Pogotowie informatyczne

ale o legalnosci systemu nie stanowi posiadanie jego kopii, tylko klucz. Nie bardzo rozumiem w czym problem.
 
A teraz dla kontrastu, linux w wersji Ubuntu ma wbudowane większość programów (office, rary, firewalle, nawet teraz już wine wbudowują, które umożliwia uruchomianie windowsowych programów, jeśli ten nie są kompatybilne z linuxem itd.), a do tego system jest bezpłatny wraz ze wszystkimi programami.
Ot taka ciekawostka.
 
Co do sedna problemu sterownikow to po wypakowaniu tego caba trzeba przejsc taka procedure:
Device Manager -> Unknown Device -> Update Driver Software -> Browse my computer for driver software -> Search for driver software in this location (Include subfolders - powinno byc zaznaczone)
W ostatnim oknie trzeba wskazac sciezke do folderu gdzie zostal rozpakowany cab.

Proponuje zainstalowac najpierw siec, a potem uzyc np. SlimDrivers do instalacji reszty.

A co do calej sprawy - pytanie co to za sklep, bo raczej nie kupowales laptopa bezposrednio od Della. Od nich albo dostalbys lapa bez systemu w ogole albo z od razu z zainstalowanym OSem, a nie z plytka, zeby sobie samemu zainstalowac (przynajmniej nic mi nie wiadomo o innej opcji). W zwiazku z tym uwaga o najwyzszej linii biznesowej jest troche nieadekwatna, bo model czy seria lapa nie ma nic wspolnego ze sposobem obslugi przez sklep. A tylko do nich mozna miec pretensje w tej sytuacji.

Co do nieszczesnego caba natomiast to te paczki akurat powstaja zeby firmom bylo latwiej konfigurowac sprzet. Sciaganie 30 sterownikow pod rzad nie jest zbyt fascynujacym zajeciem (razy X modeli komputerow). :)
Natomiast jesli jestesmy przy kwestii aktualnosci sterow na stronach Della etc. to producenci musza wszystko najpierw przetestowac. Nie moga tak sobie wrzucic najnowszej wersji, bo moze sie okazac, ze cos sie posypie.
Udostepnienie ISO tez jest nierealne. W sytuacji kiedy firma oferuje kilkadziesiat modeli sprzetu, ktore jeszcze sie roznia pod wzgledem konfiguracji na roznych rynkach, musieli by urzymywac baze kilkuset, jesli nie kilku tysiecy takich ISO. Nie wspominajac o tym, ze nie wiem czy przypadkiem nie zlamali by licencji oferujac zmodyfikowany nosnik (to co najczesciej oferuja to tylko plytki/partycje recovery, a nie 'autonomiczne' instalki)
 
@Mobius doszedlem do tego, natomiast powtorze sie, w skrocie: kupilem cos, co zaokrąglając: "nie dziala". Mamy kapitalizm, gorszy (np. zajmujacy wiecej czasu) produkt odpada. Proste.
Sposob w jaki zaprojektowal to Dell ma pewne wady
- musze posiadac internet (ok)
- musze posiadac inny komputer (ok?)
- musze wiedziec, ze do rozpakowania CABa musze uzyc innego oprogramowania niz do obecne standardowo w... ...Windows! (ok??)
- musze wiedziec, ze
a) nie moge instalowac sterownikow poprzez przechodzenie przez katalogi sterownikow i reczna instalacje
b) nie moge instalowac sterownikow poprzez automatyczny kreator
c) jedyna droga jest wskazywanie niewykrytych urzadzen w panelu sterowania i podania sciezki do rozpakowanego CABa
(ok???)

Idea wszystkomajacego caba jest piekna i prosta, ale ktos to sp*, jak tylko mozna.

PS.
Kupowalem w x-kom.pl. Dell ponoc dostarcza juz tylko sprzet bez systemu, a wariacje robia sprzedawcy/dystrybutorzy (btw. idealne miejsce by dodac wartosc do produktu: kupuj u nas, bo my damy ci plytke, ktora i tak sami przygotowalismy - bo musielismy).

Uwaga o najwyzszej linii biznesowej jest adekwatna... Przepraszam: byla. Wszystkie laptopy z takich linii kupuje sie z "drobnymi bonusami", gwarancjami/supportem, dodatkowym oprogramowaniem. To kosztuje, ale tez i jest "mile" :) Wierz mi, przez moje rece przewinelo sie kilkadziesiat nowych laptopow, w takiej sytuacji jestem pierwszy raz.
 
2 pierwsze laptopy wybrane na pale ze strony Della:
http://www.dell.com/pl/p/xps-13-9343-laptop/pd?oc=cnx4309&model_id=xps-13-9343-laptop
http://www.dell.com/pl/p/inspiron-15-3551-laptop/pd?ref=PD_Family

Oba maja preinstalowanego Windowsa 8.1. Podejrzewam, ze laptopa bez OSu bym w ogole nie znalazl, a nawet jesli to musialbym sie mocno nameczyc. I nadal twierdze, ze jedynym winnym moze byc tu tylko x-kom. Teksty, ze przysylaja bez systemow komputery to jakas sciema. Owszem, sklepy jak bardzo chca to moga sobie takie wersje zamowic, ale to jest tylko ich decyzja i to potem sklep jest odpowiedzialny, za to zeby laptopa przygotowac dla klienta. I rowniez dlatego model laptopa, ani linia biznesowa nie ma tu nic do rzeczy. X-kom moglby sobie zamowic najdrozszego laptopa na swiecie, rozjebac go i Ci potem sprzedac i z jakiej paki mialaby to byc wina Della, ze reseller dal ciala? Nie spotkalem sie jeszcze z producentem, ktory by plytki nie dostarczal z laptopem, wiec jak bys zamowil bezposrednio w Dellu to bys takowa dostal, tak samo jak i zainstalowany i dzialajacy system operacyjny na laptopie.

Co do cabow to juz pisalem, ze to rozwiazanie dla firm, a nie konsumentow i wcale nie jest spieprzone, tylko trzeba umiec z niego korzystac. Firmy to potrafia, zwykli klienci nie :)
Wszystkich tych argumentow moglbys uzyc pod adresem kazdego wiekszego producenta. Dell, HP, Lenovo - wszyscy dzialaja praktycznie tak samo i swieci wcale nie sa, ale akurat w tym wypadku, ani Dell, ani zadna inna firma by nic nie poradzila na ch...o resellera. Ktory ponosi 80% winy w tej sytuacji. Pozostale 20% spada na Ciebie, bo nie umiales sterownikow znalezc. :)
http://www.dell.com/support/home/us/en/04/product-support/product/latitude-3440-laptop/drivers
A w tym Twoimlinku jak wol nawet jest - "enterprise client". :)
http://en.community.dell.com/techce.../wiki/4972.latitude-3440-windows-7-driver-cab
 
@Mobius

Nie bardzo rozumiem co starasz sie udowodnic:
- ze kupilem produkt niezgodny z moim zakresem wiedzy
- ze kupilem produkt ktory zawsze taki byl, a ja oczekiwalem czego innego

Fakty sa takie:
- jest to pierwszy laptop Della klasy biznesowej (klasy enterprise jak to ladnie napisales) dostarczony bez originalnych plyt.
- zeby zainstalowac to oprogramowanie Della ktore wskazales (a ktore mam w swoich pozostalych Dellach, tak tylko mowie, bo w narreacji ktora prowadzisz zdajesz sie tego nie dopuszczac do swiadomosci) potrzebuje interntetu na danej konkretnej maszynie, jak juz dziala ci karta sieciowa - mozesz w miare automatycznie aktualizowac sterowniki i oprogramowanie dellowskie.
- zeby zainstalowac sterowniki z CABa potrzeba innego oprogramowania niz czysty Windows

Kto zawinil? Dell czy X-Kom? Ja? Rozumiem, ze ty wiesz, a mnie szczerze mowiac malo to obchodzi.
 
To w takim razie chyba jednak ja nie mam pojecia o co Ci chodzi. Najpierw piszesz m.in. takie rzeczy:
"K* mac, szok po prostu, ze do lini Latitude nie dolaczaja plytek.
To jest autentyczny skandal, zeby laptop z najwyzszej linii biznesowej (!!!) mial takie podejscie.
Tu nie chodzi o plytki. Przeciez - jezeli udostepniaja cos w sieci - czy nie latwiej udostepnic ISO z systemem?
To jest jakies nieprofesjonalne: po prostu nie dziala."

Ja to zrozumialem, jako obwinianie Della (bo caly czas pisales o Dellu, dopiero ja wyciagnalem informacje o x-komie), ktory z Twoja sytuacja nie ma nic wspolnego, o to ze sie w niej znalazles. Pomijajac juz calkiem nielogiczne stwierdzenia typu, jak laptop moze miec podejscie, wyglada na to, ze tak tylko chciales sobie ponarzekac, bo przeciez Cie to w sumie nie obchodzi. Ja jakbym kupil lapa od ch...o sprzedawcy to bym go reklamowal jesli dostalbym go w stanie niezgodnym z zapowiadanym. W przypadku firm definiuje to umowa, w przypadku konsumentow - nie wiem, pewnie mozna by sie bylo odwolac do strony sprzedawcy na ktorej jest opisana konfiguracja kupowanego sprzetu. I jak sa niezgodnosci to reklamuje. Jak na stronie napisali, ze dostaniesz lapa z na wpol zainstalowanym systemem i bez plytek (raczej malo prawdopodobne) i tego nie doczytales, to sorry, ale to tylko i wylacznie Twoja wina. Jesli nie podali takich informacji to juz pewnie sprawa by byla bardziej skomplikowana. Nie zmienia to faktu, ze laptop zostal zle przygotowany przez x-koma i to czy to jest linia biznesowa, konsumencka czy jakakolwiek inna nie ma w tym przypadku znaczenia, podobnie jak i producent. X-kom moze w taki sam sposob sprzedawac spartolone lapki Lenovo czy HP, wiec nie mam zielonego pojecia jak wywnioskowales, ze sadze ze do zadnego z Delli nie dostales plytek. Sam nawet pisalem, ze zakup bezposrednio w Dellu na 99,9% nie skonczylby sie takimi problemami. Bo mialbys i plytke i zainstalowany OS poprawnie.

Gdybym dostal taki bubel od X-koma to bym wiedzial, ze nie nalezy od nich kupowac nastepnym razem po prostu. Ale Ciebie to w koncu nie obchodzi, wiec potencjalnie mozliwa jest sytuacja, ze kupisz u nich jeszcze 5 laptopow. Kazdy innej firmy. Kazdy Ci dostarcza w stanie nienadajacym sie do uzytku.

Co do listy faktow - mimo, ze pierwsze dwa sa zgodne z rzeczywistoscia to w zasadzie sa bez znaczenia, bo wynikaja tylko i wylacznie ze sposobu w jaki obsluzyl Cie x-kom. Trzeci punkt to nie fakt. To ze nie umiesz z caba zainstalowac sterownikow, nie znaczy, ze nie da sie tego zrobic bez korzystania z aplikacji firm trzecich.

Mam nadzieje, ze wystarczajaco jasno przedstawilem swoj punkt widzenia. Nic nie chcialem udowadniac, tylko ustalic kto powinien byc adresatem zarzutow. Ja juz wiem, Ciebie to nie obchodzi. Zycze udanych przyszlych zakupow. :)
 
ktory z Twoja sytuacja nie ma nic wspolnego
Producent (w znaczeniu projektant) nie ma nic wspolnego z produktem?

calkiem nielogiczne stwierdzenia typu, jak laptop moze miec podejscie
Chodzi ci o to ze Dell to laptop? I ze "laptop" nie moze miec "podejscia'?

bez plytek
W opisie: "nośnik z systemem".

Bo mialbys i plytke i zainstalowany OS poprawnie
Nigdzie nie powiedzialem ze systemu nie bylo na dysku. System byl zainstalowany poprawnie, jednak ze wzgledu na moje wlasne potrzeby musialem przeinstalowac system, do czego chcialem wykorzystac "kit" dostarczony wraz z laptopem.

zle przygotowany przez x-koma
Czy Dell (producent, nie "laptop") przygotowal dobre rozwiazanie na wypadek (re)instalacji systemu? W dobie dzisiejszych mozliwosci? Oczywiscie ze Ferrari moze sprzedawac dealer ktory odkreca kierownice, ale czy Ferrari nie powinno miec kierownic na magazynie? Czy X-Kom mogl dolaczyc plytke ktora i tak sam musial przygotowac? Mogl. Czy Dell mogl dostarczyc taka plytke? Mogl, ba, zawsze to robil. Nie wiem z czym dyskutujesz.

Gdybym dostal taki bubel od X-koma to bym wiedzial, ze nie nalezy od nich kupowac nastepnym razem po prostu. Ale Ciebie to w koncu nie obchodzi, wiec potencjalnie mozliwa jest sytuacja, ze kupisz u nich jeszcze 5 laptopow. Kazdy innej firmy. Kazdy Ci dostarcza w stanie nienadajacym sie do uzytku.
:) Zylka pekla? Ty chyba nie moje posty czytales.

To ze nie umiesz z caba zainstalowac sterownikow, nie znaczy, ze nie da sie tego zrobic bez korzystania z aplikacji firm trzecich.
To sie moze czegos naucze, powaznie. Otworz tego caba na czystym windowsie i "zainstaluj sterowniki". Wlasnie tego dotyczyl moj pierwszy post w sprawie. Ja sie chcialem dowiedziec od tych co wiedza wiecej, w watku "Pogotowie Informatyczne". Rozumiem, ze czesc merytoryczna tego watku jest dla ciebie mniej interesujaca, niz obrona Della (?), ale moze jednak dasz cos z siebie wiecej?

Mam nadzieje, ze wystarczajaco jasno przedstawilem swoj punkt widzenia. Nic nie chcialem udowadniac, tylko ustalic kto powinien byc adresatem zarzutow. Ja juz wiem, Ciebie to nie obchodzi.
Chciales pomoc :) Dziekuje :)

Zycze udanych przyszlych zakupow. :)
Wzajemnie.

PS. Jak ja sie ostatnio na troli latwo lapie. Urlop, potrzebny od zaraz.
 
ja to zwykły użytkownik, od konfigurowania i troubleshootingu mam adminów w firmie, raczej nie pomogę.
Dzięki, jakoś sobie poradziłem, choć prawdę mówiąc nie mam pojęcia dlaczego to działać zaczęło po tych moich rewelacjach.
W każdym razie dzięki za odpowiedź.
 
Dzięki, jakoś sobie poradziłem, choć prawdę mówiąc nie mam pojęcia dlaczego to działać zaczęło po tych moich rewelacjach.
W każdym razie dzięki za odpowiedź.
ja jutro dosteje nowego lapka z ubuntu nowym na pokaladzie, zobacze czy cos sie porawilo boi ostatnio ubuntu zawiodlo mnie kilka razy
 
ja jutro dosteje nowego lapka z ubuntu nowym na pokaladzie, zobacze czy cos sie porawilo boi ostatnio ubuntu zawiodlo mnie kilka razy
Ja 14.10 byłem mocno zawiedziony, chociaż do mojego użytkowania to i tak dobry system (ze mnie taki informatyk, jak z @Grzechu abstynent). Wcześniej troszkę było błędów, no ale jakoś przetrwałem (dla niezorientowanych nowe wersje systemu wychodzą mniej więcej co pół roku). W nowej wersji pojawiło się kilka kwiatków, ale myślę że to bardziej wynik moich ustawień z poprzedniej wersji i innego kombinowania (wstawiania sterowników na siłę, czy dzielenie dysku na postawionym systemie).
Myślę że za niedługo trzeba będzie trzasnąć formatkę wszystkiego i zrobić po bożemu.
A jak dalej będę psioczył na Ubuntu, to się przerzucę w jakieś mniej "windowsowe", a bardziej linuksowe systemy.
 
@cRe

MySQL, MariaDB jesli relacyjne, bo tak zakladam. PostgreSQL tez jest chyba darmowy, nie jestem pewien jak z MS SQL Server, byc moze tez jest wersja edukacyjna.

Generalnie to najwazniejsza jest bańka, kartka i ołówek :) cala reszta to next, next, next :)

Mysle, ze najlatwiej bedzie z MySQL. Sciagnij VirtualBoxa, do tego jakis appliance typu LAMP. Ewentualnie zainstaluj MySQLa bezposrednio na swojej maszynie i do tego MySQL Workbench.

Co masz do zrobienia?
 
@cRe

MySQL, MariaDB jesli relacyjne, bo tak zakladam. PostgreSQL tez jest chyba darmowy, nie jestem pewien jak z MS SQL Server, byc moze tez jest wersja edukacyjna.

Generalnie to najwazniejsza jest bańka, kartka i ołówek :) cala reszta to next, next, next :)

Mysle, ze najlatwiej bedzie z MySQL. Sciagnij VirtualBoxa, do tego jakis appliance typu LAMP. Ewentualnie zainstaluj MySQLa bezposrednio na swojej maszynie i do tego MySQL Workbench.

Co masz do zrobienia?
Mam zrobić jakąś prostą bazę danych np bazę danych ale ja z SQLa to znam tylko podstawowe komendy i torchę umiem wyszukiwać informacje, wiesz... select ... from... where... order by... itd Mnie wkurwia to bo jakbym wiedział o co chodzi to bym dawno zrobił :p
 
No wiec mowie" MySQL Workbench. Mozesz sobie wszystko wyklikać, co na początek zmniejsza bariere wejscia.

Proponuje pomyśleć nad modelem danych dla forum :)
 
Mam zrobić jakąś prostą bazę danych np bazę danych ale ja z SQLa to znam tylko podstawowe komendy i torchę umiem wyszukiwać informacje, wiesz... select ... from... where... order by... itd Mnie wkurwia to bo jakbym wiedział o co chodzi to bym dawno zrobił :p
no to jesteś na dobrej drodze, dojdzie Ci kilka komend create grant drop update insert :) i bedziesz smiagl, trutoriali jest masa . MySQL Workbench i wszytsko wykilkasz
 
Ok, pobieram to. Zobaczymy czy ogarnę. Wszystko wina tego że wykłądy był na 8 rano. #niewinnystudent
 
moje pierwsze zabawy z bazami to było przygotowanie bazy dla wypożyczalni kaset wideo :)
No ja mam teatr czy coś takiego

Edit: i tak chuj bo mam viste na kompie czy coś a trzeba mieć conajmniej 7emke
 
Last edited:
Dobra pobrałem starszą wersję, odpaliłem. Narysowałem sobie tabele, zrobiłęm w nich kolumny jakie mają być. Dane do nich będe wprowadzał później na zajęciach. Tylko mam pytanie da się jakoś zrobić żęby mi on te tabelki pokazał jako kod (tekst) ? @Fresh @Dzihados
 
Dobra, kurwa. Pojebałem coś. Zrobiłem od nowa i jest git. Tylko teraz muszę ogarnąć jak zrobić "zdefiniuj klucze obce" i koniec. Jestem jebanym hakerem
 
NIe ogarniam tego :p słąby ze mnie hakier. Wygląda to tak:

CREATE TABLE Pracownicy (

IDpracownika INT(4) UNSIGNED ZEROFILL DEFAULT '0000' NOT NULL,
Nazwisko CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
Imie CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
DataUrodzenia CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
Adres CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
KodPocztowy CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
Miasto CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
DataZatrudnienia CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
Wynagrodzenie CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
StrazPracy CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
PRIMARY KEY(IDpracownika));

CREATE TABLE UrlopyNalezne (

UrlopyID INT(4) UNSIGNED ZEROFILL DEFAULT '0000' NOT NULL,
Nazwisko CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
Imie CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
UrlopNalezny CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
WariantUrlopu CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
PRIMARY KEY(UrlopyID));

CREATE TABLE WykorzystaneUrlopy (

UrlopyID INT(4) UNSIGNED ZEROFILL DEFAULT '0000' NOT NULL,
Nazwisko CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
Imie CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
UrlopWykorzystany CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
DataWykorzystania CHAR(20) DEFAULT '' NOT NULL,
PRIMARY KEY(UrlopyID));

QMX6Avp.png


Jak Ktoś z was @Fresh albo @Dzihados mi powie jak zrobić żeby te tabele był połączone to błoby fajnie. W necie znalazłem to ale nie potafię tego zrobić.
 
@cRe wczoraj poszedlem uspic core, ale zasnalem ja :) ogolnie chodzi o foregin key, napisze za ok 1-1,5h

@cRe
To jakis banal w Workbenchu:
UNvXlEI.png
 
Last edited:
Back
Top