Syn, dąb i... ...DOM :)

Jak to jest z tymi wycenami na archon ? Jest tam stan surowy zamknięty i Ew. Z wykończeniem, znajomy który kilka domów w życiu postawił mówi ze doliczyć do tego trzeba jakieś 40%, jak to jest ?
 
Od siebie dodam, że jak kupię to biały. Gdyby ceny były normalne to bym kupił ten dwuwarstwowy, ale pierdolę-100% różnicy ceny. Nie zwróci mi się to nigdy.
Między grafitem lambda 0.31 a białym lambda 0.39 jest chuj nie różnica- w skali roku zapłacę z tego tytułu ile? 100zł? 150?zł?
To przy cenie zakupy o kilkadziesiąt zł. na m² kiedy by się mi miało to zwrócić?
Inna sprawa, że nasi fachowcy na rynku (Stanisław mechanik z synem, czy Janusz na codzień bezrobotny z bezrobotnym kolegą spod Żabki) to Ci jeszcze to tak ładnie spierdolą że zapłacisz kilkadziesiąt złotych więcej za 1m², a te jebane mongoły i opoje spierdolą Ci to jak ta lala, bo wiadomo że grafit tak fajnie już się nie kładzie i musi być odpowiednia temperatura.

Oczywiście i Krystian i Janusz ze względu na popyt ceny mają np. 189zl za 1m²
Za fachowca trza płacić :pociesznymirek:
Miałem już na budowie takie niemyte kurwy. Nigdy więcej.
Za takich Stefanów musiałem już dopłacić 2400zł. do tynków, a teraz prawie 4000zł do styropianu (a cenowo byli drożsi niż profesjonalna firma która niestety wzięła by tą robotę dopiero za rok). Dokładając do tego powyższe 2400+4000 i kilka tysi za materiały zjebane i materiały których bym nie musiał normalnie kupować bo fachowcy mieli w cenie (np.płyty szalunkowe itd.) to przepłacasz na te kurwy 100%

Tak więc zerwanie łańcucha dostaw to jedno, nakręcanie spirali to drugie, a Janusze budowlani to trzecie.
Jeśli ktoś chce zacząć budować to niech bierze tylko i wyłacznie sprawdzone firmy, jeździ na budowy i zobaczy jak robią, bo to sprawa kluczowa.

Druga ważna rzecz to zaplanowanie sobie budowy, żeby nie musieć kupować na ostatni moment. To akurat proste. Wyprzedzać o kilkanaście tygodni front robót.
Robisz już wnętrze ? kuchnia łazienki
 
Między grafitem lambda 0.31 a białym lambda 0.39 jest chuj nie różnica- w skali roku zapłacę z tego tytułu ile? 100zł? 150?zł?
Robisz 20cm (2x10 z przekładką czy 1x20cm)? Moj sasiad wlasnie robi białym 1x20cm 0,37 (nie pamiętam nazwy).

Kilka kalkulacji z tego kalkulatora (pustak Porotherm 25 E3)
tu podobny kalkulator:

Grafit
d=16cm λ=0.31
U = 0.1559 [W/m2K]

d=20cm λ=0.31
U = 0.1298 [W/m2K]

Biały
d=20cm λ=0.38
U = 0.1534 [W/m2K]

d=25cm λ=0.38
U =0.1277 [W/m2K]

Tak z papieru to wynika więc że 16cm grafitu ~= 20cm dobrego białego, a 20cm grafitu ~= 25cm białego. Te styropiany oczywiście przykładowe, nie znam firm. Czyli najlepszego białego trza dać ~25% więcej żeby było to co grafitem.

No i teraz ile kosztuje różnica, i z tego policzyć oszczędności, ale do tego to inne kalkulatory.

Ja jeszcze nie zdecydowałem... Friendo mnie ciśnie na grafit strasznie, sąsiad robi białym.
 
Last edited:
Robisz już wnętrze ? kuchnia łazienki
Łazienka materiał kupiony, drzwi wpłata 50%.
Teraz sufity na parterze robię, potem podłogi i właśnie kuchnia i łazienka.
Kuchnia już zaprojektowana.
Na zewnątrz skończyłem mury oporowe. Muszę je przejechać Weberem, dać folię kubelkową i zasypac. Odwodnienie mam. Zostało ogrodzenie (w marcu kupione, ale czołowa brama, furtka i ściana do kupienia jeszcze).
Pralnia, spiżarnia i kafelki w piwnicy będę robił jak będę już mieszkał. Chciałem takiej opcji uniknąć, ale nie dam rady ani finansowo, ani czasowo.

Robisz 20cm (2x10 z przekładką czy 1x20cm)? Moj sasiad wlasnie robi białym 1x20cm 0,37 (nie pamiętam nazwy).
Bez przekładek, bez dodatkowego frezu.
Od strony zachodniej dałem akurat wełnę, też 20cm. Piwnica w miejscu gdzie będzie zasypane, 10cm.
Dach styropian od 55cm do 22cm.
Robiłem kamerą termowizyjną i nie ma tragedii.
Screenshot_2021-11-01-22-38-07-280_com.miui.gallery.png
IMG_20211101_223906.jpg
IMG_20211101_223930.jpg

Na pierwszym od południa- zrobiona tylko płyta.Na drugim zdjęciu ściana która jest w wełnie, a trzecia to piwnica która będzie pod ziemią, czyli ttlko północ, bo od południa całkowicie odkryta.
 
Czy ktoś z was kupował styropian w internecie? Możecie polecić gdzie będzie w miarę tanio? Dzwonię po stacjonarnych, ale nigdzie nie ma xps... Wszystko na zamówienie, ale z niewiadomymi cenami.
 
Czy ktoś z was kupował styropian w internecie? Możecie polecić gdzie będzie w miarę tanio? Dzwonię po stacjonarnych, ale nigdzie nie ma xps... Wszystko na zamówienie, ale z niewiadomymi cenami.
Nie wiem z jakiej części Polski klikasz.
Styronet jest warty uwagi z Oświęcimia.

Hurtowniastyropianu.ol unikaj jak ognia.

Jak możesz czekać, to z dwa miechy poczekaj.
 
Mi nie jest potrzebny ale kurrr czy wreszcie ktoś wymyśli inna technologię niż ten j€bany styropian. Przecież to jest takie nietrwałe gówno. Jak te domy będą wyglądać np za 40 lat ? Przecież ten syf będzie odpadał płatami razem z tynkiem. Jak widzę ten styropian to przypominają mi się amerykańskie domy z listewek i płyty OSB na fundamentach z kamieni.
 
Zobacz dlaczego płacisz więcej za więźbę, meble, drzwi, podłogi itd
Pisorki przy milczeniu reszty opozycji wycinają na maksa lasy i wywożą je do korporacji USA jaki i Chin.

Nie od dzisiaj o tym wiadomo, wystarczy spojrzec na mapy satelitarne lasow - jakie dziury porobili w ciagu ostatnich lat... skurwysyny
 
@torpedo Ty pisałeś kiedyś, że porównywałeś co bardziej by Ci się opłacało, czy kredyt hipoteczny czy zwykły. Jak to robiłeś? Poszedłeś do banku z takim zapytaniem licząc na ich dobre serce, że Ci uczciwie policzą czy sam liczyłeś? Jeśli to drugie to jak to liczyłeś?
 
@torpedo Ty pisałeś kiedyś, że porównywałeś co bardziej by Ci się opłacało, czy kredyt hipoteczny czy zwykły. Jak to robiłeś? Poszedłeś do banku z takim zapytaniem licząc na ich dobre serce, że Ci uczciwie policzą czy sam liczyłeś? Jeśli to drugie to jak to liczyłeś?
Tam nie ma co liczyć za bardzo.
Zobacz sobie koszty zwykłego, a takiego i już widzisz różnicę.
 
Tam nie ma co liczyć za bardzo.
Zobacz sobie koszty zwykłego, a takiego i już widzisz różnicę.
Ale coś muszę porównać, ostatni kredyt brałem 50 lat temu i nie pamiętam na co zwracać uwagę dlatego pytam Ciebie a nie babki w banku bo ta mnie ożyd... ocygani
 
Ale coś muszę porównać, ostatni kredyt brałem 50 lat temu i nie pamiętam na co zwracać uwagę dlatego pytam Ciebie a nie babki w banku bo ta mnie oxxxxx.. oroxxxx
Popraw bo dostaniesz 3 miesiące sankcji jak Kamrat Olszański )
 
@torpedo Ty pisałeś kiedyś, że porównywałeś co bardziej by Ci się opłacało, czy kredyt hipoteczny czy zwykły. Jak to robiłeś? Poszedłeś do banku z takim zapytaniem licząc na ich dobre serce, że Ci uczciwie policzą czy sam liczyłeś? Jeśli to drugie to jak to liczyłeś?
Masz na myśli ‚zwykły’ czyli gotówkowy?
 
Hipoteczny masz oprocentowanie w skali roku 2-6% a gotówkowy od 10-11% wzwyż…
W skrócie ;)

edit. Jedyną różnicą jest to ze hipoteczny możesz wydać tylko na zasoby mieszkalne a gotówkowy możesz wyjebac na koks i dziwki! Albo odwrotnie ;)
 
Ale coś muszę porównać, ostatni kredyt brałem 50 lat temu i nie pamiętam na co zwracać uwagę dlatego pytam Ciebie a nie babki w banku bo ta mnie ożyd... ocygani
Kurde, nie pamiętam już, ale na hipotecznym prowizja 2.3% a gotówkowy 10% chyba.
W sumie to nikt nie bierze domu raczej na gotówkowym bo to przepaść.
Jedyny plus, że hipoteki nie masz pod zastaw
 
Kurde, nie pamiętam już, ale na hipotecznym prowizja 2.3% a gotówkowy 10% chyba.
W sumie to nikt nie bierze domu raczej na gotówkowym bo to przepaść.
Jedyny plus, że hipoteki nie masz pod zastaw
Nie chodzi o dom a o kupno działki. Większość ceny bym zapłacił, ale po co od razu całą? Mogę na małą kwotę wziąć kredyt i niech się spłaca groszowymi ratami a resztę kapitału przep... tzn. zainwestować w co innego.

I tak się zastanawiałem czy na tak małą kwotę warto brać hipotekę (bo ma swoją charakterystykę) czy gotówkowym, ale w sumie najważniejsze to jak najmniej za kredyt zapłacić więc pewnie hipoteka jest najlepszym wyjściem.
 
Back
Top