Polityka

W ogóle, to czytam "Dawny ustrój i rewolucja" de Tocqueville'a i:
Początkowo przewiduje, że Rewolucja Francję obezwładni i niejako unicestwi. "Można przypuszczać – mówi – że zdatność wojenna Francji wygasła na długo, może nawet na zawsze, i że ludzie z następnego pokolenia będą mogli mówić jak ów starożytny: Gallos quoque in bellis floruisse accepimus – Słyszeliśmy, że nawet Gallowie słyneli niegdyś z waleczności."
– tak pisał o błędnej ocenie skutków Rewolucji Francuskiej (u jej początków) przez Burke’a. Ale czy na pewno była ona błędna?
 
W ogóle, to czytam "Dawny ustrój i rewolucja" de Tocqueville'a i:

– tak pisał o błędnej ocenie skutków Rewolucji Francuskiej (u jej początków) przez Burke’a. Ale czy na pewno była ona błędna?
Francji trudno odmówić waleczności jeszcze na długo po rewolucji. Dopiero I wojna światowa zrobiła swoje.
 
Francji trudno odmówić waleczności jeszcze na długo po rewolucji. Dopiero I wojna światowa zrobiła swoje.
Ależ nie odmawiam. Po prostu stawiam otwarte i dość luźne pytanie nt. długofalowych skutków RF. Trudno ocenić, że to akurat rewolucja przyczyniła się do dzisiejszego mentalnego rozbrojenia Francji (a przynajmniej można wskazać znacznie późniejsze zjawiska, które mogły być tego przyczyną, jak choćby fala "nowej lewicy" - choć czy to nie jest w jakimś sensie pokłosie rewolucji?). Niemniej sama ocena Burke'a dość prorocza.
 
Izreal posiada Patrioty i Tamiry. Na każdy pocisk zestrzelony przez Patriota przypada jakieś 700 zestrzelonych przez Tamiry w ramach Iron Dome. Oprócz tego Izrael ma system Arrow czyli następcę Patriotów. Patrioty ni chuja nie są stworzone do walki z dronami Palestyńczyków (rakieta Patriot waży 700 kilo, a palestyński dron około 80 kilo), Tamiry są znacznie mniejsze (około 90 kilo), stąd znacznie lepiej nadaje się do walki z dronami (przynajmniej tymi z Palestyny przeróbka irańskich). Z punktu widzenia Polski trza inwestować w Patrioty (lub Arrowy).
 
Ależ nie odmawiam. Po prostu stawiam otwarte i dość luźne pytanie nt. długofalowych skutków RF. Trudno ocenić, że to akurat rewolucja przyczyniła się do dzisiejszego mentalnego rozbrojenia Francji (a przynajmniej można wskazać znacznie późniejsze zjawiska, które mogły być tego przyczyną, jak choćby fala "nowej lewicy" - choć czy to nie jest w jakimś sensie pokłosie rewolucji?). Niemniej sama ocena Burke'a dość prorocza.
Stawiałbym raczej na '68. Moim zdaniem w dzisiejszym sensie Republika była znacznie mniej "tolerancyjna" niż francuska monarchia i sprawdzała się świetnie swego czasu. Może się mylę, ale już zbyt wiele spraw zapisywano na karb rewolucji, a tymczasem nie tylko w przypadku Francji możesz dziś pisać o "mentalnym rozbrojeniu". Ludzie lubią uprawiać szamanizm historyczny.
 

Słucham sobie w samochodzie Kwaśnickiego. Wykład trochę niepoukładany, ale generalnie wartościowy. I tak sobie myślę, bo dla nie to są rzeczy znane i oczywiste, jak taki przekaz trafia do laików - tych, którzy są przekonani, że kryzys z 2008 roku to wina kapitalizmu. Nie wiem.
 
...

If-You-Ignore-It-Will-Go-Away
 

To też polecam. O wolności gospodarczej z perspektywy badawczej - empiria, słupki, wykresy - a później dobra dyskusja. Winiecki i Kondratowicz.

PS: Szkoda, że YT na komórce nie da się puszczać w tle jak SoundCloud, bo to trochę utrudnia.

Bez nazwy-1.jpg


Niestety nie jest publiczne chyba. W każdym razie tak mnie roz****ło, że robię screena - musicie uwierzyć, że autentyk. Dla tego rodzaju konserwatystów (a jest ich w PL całych dwóch: Bartyzel i Wielomski właśnie) tym wielbionym katechonem był również Stalin. Nie ma odpowiedniej emoty na to.

Nikt jeszcze nie wrzucał? :D
 
Last edited:
3 posłów pis (w tym Lichocka!) będzie w radzie mediów narodowych, żeby w końcu odpartyjnić media publiczne :DC:
Zawsze mogli powołać 5. Dobra zmiana!

Co do Turcji, to zastanówmy się, jaki mają sens w byciu dalej w strukturach NATO?
Czy USA im więcej daje, czy więcej ogranicza i odbiera. Może najzwyczajniej Turcja zobaczyła, że ich interes nie jest zbieżny z sojuszem i gra coraz wyżej. Być może to nie koniec sprawdzeń, w których USA albo ulegnie, albo pozwoli na oderwanie Turcji od sojuszu. A ogromne inwestycje chińskie w Turcji mogą być symptomem kto zaciera ręce na taki rozwój spraw.
 
3 posłów pis (w tym Lichocka!) będzie w radzie mediów narodowych, żeby w końcu odpartyjnić media publiczne :DC:
Lichocka ma imponujące kompetencje, ustawę zna na pamięć. Z butą poucza z jej zakresu innych, by następnie... A sami posłuchajcie, to tylko 13 minut:
http://www.polskieradio.pl/9/301/Ar...-w-Sejmie-Nowa-jakosc-czy-proba-zawlaszczenia
Zaborski klasa dziennikarz, spora strata dla słuchaczy PR3. Z drugiej strony szkoda chłopa na użeranie się z takim babskiem.
 
Lichocka ma imponujące kompetencje, ustawę zna na pamięć. Z butą poucza z jej zakresu innych, by następnie... A sami posłuchajcie, to tylko 13 minut:
http://www.polskieradio.pl/9/301/Ar...-w-Sejmie-Nowa-jakosc-czy-proba-zawlaszczenia
Zaborski klasa dziennikarz, spora strata dla słuchaczy PR3. Z drugiej strony szkoda chłopa na użeranie się z takim babskiem.
Byla tez jatka w minela 20 ktoryms, jak pouczala Czyza co ma robic, wszystkim sie wcinala itd

@MuraS tyle razy jestem w okolicach Jadzwingow, ale pierwszy raz zauwazylem to
zOxnuRP.jpg


nasze miasto takie piekne. Az lze uronilem ze wzruszenia.
 
Byla tez jatka w minela 20 ktoryms, jak pouczala Czyza co ma robic, wszystkim sie wcinala itd

@MuraS tyle razy jestem w okolicach Jadzwingow, ale pierwszy raz zauwazylem to
zOxnuRP.jpg


nasze miasto takie piekne. Az lze uronilem ze wzruszenia.
A myślisz, że kto napisał to ?
 
  • Like
Reactions: mat

Słucham sobie w samochodzie Kwaśnickiego. Wykład trochę niepoukładany, ale generalnie wartościowy. I tak sobie myślę, bo dla nie to są rzeczy znane i oczywiste, jak taki przekaz trafia do laików - tych, którzy są przekonani, że kryzys z 2008 roku to wina kapitalizmu. Nie wiem.


Prawda. Z poczatku napalony slyszle jakis nudny niepoukladany monolog, złość, potem ciekawiej. W sumie może takie miękkie blubry lepiej do ludzi trafiają?

Co do pytania: Nie wiem Kuba. Być może tak jak komunizm jest złym (nie tyle nieefektywnym co nie przystającym do rzeczywistości. A może może na odwrót?) systemem bo nie bierze pod uwagę potrzeby indywidualizmu człowieka, tak kapitalizm nie bierze pod uwagę jego naturalnego, ewolucyjnie wyjaśnialnego lenistwa. Może stąd potrzeba "systemu", "Pana", czegoś co za mnie będzie rozwiązywało nie tylko problemy ludzkości ale i moje. Nie wiem, naprawdę nie wiem.

Na jutro do pracy:
 
Lo kurde, taka wtopa:


No to kurs sultana Erdogana juz jasny... Jak juz podrabiaja dokumenty ambasady DE to musi planowac ostry zwrot przeciwko EU

EDIT:
Niemiecki totalitaryzm winny mordom w Jedwabnem
 
Back
Top