Książki

Nie jestem wielkim fanem kryminalow, ale czytale duzo dobrego o ostatniej ksiazce Nesbo (wspomniana zreszta na gorze). Czy warto zabierac sie za tego autora ? Czy jego ksiazki trzeba czytac w jakiejs okreslonej kolejnosci ?
 
Ma jedną trylogię, ale można się w niej połapać zaczynając od końca - przynajmniej ja tak zrobiłem. "Pentagram", bo to znam czyta się nieźle, intryga jest niezła i generalnie wszystko jest niezłe - 6/10. Po inne jego książki sięgać póki co nie zamierzam.



U mnie na tapecie "Dzieje agonii" Pawła Jasienicy.
 
Ja właśnie skończyłem czytać jego pierwszą książkę "Człowiek Nietoperz". Dość ciekawy wątek kryminalny, sporo ciekawostek o Australii, w której ma miejsce akcja. W niektórych momentach lekko irytował mnie główny bohater, jednak w ogólnej ocenie książka niezła, dla mnie 6/10. Podobno jest to najsłabsze dzieło Jo Nesbo, dlatego zamówiłem drugą część cyklu o Harrym Hole czyli "Karaluchy". Jeśli faktycznie jest sporo lepsza to pewnie skuszę się też na kolejne części
 
Nesbo to w sumie 10 książek , które może nie są ze sobą powiązane samą historią ale w późniejszych tomach są nawiazania do poprzendich i jednak dobrze czytać pokolei. Harry Hole to jedna z najlepszych postaci kryminałów - policjan pijak, lubiący sobie przyćpać heroinę... wyjątkowo oryginalny bohater. "Człowiek nietoperz" faktycznie chyba jest najsłabszy ale i tak dobrze się czyta.



Co do ostatniej książki Nesbo - Policja - to jest najlepsza. Polecam wejść na LUBIMYCZYTAĆ.pl , książki mająte tam ocenę ok 6,8 są dobre , a ostatnie kryminały norwega mają oceny po 7,8 czy nawet 8,2 więc o czymś to świadczy .



Jest też książka "Łowcy głów" niezwiązana z cała serią - 200 stron, które się dosłownie połyka na raz- chyba jedyna książka, w której autor mnie na ostatnich 5 stronach zaskoczył gdzie już myślałem, że wszystko skończone.



Kolejność książek :


  • 1997 Flaggermusmannen (Człowiek-nietoperz, przeł. Iwona Zimnicka, Otwock 2005)
    [*]
    1998 Kakerlakkene (Karaluchy, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2011)
    [*]
    2000 Ródstrupe (Czerwone gardło, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2006)
    [*]
    2002 Sorgenfri (Trzeci klucz, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2007)
    [*]
    2003 Marekors (Pentagram, przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2007)

    2005 Frelseren
    (Wybawiciel
    , przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2009)

    2007 Snómannen
    (Pierwszy śnieg
    , przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2010)

    2009 Panserhjerte
    (Pancerne serce
    , przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2010)

    2011 Gjenferd
    (Upiory
    , przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2012)

    2013 Politi
    (Policja
    , przeł. I. Zimnicka, Wrocław 2013)
 
btw "Łowcy głów" mają b. fajną ekranizację;



polecam tez serię Camilli Lackberg
 
Camilla ze szwedzkich kryminałów, jest najlepsza jak dla mnie, czytałem inne ale tylko ona może w miarę z Millennium konkurować.
 
Panowie ma małą prośbę, czy byłby ktoś w stanie znaleźć w internecie taką oto książkę:
Partyzant, czyli sztuka prowadzenia pomyślnie woyny podjazdowey, według zwyczaju wieku teraźnieyszego. Z przydatkiem ułożonych plant, ułatwiaiących poięcie, dyspozycye, y wszystkie potrzebne obroty woysk letkich w odprawianiu marszów, czynieniu zasadzek, attaków, y reyterady, jako y z sposobami łatwemi leczenia zdarzaiących się przypadków y chorób pod czas Kampanii tak ludziom iako y koniom, przez • sławnego Indzeniera y Kapitana Woysk Francuzkich, wydany, a teraz na polski ięzyk przetłumaczony.. (pełny tytuł, powinno wystarczyć wpisać tylko początek). Autor: Mihóly Lajos Jeney (z franc. Louis Michel de Jeney, z ang. Lewis Michael Jeney, z niem. Ludwig Michael von Jeney)

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc.
 
Skonczylem dzisiaj From a Buick 8 Kinga. Meczylem sie z nia ponad cztery tygodnie i to nie dlatego, ze nie mialem czasu. Ksiazka jest po prostu nudna. Co prawda ostatnie 200 stron jest juz nawet niezle (w porownaniu do pierwszych 250), ale to i tak nie ratuje calosci. Jedna z gorszych ksiazek na jakie trafilem w przeciagu ostatnich paru lat. Historia nie budzi grozy raczej wywoluje konsternacje. Zdecydowanie nie polecam.
 
Ogólnie dla mnie King to jest jeden z największych nudziarzy pod słońcem. Sagę o Rolandzie męczę i wymęczyć nie mogę, a wizja kolejnego tomu do przeczytania mnie osłabia. Dobry warsztat, w miarę dobra wyobraźnia, ale nudziarz jakich mało ;).
 
@Panie Chmura zgadzam się, że wiekszość jego książek jest pzregadana i potrafi zmęczyc, ale on ma po prostu taki styl, lubi wolno budować klimat i w niektórych przpadkach to sie sprawdza jak choćby w Lśnieniu, gdzie akcja zawiazuje się wono, najpierw poznajmey wszystkich bohateró i kierujące nimi działania, ale warto dotrwać do finału.

Oczywiscie jak każdy pisarz ma lepsze i gorsze pozycje. Te sagi to moim zdaniem powniene w ogóle sobie odpuścić i skupić sie na horrorze. Chociaż te nowosći wcale do mnie nie rpzemawiaja, King sie skończyłjakiś czas temu. Jego popularnosć ejst jak dla mnie uzasadniona, ale te zachwyty nad wszystkim co tworzy są po prostu śmeiszne, ludzie teraz siegają po książkę bo widzą naziwsko Kinga, a zawartosć niestety z tymi dziełąmi, z któych jest najbardziej znany już ma bardzo mało wspólnego, jest znacznie słabsza i po prostu nuda jak to określiłeś
Ale zawsze bede go szanował za jego podejscie do pisarstwa oraz za takie książki jak Lśnienie, Misery, Smętarz dla zwierząt czy Miasteczko Salem. Te szczególnie polecam, a inne niech zostaną tylko dla największych fanow autora, bo są po prostu średnie.
 
Jako największy fan Kinga na tym forum niestety muszę się zgodzić. Wygląda na to że najlepsze powieści pisał jak ostro ćpał i pił. Smutek.
 
mógłby ktoś podać jakieś ciekawe biografie fighterów, te najpopularniejsze i czy są gdzieś dostęopne w polskiej wersji jezykowej?
 
http://www.mmpoznan.pl/481434/2014/5/19/tanie-czytanie-w-biedronce-do-sprzedazy-trafia-dwa-miliony-ksiazek-za--zl?category=news



Warto obserwować.
 
Cyberiada Lema 12/10 - wow przezajebistość tej książki mnie urzekła, a sam Lem awansuje w moim rankingu polskich pisarzy na msc. numer 1. Polecam zdecydowanie



btw. dlaczego dzieciaki w szkole męczą Bajkami robotów, które tylko odstraszają od innych książek tego autora? ///spisek?
 
"Zstąp, Mojżeszu" Faulknera sobie kończę. Jak na pierwszy kontakt z jego twórczością wrażenia bardzo dobre, poza tym lubię XIX - wieczne Południe USA bez kowbojskiej otoczki. Język świetny, rozumiem teraz pojawiające się czasem głosy o McCarthym jako spadkobiercy Faulknera. Oczywiście nie należy traktować przy Faulknera w kategoriach pisarza podobnego - nie chodzi wszak o ukazanie człowieka w tej najgorszej postaci jak to McCarthy czyni w "Krwawym południku" (jedynym co z jego twórczości znam poza "To nie jest kraj dla starych ludzi").
 
Wlasnie skoczylem Gangster Squad Paula Liebermana. Ksiazka o niebo lepsza niz film. Bez nadmuchanych postaci i wydumanych strzelanin. Swietnie napisana. Nie tylko dla fanow gangsterskich opowiesci. Polecam.
 
Pany Jany pochłonąłem ostatnio wszystkie Wiedźminy, i coś poleci ktoś w takim stylu? Albo fantasty w stylu Władca Pierścieni lub coś takiego podobnego?
 
Już kiedyś polecałem takie coś, myślę że ci się spodoba :)

korona-sniegu-i-krwi-b-iext9224166.jpg


<h3 class="r" style="font-size: medium; font-weight: normal; margin: 0px; padding: 0px; overflow: hidden; text-overflow: ellipsis; white-space: nowrap; color: rgb(34, 34, 34); font-family: arial, sans-serif; background-color: rgb(255, 255, 255);">
Korona śniegu i krwi - Elżbieta Cherezińska - Lubimyczytać.pl
 
Ja polecę "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" i "Pana Lodowego Ogrodu".


I czy ktoś może wie kiedy wychodzi VI tom "Opowieści z meekhańskiego pogranicza"? Miał się ukazać w pierwszym kwartale tego roku, a tu cisza.
 
"My dzieci z dworca ZOO" - fajna, ciężka, trudne tematy... Wydaje mi się, że skierowana bardziej do ćpunów, byłych ćpunów i rodzin ćpunów, aczkolwiek nawet dobrze się czyta. Mogę polecić. Chyba dosyć dobrze pokazuje Berlin z tamtych lat.
 
I czy ktoś może wie kiedy wychodzi VI tom "Opowieści z meekhańskiego pogranicza"?


chyba chodzi Ci o IV tom ? albo mnie dużo omineło... Co do wcześniejszych tomów, to mega klimat i świetna fabuła. Ostatnia część, w której kilkaset stron toczyła się bitwa i w każdym zdaniu oczekiwało się nieoczekiwanego, mistrzostwo :)
 
Tak, o IV tom. Mi akurat "trójka" najmniej się podobała (tak 8/10). A z samych opowiadań to najfajniejsze moim zdanie te z północy i zachodu.
 
A wiadomo coś kiedy wychodzi kolejny tom Gry o Tron? Papcio Martin coś wspominał? Ja mam nadzieję, że on skończy pisać wszystkie cześci zanim kopnie w kalendarz.
 
Książka Masy fajna. Co tam się działo to głowa mała. Dobrze, że podpierdolił tą ekipę, ale w sumie gdyby nie on, to ktoś inny by to w końcu zrobił. A z panienkami to faktycznie mieli raj.
 
Wlasnie skonczylem Lone survivor Marcusa Luttrell'a (with Patrick Robinson). Wszyscy przynajmniej kojarza film (ja osobiscie nie ogladalem), ale jak dla mnie ksiazka jest pozycja obowiazkowa dla kazdego kto choc troche interesuje sie tematyka wojskowa. Czytalem juz wczesniej ksiazke innego SEAL'sa Cel snajpera Chrisa Kyle'a, ktora byla niezla, ale Lone... to jest zupelnie inny poziom intensywnosci (choc obie jednakowo momentami pompatyczne - choc to moze za mocne slowo - patriotyczne). Mimo, ze wiedzialem jaki byl final historii i tak niecierpliwie przewracalem kolejne strony. Autor bardzo obrazowo przedstawil chwile spedzone daleko w gorach Afganistanu. (Nie zabraklo oczywiscie i amerykanskiego humoru.) Momentami mialem wrecz wrazenie, ze ta historia nie moze byc prawdziwa, ale jednak. Polecam kazdemu.



PS. Mnie przypadla zwlaszcza do gustu czesc o obozie treningowym (BUD/S i Hell Week).
 
Wyzej wspomniana ksiazka Masy bedzie od jutra dostepna w Biedronce



http://www.biedronka.pl/pl/product,id,1434,name,masa-o-kobietach-polskiej-mafii-artur-gorski
 
Chciałem ją kupić ostatnio ale jakoś...dziwnie tak ładowac $$$ do kieszeni gangstera i to z własnej woli jeszcze :D
 
Back
Top