Smartfony, tablety, laptopy, telewizory, GPS i inna elektronika.

trzeba się chyba na xkom przenieść.
Na xkom zawsze jest wszystko błyskawicznie. Komputronik zresztą też. Dyski dostałem na drugi dzień (zamawiane w piątek, dostałem w sobotę w paczkomacie).

Co do morele: facet na infolinii widzi przesyłkę i "wysłał prośbę do magazynu o aktualizację danych" a babka co odpowiada w systemie mówi że jeszcze przesyłka od nich nie wyszła.

No burdel na kółkach.
 
Na xkom zawsze jest wszystko błyskawicznie. Komputronik zresztą też. Dyski dostałem na drugi dzień (zamawiane w piątek, dostałem w sobotę w paczkomacie).

Co do morele: facet na infolinii widzi przesyłkę i "wysłał prośbę do magazynu o aktualizację danych" a babka co odpowiada w systemie mówi że jeszcze przesyłka od nich nie wyszła.

No burdel na kółkach.
Nie jest tak różowo, o każdym dużym sklepie znajdziesz mnóstwo negatywnych opinii.

pierwszy przykład z google

 
@lugasek
Nie no jasne, każdy ma wpadki, ale takiego przypadku jak z morele to jeszcze nie mialem, a kupuje w Interneci dłużej niż istnieje allegro...

Status u kuriera: "Załadunek na rozwóz"
iu
 
weź to rozpakuj przy kurierze, żeby jaj nie było jak coś uszkodzone.
Dzwoniłem do kuriera, nie ma obowiązku czekać przy oględzinach. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń trzeba je zgłosić (ma się 7 dni na to), firma wysyła kuriera ponownie na miejsce na spisanie protokołu.
 
Dzwoniłem do kuriera, nie ma obowiązku czekać przy oględzinach. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń trzeba je zgłosić (ma się 7 dni na to), firma wysyła kuriera ponownie na miejsce na spisanie protokołu.
zawsze tak gadają, a każdy sprzedawca podaję "sprawdź paczkę w obecności kuriera. Być tu teraz mądry.
 
Dzwoniłem do kuriera, nie ma obowiązku czekać przy oględzinach. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń trzeba je zgłosić (ma się 7 dni na to), firma wysyła kuriera ponownie na miejsce na spisanie protokołu.
Podobno nigdy nie było takiego obowiązku żeby sprawdzac przy kurierze, to wymysł sklepów i sprzedawców żeby nie uznać reklamacji
 
@lugasek
Coś polecisz za 600-700zł dla ukraińskiego 11latka (do szkoły)?



Wiem że z używkami to loteria, ale czy w ogole cos takiego ma sens?

Coś takiego?
 
Last edited:
@lugasek
Coś polecisz za 600-700zł dla ukraińskiego 11latka (do szkoły)?



Wiem że z używkami to loteria, ale czy w ogole cos takiego ma sens?

Coś takiego?
zależy do czego? W tym budżecie można zalutować, tablet, telefon, konsole, pc.
 
@lugasek
tak tak, ogarnąłem ale musze kupić inne kable SATA (te z katem prostym) zeby mi sie nie wyginaly po dolozeniu pokrywy. BTW one maja zasilanie w sobie? Bo kurna nie mam niczego innego zeby sie wbic w zlacze zasilania dysku...

Kurde BIOS cepelia, to ja juz wole biznesowe menu, niz takie coś... #boomer

Musze ogarnac jakis nosnik instalacyjny bo windows nie zainstalowany.

EDIT:
O w morde ale dziwna ta 11stka. Chodzi ładnie to wszystko. Dobra dziś chyba więcej nie zrobię, bo RAIDa i tak nie mogę konfigurować - za mało kabli sata.

EDIT:
Obudowa spoko, już mam w niej (nie licząc M2): 4x HDD 3,5" + 1 x 2,5" SDD i jeszcze miejsce na 3x3,5" i podwójny slot 5,25".
Nawet jakby to tam włożyć to w obudowie i tak echo, tyle przestrzeni.

Tylko taka landara ze troche posypala mi sie koncepcja z jej lokalizacja...

@lugasek
DZIEKI!

Tera jeszcze grafa... Jakos tak łatwiej sie wydaje tu i tam, niz na raz :)
 
Last edited:
@lugasek
Kurka mam problem.

Po dołożeniu 4x3,5" w RAID 10 nie uruchamia sie windows (próbuje się podnieść ale nie daje rady, restart i tak w kółko).

No to spoko, zainstaluje ponownie, nic tam przeciez jeszcze nie mialem - ale nie mam do wyboru M2 na liście dyskow. WTF?

Ok, co zmienialem w BIOSie? Jedynie to co jest niezbedne to stworzenia macierzy dyskow: RAID / Optane function na Enabled.
9qMnuF0.png


Wtedy pojawiaja sie opcje...
ZmLEfWI.png


a w menu Settings\Advanced (po restarcie) pojawia się opcja Intel Rapid Storage Technology, to tu mozna tworzyć sobie RAIDy
tFl0k6H.png

qjuMXTi.png


Co ciekawe jak sie RAID / Optane function wlaczy to wtedy zadnych dyskow nie widac w tym miejscu:
FKyiufs.png



Po wylaczeniu RAID / Optane function windows wstaje bezproblemowo. Ale nie ma RAID :(

Tak naprawde chyba robie to dobrze, jak tu:

EDIT:
Czy musze M2 wrzucic w inny slot?

A moze da sie stworzyc macierz bez tego Optane?

EDIT:
Ogarnąłem.

Tutaj trzeba:
ZmLEfWI.png

Map this Root Port under VMD ustawić na disabled dla 0/6/0 i enabled SATA Controller.

Posta zostawiam - moze sie to komus kiedys przydac.
 
Last edited:
Trochę odbiegam od tematu, ale może ktoś pomoże. Mam starego laptopa z zainstalowanym windowsem 8. Chciałbym wgrać 10, a potem może 11. Problem polega na tym, że klucz (win 8) najprawdopodobniej ukryty jest w BIOS/płycie głównej. Czy jeśli chce zainstalować windows 10 to muszę go jakoś wyciągnąć, czy po instalacji windowsa 10 zostanie sam z czytany z płyty głównej?

Ps. warto już wrzucać windows 11, stabilne to?
 
Jeśli laptop miał z fabryki 8 to prawdopodobnie do 11 się nie zaktualizuje, bo po instalacji W10, Windows update wywali Ci komunikat o niezgodnym sprzęcie.
Ręcznie jak sam z obrazu zainstalujesz 11 to będzie działać, ale może się coś sypać.

Moj Dell nie jest jakiś stary, a Windows twierdzi że 11 mu się nie należy
::clintdis::

Co do kluczy to darmowy update z 8 chyba jeszcze działa, MS miał to zablokować ale nie jestem pewny czy tak się stało.
Jeśli by poszło to klucz przypisze się cyfrowo do konta MS na którym była 8 aktualizowana do 10.
 
Jeśli laptop miał z fabryki 8 to prawdopodobnie do 11 się nie zaktualizuje, bo po instalacji W10, Windows update wywali Ci komunikat o niezgodnym sprzęcie.
Ręcznie jak sam z obrazu zainstalujesz 11 to będzie działać, ale może się coś sypać.

Moj Dell nie jest jakiś stary, a Windows twierdzi że 11 mu się nie należy
::clintdis::

Co do kluczy to darmowy update z 8 chyba jeszcze działa, MS miał to zablokować ale nie jestem pewny czy tak się stało.
Jeśli by poszło to klucz przypisze się cyfrowo do konta MS na którym była 8 aktualizowana do 10.
Czyli jebac bila gejtsa?
 
@lugasek
Kurka mam problem.

Po dołożeniu 4x3,5" w RAID 10 nie uruchamia sie windows (próbuje się podnieść ale nie daje rady, restart i tak w kółko).

No to spoko, zainstaluje ponownie, nic tam przeciez jeszcze nie mialem - ale nie mam do wyboru M2 na liście dyskow. WTF?

Ok, co zmienialem w BIOSie? Jedynie to co jest niezbedne to stworzenia macierzy dyskow: RAID / Optane function na Enabled.
9qMnuF0.png


Wtedy pojawiaja sie opcje...
ZmLEfWI.png


a w menu Settings\Advanced (po restarcie) pojawia się opcja Intel Rapid Storage Technology, to tu mozna tworzyć sobie RAIDy
tFl0k6H.png

qjuMXTi.png


Co ciekawe jak sie RAID / Optane function wlaczy to wtedy zadnych dyskow nie widac w tym miejscu:
FKyiufs.png



Po wylaczeniu RAID / Optane function windows wstaje bezproblemowo. Ale nie ma RAID :(

Tak naprawde chyba robie to dobrze, jak tu:

EDIT:
Czy musze M2 wrzucic w inny slot?

A moze da sie stworzyc macierz bez tego Optane?

EDIT:
Ogarnąłem.

Tutaj trzeba:
ZmLEfWI.png

Map this Root Port under VMD ustawić na disabled dla 0/6/0 i enabled SATA Controller.

Posta zostawiam - moze sie to komus kiedys przydac.
ja dopiero do domu wróciłem. Dałeś radę, bo tyle tekstu, że mnie głowa rozbolała?.
Trochę odbiegam od tematu, ale może ktoś pomoże. Mam starego laptopa z zainstalowanym windowsem 8. Chciałbym wgrać 10, a potem może 11. Problem polega na tym, że klucz (win 8) najprawdopodobniej ukryty jest w BIOS/płycie głównej. Czy jeśli chce zainstalować windows 10 to muszę go jakoś wyciągnąć, czy po instalacji windowsa 10 zostanie sam z czytany z płyty głównej?

Ps. warto już wrzucać windows 11, stabilne to?
klucz jest raczej zapisany do płyty głównej. Jak wgrasz win 10 to powinien system się sam aktywować, co do win 11 to nie ma pewności, czy pójdzie od razu, czy trzeba najpierw wgrać win 10. Na wszelki wypadek sobie wyciąg klucz. Wpisz w google jak znaleźć klucz, albo wgraj aida64, pod zakladka system bedzie klucz produktu.
 
Back
Top