Przed 1920.

http://www.polskieradio.pl/8/405/Artykul/1567913,Na-pewno-rok-966-Spor-o-date-chrztu-Polski
PR3 KLCW said:
Decyzja o sojuszu Polski z cesarstwem niemieckim, związana z aktem przystąpienia kraju Polan do społeczności chrześcijańskiej, zapadła - streszczał opinie badaczy prof. Tomasz Jasiński - w czerwcu 965 roku podczas pobytu Ottona I w Magdeburgu. Być może, jak chcą niektórzy, już tam Mieszko został ochrzczony…

Na jakich podstawach zatem polska historiografia przyjęła, że 14 kwietnia 966 roku dokonał się chrzest Mieszka I? Owszem, roczniki polskie pod rokiem 966 zanotowały: "Mieszko, książę Polski, został ochrzczony". Ale - jak mówiono w audycji - są hipotezy, które podważają tę tradycyjną datę.

W dyskusji również: gdzie i w jakich okolicznościach książę Polan przyjął chrzest? Tylko on czy także jego wojsko, dwór i poddani? I jakie były przyczyny i skutki tego doniosłego aktu?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Hanna Koćka-Krenz, prof. Tomasz Jasiński i prof. Tomasz Jurek (historycy) oraz bp dr Michał Janocha

Data emisji: 9.01.2016

Godzina emisji: 16.00
 
Nie wiem gdzie to tdać ale chyba tutaj najlepiej:



Proces rozszerzania się granic Wrocławia (może kogoś zainteresuje @Gaara ?)

12592714_550353391796879_688858655566073600_n.jpg

 
Last edited by a moderator:
Ciekawe interpretacja r.f. jako ewolucji ideologii religijnej na państwową, nacjonalistyczną. W sumie to ma jakis sens - przeciez KK dokładnie to samo robił: wchlanial "stare" wierzenia.
 
  • Like
Reactions: JB_
http://www.polskieradio.pl/8/405/Artykul/1579523,Dobrawa-i-Oda-–-co-wiemy-o-zonach-Mieszka-I
PR3 said:
Choć niektórzy twierdzą, że w chwili ślubu z Mieszkiem księżniczka czeska Dobrawa miała około 30 lat, to zdaniem gości "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" nie było to raczej możliwe. - Ona nie utrzymałaby się na rynku małżyńskim do tego wieku - zauważał prof. Tomasz Jasiński. - Córka była wielkim atutem politycznym w ręku władcy. Poprzez wydanie jej za mąż, można było natychmiast osiągnąć jakiś sojusz. Nie możemy jednak wykluczyć, że Dobrawa spędziła młodość w klasztorze - dodawał historyk. Tak było z Odą, drugą, żoną Mieszka I, którą polski władca porwał z klasztoru.
 
http://www.polskieradio.pl/8/405/Artykul/1591235,Mieszko-I-byl-jednym-z-filarow-Rzeszy-Niemieckiej
PR3 KLCW said:
- Mieszko skorzystał na miażdżeniu Słowian przez rodzące się Cesarstwo Niemieckie. Między państwem Polan, a Niemcami było wiele dobra do podziału - dopowiadał drugi z gości "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" prof. Jacek Banaszkiewicz. Obaj historycy podkreślali, że na stosunki Mieszka z władcami niemieckimi patrzy się często przez pryzmat II wojny światowej. Tymczasem polski władca należał do wielkiej rodziny cesarskiej. Nasi goście tłumaczyli, na czym polegał genialny zmysł polityczny Mieszka I, a także, dlaczego nigdy nie został świętym, jak wielu innych władców z jego czasów.
 
Więcej wiadomo o bitwie faraona Ramzesa II z Hetytami niż o krwawej masakrze niedaleko Szczecina. Ponad 1200 lat p.n.e. nad brzegami Tollense kamiennymi toporkami, drewnianymi maczugami i krzemiennymi strzałami walczyło kilka tysięcy wojowników. Mimo wysiłku archeologów, bagna nad niewielką rzeczką wciąż skrywają tajemnicę.

Tam gdzie należało się spodziewać jedynie drobnych potyczek lokalnych szczepów rolniczych, rozegrała się może największa starożytna bitwa Europy. Badacze przypuszczają, że była to bitwa o skali europejskiej, choć jak dotąd badania DNA zębów poległych, ujawniły materiał genetyczny z Włoch, z Polski oraz ze Skandynawii. Miejsce bitwy pod Tollense Podkreślmy ten niezwykle ważny fakt: badacze nie ujawnili, że uczestnicy bitwy pochodzili z ziem współczesnej Polski, ujawnili że uczestnicy bitwy nad Tołężą mieli DNA podobne do współczesnych Polaków!
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9989
http://ciekawe.onet.pl/historia/tej...yc-zostaly-tylko-kosci,1,5671363,artykul.html
 
Last edited:
Nawet w sprawie uchodźców pierwsi byli Anglicy (Niemcy i Merkel ma pewnie jakiś kompleks na ich punkcie).
one Cartwright brought a slave from Russia and would scourge him; for which he was questioned; and it was resolved, that England was too pure an air for a slave to breathe, and so everyone who breathes it becomes free. Everyone who comes to this island is entitled to the protection of English law, whatever oppression he may have suffered and whatever may be the colour of his skin."
 
Szok. Rosjanka w kafejce zapytala mnie o date bitwy pod Grunwaldem, odpowiedzialem. Uslyszalem, ze jestem jednym z 3 na 10 Polakow znajacych ta date. what?
 
Back
Top