1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Filozofia i filozofia polityczna

Discussion in 'Cohones' started by Karateka@, Dec 16, 2014.

1. Jakub Bijan

Jakub Bijan UFC
    Welterweight
    Cohones MMARocks

Komentarze:
    9,677
    Zdobyte Lajki:
    13,678
    Punkty:
    4,792
    Tak naprawdę piszę się Szechter.

ODYNIEC likes this.
  2. Luke

Luke Legacy FC
    Bantamweight

Komentarze:
    1,897
    Zdobyte Lajki:
    2,434
    Punkty:
    290
    Że niby wykłady Karonia nt. marksizmu dały Ci raka ?
    Można wiedzieć dlaczego ?
    Jak dla mnie najlepsza rzecz dostępna w sieci na ten temat.

3. Jakub Bijan

Jakub Bijan UFC
    Welterweight
    Cohones MMARocks

Komentarze:
    9,677
    Zdobyte Lajki:
    13,678
    Punkty:
    4,792
    Ja nie dałem rady tego słuchać. Gość jest kompletnie nieobiektywny, wykłada słuchaczowi swoje poglądy jako objawiona prawdę a w dodatku nie wiem do kogo kieruje przekaz. Już na wstępie rzuca w biorących social terminem "pasożyty" etc. OK, mnie nie musi przekonywać, ale mniemam, że już przekonani nie są targetem. Druga rzecz że takiej retoryki mogę się spodziewać po Korwinie, ale jeśli ktoś chce dawać naukowy przekaz to sorki, ja nie tego oczekuje. Inna rzecz, że gość jest dość mocnym szurem, może nawet foliarzem - na sieci jest wywiad z Rolą, można dostać raka dość łatwo.

vast likes this.
  4. Karateka@

Karateka@ KSW
    Featherweight

Komentarze:
    5,007
    Zdobyte Lajki:
    1,024
    Punkty:
    790
    ODYNIEC and TYTUS like this.
  5. Huncwot

Huncwot Jungle Fight
    Light Heavyweight

Komentarze:
    394
    Zdobyte Lajki:
    364
    Punkty:
    140
    Że nie powinien zostać zwolniony i że pomimo tego, że ma rację odnośnie nieracjonalnego podejścia Google do tego tematu, sam również nie podszedł do tematu racjonalnie.

Code:
    http://www.npr.org/sections/money/2014/10/21/357629765/when-women-stopped-coding

6. Karateka@

Karateka@ KSW
    Featherweight

Komentarze:
    5,007
    Zdobyte Lajki:
    1,024
    Punkty:
    790
    Jedyny duzy blad jaki widze w jego pracy, to fakt ze zamiescil informacje na temat roznic miedzy kobietami, a mezczyznami pod wzgledem osobowosci, ktore nie maja odniesienia do STEM, a przynajmniej nie udowodnil tego, ze robia one jakakolwiek roznice.
    Ogromnym plusem pracy uwazam zwrocenie uwagi na preferencje i zaproszenie do dyskusji - byc moze to jest czynnik, ktory powinnismy wziac pod uwage. Kobiety sa bardziej zainteresowane ludzmi, mezczyzni rzeczami. Dodatkowo kobiety czesciej maja bardziej szerokie kwalifikacje - umiejetnosci interpersonalne plus twarde. Mezczyzni czesciej maja tylko to drugie. Na poparcie mojej tezy:

"Results provide strong support for hormonal influences on interest in occupations characterized by working with Things versus People."

Gendered Occupational Interests: Prenatal Androgen Effects on Psychological Orientation to Things Versus People (PDF Download Available). Available from: https://www.researchgate.net/public...hological_Orientation_to_Things_Versus_People [accessed Aug 11, 2017].

plus:

"women with high math competence are disproportionately more likely to have high verbal competence, allowing greater choice of professions;"

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19254079

7. Lemur

Lemur BAMMA
    Heavyweight

Komentarze:
    1,081
    Zdobyte Lajki:
    975
    Punkty:
    1,790
    Zdecydowanie częściej spotykałem się z sytuacją, gdzie kobiety nie miały żadnej z tych cech.

W przypadku umiejętności technicznych to śmiem twierdzić, że jest znikomy procent kobiet dorównującym mężczyznom na tym polu. Nie wynika to moim zdaniem z predyspozycji płciowych (jeśli można to tak nazwać) tylko z takiego, a nie innego modelu wychowania. Pewnie masz jakiegoś znajomego który pracuje w IT. Zapytaj go jak rozpoczęła się jego przygoda z "komputerami". A teraz zapytaj o to samo dziewczynę. Kolesie już za małolata dłubali coś przy ZX Spectrum, czytali Bajtka i generalnie pogłębiali swoją wiedzę w tej dziedzinie. A dziewczyny? Z tych, które znam to wyglądało to niemal tak samo. W liceum była dobra z przedmiotów ścisłych, lubiła pograć w Herosów i Simsów, więc poszła na informatykę, bo to przyszłość. Fajnie, ale nadal jest daleko w tyle, za chłopakami, którzy byli tym zafascynowani od małego.

Co do umiejętności miękkich, to kobiety mają tendencje do traktowania ludzi w pracy według swoich sympatii. Tego lubię to mu pomogę, a tamtemu nie odpiszę na mejla(a przynajmniej nie prędko), bo się nie uśmiecha do mnie jak mnie wita, a przecież jestem taka super. Zdarzały się również sytuacje, gdzie dziewczyny nie chciały ze sobą współpracować, bo się nie lubiły. Szło to wszystko w oficjalnych konwersacjach mejlowych, jak i na meetingach. Profesjonalizm pełną gębą.

ninja likes this.
  8. Karateka@

Karateka@ KSW
    Featherweight

Komentarze:
    5,007
    Zdobyte Lajki:
    1,024
    Punkty:
    790

Podalem Ci wyniki badan.

Mam nawet brata w IT i zaczal sie interesowac programowaniem dopiero jak skonczyl studia lingwistyczne i popracowal 4 lata w korpo. Obecnie jest spelnionym programista, ktory za dzieciaka nie dlubal przy ZX Spectrum. Patrz badania kobiet z CAH - wyraznie wskazuja, ze hormony odgrywaja glowna role przy zainteresowaniach (people versus things), nie da sie tego wytlumaczyc wychowaniem.

9. Jakub Bijan

Jakub Bijan UFC
    Welterweight
    Cohones MMARocks

Komentarze:
    9,677
    Zdobyte Lajki:
    13,678
    Punkty:
    4,792
    Nie wbijając się zbytnio pomiędzy wódkę a zakąskę, ale powyższe jest właśnie moim zdaniem poszlaką wskazująca, że cechy płciowe są czynnikiem przeważającym. Dlaczego niby mali chłopcy w większości wybierają zabawy techniczne a małe dziewczynki wolą bawić się w dom etc. Właśnie dlatego.

10. Lemur

Lemur BAMMA
    Heavyweight

Komentarze:
    1,081
    Zdobyte Lajki:
    975
    Punkty:
    1,790
    Aha i to są "jedyne słuszne i niepodważalne" badania ;)

Ja się opieram na swoim 12 letnim doświadczeniu pracy w korpo i naprawdę nie mówię tu o sporadycznych sytuacjach. Spotkałem dziewczyny, które były świetne w tym co robiły (i nie był to HR ;)), ale niestety była ich dosłownie kilka. W większości przypadków wyglądało - i nadal niestety wygląda - tak, że kolesie z teamu jak znajdą chwilę, to pomagają dziewczynom. Nie dlatego, że "stuleja". Sa po prostu w jednym zespole i często pracują nad taskami za które odpowiada cały team.

@Jakub Bijan Właśnie, czy to cechy płciowe, czy też model wychowania? Mam kumpla, który właśnie zakupił Raspberry i dłubie przy nim głównie jego 8-letnia córka.

11. Karateka@

Karateka@ KSW
    Featherweight

Komentarze:
    5,007
    Zdobyte Lajki:
    1,024
    Punkty:
    790
    Ja spotaklem sie z tym, ze srednio kobiety lepiej mowia po angielsku i ogolnie ich zdolnosci jezykowe sa lepsze od mezcczyzn jesli chodiz o srednia. Natomiast znacznie gorzej jest z rozwiazywaniem problemow i abstrakcyjnym mysleniem (co nie znaczy, ze mezczyzni sa w tym super swietni, sa srednio lepsi od kobiet)

12. Lemur

Lemur BAMMA
    Heavyweight

Komentarze:
    1,081
    Zdobyte Lajki:
    975
    Punkty:
    1,790
    No ok, ale obecnie znajomość angielskiego to podstawa do pracy w korpo. Coś jak umiejętność używania noża i widelca, więc nawet tego nie biorę pod uwagę. Natomiast to co najważniejsze - przynajmniej w IT -, czyli troubleshooting i abstrakcyjne myślenie jest domeną facetów.

ODYNIEC likes this.
  13. Karateka@

Karateka@ KSW
    Featherweight

Komentarze:
    5,007
    Zdobyte Lajki:
    1,024
    Punkty:
    790
    Jest jednak pewna roznica miedzy kobieta z idealna wymowa i plynnoscia oraz bardzo bogatym slownictwem, a facetem ktory mowi ze swojskim akcentem. Funkcjonalnosc taka sama, jednak tej pierwszej osoby lepiej sie slucha. Szczegolnie w IT mysle, ze angielski u facetow moglby byc znaaaaacznie lepszy. Wiekszosc programistow, ktorych znam ma slaby angielski.

14. Huncwot

Huncwot Jungle Fight
    Light Heavyweight

Komentarze:
    394
    Zdobyte Lajki:
    364
    Punkty:
    140
    Bardzo dobra, racjonalna dyskusja w temacie http://slatestarcodex.com/2017/08/07/contra-grant-on-exaggerated-differences/

Co do exGooglersa to główny problem w jego pracy dla mnie to dobieranie badań pod tezę i udawanie, że jego preferencje w temacie są czymś jednoznacznie wspieranym przez naukę (nie, nie są) i są jedynym wytłumaczeniem (nie, nie są). Przy czym biorę pod uwagę, że ani to nie był formalny wywód naukowy, ani sam tego nie opublikował (tak przynajmniej czytałem z zewnętrznych źródeł, nie wiem jak on opisuje początek tej sytuacji), ani nie miał złych intencji, więc zwolnienie go za to (czy nałożenie jakiejkolwiek kary) uważam za absurdalne. Google ma swoją politykę, inwestorów i interes a pracownik ma pracować a nie pierdolić publicznie o różnicach płci, ale zabranianie ludziom posiadania własnego zdania i wyrażania go w obrębie firmy jest pojebane.

15. Lemur

Lemur BAMMA
    Heavyweight

Komentarze:
    1,081
    Zdobyte Lajki:
    975
    Punkty:
    1,790
    Stary... W tej pracy wystarczy się dogadać i tyle. Nikogo nie obchodzi wymowa, płynność, czy nawet to, że pojebiesz czasy. Ok, nie można dukać, ale bez przesady. Hindusi nawijają w hinglisz, Chińczycy manglish ("łot do ju sink?"), Irolów ciężko zrozumieć jak się zapomną i zaczną nawijać, to nie idzie ich zrozumieć.

Nota bene tylko polaczki tak się czepiają znajomości angielskiego(wymowa, akcent etc.), a wszystkie inne nacje, z którymi mi dane było pracować jakoś nie miały z tym problemu.

ninja likes this.
  16. Karateka@

Karateka@ KSW
    Featherweight

Komentarze:
    5,007
    Zdobyte Lajki:
    1,024
    Punkty:
    790
    Przecież nie mówię, że programisci źli bo źle wymawiają. Zwyczajnie uważam, co potwierdzają badania, że kobiety mają lepsze predyspozycje do nauki języków. Są też prace gdzie mówienie jak statystyczny hindus nie przejdzie, bo musisz kształtować pozytywny obraz firmy oraz łatwiej coś załatwić gdy mówisz super dobrze niż gdy wkurwiasz mówiąc jak Korwin.

17. Lemur

Lemur BAMMA
    Heavyweight

Komentarze:
    1,081
    Zdobyte Lajki:
    975
    Punkty:
    1,790
    W kontekście tego tematu, który poruszyliśmy, czyli kobiet w IT, te predyspozycję nie mają najmniejszego znaczenia.

18. Karateka@

Karateka@ KSW
    Featherweight

Komentarze:
    5,007
    Zdobyte Lajki:
    1,024
    Punkty:
    790
    Tłumaczy po części dlaczego jest mniej kobiet w IT niż np. w dziale HR

19. Lemur

Lemur BAMMA
    Heavyweight

Komentarze:
    1,081
    Zdobyte Lajki:
    975
    Punkty:
    1,790
    HR-y nie wdzwaniają się na meetingi. Zdarza im się używać angielskiego w korespondencji mejlowej, ale zazwyczaj jest tak, że każdy oddział ma swój lokalny HR, więc jeśli już z kimś rozmawiają to w ojczystym języku.

Poza tym dyskutowaliśmy nt. sytuacji kobiet w IT, a Ty teraz sięgasz gdzieś dalej, jakbyś na siłę chciał coś udowodnić.

20. Karateka@

Karateka@ KSW
    Featherweight

Komentarze:
    5,007
    Zdobyte Lajki:
    1,024
    Punkty:
    790
    Nie zbaczam z tematu, bo tematem bylo dlaczego kobiet jest wiecej w zawodach, ktore wymagaja pracy z ludzmi, a mniej w czysto technicznych zawodach (STEM). Podalem 2 wytlumaczenia w oparciu o badania. 1 to, ze kobiety czesciej maja bardzo dobre umiejetnosci werbalne, drugie to hormony ktore wplywaja na zainteresowania - people versus things. Praca w HRach to zdecydowanie praca w zakresie - PEOPLE, a nie THINGS, wiec kobiet jest tam wiecej niz w IT (THINGS).

Dodatkowo komentarz 4 naukowcow na temat Google MEMO.
    http://quillette.com/2017/08/07/google-memo-four-scientists-respond/

Share This Page