankcjonowaniu wydobywania z czeluści anusa OSKARŻEŃ, bo m.in Ty ganisz UZASADNIONE prośby o wskazanie na konkretne teksty userów (cytaty) poświadczające, że nie są to anusowe wysrywy, a rzetelna krytyka cudzych poglądów. To hipotetyczne, aczkolwiek być może nie w pełni świadome lub całkowicie świadomości pozbawione -SANKCJONOWANIE można Tobie przypisać, bo tę naturalną prośbę o wskazanie cytatów w związku z oskarżeniami - nazywasz CZAROWANIEM.

Nie jestem w stanie sprawić aby naturalna, zgodnie z zasadami dyskusja miała tutaj miejsce ale ilekroć spotkam się z ich naruszaniem - raczej (czasami odpuszczam), będę nazywał rzeczy po imieniu.

Tak więc - masz rację, w przypadku braku chęci u interlokutorów na dyskusję z zasadami, którą nazywasz czarowaniem - staję się ona jałowa. Skończmy więc pierdolić i napijmy się :beer:
:conorsalute:
 
Last edited:
diagnoza: ślepizm wybiórczy
Ale jestem w stanie BARDZO CHĘTNIE tak niesprawiedliwą diagnozę odwołać jeśli @szplin potwierdzi, że jednak nie bronił obrazkowej propagandy :) XD
@szplin Nie musi potwierdzać/zaprzeczać, to wszystko tutaj jest, no ale nie chce Ci się normalnie dyskutować, zmyślasz, więc zrobię to za Ciebie. Zamknę to oczywiście w spojler, by ewentualnie nie niszczyć przedświątecznych nastrojów zacnych userów cohones i oszczędzić im przewijania:
@Słaby wrzucił tt bez komentarza, czyli nie wpisuje się w Twoje twierdzenie o "obronie obrazka", a więc jego bezpośredniego przesłania, że Ukraińcy mordują Polaków, a raczej, że może się to stać. Dowód:

Oto co na temat mema miał do powiedzenia @szplin "zaczarujmy":
1:
To raczej symbolizuje, że nie myślimy w pierwszej kolejności o sobie, bo jednak trochę różni nas sytuacja wojenna
Szplin dokonuje interpretacji i mówi, że RACZEJ chodzi o to, że Polska nie myśli w pierwszej kolejności o sobie. Gdzie Ty tu widzisz przyznanie, że Ukraina morduje Polskę? Czyli omamy Dzihadosa po raz pierwszy, a nie ślepizm wybiórczy klocuńka.

2:
Polak może spokojnie uratować siebie i wtedy pomóc Ukraińcowi, jednak wybiera bardzo nielogiczne rozwiązanie, które ostatecznie doprowadzi do poprawy sytuacji Ukraińca a zdecydowanego pogorszenia sytuacji Polaka.
Zwidy Dzihadosa po raz drugi bo @szplin nie wiąże przesłania mema z mordem, a jedynie ze "zdecydowanym pogorszeniem SYTUACJI Polaka" i po raz drugi nieuzasadniony epitet odnośnie rzekomego ślepizmu wybiórczego klocuńka.

3:
Polak jest w zdecydowanie lepszej pozycji, jednakże zapomina by ratować siebie i z bezpiecznej pozycji udzielić pomocy ukrowi, wyrywa się do pomocy nie bacząc na własną przyszłość, która na skutek braku rozwagi może być dużo gorsza niż ukra. To obrazuje grafika.
BRAK ROZWAGI Polaka MOŻE przynieść przyszłość dużo gorszą niż Ukraińca. Nie ma tutaj przyznania, że Ukraińcy będą mordować Polaków, czyli Dzihadosa senne mary po raz trzeci i niesłuszny, niczym nie poparty sąd wymierzony w klocuńka przypisujący mu ślepizm wybiórczy.

4:
Po Waszej wymianie zdań widać, że chodzi o interpretację i już nie chodzi o znaczenie symboliczne tego rysunku w odniesieniu do trafnego lub mylnego odzwierciedlenia obecnej sytuacji, a przede wszystkim o MOŻLIWOŚĆ zaistnienia takiej zależności. Tutaj leży sedno, czy ewentualna nadgorliwość (bo i tutaj zdania są podzielone, czy to wzór pomagania Ukrainie, czy naiwna nadgorliwość), może doprowadzić do większej lub mniejszej szkody Polsce.
Klocuniek wyżej pomija bezpośrednie przesłanie mema (mord na Polaku), które wyraźnie podkreśla odpowiadając na późniejsze pytanie Dzihadosa:
Nie odzwierciedla jeśli interpretujemy go dosłownie, obecnie nie można powiedzieć, że Ukraina morduje Polskę
Klocuniek zapoznając się z wymianą zdań pomiędzy szczupłym szplinem a dzihadosem dostrzega, że szplin dokonuje interpretacji i klocuch chce się dowiedzieć jaki Dzihados ma pogląd odnośnie obecnych działań, które mogą doprowadzić do większej lub mniejszej szkody Polsce i pomija sam obrazek nie chcąc o nim gadać, a jedynie o takiej wskazanej ewentualności. Czyli kolejny przykład konfabulacji Dzihadosa przy założeniu, że twierdzenie o braku wpisów mogących uchodzić za "obronę obrazka" jest ślepizmem wybiórczym klocuńka. Dowód na dystansowanie się klocuńka od dyskusji nad obrazkiem:
Nie zrozumiałeś mnie. Chuj z tym obrazkiem, posłużył mi jako pretekst do poznania min Twojego zdania. Chodzi mi o sam fakt udzielania pomocy Ukrainie w takiej jak obecnie formie przez Polskę, czy w efekcie działania te, wg. Ciebie - nie mogą przynieść nam szkody? Czy wręcz przeciwnie?

5:
Przecież ten obrazek nie musi, jak już wspomniałem obrazować sytuacji obecnej, jak również skrajnej - że Ukr. mordują Pol., chodzić może np. o pewien poziom szkody dla Polski, która wiąże się z nieprzemyślanymi działaniami na fali hurraoptymizmu.
Oczywiście nie musi przy zastosowaniu interpretacji mema, czyli dopuszczalnego zabiegu odczytywania dzieł artystycznych, bo bezpośrednie przesłanie klocuniek potwierdził w odpowiedzi na pytanie Dzihadosa. Okazuje się, że po raz piąty powstał tekst, któremu nie można przypisywać negowania bezpośredniego przesłania obrazka, tym bardziej jego obrony.

6.
uważam, że jako kraj powinniśmy być dużo bardziej powściągliwi z pomocą, bo gdyby sytuacja była odwrotna nie pomogli by nam, a nawet zaszkodzili.
Jak wyżej. Brak obrony obrazka, czyli brak przyznania, że Ukraińcy mordują lub będą mordować Polaków. Po raz szósty więc się mylisz.

Sprawę obrazka wyjaśniał już szplin:
Moje poruszenie wywołane obrazkiem zinterpretowałeś po swojemu i uparcie brnąłeś w to swoje wymyślone "śmierć z ręki Ukraińca". Jak możesz się bawić w sędziego emocji skoro podanej wprost interpretacji zaprzeczasz, boś sobie coś dopowiedział i wciskasz dziecko w brzuch?
Chłodna głowa jest potrzebna a nie jeździec bez głowy
Zgadzam się z nim, jak również z poniższym jego podsumowaniem:
Aleś się uczepił tego mordowania
:lol:

Oczywiście nie oczekuję odwołania Twojego niesprawiedliwego i nieuzasadnionego, fałszywego i zmyślonego określenia, że zostałem dotknięty ślepizmem wybiórczym. Ale co było do wykazania zostało wykazane :beer:
W spojlerze znajduje się dowód, że klocuniek ma rację pisząc o absolutnym braku przyznania przez kogokolwiek tutaj, że Ukraina obecnie lub w przyszłosci będzie nas mordować, jednocześnie tekst użytkownika @Dzihados o ślepizmie wybiórczym należy do anuso pochodnych :)
 
@klocuniek
dyskutujesz sam ze sobą i własnymi chochołami :(
Spodziewałem się kolejnego Twojego wysrywu w podobnym jak wyżej tonie. Nie - dokładnie wykazałem, że racji nie masz, a swoje pierdoły o dyskutowaniu sobie a muzom zachowaj dla siebie, bo właśnie stało się to Twoim udziałem. Żadnej bowiem "obrony obrazka" tutaj nie było, więc epitet "ślepizmu wybiórczego" jest wynikiem Twoich czytelniczych omamów. Nadinterpretowałeś i tyle, widać, że trudno Ci to przyznać, a jak ktoś dowody przedstawia to tym gorzej dla nich. A teraz już zaznacz sobie tę wypowiedź emotką zdziwionego. EOT
 
Wyścig z czasem. Piątek.

Pozostaje mieć nadzieję, że państwa Zachodu ogłaszając przekazanie ciężkiego sprzętu – już to dużo wcześniej uczyniły. A komunikaty o mocniejszym zaangażowaniu są tylko dla wewnętrznej opinii publicznej.

Trochę mnie irytuje ta polityka wspierania w momencie, gdy widać szansę na wygraną. Najbardziej to pokazuję polityka Niemiec, które wraz z kolejnymi porażkami Rosji bardziej angażują się po stronie Ukrainy. To widać też w naszej strategii. Pamiętacie dyskusję o Mig-29? Mija ponad miesiąc. Szacowano, że ukraińscy piloci i obsługa będą potrzebowali do kilku miesięcy na przestawienie się na polskie maszyny. Gdyby wtedy podjęto decyzję na tak, już może na skrzydłach namalowany byłby trójząb, a na F-35 (F-16?) gdzieś w Stanach malowano by biało-czerwoną szachownicę?
Swoją drogą podobno od dwóch dni nad Malborkiem nie jest rezerwowana przestrzeń powietrzna dla lotów naszych Migów. Więc być może...

Poziom zaangażowania w kwestii stosunków z Rosją nie ma znaczenia. Wysyłając pierwszą paczkę amunicji bodajże na początku lutego opowiedzieliśmy się aktywnie po stronie Ukrainy i trzeba było od razu iść na sto procent. Zresztą w Lublinie od lat mamy polsko-litewsko-ukraińską jednostkę (LITPOLUKRBRIG), a nasi żołnierze z różnych rodzajów wojsk od 2015 roku w ramach JMTG-U w Jaworowie (który dzisiaj podobno znowu został ostrzelany) szkolą Ukraińców. Amerykańskich instruktorów w rotacji od 2015 roku przebywało jednorazowo do 200 u wschodniego sąsiada. Nie wiem ilu jeździło tam naszych żołnierzy, ale byli to specjalsi, artylerzyści, spadochroniarze i żandarmi.

Tak więc nasza postawa jeszcze przed wojną nie była neutralna wobec Rosji (wiadomo że to na walkę z wojskiem rosyjskim pomagaliśmy Ukraińcom) i cały czas jestem zdania, że jeśli nie chcemy wypełniać zobowiązań artykułu 5 NATO i włączać się aktywnie za kilka lat w wojnę w obronie państw bałtyckich to lepiej teraz poświęcić tony pancernego żelastwa, które czekały właśnie na taką okazję. Bo jak nie teraz rozwiązać problemu z zachłanną Rosją to kiedy? Ok, można by poczekać do czasu oddania Baltic Pipe, oraz momentu, w którym dla PiS będzie korzystne wprowadzanie sankcji na gaz LPG. Ale historia niestety nie wybiera dogodnych momentów.

Być może taka opieszałość w przekazywaniu lub sprzedaży sprzętu wynika z zewnętrznych uwarunkowań i chęci mobilizacji większej koalicji. Mogę tylko gdybać, a czas leci.

Czas w kwestii obecnej mobilizacji działa na korzyść obu stron. O ile wcześniej można było dosłownie się śmiać z niektórych decyzji i ich wykonania po stronie Rosji, tak teraz zagęszczając zgromadzone siły na o wiele mniejszym obszarze – chociaż i tak umowna linia frontu ma teraz ponad 700km – Moskiewscy będą mieli okazję poprowadzić inwazję zgodnie ze swoją sztuką wojenną. Ze sztabu generalnego wyrzucono dwudziestu generałów, Szojgu podobno znowu spadł z rowerka, więc młodzi oficerowie będą chcieli się wykazać przed Putinem. Dlatego teraz tak ważne jest wyrwanie każdego kawałka ziemi i zniszczenie każdej, nawet najstarszej ciężarówki.

Obie strony więc prześcigają się w tropieniu wroga wzdłuż linii frontu. Rosyjskie media wrzucają materiały z rajdów ich specjalsów, gdzie np. pod Irpinem zdobyli ciekawy arsenał wyrzutni RPG. Ukraińcy robią to samo, albo zapędzają się pick upami za radzieckie ugrupowania, albo naprowadzają dronami artylerię, albo wysadzają mosty z kolumnami Z-sprzętu. Dla obu stron takie wrzutki mają ogromną wartość propagandową i budującą morale, dlatego cieszy, że jednak strona Ukraińska może pochwalić się większą ilością takich akcji.

Martwią natomiast widoki mobilnych krematoriów w Mariupolu, oraz ciężarówek Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych w Chersoniu. Pojazdy te zostały wysłane do „zlikwidowania” problemu zwłok. I nie chodzi tu o ciała żołnierzy, a cywili. Rosjanie jednak się uczą na błędach i nie chcą powtórzyć wpadki z Buczą.

Chociaż wszyscy szacują, że Bucza to było „nic” przy tym co zostanie odkryte w Mariupolu. Szacuje się, że już poległo tam do 20tyś cywili. Od strony militarnej od początku obrona tego miasta zadziwiała. Najpierw się okazało, że od początku był most powietrzny i Ukraińcy śmigłowcami Mi-8 zabierali rannych oraz dostarczali do kilkunastu ton zaopatrzenia za jednym razem. Przypomnę, że wg Kadyrowców miasto od miesiąca jest zdobyte! Później się okazało, że pod zakładami Azovstal jest podziemne miasto, następnie kilka dni temu wszystkich zaciekawił rosyjski atak na okręty zacumowane w porcie. Ukraińcy mieli tam na statkach swoje bazy, z których od początku korzystali.

Czekamy na największą bitwę współczesnych czasów. Rozegra się ona na ukraińskich stepach. Pewnie na papierze to Rosja będzie miała przewagę ilościową pod każdym względem, ale Ukraińcy codziennie im coś, gdzieś niszczą. To nie są takie straty jak z początku inwazji, ale jest szansa, że poważnie osłabią moskiewski impet. Ja kibicuję, żeby do tego czasu do linii weszły i polskie i słowackie i nawet koreańskie czołgi (Korea Południowa ma kilkadziesiąt T-80) i żeby Ukraina zbudowała jak największy potencjał obronny. Bo, tu muszę wspomnieć, że Ukraina cały czas się broni. Wejdę na koniec trochę w świat rosyjskiej propagandy, która obecnie stara się stworzyć obraz wojny dwóch mocarstw, która odbywa się tak jakby na ziemi niczyjej i w interesie światowego pokoju należy przestać wspierać Ukrainę bo to nie fair. No niestety, od 24 lutego nic się nie zmieniło, to Rosja jest agresorem i kropka (toczka).
 
Tak apropo Steinmeiera i tego jak Niemcy są teraz upokarzani, wydaje mi się, że dobrze by było gdyby to nasi wyciągnęli do nich rękę i wciągnęli na pokład (nie wiem czy już teraz...).
Bo prędzej, czy później Niemcy się złamią i dostarczą broń (już rośnie poparcie dla tego w sondażach), od uniezależnienia od ruskiego gazu też nie ma już odwrotu. A Niemcy nadal zostaną największą gospodarką w Europie i odbiorcą naszego eksportu. Przy okazji można by im arabską ropę z Gdańskiego Naftoportu sprzedać, a może i gaz. Potrzebujemy dobrych relacji z dużymi graczami UE żeby przebudować politykę klimatyczna i pozamykać otwarte konflikty. Obawiam się jednak, że jak nasi poczują za sobą wujka Sama to zaczną wywijać szablą i znowu będziemy mieli poblokowane inicjatywy w Europie.
NIemcy to ciekawy przypadek: nic się nie zmieniło w myśleniu polityków, nawet tych na szczycie SPD i nawet sankcje sa tak pisane, że niby są na tak, ale fajnie byłoby gdyby były takie same jak w 2014 roku czyli praktycznie żadne, ewentualnie tam Polsce dokopać tak jak dostało wtedy rolnictwo.
Bardziej obstawiam, że Niemcy liczą teraz na to, że wojna na Ukrainie osłabi polską gospodarkę i wtedy nastąpi zmiana władzy, bo jakoś Grecja i Turcja dostały kasę na uchodźców...


A dostarczanie broni: ,,nie wyczarujemy jej przecież, mamy ograniczone możliwości" jak to powiedziała minister MSZ od Zielnych, a MON...

I najważniejsze: jak maja się wycofać z rosyjskiego gazu skoro rządzą Zieloni czyli szuria antyatomowa? Niemiecka zielona rewolucja polegała na tym aby uzależnić Europę od rosyjskiego gazu, blokować rozwój atomu w UE i straszyć inne kraje próbujące rozwijać atom -patrz na teksty Deutsche Welle i niemieckiego ambasadora w Polsce typu ,,no my się tam przyjrzymy czy te wszystkie procedury będą zachowane, będziemy uważni".
Prezydent Niemiec powiedział publicznie: nasza polityka z Rosją zakończyła się naszą klęska, szef CDU że wszyscy w Bundestagu bez wyjątku odpowiadają za to jak w fatalnym stanie jest Bundeswehra tylko...
... czy to po prostu nie jest reakcja na te ogromne protesty proukraińskie w Niemczech? Zwłaszcza po tych słynnych słowach ambasadora Niemiec o reakcji niemieckiego MSZ: po co wam broń? Przecież i tak kwestia dni jest kiedy Ukraina padnie?
Co ciekawe oprócz niemieckiej telewizji publicznej to niemieckie media mocną jadą po rządzie: od die Weltu mówiącego o współodpowiedzialności Niemiec za to ludobójstwo, Bild i Spiegel wyśmiewają dostawy broni na Ukrainę -niemieccy dziennikarze zaczynają robić więcej niż polska dyplomacja...
Bild z tym sondażem, że milej widziani są uchodźcy z Ukrainy niż z krajów arabskich...
 
Back
Top