Smartfony, tablety, laptopy, telewizory, GPS i inna elektronika.

No to zobaczymy czy konkretnie Gosund EP2 / SP112 pozwala na zmiane serwera.

W żadnym z tych gniazdek nie widziałem żadnego interfejsu USB czy czegoś takiego. No chyba ze kazde gniazdo jest rownoczesnie serwerem www i mozna webowo po IP coś tam grzebnąć. W rozbiórke i fleszowanie to mi sie bawic nie chce...

EDIT:
Z tego to luknąłem to te końcówki IoT trzeba fleszować jakimś custom softem, dłubanina.

Czyli dupa, bo EP2 jest klejone/nierozbieralne.
LOL, konfigurowanie wifi TYLKO I WYŁĄCZNIE za pomocą funkcji WPS.

Czyli na chama wpięcie w główną sieć bo wiekszosc routerow nie ma osobnych przyciskow WPS dla kazdej mozliwej podsieci wifi ktora sa w stanie stworzyc (moj router moze dwie, ale tylko jedna jest pod przycisk WPS), a gdzie tu w ogole mowic o wpieciu do wlasnego serwera (@Drzewo)...

No nic, jednak trzeba osobny fizyczny router. Learning by doing.

Ktoś poleca jakiś energooszczędny router wifi, na którym można by postawić TORa? Jak juz robic, to robic dobrze...
 
@Dzihados https://www.kontaktuj.pl/energy-3-trojfazowy-monitor-zuzycia-energii-wifi,29,32931,32305

Ta seria inteligetnych rozwiązań fox ff mnie zaciekawiła ostatnio, myślę że coś takiego w rozdzielce byś potrzebował, chyba że umyka mi jakiś fakt :wink:
W domku - "under construction" - moze wlasnie rozwiazania w rozdzielni sa lepszym rozwiazaniem.

Widze ze to produkt polski ("polski"?), z polska chmura i mozliwa integracja z darmowym "agregatem" Home Assistant, spoko, dzieki, nie znalem tej firmy.

W moim bloku domowa rozdzielnia to jest komuna, nie mam zadnej szyny i generalnie syf, wiec i tak wszystko by wisialo w powietrzu (choc zrobic by sie dalo).

Natomiast tak jak napisalem wyzej mam juz te wtyczki, wiec poki co pojde w tym kierunku.
 
W domku - "under construction" - moze wlasnie rozwiazania w rozdzielni sa lepszym rozwiazaniem.

Widze ze to produkt polski ("polski"?), z polska chmura i mozliwa integracja z darmowym "agregatem" Home Assistant, spoko, dzieki, nie znalem tej firmy.

W moim bloku domowa rozdzielnia to jest komuna, nie mam zadnej szyny i generalnie syf, wiec i tak wszystko by wisialo w powietrzu (choc zrobic by sie dalo).

Natomiast tak jak napisalem wyzej mam juz te wtyczki, wiec poki co pojde w tym kierunku.
Nie no te urządzenia F&F są raczej powszechne w naszym kraju, ta seria fox bardziej mnie zaciekawiła, ale wiadomo da się tańsze znaleźć, ten analizator nawet mógłbyś sobie w mieszkaniu skrzyneczkę małą zrobić
1000000594.jpg

ale wydaje mi się że przewody na przekładnikach są zbyt krótkie a ich wydłużanie zaburzy pomiar, ale gdzieś tam byś znalazł przewód zasilający przed swoimi odbiorami i heja w tymiejscu mała skrzynka- nie mogę znaleźć info ile długość przewodów od przekładników
 
W bloku mam po prostu 3 fazy (co tez nie jest typowe bo z tego co wiem ludzie zwykle maja jedna faze), nie mam rodzielni ktora by bardziej szczegolowo odzwierciedlała dom "geograficznie" czy "uzytkowo". Wiec to takie zagregowane dane ze wszystkich urzadzen na raz...
@Zaraza jeszcze to (info z faz niewiele by pomoglo w moim przypadku)
 
@Zaraza jeszcze to (info z faz niewiele by pomoglo w moim przypadku)
No z faz byś mógł sobie poanalizowac w kontekście czasowym jak się rozkłada zużycie i miałbyś nie dane ze wszystkich urządzeń naraz tylko tu właśnie te 3 fazy są korzyścią dla Ciebie, jakbyś zdołał ustalić która faza zasila akurat to co Cię interesuje to już w ogole malina, jak nie masz projektu instalacji to i tak są przecież sposoby
 
No z faz byś mógł sobie poanalizowac w kontekście czasowym jak się rozkłada zużycie i miałbyś nie dane ze wszystkich urządzeń naraz tylko tu właśnie te 3 fazy są korzyścią dla Ciebie, jakbyś zdołał ustalić która faza zasila akurat to co Cię interesuje to już w ogole malina, jak nie masz projektu instalacji to i tak są przecież sposoby
Mimo ze mam 3 fazy to jedna idzie na piekarnik, druga na kilka randomowych swiatel, 3 cala interesująca mnie reszta, wiec tak srednio... Tak jak wcześniej pisalem: w sensownie zaprojektowanej instalacji dane z rodzielni są spoko, w moim przypadku tak srednio.

Można to zrealizować na kilka sposobów:

- Skorzystać z oprogramowania open source, takiego jak Domoticz, Home Assistant czy OpenHAB, które umożliwiają stworzenie lokalnego serwera do zarządzania urządzeniami IoT w domu. Rozwiązania te działają na domowym komputerze lub serwerze NAS.

Wykorzystać router lub urządzenie NAS z wbudowanymi funkcjami do zarządzania IoT, np. routery Asus z oprogramowaniem AiMesh.
Umożliwiają one tworzenie lokalnej chmury dla urządzeń domowych.
Byc moze czegos nie czaje, ale zadne z tych rozwiazan nie jest offline'owe i nie przejmuje roli chmury.

To po prostu softy ktore przez api do chmury potrafia integrowac/agregowac wiele rozwiazan, ale to wszystko dziala z jednej strony w oparciu o IoT wypluwajace dane przez Internet do chmur poszczegolnych rozwiazan, a z drugiej o "serwer" przez Internet odpalający API tychże chmur i agregujacy to lokalnie.

Bez Internetu, a przede wszystkim chmur dostawcow to nie dziala (tzn jak padnie chmura "żarówki", to "żarówki" nie włączysz, mimo że "serwer" lokalnie będzie działał, lub nie zobaczysz czy "żarówka" jest włączona, bo ona ani nie może zaktualizować swojego statusu w chmurze, ani "serwer" odczytać z chmury).

- Skonfigurować własny serwer lub komputer jako lokalny broker MQTT, który będzie pośredniczył w komunikacji między urządzeniami IoT.
MQTT to popularny protokół używany w IoT do przesyłania danych.

- Użyć urządzeń IoT z możliwością lokalnego przetwarzania danych, np. Raspberry Pi lub Arduino, bez konieczności wysyłania danych do chmury.
To musze jeszcze rozkminic, ale jestem ciekaw czy to sie w ogole da bez fleszowania końcówek IoT, bo to w końcu je trzeba przeprogramować (no chyba że te serwery MQTT potrafią oszukać końcówki IoT, że są docelową chmurą).

EDIT:
Tu spoko info w pigułce:



Tylko jeszcze pytanie które urządzenia ten protokół obsługują out-of-the-box, które da się po chamsku sfleszować, a których w ogóle się nie da na ten protokół przestawić.

EDIT:
Nie ważne jakie rozwiązanie, router tak czy siak jest potrzebny (czy bedzie miec lokalny serwer to mam w d..e, telefon tak samo moze mi robić za taki "serwer").

Najlepiej taki który pozwala na skonfigurowanie wiele sieci Wi-Fi i pozwala na WPS do każdej z nich, co by mi Chinczycy tylko po wyznaczonych sieciach hasali...

Edit:
LOOOL
dd-wrt does not support WPS, due to inherent security issues. The button can be repurposed for other function

Cała ta historia przypomniala mi dlaxzego nie chciałem SH hahahaha
 
Last edited:
Mimo ze mam 3 fazy to jedna idzie na piekarnik, druga na kilka randomowych swiatel, 3 cala interesująca mnie reszta, wiec tak srednio... Tak jak wcześniej pisalem: w sensownie zaprojektowanej instalacji dane z rodzielni są spoko, w moim przypadku tak srednio.


Byc moze czegos nie czaje, ale zadne z tych rozwiazan nie jest offline'owe i nie przejmuje roli chmury.

To po prostu softy ktore przez api do chmury potrafia integrowac/agregowac wiele rozwiazan, ale to wszystko dziala z jednej strony w oparciu o IoT wypluwajace dane przez Internet do chmur poszczegolnych rozwiazan, a z drugiej o "serwer" przez Internet odpalający API tychże chmur i agregujacy to lokalnie.

Bez Internetu, a przede wszystkim chmur dostawcow to nie dziala (tzn jak padnie chmura "żarówki", to "żarówki" nie włączysz, mimo że "serwer" lokalnie będzie działał, lub nie zobaczysz czy "żarówka" jest włączona, bo ona ani nie może zaktualizować swojego statusu w chmurze, ani "serwer" odczytać z chmury).


To musze jeszcze rozkminic, ale jestem ciekaw czy to sie w ogole da bez fleszowania końcówek IoT, bo to w końcu je trzeba przeprogramować (no chyba że te serwery MQTT potrafią oszukać końcówki IoT, że są docelową chmurą).

EDIT:
Tu spoko info w pigułce:



Tylko jeszcze pytanie które urządzenia ten protokół obsługują out-of-the-box, które da się po chamsku sfleszować, a których w ogóle się nie da na ten protokół przestawić.

EDIT:
Nie ważne jakie rozwiązanie, router tak czy siak jest potrzebny (czy bedzie miec lokalny serwer to mam w d..e, telefon tak samo moze mi robić za taki "serwer").

Najlepiej taki który pozwala na skonfigurowanie wiele sieci Wi-Fi i pozwala na WPS do każdej z nich, co by mi Chinczycy tylko po wyznaczonych sieciach hasali...

Edit:
LOOOL


Cała ta historia przypomniala mi dlaxzego nie chciałem SH hahahaha
Dobry Boże, po tym poznać informatyka. Zamiast kupić zwykły miernik za 40 złotych i zapisać wyniki w excelu to pojawiają się pomysły na osprzęt za tysiące cebulionow i dedykowany serwer do analizy wyników.
:frankapprove:
Kto bogatemu zabroni, może i wydasz 10 koła na sprawdzenie co ile zużywa, ale przynajmniej na koniec i tak stwierdzisz że ta różnica to po prostu nowa taryfa Enei.
 
Dobry Boże, po tym poznać informatyka. Zamiast kupić zwykły miernik za 40 złotych i zapisać wyniki w excelu to pojawiają się pomysły na osprzęt za tysiące cebulionow i dedykowany serwer do analizy wyników.
:frankapprove:
Kto bogatemu zabroni, może i wydasz 10 koła na sprawdzenie co ile zużywa, ale przynajmniej na koniec i tak stwierdzisz że ta różnica to po prostu nowa taryfa Enei.
 
Dobry Boże, po tym poznać informatyka.
Cała ta historia przypomniala mi dlaxzego nie chciałem SH hahahaha
Pełna zgoda XD Panie, zaczekaj Pan jak sie zabiorę za drukarki 3D XD

Zamiast kupić zwykły miernik za 40 złotych
osprzęt za tysiące cebulionow
dedykowany serwer do analizy wyników.
to po prostu nowa taryfa Enei.
wydasz 10 koła na sprawdzenie co ile zużywa
A tu już Panie smuteczek i wstyd, bo widać nie czytałeś wątku XD

EDIT:
To jaki router polecacie? XD Taki minimum z dwoma SSID i funkcją WPS?
Bo jeszcze nie widziałem żeby router dostawcy pokrył domek jednorodzinny, więc tak czy siak docelowo trza bedzie cos kupic.
Tylko zeby nie byl za 10 kola XD Wiadomo, nie to zeby informatyka nie było stać, tylko jednak na cohones wstyd XD
 
Last edited:
Pełna zgoda XD Panie, zaczekaj Pan jak sie zabiorę za drukarki 3D XD






A tu już Panie smuteczek i wstyd, bo widać nie czytałeś wątku XD

EDIT:
To jaki router polecacie? XD
Bo jeszcze nie widziałem żeby router dostawcy pokrył domek jednorodzinny, więc tak czy siak docelowo trza bedzie cos kupic.
Tylko zeby nie byl za 10 kola XD Wiadomo, nie to zeby informatyka nie było stać, tylko jednak na cohones wstyd XD
Tyle XD że dostałem raka
:gabi_much_love:
 
PC + monitor + 2 routery + glosniki + drukarka w uśpieniu i kilka zasilaczy wyłączonych urządzeń: 150W.
3qCB2Cc.jpeg


No to tera trza pralkę i suszarkę wpiąć i powoli będzie jakiś monitoring.

Z ciekawostek to parowanie WPSem nie zadziałało, ale w apce można mozna sparować z wifi też.
 
Pralka i suszarka razem przeciążyły gniazdko, mimo że teoretycznie powinno dźwignąć 2500W. Na suszarce widzę na tabliczce 800W (spodziewałem się więcej), pralka zakładam że więcej nie ma (pracuje to nie chce jej przestawiac i sprawdzać). Pewnie amperków chwilowych do wirowania czy czego poprosiło no i cyk limicik... Mam zapasowy to rozdziele je na dwa osobne, ciekawe, ciekawe.

Już widzę że w apce brakuje mi dokładnego, godzinowego widoku dnia (jest tylko suma na dany dzień), a właśnie w takich sytuacjach było dobrze widzieć kiedy jest się blisko limitu. No żeby czegoś takiego w 2024 nie było? ;)
 
Kto ma jakiś dobry zegarek sportowy tak do 1200zł, nie musi być nic wielkiego, podstawowe rzeczy i powiadomienia z telefonu i jakiś fajny wygląd(typu Gshockowego bo takie lubie). Iść w jakiegoś Garmina, Polara czy lepiej jakieś Amazfity itd
 
Last edited:
C.d. o gniazdkach sterowanych. Jestem pozytywnie zaskoczony funkcjami planowania włączeń i wyłączeń: obawiałem się że wyłączenie routera sprawi ze nie bedzie juz mialo co go obudzic, ale jednak jest to funkcja wgrana do samego urzadzenia (ktore ma zegar), a nie chmury (lub innej apki/serwera ktora robi to przez jej API).
Wiec plan zasilania nawet bez neta bedzie chodzic, tak jak sobie to skonfigurujesz.

Jeno ciagle brakuje mi statystyk godzinnych i jakiegos zbiorczego ekranu pokazujacego dane z wszystkich urzadzen pomiarowych...
 
Hmmmm :zakręcony:



Do piwnicy powinien się zmieścić

:wink:
 
Siema Pany

Potrzebny tel dla ojca. Użytek standardowy. Głównie internety. Co istotne - rozmiar kompaktowy. Ma tylko jedną rękę sprawną więc nie może być jakiś gigant. Czy znajdę cos lepszego niż Motorola Edge 30 neo? W podobnej cenie. Czy brać tą motke?
 
Siema Pany

Potrzebny tel dla ojca. Użytek standardowy. Głównie internety. Co istotne - rozmiar kompaktowy. Ma tylko jedną rękę sprawną więc nie może być jakiś gigant. Czy znajdę cos lepszego niż Motorola Edge 30 neo? W podobnej cenie. Czy brać tą motke?
do 6 cali bym Ci proponowal... nie myslales na pixelem?
 
Jezeli ktos rozwaza przenosny monitor to moge polecic ten od chinczkow UPerfect o ktorym pisalem wczesniej. Poki co robi robote i naprawde da sie wrzucic do plecaka bez jakiejs drastycznej zmiany rozmiaru i wagi. Ba, nawet na "stacjonarnym" biurku mozna dostawic i miec dodatkowy ekran w pare sekund bez tworzenia centrum lotu NASA.

Ja kupilem 18" i choć zewnętrzny rozmiar ekranu jest porównywalny (niższy ale dłuższy) do zewnętrznego rozmiaru mojego starego 15.6" Della, to ekran jednak zauwazalnie wiekszy (bardzo mała ramka w monitorze, w przeciwienstwie do lapka, no i jeszcze lapkopwe zawiasy i ich uchwyt). Zasilany przez USB-C (30W) wiec lapek to uciagnie , cyk, jeden kabel i po sprawie. W stosunku do mojego sluzbowego 14" to już jest gigantyczna roznica i duzo wiekszy komfort pracy dla oczu.

Ten rozmiar zaczyna byc ciekawy do pracy, ktora nie polega na pisaniu emaili - stad ten wybor.

Kolory, jasnosc, kontrast naprawde spoko, choc jednak inaczej od monitora stacjonarnego - co moze byc na poczatku dziwne (choc da sie przyregulowac zeby upodobnic).

I nawet z chinczykami na zwrot kasy sie umowilem, bez wysylania im czegokolwiek (kupilem dodatkowo konwerter "HDMI to USB-C" ktory okazal sie "USB-C to HDMI" ale generalnie w moich use case'ach nie dziala XD, a w tych co dziala to go nie potrzebuje), wiec milutko.
 
Pralka i suszarka razem przeciążyły gniazdko, mimo że teoretycznie powinno dźwignąć 2500W. Na suszarce widzę na tabliczce 800W (spodziewałem się więcej), pralka zakładam że więcej nie ma (pracuje to nie chce jej przestawiac i sprawdzać). Pewnie amperków chwilowych do wirowania czy czego poprosiło no i cyk limicik... Mam zapasowy to rozdziele je na dwa osobne, ciekawe, ciekawe.

Już widzę że w apce brakuje mi dokładnego, godzinowego widoku dnia (jest tylko suma na dany dzień), a właśnie w takich sytuacjach było dobrze widzieć kiedy jest się blisko limitu. No żeby czegoś takiego w 2024 nie było? ;)
Kurwa szukałem tego wątku w temacie "Dom...." , rozwiązałeś problem? To brzmi jak źle dobrana charakterystyka zabezpieczenia pod te gniazda na pralkę/suszarkę. Chociaż mało konkretnie napisałeś "przeciazyly gniazdko" "cyk limicik" :cryme: wcześniej nie wybijało esa teraz wybija?
800w to chyba suszarka do włosów a nie ciuchów...
 
Kurwa szukałem tego wątku w temacie "Dom...." , rozwiązałeś problem? To brzmi jak źle dobrana charakterystyka zabezpieczenia pod te gniazda na pralkę/suszarkę. Chociaż mało konkretnie napisałeś "przeciazyly gniazdko" "cyk limicik" :cryme: wcześniej nie wybijało esa teraz wybija?
800w to chyba suszarka do włosów a nie ciuchów...
Przeciazyly ten "inteligentny miernik/gniazdko" ktore dalem do lazienki. Komunikat: "Overload Alarm. Your device is overloaded and is about to be shut down".

Rozwiazalem to tak, ze na pralke i suszarke jest osobne gniazdo/miernik, hehehe.

Co do suszarki to fote tabliczki znamionowej moge wstawic :) bo sam sie zdzwilem (jest przedział 780-800W)...
 
Back
Top