Zoologia , czyli o zwierzętach, owadach i innych takich.

QIm9lTg.jpg


UNtyyU0.jpg


NwYxcsS.jpg
 
Pierwsza kolonia po zimowaniu (1,5 miesiąca w lodówce):

Powiedz ile godzin pracy/doglądania/sprzątania tygodniowo zajmuje jedno akwarium? Na ile dni można takie akwarium zostawić (np w czasie wyjazdu)? Na ile jest ryzyko ze takie mrowki opuszcza akwarium? #totalnoob

To zimowanie to jakis niezbedny element czy zalezy od gatunku?
 
Zacznę od zimowania. Jeśli chodzi o nie, to tyczy się w sumie tylko mrówek polskich (lub tych z klimatu podobnego do naszego) i trwa od 1 do 3 miesięcy.
Trzymamy je w lodówce.
Dzięki temu królowa odpoczywa od składania jaj co skutkuje u niej większą płodnością oraz dłuższym życiem (nawet do 35 lat - zależnie od gatunku).

Pracy przy jednym formikarium jest w sumie 0. Przy większych koloniach podajesz codziennie miód i owady. Miód można dawać na zapas a owady codziennie świeże (resztki sprzątamy).
Przy małych koloniach miód i owady można podawać raz na tydzień.

Przy małych koloniach nie ma problemu jeśli wyjedziesz nawet i na 2 tygodnie, dajesz im miód a bez owadów dadzą sobie jakoś radę. Ja obecnie posiadam 11 kolonii i roboty w sezonie (lato), kiedy jest popyt na białko (owady) jest około 30 min dziennie.
Daje miód i owady oraz sprzątam arenę. Jako ciekawostkę dodam iż mrówki składują odpady w jednym koncie formikarium, zupełnie jak gryzonie.

Na koniec wracając do zimowania, nie dość że pomaga mrówkom, to i pozwala odpocząć od zajmowania się nimi :D.
 
@Sledzik
Hmmm, kto wie... Jakie zrodla takich mrowek, sprzetu, formikarium polecasz?

Jeśli kupno samych mrówek to od prywatnych hodowców na grupie na FB.
Co do sprzętu, polecam jako gniazdo zaopatrzyć się w takie ze strony ant3d.pl.
Arenę dla nich można zrobić samemu, wystarczy jakiś pojemnik, dorobić w nim dziurę i podpiąć wężyk do gniazda.

Dla przykładu sam wykorzystuje:
- pojemniki z IKEA
33035962_max_900_1200_dla-domu-do-lazienki-akcesoria-lazienkowe-pojemniki-do-lazienki-godmorgon-pudelka-z-pokrywka-5-szt-przezroczysty-24x20x10-cm-ikea.jpg


oraz opakowanie po Ferrero rocher
i-ferrero-rocher-praliny-30-sztuk.jpg

Warto również pamiętać o wentylacji dla nich.

Ogólnie sklepy, które polecam to:
ant3d.pl
antkeeper.pl
anthillshop.pl

P.S. Też mam nie raz co na sprzedaż :D
P.S. 2 Tak na prawdę to na początek wystarczy samo opakowanie po Ferrero, na którym położymy probówkę z mrówkami :).
 
Hehe, nie ale mrówki i skorpiony z neta :awesome:
oj tam, dajesz milion nalepek i wszystko gra
packaging_or_fragile_stickers_handle_with_care_this_side_up_keep_dry_6825084.jpg



A na powazniej to po same mrowki to bym gdzies pojechal, ale sprzet da sie zebrac jakos na spokojniej.
Nie znam sie na formikariach, ile trza dac za rozpoczecie zabawy, zeby to mialo rece i nogi :)

@Sledzik
o to to.

Tylko ze to mialoby tez funkcje "artystyczne", tj chodzi o to zeby to ladnie wygldalo (przestrzen komercyjna).

Cos w ten desen?
https://archiwum.allegro.pl/oferta/zestaw-formikarium-gniazdo-arena-akcesoria-i7083238334.html
 
Na start:
1- Mrówki: cena zależna od gatunku, najtaniej można wyrwać za 15-20zł królową + 10-15 robotnic (Ja za jakieś 2 tygodnie będę mieć kolonie małych, ciekawych mrówek po 15zł jak tylko wyjdą z lodówki)
2 - Gniazdo: jak mówiłem, gdzie nie kupisz będą one w probówce (obecnie teraz przy mrozach i tak w sumie możesz liczyć tylko na odbiór osobisty)

Można zrobić również je własnoręcznie. Tutaj na filmikach, gniazdo zrobione przeze mnie z gipsu:



3 - Jako arena pojemnik po Ferrero za 20zł (czekoladki dla Cb :D)

Probówka wystarczy spokojnie na pierwszy rok :D.

Arenę można dekorować jak Ci się podoba plus może być duża, ważne żeby gniazdo było dostosowane do wielkości kolonii (czym ciaśniej, tym lepiej).
 
Na start:
1- Mrówki: cena zależna od gatunku, najtaniej można wyrwać za 15-20zł królową + 10-15 robotnic (Ja za jakieś 2 tygodnie będę mieć kolonie małych, ciekawych mrówek po 15zł jak tylko wyjdą z lodówki)
2 - Gniazdo: jak mówiłem, gdzie nie kupisz będą one w probówce (obecnie teraz przy mrozach i tak w sumie możesz liczyć tylko na odbiór osobisty)

Można zrobić również je własnoręcznie. Tutaj na filmikach, gniazdo zrobione przeze mnie z gipsu:



3 - Jako arena pojemnik po Ferrero za 20zł (czekoladki dla Cb :D)

Probówka wystarczy spokojnie na pierwszy rok :D.

Arenę można dekorować jak Ci się podoba plus może być duża, ważne żeby gniazdo było dostosowane do wielkości kolonii (czym ciaśniej, tym lepiej).

To dla satysfakcji czy munni takie hobby (jak jebane psiarze z ZKwP :lol:)?
 
Back
Top