Yerba Mate

Skoro smaki yerby już sprawdzone i wiem co lubię pić, to powoli zbliża się czas na zmianę ceramicznej tykwy na jakąś profesjonalną jakiej używają prawdziwi yerbiarze.
Co polecacie ?
No często dają w gratisie tą elaboradę. Jak rozumiem ją piłeś ? Czy mówisz o tej po lewej stronie "menta limon" - bo ta jest akurat dla bab raczej.
Elaborada oczywiście, jakbym chciał sobie coś dla smaku wypić to bym sobie kompotu nalał XD

Ja piję w ceramicznej i jest git. Te z Palo Santo są małe :(
 
Ja piję w ceramicznej i jest git. Te z Palo Santo są małe :(
200 ml to nie jest tak mało. Jednak sam fakt pica z palo santo uszlachetnia ceremonię. Przyjemny zapach, który wydobywa się podczas nagrzania, wyciekająca żywica. Po czasie odgłosy pękającego drewna, które słychać podczas zalewania ciepłą wodą. Mam taką i taką, ale zdecydowanie bardziej wolę pić z palo santo. Nie mówiąc o tym, że tak bardzo się nie nagrzewa.
 
200 ml to nie jest tak mało. Jednak sam fakt pica z palo santo uszlachetnia ceremonię. Przyjemny zapach, który wydobywa się podczas nagrzania, wyciekająca żywica. Po czasie odgłosy pękającego drewna, które słychać podczas zalewania ciepłą wodą. Mam taką i taką, ale zdecydowanie bardziej wolę pić z palo santo. Nie mówiąc o tym, że tak bardzo się nie nagrzewa.
Ta majestatyczna perspektywa picia yerba jest zdecydowanie zachęcająca, jeśli tylko znajdę coś w Palo Santo z 300 ml plus, to biere
Edit - znalazłem 260 ml. Będzie git.
 
Last edited by a moderator:
Jak już się chce kupić takie drewniane matero palo santo to warto wiedzieć :

W celu wzmocnienia i zahartowania naczynia polecamy wykonać tzw. curado:

1. Naczynko należy wypłukać wodą,

2. Pozostawić do całkowitego wyschnięcia,

3. Wysmarować wnętrze Palo Santo masłem lub oliwą,

4. Pozostawić tłuszcz we wnętrzu naczynka na dwie doby,

5. Wypłukać naczynko z pozostałości tłuszczu i przygotować w nim Yerba Mate.

Naczynie ozdobne.
 
Jak już się chce kupić takie drewniane matero palo santo to warto wiedzieć :
To tylko starter. Dużo ważniejsze jest to, aby po wypiciu, gdy już nie chcemy dolewać, nie zostawiać fusów w matero na noc, czy kilka dni. Zwłaszcza w ciepłe dni, od wilgoci może pojawić się pleśń - w ceramicznym też - ale drewno to wszystko chłonie, i możemy sobie zjebać naczynko. Pleśń może pojawić się na drewnie.
Podobnie jest z myciem. Tylko woda, nic więcej. Żadnych płynów, gdyż drewno to chłonie, a później my wypijamy po zaparzeniu yerby. Opłukać i odstawić - do góry nogami - do wyschnięcia.

A tak poza tym, mam 230 ml i jest wystarczające.
 

Ta 1 przypominająca kształt kielicha wydaję się ładniejsza i poręczniejsza dla trzymania w dłoni. :awesome: :love:
Ta 2 przypominajaca ksztalt beczki raczej ma taka sama pojemnosc.

1 kielich
https://allegro.pl/oferta/matero-palo-santo-paraguay-xxl-230-260ml-11753899191
2 beczka
https://allegro.pl/oferta/ogromne-m...-xl-260ml-12548398786?fromVariant=10728328721
1663245472890.png

vs
1663245447094.png
 
To tylko starter. Dużo ważniejsze jest to, aby po wypiciu, gdy już nie chcemy dolewać, nie zostawiać fusów w matero na noc, czy kilka dni. Zwłaszcza w ciepłe dni, od wilgoci może pojawić się pleśń - w ceramicznym też - ale drewno to wszystko chłonie, i możemy sobie zjebać naczynko. Pleśń może pojawić się na drewnie.
Podobnie jest z myciem. Tylko woda, nic więcej. Żadnych płynów, gdyż drewno to chłonie, a później my wypijamy po zaparzeniu yerby. Opłukać i odstawić - do góry nogami - do wyschnięcia.

A tak poza tym, mam 230 ml i jest wystarczające.
A to jest akurat mit. Palo Santo samo z siebie lubi wilgoć i jeśli pijasz regularnie (codziennie lub co dwa dni) to spokojnie możesz zostawić stary susz na te 24-48h, choćby dlatego, że kiedy jest wilgotne to właśnie wydziela się żywica. Jak wyrzucisz susz, osuszysz to wtedy może zacząć pękać ze względu na różnicę w gęstości suchego i wilgotnego drewna. Mam Palo Santo od kilku miesięcy i regularnie używam tak jak opisałem powyżej i żadnej pleśni nie ma, a posmak żywicy jest dużo bardziej wyraźny niż gdy osuszasz naczynie co użycie, bo wtedy się ona po prostu nie wydziela :fjedzia:

Co innego jest masz matero z tykwy - wtedy powinno się wypieprzać susz po każdym użyciu, bo pleśnieje dużo szybciej, a że jest to nic innego jak wybebeszony owoc to wilgoci nie lubi
 
Ale masz w tej cenie bombillę(ich nigdy za dużo) i pół kilo yerby.

zamowilem z allegro, bede mial teraz 3x tykwy i 4x bombille wiec bedzie i dla 1-2 osob dodatkowych jak przyjda w gości

To polecasz przed użyciem zrobić tak jak w opisie z tym masłem i zostawić na 24h ?
 
zamowilem z allegro, bede mial teraz 3x tykwy i 4x bombille wiec bedzie i dla 1-2 osob dodatkowych jak przyjda w gości

To polecasz przed użyciem zrobić tak jak w opisie z tym masłem i zostawić na 24h ?
Jeśli jest okute to nie jest konieczne, ale dla drewna będzie lepiej jak je natłuścisz. Ja używałem oliwy, a nie masła.
 

chcesz kombinowaną yerbę ?
pamiętaj że to co tu napisane będziesz czuć, kakao itd
chcesz to zamów ale dobierz sobie do smarta jakąś zwykłą, które tu polecamy, bo się tylko wkurzysz jeśli ta kombinowana Ci nie posmakuje :D
a poza tym fajnie mieć ze dwa różne smaki, ja tak mam np. koksową, która jest fajna i lekka do picia i zwykłą paragwajską o dużej mocy

ewentualnie zamów zwykłą elaboradę 0,5kg lub 1kg a tej sobie kup tylko próbkę to zobaczysz co i jak

1663251020826.png
 
Właściwie to pytałem @Rododendron :fjedzia:
Andrzejku, nie piłem tych yerb, więc ciężko mi się wypowiedzieć. Jak pisałem parę stron wcześniej, niemal nie pijam yerb z dodatkami (poza wspomnianym Kurupi z Katuavą), ale w sumie to dość intrygująca jest ta mieszanka i jakbym miał zamówienie większe robić to pewnie bym wziął paczkę na spróbowanie, przede wszystkim dlatego, że susz jest z Paragwaju, a te wszystkie dziwne mieszkanki spod szyldu Verde Mate czy Guarani to jednak brazylijskie.
 
Właściwie to pytałem @Rododendron :fjedzia:

Andrzejku, nie piłem tych yerb, więc ciężko mi się wypowiedzieć. Jak pisałem parę stron wcześniej, niemal nie pijam yerb z dodatkami (poza wspomnianym Kurupi z Katuavą), ale w sumie to dość intrygująca jest ta mieszanka i jakbym miał zamówienie większe robić to pewnie bym wziął paczkę na spróbowanie, przede wszystkim dlatego, że susz jest z Paragwaju, a te wszystkie dziwne mieszkanki spod szyldu Verde Mate czy Guarani to jednak brazylijskie.

No, no, powiedział to samo tylko innymi słowami :awesome: :bayan:
 
zamowilem z allegro, bede mial teraz 3x tykwy i 4x bombille wiec bedzie i dla 1-2 osob dodatkowych jak przyjda w gości

To polecasz przed użyciem zrobić tak jak w opisie z tym masłem i zostawić na 24h ?
Tak, umyć samą wodą i pozostawić - do góry nogami - do wyschnięcia, a później natłuściłem oliwą z oliwek.
 
Tak, umyć samą wodą i pozostawić - do góry nogami - do wyschnięcia, a później natłuściłem oliwą z oliwek.

Dzieki, tak zrobie ( tyle, ze uzyje masła smarujac palcami? - no tak oliwą latwiej bo tylko wlales i pomieszales? ) w sobote dojdzie do paczkomatu, to gdzieś w niedziele po poludniu bede sie mogl z tego napić ^^
 
Dzieki, tak zrobie ( tyle, ze uzyje masła smarujac palcami? - no tak oliwą latwiej bo tylko wlales i pomieszales? ) w sobote dojdzie do paczkomatu, to gdzieś w niedziele po poludniu bede sie mogl z tego napić ^^
Jak ja kupiłem matero, to masło było po 7.5-8 zł, a poza tym oliwę(olej) chyba jednak łatwiej wyczyścić.
 
Back
Top