Ciekawe rzeczy.


"Jedną z głównych różnic, która od razu rzuca się w oczy, jest dodatkowy zestaw paneli sterowania po prawej stronie. Concorde potrzebował co najmniej trzyosobowej załogi lotniczej i inżyniera pokładowego pracującego obok dwóch pilotów."

"Zarządzanie paliwem również było bardziej złożone w przypadku Concorde. Miał wiele zbiorników paliwa, które przemieszczały się podczas lotów i wymagały monitorowania i kontroli. Większa część paliwa była przechowywana w skrzydłach, ale z przodu i z tyłu znajdowały się zbiorniki, które umożliwiały istotną kontrolę środka ciężkości samolotu podczas lotu naddźwiękowego"
:benny:
No bo trochę tych pokręteł i przełączników tu było...
 


Fotografia została wykonana w miejscowości Wittenoom, leżącej 1420 km od Perth, które zamknięto ze względu na zalegające tam złoża azbestu pozostałe po jego wydobyciu. Dziś oficjalnie nie istnieje i należy do elitarnego klubu miast „umarłych”.

Początki wydobycia azbestu to lata 30. XX wieku, a apogeum lata 40., kiedy w Australii zanotowano zapotrzebowanie na azbest w czasie wojny, a po niej nastał prawdziwy boom budowlany - ten materiał chętnie wykorzystywano do pokrycia dachów. W 1947 roku powstała osada dla górników, którą w szczytowym momencie (1961 rok) zamieszkiwało 881 osób (601 mężczyzn i 280 kobiet).

W 1966 roku kopalnię krokidolitu (minerał, z którego powstaje azbest) zamknięto, ale bynajmniej nie z powodu zagrożenia dla życia pracowników, tylko ze względu na straty jakie generowały – popyt na ten minerał po prostu powoli się kończył. O tym, że azbest może mieć poważne konsekwencje dla górników właściciele kopalni wiedzieli od lat 40., kiedy pojawiły się pierwsze przypadki wystąpienia pylicy azbestowej u zatrudnionych tam robotników. Szacuje się, że do 2024 roku ponad 2 tys. z około 20 tys. byłych pracowników kopalni i mieszkańców Wittenoom zmarło na choroby związane z azbestem. To największa tragedia związana z przemysłem w historii Australii.

Rząd stanu Australia Zachodnia uznał koszty oczyszczenia terenu dawnego Wittenoom za zbyt wysokie, zakazał też ponownego osiedlania się w rejonie miasta i dawnej kopalni. Mało tego, postanowiono wymazać nazwę Wittenoom z map, atlasów, drogowskazów, tablic, książek telefonicznych i pism urzędowych, tak jakby tragedie dało się wygumkować. Dziś według oficjalnych danych w dawnym miasteczku mieszka jedna osoba, a mimo zakazów wciąż są grupy chętnych, aby odwiedzić to przeklęte miejsce w ramach turystyki ekstremalnej.
:benny:
 
Jeśli kogoś interesuje folklor kibicowski a nie ma za bardzo wiedzy na ten temat polecam kanał "zbrodnia Ikara" na YouTube. Jestem w stanie ocenić produkcje jako rzetelne i zgodne z prawdą. Od zwykłych kiboli jeszcze z lat 90 gdzie sam przez chwilę w tym uczestniczyłem aż do transformacji w regularne grupy przestępcze w XXl wieku. Ten ostatni rozdział był mi obcy po za wiadomościami w mainstrimie dotyczących upodobań Krakowiaków do ostrych narzędzi i handlu kolorowymi tabletkami.
Nabrałem też jeszcze większej awersji i pogardy dla rodzimego MMA. Przynajmniej niektórzy wyciągną podobne wnioski.
 
Jeśli kogoś interesuje folklor kibicowski a nie ma za bardzo wiedzy na ten temat polecam kanał "zbrodnia Ikara" na YouTube. Jestem w stanie ocenić produkcje jako rzetelne i zgodne z prawdą. Od zwykłych kiboli jeszcze z lat 90 gdzie sam przez chwilę w tym uczestniczyłem aż do transformacji w regularne grupy przestępcze w XXl wieku. Ten ostatni rozdział był mi obcy po za wiadomościami w mainstrimie dotyczących upodobań Krakowiaków do ostrych narzędzi i handlu kolorowymi tabletkami.
Nabrałem też jeszcze większej awersji i pogardy dla rodzimego MMA. Przynajmniej niektórzy wyciągną podobne wnioski.
Z tym, że to tylko takie popierdólki z artykułów prasowych wyborczej
 
Z tym, że to tylko takie popierdólki z artykułów prasowych wyborczej
Poznań zgadza się kropka w kropkę więc zakładam że reszta też. Nie ma nawet jednego przeinaczenia jeśli chodzi o Lecha. Jak już to są przemilczane niektóre postacie które raczej trzymały się w cieniu oraz takie które w zamierzchłych latach 90 nie zyskały "sławy" w mediach. Owszem można rzucać sloganami aby zdyskredytować materiał ale sytuacje które znam od drugiej strony są przedstawione bardzo rzetelnie i śmiem twierdzić że sami kibice pomagali to tworzyć.
 
Poznań zgadza się kropka w kropkę więc zakładam że reszta też. Nie ma nawet jednego przeinaczenia jeśli chodzi o Lecha. Jak już to są przemilczane niektóre postacie które raczej trzymały się w cieniu oraz takie które w zamierzchłych latach 90 nie zyskały "sławy" w mediach. Owszem można rzucać sloganami aby zdyskredytować materiał ale sytuacje które znam od drugiej strony są przedstawione bardzo rzetelnie i śmiem twierdzić że sami kibice pomagali to tworzyć.
Tam nie ma niczego czego byś nie znalazł w starych gazetach. Nawet numer sektora z kotłem jest błędny.
Słuchałem jednym uchem przy robocie, więc nie będę się wypowiadał co do autentyczności wszystkiego, bo musiałbym posłuchać uważnie. Nie skupiałem się, bo uznałem że nic insajdersjiego w tym właśnie nie ma a raczej takie powszechne informacje. Dla choćby nieco wtajemniczonych raczej żadna nowość.
O gangach poznańskich to tez takie gazetowe ogólniki były. Nawet o Baryle nie było.
 
Tam nie ma niczego czego byś nie znalazł w starych gazetach. Nawet numer sektora z kotłem jest błędny.
Słuchałem jednym uchem przy robocie, więc nie będę się wypowiadał co do autentyczności wszystkiego, bo musiałbym posłuchać uważnie. Nie skupiałem się, bo uznałem że nic insajdersjiego w tym właśnie nie ma a raczej takie powszechne informacje. Dla choćby nieco wtajemniczonych raczej żadna nowość.
O gangach poznańskich to tez takie gazetowe ogólniki były. Nawet o Baryle nie było.
Dlatego napisalem że dla osób nie znających tego od podszewki jest to dobry materiał. Chyba że oczekujesz że wyjme zeszyt w którym opisywałem sobie wyjazdy w latach 90 oraz pamiętne mecze z legią 95 i 96 gdzie chyba w 96 przyjechała tutaj arka i spuściła wpierdol Legii ma sektorze przyjezdnych. Numeru sektora to ja już nawet nie pamiętam. Chyba piąty pod jupiterem od strony kasy.
Choć nie powiem na widok niektórych zdjęć łezka w oku się kręci i mimowolnie szukam swojego łba na dalszym planie.
Z starej ekipy to w ogóle wiele ważnych postaci zostało pominięte żeby tylko wspomnieć to królik z Jerzyc i prętki oraz jagoda z którym nawet pracowałem w jednym warsztacie przez krótki czas.
Z ekipy po 2000 roku też tylko Olaf. Pan L został ujęty tylko w jednym zdaniu a gdyby patrzeć na powiązanie materiału z gazetami to on musiałby być głównym bohaterem.
Nie ma się zresztą co wdawać w szczegóły bo zawsze można zarzucić że czegoś brakuje jednak jako ogólny zarys ostatnich 30 lat dla laików jest ok .

Patrząc też na to że to półgodzinne filmy to z jednego sezonu wyjazdowego można by nakręcić serial bardzo sensacyjny na wiele odcinków. Pociągi grozy lat 80 i 90 to nie są bajki.
 
Dlatego napisalem że dla osób nie znających tego od podszewki jest to dobry materiał. Chyba że oczekujesz że wyjme zeszyt w którym opisywałem sobie wyjazdy w latach 90 oraz pamiętne mecze z legią 95 i 96 gdzie chyba w 96 przyjechała tutaj arka i spuściła wpierdol Legii ma sektorze przyjezdnych. Numeru sektora to ja już nawet nie pamiętam. Chyba piąty pod jupiterem od strony kasy.
Choć nie powiem na widok niektórych zdjęć łezka w oku się kręci i mimowolnie szukam swojego łba na dalszym planie.
Z starej ekipy to w ogóle wiele ważnych postaci zostało pominięte żeby tylko wspomnieć to królik z Jerzyc i prętki oraz jagoda z którym nawet pracowałem w jednym warsztacie przez krótki czas.
Z ekipy po 2000 roku też tylko Olaf. Pan L został ujęty tylko w jednym zdaniu a gdyby patrzeć na powiązanie materiału z gazetami to on musiałby być głównym bohaterem.
Nie ma się zresztą co wdawać w szczegóły bo zawsze można zarzucić że czegoś brakuje jednak jako ogólny zarys ostatnich 30 lat dla laików jest ok .

Patrząc też na to że to półgodzinne filmy to z jednego sezonu wyjazdowego można by nakręcić serial bardzo sensacyjny na wiele odcinków. Pociągi grozy lat 80 i 90 to nie są bajki.
Prędol się pojawia na filmiku gdzie gadka o dziarce Uszola.
Królik to chyba od 99 garuje.
Piątka to był sektor z dracym pizdę Żarówą.
Te filmiki to takie typowe pod współczesne czasy
 
Prędol się pojawia na filmiku gdzie gadka o dziarce Uszola.
Królik to chyba od 99 garuje.
Piątka to był sektor z dracym pizdę Żarówą.
Te filmiki to takie typowe pod współczesne czasy
Królik to chyba w Tworkach bo to był niezły czubek. :juanlaugh: Jeszcze cała ekipa z Łazarza. Bracia (chyba) z Asnyka i inne postacie.
Żarowy z darcia ryja to nie pamiętam bo to mój rocznik chyba 79 i w czasach kiedy ja chodziłem to byliśmy młodsi od kierownictwa o ok 5-7 lat
@szplin znalazłeś gdzieś siebie na starych zdjęciach które się tam przewijają?
 
Last edited:
Królik to chyba w Tworkach bo to był niezły czubek. :juanlaugh: Jeszcze cała ekipa z Łazarza. Bracia (chyba) z Asnyka i inne postacie.
Żarowy z darcia ryja to nie pamiętam bo to mój rocznik chyba 79 i w czasach kiedy ja chodziłem to byliśmy młodsi od kierownictwa o ok 5-7 lat
@szplin znalazłeś gdzieś siebie na starych zdjęciach które się tam przewijają?
Na tym filmie nie, ale ogólnie to tak. Na relacji telewizyjnej ze spotkania z Legią gdy policja broń "zgubiła" latam we fleku na pomarańczowo :lol:
 
Screenshot_2024-06-21-14-28-40-135~2.jpg



Złoto dla zuchwałych, Klute, Nie oglądaj się teraz, Osadzony, JFK, Władcy marionetek, W sieci, Kosmiczni kowboje...
Nigdy nie dostał nominacji do Oscara...
Ostatni już z chyba z obsady z Parszywej Dwunastki (67)
Kolejny wielki aktor odchodzi... RIP
 
Jeśli kogoś interesuje folklor kibicowski a nie ma za bardzo wiedzy na ten temat polecam kanał "zbrodnia Ikara" na YouTube. Jestem w stanie ocenić produkcje jako rzetelne i zgodne z prawdą. Od zwykłych kiboli jeszcze z lat 90 gdzie sam przez chwilę w tym uczestniczyłem aż do transformacji w regularne grupy przestępcze w XXl wieku. Ten ostatni rozdział był mi obcy po za wiadomościami w mainstrimie dotyczących upodobań Krakowiaków do ostrych narzędzi i handlu kolorowymi tabletkami.
Nabrałem też jeszcze większej awersji i pogardy dla rodzimego MMA. Przynajmniej niektórzy wyciągną podobne wnioski.
To taki kanał dla Januszy szukających sensacji w stylu TVN
 
Back
Top