Zabawy dużych chłopców czyli ASG

Baton17

PRIDE FC
Lightweight
Ostatnimi czasy miałem przyjemność zetknąć się z tego rodzaju rozrywką. Mam małe doświadczenie i zastanawiam się czy wiecie coś na ten temat. Jak to jest z wynajmem terenów pod rozgrywkę czy może się po prostu gra licząc, że nikt nie usłyszy i nie przyjedzie policja? A jeśli to jakie są mandaty o ile takie są? Jakie repliki dla początkujących proponujecie? Wszystko na ten temat i dużo więcej mam nadzieję, że znajdzie się w tym temacie i będzie jakikolwiek odzew. Zapraszam do dyskusji:)
 
Ja szczerze nie rozumiem ludzi w to się bawiących z kilku powodów:
-ceny tych plastikowych klamek są porównywalne tak na prawdę do cen broni palnej
-nie uczy wcale obsługi broni, jest wielka różnica między palną a plastikową
-uczy głupich zachowań i nawyków
 
Porównywalne ceny? Chyba, że ostrą biorąc z czarnego rynku? Choć oczywiście są i takie "plastiki", które swoją ceną zbliżają się do podstawowych broni palnych, ale jednak do ostrej poza ceną przede wszystkim potrzebne jest zezwolenie.

Z drugim punktem Charlesa się zgadzam, a co do nawyków może też, ale musiałby wymienić o jakie chodzi wg niego ;-)

Ja uważam, że to fajna zabawa. Od dzieciaka lubiłem strzelać, ojciec były wojskowy, nie raz były jakieś akcje w wojsku i strzelałem już w wieku 6 lat do puszek z wiatrówki z niezłymi wynikami jak na taki rekreacyjny konkurs ;-)
Obecnie mam jedną zabawkę na śrut i nie raz była frajda nawet po alko, ale wciąż z głową sobie postrzelać do puszek czy butelek. No, ale niestety nie ma zbytnio na to miejsc w moim mieście, a przydałyby się.

Ogólnie strzelanie co ma już pewną moc to zajebiste odreagowanie, prawie jak trening fizyczny :-)
 
Ja szczerze nie rozumiem ludzi w to się bawiących z kilku powodów:
-ceny tych plastikowych klamek są porównywalne tak na prawdę do cen broni palnej
-nie uczy wcale obsługi broni, jest wielka różnica między palną a plastikową
-uczy głupich zachowań i nawyków
Nie zgodzę się do końca, choć robiłem to tylko raz ale strasznie mi się podobało.
- ceny są zdecydowanie mniejsze niż prawdziwa broń, no i nie do końca plastik ja miałem 4kg kałacha i nie był z plastiku
- nie ma uczyć obsługi, ma być to zabawa tak jak paintball
- może i tak ale bawiąc się w to nie szykuję się na wojnę:)
Przynajmniej takie jest moje zdanie. Po 4h latania z tym w ręku byłem upocony jak świnia, więc aktywnośc fizyczna też jak napisał Born2kill jest. Poza tym różnica w cenie wynajęcia sprzętu (całość z ubraniem) i magazynków z kulkami jest o wiele wiele niższa niż paintball a ilość strzałów większa o wiele
 
No ja pisałem, że odstresować potrafi jak wysiłek fizyczny, ale oczywiście, że i wysiłek fizyczny można do tego dołożyć, ale to już inna bajka i warunki muszą być :D Ze śrutu jednak jak farbą bym nie strzelał do ludzi. Chyba, że mi kosą będą machać przed twarzą ;-)
 
Jak masz wydac na porzadny karabinek + optyke, sryke, gearboxy itd itp 2000zl to za tyle kupujesz nowke sztuke Kalasznikowa, oczywiscie mozna tez kupic uzywane z komisu.

Potrzebne pozwolenie? No i co? Od 2011r wiele sie zmienilo i jezeli spelniasz wymagania to nie powinno byc problemu z pozwoleniem kolekcjonerskim albo sportowym.
 
Zalezy w jakiej konkurencji :)
Mozesz tez startowac w strzelaniu dynamicznym :)

No i kolekcjonowanie nie przeszkadza w normalnym strzelaniu z takiej broni :)
 
Last edited:
To już wszystko, gdy kogoś zakręci temat na ostro :-) Ale mimo wszystko strzelanie nawet z wiatrówki z wylotową 150m/s daje fajne odczucia laikom tematu i jest zabawa z trafianiem :-)
 
Jak masz wydac na porzadny karabinek + optyke, sryke, gearboxy itd itp 2000zl to za tyle kupujesz nowke sztuke Kalasznikowa, oczywiscie mozna tez kupic uzywane z komisu.

Potrzebne pozwolenie? No i co? Od 2011r wiele sie zmienilo i jezeli spelniasz wymagania to nie powinno byc problemu z pozwoleniem kolekcjonerskim albo sportowym.
nadal do sportowego/cywilnego użycia żeby legalnie posiadać kałacha musi być przerobiony na ogień pojedynczy ?
 
@Fresh w zasadzie nie przerobiony a tylko w takiej wersji sprzedają na rynek cywilny :)
Ja w tym roku zaczynam bój o papier, jak się uda to będę służył radą :)
 
Jak masz wydac na porzadny karabinek + optyke, sryke, gearboxy itd itp 2000zl to za tyle kupujesz nowke sztuke Kalasznikowa, oczywiscie mozna tez kupic uzywane z komisu.

Potrzebne pozwolenie? No i co? Od 2011r wiele sie zmienilo i jezeli spelniasz wymagania to nie powinno byc problemu z pozwoleniem kolekcjonerskim albo sportowym.
No jeśli rozmawiamy o pozwoleniach itp to się zgodzę, ale jeśli mówimy o zabawie i możliwości strzelania do siebie to już inna bajka. Bo ja to tylko myślę o replice do ASG, nie potrzeba mi śrutówki ani nic, bo z chłopakami raczej nie pobiegam i się nie postrzelam;)
No ja pisałem, że odstresować potrafi jak wysiłek fizyczny, ale oczywiście, że i wysiłek fizyczny można do tego dołożyć, ale to już inna bajka i warunki muszą być :D Ze śrutu jednak jak farbą bym nie strzelał do ludzi. Chyba, że mi kosą będą machać przed twarzą ;-)
Powiem Ci, że wysiłek nie mały;) moja kondycja jest jaka jest ale nie mam nadwagi itp raczej jestem chudy, od czasu do czasu biegam, ale grając w to w tym ubraniu, z karabinem 4kg lekko zgarbiony to po 30 min lało się ze mnie jakbym z pod prysznica wylazł;)
 
Ma ktoś z was może wiedze o czymś w rodzaju ASG, ale bardziej realistycznym? Chodzi mi o zabawę markerami o większej mocy, których używają ponoć bogatsze armie do szkolenia swoich żołnierzy i o przebieg zabawy, który choć trochę odwzorowuje realne sytuacje. Zgadzam się w całości ze słowami, że ASG uczy złych nawyków i nie interesuje mnie zabawa w wojsko na poziomie dzieciaków z podwórka.
 
Ma ktoś z was może wiedze o czymś w rodzaju ASG, ale bardziej realistycznym? Chodzi mi o zabawę markerami o większej mocy, których używają ponoć bogatsze armie do szkolenia swoich żołnierzy i o przebieg zabawy, który choć trochę odwzorowuje realne sytuacje. Zgadzam się w całości ze słowami, że ASG uczy złych nawyków i nie interesuje mnie zabawa w wojsko na poziomie dzieciaków z podwórka.
Szykujesz się do wojny?:D a co do Twojego pytania to nie wiem czy coś takiego istnieje, tym co jest już można zrobić sobie krzywdę jak się postarasz. Na jaką amunicję miałoby to być? W ASG też masz różną moc replik. Poza tym owszem to zabawa, tak jakby grać w CoD czy battlefielda tylko, że na żywo. Scenariusze podobne, zresztą można je modyfikować jak się chce.

Poza tym założyłem ten temat jako rozmowę o ASG, które jest zabawą, więc dlatego dziwię się trochę nawiązywania przez Was do złych nawyków. To jest zabawa nie szkolenie w jednostce przygotowujące do służby w wojsku. Tak jak paintball itp, chłopaki nie bierzcie tego tak na poważnie:D
 
Szykujesz się do wojny?:D a co do Twojego pytania to nie wiem czy coś takiego istnieje, tym co jest już można zrobić sobie krzywdę jak się postarasz. Na jaką amunicję miałoby to być? W ASG też masz różną moc replik. Poza tym owszem to zabawa, tak jakby grać w CoD czy battlefielda tylko, że na żywo. Scenariusze podobne, zresztą można je modyfikować jak się chce.

Poza tym założyłem ten temat jako rozmowę o ASG, które jest zabawą, więc dlatego dziwię się trochę nawiązywania przez Was do złych nawyków. To jest zabawa nie szkolenie w jednostce przygotowujące do służby w wojsku. Tak jak paintball itp, chłopaki nie bierzcie tego tak na poważnie:D

Lubie łączyć przyjemne z pożytecznym :) Widziałem makery na amunicje do karabinków painballowych, lub może troche mniejszych o dużej mocy. Markery przypominały karabinki uzywane w wojsku ale z racji na zasade działania i wielkość amunicji byly bardziej pokraczne, lecz mimo wszystko nikt nie musiał grać fair play i sygnalizować trafienia, bo farba mówiła wszystko.

Np.:

_12.png
 
@TheChosen1 a to nie znałem tego, ma to jakąś nazwę? Kwestia jest też taka jak kto lubi ból, bo z jednego boli bardziej z drugiego mniej;) ja na początek wolę mieć wszystkie zęby swoje:P
 
Wtrące trzy grosze - grałem trochę w paintball i trochę w asg. Szczerze mówiąc wolę paintball - szkoda tylko że jest drogi :/
Małe subiektywne porównanie ASG vs. Paint:

1. W ASG kulka jest plastikowa, mniejsza i bez farby. W związku z tym:
- mniej ciągnie (to dla mnie paradoksalnie minus -w paincie bardziej ci zależy na tym zeby nie dostać co imho podnosi emocje);
- gra musi się opierać na uczciwości (nie widać jak ktoś dostał),
- zaletą jest że jest dużo tańsza.

2. W paintballu większy nacisk jest na sport, mniejszy na przebieranie się i odwzorowywanie jednostek. To mnie właśnie odstrasza od ASG - jest w tym niestety dużo fantastyki i kolekcjonerstwa, a mało sportu (co nie znaczy że nie mozna się spocić i podreperować kondycji - ale nastawienie jest na "odgrywanie ról" a nie na "zawody sportowe").
Niby początkowy sprzęt i kulki jest tańszy, ale potem ludzie wydają kase (często po parę tysięcy i więcej) na mundury buty, kurtki, osprzęt, celowniki, kolimatory, karabiny snajperskie itd. Ale niestety tak naprawdę to tylko ulepsza broń w twojej głowie - wplywu na wydajność markera nie ma (jedyne co wpływa, to długość lufy i moc, ale są ofkorz limity żeby krzywdy sobie nie zrobić). W paintballu sprzęt i kulki masz drożej ale jak wydajesz kasę to ma przełożenie na wydajność i wyniki, a nie jest to kolekcjonowanie gadżetów i robienie z siebie super elitarnego żołnierza.
 
zaletą jest że jest dużo tańsza.
to jest dla mnie duuuży argument:P
W paintballu sprzęt i kulki masz drożej ale jak wydajesz kasę to ma przełożenie na wydajność i wyniki, a nie jest to kolekcjonowanie gadżetów i robienie z siebie super elitarnego żołnierza.
zapewne masz rację, ja się nie bawiłem zbyt dużo, nie mam nic swojego, jednak mnie głównie chodzi o zabawę z kumplami niż udawanie wojaka;) wystarczy replika, hełm, coś na ryj i oczy i jazda;) fajne jest to, w mojej ocenie, że nie boli strzelanie, bo wiesz że następny magazynek nie szarpnie aż tak po kieszeni;)
- gra musi się opierać na uczciwości (nie widać jak ktoś dostał)
to prawda, miałem taką sytuację, ale wtedy po prostu ładowałem w typa aż się przyznał:D
 
A propos zębów - pod tym względem paint, mimo ciężkich kulek, jest bezpieczniejszy - maski są solidne i obejmuja całą twarz. W ASG często ludzie noszą tylko okularki. Niektórzy jeszcze noszą kominiarki ale to jednak nie to samo co kawał plastiku przed gębą. Nie wiem czy stosuje się jeszcze jakieś zabezpieczenia (ochraniacze na szczęki?) - musiałby się wypowiedzieć jakiś asgowiec.
(Btw - czy da się edytować posty na nowym forum? Nie mogę tego znaleźć i jestem zmuszony pisać double posty).
 
A propos zębów - pod tym względem paint, mimo ciężkich kulek, jest bezpieczniejszy - maski są solidne i obejmuja całą twarz. W ASG często ludzie noszą tylko okularki. Niektórzy jeszcze noszą kominiarki ale to jednak nie to samo co kawał plastiku przed gębą. Nie wiem czy stosuje się jeszcze jakieś zabezpieczenia (ochraniacze na szczęki?) - musiałby się wypowiedzieć jakiś asgowiec.
(Btw - czy da się edytować posty na nowym forum? Nie mogę tego znaleźć i jestem zmuszony pisać double posty).
No ja grałem w asg to mi dali okularki obowiązkowo, hełm i ochraniacz na twarz, który był metalowy z takiej siatki, solidny opcjonalnie, jako że świeżynka ze mnie wziąłem wszystko i nie żałuję, bo zdarzyło mi się dostać w ryja i gdyby nie to to w usta bym dostał spokojnie;)

Co do edycji postów to da się, ale tylko przez jakiś tam okres czasu, dosyć krótki (nie powiem Ci dokładnie ile), ale masz na samym dole swojego posta trzy kafelki: edit, delete, report.
 
@up: a wiec jednak są ochraniacze, to ok. Generalnie jak masz ekipę, czas i nie przeszkadza ci to że jest w tym dużo elementów "role playing" to Asg jest spoko. Tylko zwróć uwagę na to co mówiłem wcześniej - że jak zaczniesz kolekcjonować mundury i inne gadżety to wydasz pewnie więcej niż na marker do painta.
Btw dzięki za info odnośnie edycji postów ale u mnie te przyciski się nie pojawiają - pewnie przez to ze mam ciągle starą Operę.
 
Ja póki co jeszcze nie dostałem w zęby, ale w takim ochraniaczu biegam:
2829.jpg
Lepiej nie kusić losu ;).
 
Ja póki co jeszcze nie dostałem w zęby, ale w takim ochraniaczu biegam:
2829.jpg
Lepiej nie kusić losu ;).
o właśnie o czymś takim mówiłem i takie coś też miałem:) uratowało mnie przed dostaniem w twarz bo tylko słyszałem jak kulki się odbijają :P
a tak poza tym to grasz jakoś regularnie? Jak tak to miałbym kilka pytań;P
 
Grałem regularnie w zeszłym roku, teraz nie mogę się zebrać za bardzo, bo każdy weekend mam zajęty. Słucham ;)
 
Grałem regularnie w zeszłym roku, teraz nie mogę się zebrać za bardzo, bo każdy weekend mam zajęty. Słucham ;)
Wiesz co, chodzi mi o to jak to jest z miejscem tzn terenem. Ja grałem na wynajętym obiekcie, ogólnie to wszystko było jakichś gości, którzy dali sprzęt itp.Mniejsza o to. Jednak czytałem w internecie, że są grupy, które grają w opuszczonych miejscach czy lasach. Zastanawia mnie na ile to jest praktykowane i jak wysoki jest mandat w razie natknięcia się na policję?
 
Wiesz co, chodzi mi o to jak to jest z miejscem tzn terenem. Ja grałem na wynajętym obiekcie, ogólnie to wszystko było jakichś gości, którzy dali sprzęt itp.Mniejsza o to. Jednak czytałem w internecie, że są grupy, które grają w opuszczonych miejscach czy lasach. Zastanawia mnie na ile to jest praktykowane i jak wysoki jest mandat w razie natknięcia się na policję?
Jak jakaś babcia na grzybach zobaczy pełno gości uzbrojonych to pomyśli, że Putin wjechał do Polski. :lol:
Sorry z offtop, ale musiałem.
 
Ja korzystam ze strony kpasg.pl (strona kujawsko-pomorskiego okręgu airsoftu) i tam są już ogarnięte miejscówki, gdzie mało kto się zapuszcza. Szczerze powiedziawszy jeszcze nie spotkałem policji poza jednym razem, gdy policjant przyjechał się strzelać :D. Poszukaj takiej strony gdzieś w Twoim województwie.
 
Ma ktoś z was może wiedze o czymś w rodzaju ASG, ale bardziej realistycznym? Chodzi mi o zabawę markerami o większej mocy, których używają ponoć bogatsze armie do szkolenia swoich żołnierzy i o przebieg zabawy, który choć trochę odwzorowuje realne sytuacje. Zgadzam się w całości ze słowami, że ASG uczy złych nawyków i nie interesuje mnie zabawa w wojsko na poziomie dzieciaków z podwórka.
Wojsko rowniez polskie (wojska specjalne) oraz policja uzywaja normalnej broni palnej z amunicja treningowa tzw. Amunicja FX
productFX-556RifleLGlarge.jpg
 
Back
Top