Pogotowie prawne Cohones

Taka sytuacja: jestem głównym najemcą mieszkania i podnajmuję osobom pokój. Osoby te nie zapłaciły terminowo całości czynszu. Przyjmijmy, że nie zapłacą. Rozumiem, że w tej sytuacji normalnie mogę upominać się o należności drogą sądową?
Tak. Swoją drogą była zgoda właściciela na podnajem?
 
Panowie, mam pytanie. Z tego co widzę należy kierować je do @Comber. Firma kurierska ukradła mi paczkę wartości kilku tysięcy złotych. Chciałbym założyć im sprawę w sądzie. Interesuje mnie to czy w przypadku wygranej przeze mnie mogę ubiegać się o zwrot kosztów (adwokat itd.)?
 
Panowie, mam pytanie. Z tego co widzę należy kierować je do @Comber. Firma kurierska ukradła mi paczkę wartości kilku tysięcy złotych. Chciałbym założyć im sprawę w sądzie. Interesuje mnie to czy w przypadku wygranej przeze mnie mogę ubiegać się o zwrot kosztów (adwokat itd.)?
Tak, Art. 98 kpc, ale beda to koszty niezbędne i określone w rozporządzeniu w sprawie opłat za czynności adwokackie.
 
No, ale szału nie bedzie w stosunku do ew. poniesionych kosztów. Od 2016 wchodzi nowe rozporządzenie, gdzie kwoty zwrotu są wyższe, więc masz szczęście.
No to super, ogólnie liczę na to, że skończy się na jednej rozprawie i ograniczy to wszystkie koszty. Zobaczymy co to będzie.
 
Panowie mam pytanie, może ktoś będzie wiedział. Jebnąłem się na allegro i zamiast dodać do koszyka dałem "kup teraz" i przeniosło mnie do zapłąty za towar. Napisałem do sprzedającego że się pomyliłem i chciałbym anulować zamówienie ale jeszcze nie odpisał. Wie ktoś może jak to wygląda od strony prawnej? Grozi cokolwiek jak nie zapłacę? Dodam że chodzi o towar warty 50 zł, więc jak będę zmuszony to zapłacę, ale wolę mieć te 50 zł na butelkę Jagermeistera niż grą którą już mam. :lol:
 
Panowie mam pytanie, może ktoś będzie wiedział. Jebnąłem się na allegro i zamiast dodać do koszyka dałem "kup teraz" i przeniosło mnie do zapłąty za towar. Napisałem do sprzedającego że się pomyliłem i chciałbym anulować zamówienie ale jeszcze nie odpisał. Wie ktoś może jak to wygląda od strony prawnej? Grozi cokolwiek jak nie zapłacę? Dodam że chodzi o towar warty 50 zł, więc jak będę zmuszony to zapłacę, ale wolę mieć te 50 zł na butelkę Jagermeistera niż grą którą już mam. :lol:
Lepiej miec dwie takie same gry niz truc sie jegerem ;)
Sprzedawca powinien anulowac sprzedaz a jak nie to napisz do alegro ze to pomylkowy zakup.
 
Lepiej miec dwie takie same gry niz truc sie jegerem ;)
Sprzedawca powinien anulowac sprzedaz a jak nie to napisz do alegro ze to pomylkowy zakup.

Do allegro napisałem, odpisali mi że w momencie kliknięcia "kup teraz" została zawarta umowa między mną a sprzedającym i mam się z nim skontaktować. Więc napisałem do niego ale póki co zero odezwu, gdzieś tam czytałem na jakichś forach że w takiej sytuacji z reguły transakcja nie dochodzi do skutku, allegro zwraca sprzedającemu prowizję za wystawienie aukcji, a kupujący dostaje ostrzeżenie (trzy takie to zamknięcie konta) i negatywny komentarz.
 
A jeśli będzie kutas i będzie ci kazał płacić to zawsze możesz odstąpić od umowy bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od otrzymania rzeczy jeśli jest przedsiębiorcą.
 
Panowie, podpisałem cyrograf z Pure Jatomi Fitness i chcę się od niego uwolnić po nowym roku.
Czytałem sporo teraz na ich temat i cieszę się, że nie podawałem im konta bankowego.
Da radę pozbyć się ich zanosząc im takie wypowiedzenie umowy?
Pure Health and Fitness Sp. z o.o.
ul. ......
klub macierzysty: ......



Dotyczy: Formularza aplikacyjnego (umowy) z dnia ..........

Wypowiadam umowę zawartą w dniu .......roku. Umowa ulega rozwiązaniu z dniem ...... roku. Składki za miesiące członkostwa, tj. od ......... do .............. roku uregulowałem. Umowa jest więc rozliczona. Kwitując odbiór pisma potwierdzają Państwo jednocześnie zwrot opaski magnetycznej zwanej przez Państwa „kartą członkowską”.
Zgodnie z definicją określoną w Kodeksie Cywilnym, jeśli umowa zawiera niedozwolone postanowienia, to takie klauzule nie wiążą z mocy prawa.
Umowa wyklucza możliwość wcześniejszego jej rozwiązania i zgodnie z paragrafem 2.6 przewidujące rażąco wygórowaną karę, za wcześniejsze jej rozwiązanie. W związku z tym powołuję się na niedozwolony charakter postanowienia umownego. Jeżeli Państwa firma nie uwzględni prawa i moich racji, będę dochodzić swych roszczeń sądownie.

Jednocześnie żądam zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych oraz zdjęcia. Cofam Pure Health and Fitness Sp. z o.o. oraz jej partnerom bądź innym podmiotom zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (w tym do badań statystycznych, marketingu bezpośredniego usług i towarów, kontroli jakości, celów marketingowych, promocyjnych i wszelkich innych).

Z poważaniem
XYZ
 
@Sedno - nie jestem w temacie, o co chodzi i ich niedozwolonymi umowami?
Mają tylko umowy na 12 miesięcy i ciężko się od nich uwolnić. Ogólnie naciągają klientów strasznie, na internecie są przypadki, że po zakończeniu umowy, wciąż pobierali im pieniądze z konta, albo wzywali do zapłacenia zaległości, których nie było.
Myślicie, że jak zaniosę im wypowiedzenie takie jak dałem we wcześniejszym poście, to da radę się pozbyć ich?
Na internecie czytałem, że nie chcą przyjmować wypowiedzenie, lub chcę aby opłacić 40% składek. Niektóre osoby pisały, że jak nie będą chcieli przyjąć, to żeby zostawić im to wypowiedzenie i wyjść. Tylko czy nie będą mi robić problemów potem?
 
A ja mam takie pytanie.
Mieszkam w mieszkaniu z trzema osobami, umowę z właścicielem mamy podpisaną do 31.07.2015 r, dane i podpisy każdego z nas są umieszczone na umowie, jest możliwość miesięcznego wypowiedzenia. Chciałbym wypowiedzieć umowę już teraz. I pytanie: czy odpowiadam za siebie indywidualnie czy odpowiadamy jako jedność? Czy jest możliwość ewentualnego odzyskania kaucji?
 
A ja mam takie pytanie.
Mieszkam w mieszkaniu z trzema osobami, umowę z właścicielem mamy podpisaną do 31.07.2015 r, dane i podpisy każdego z nas są umieszczone na umowie, jest możliwość miesięcznego wypowiedzenia. Chciałbym wypowiedzieć umowę już teraz. I pytanie: czy odpowiadam za siebie indywidualnie czy odpowiadamy jako jedność? Czy jest możliwość ewentualnego odzyskania kaucji?
Jeśli w umowie nie okresliliscie możliwości wcześniejszego wypowiedzenia to nic nie zrobisz. 673 par 3 kc. To tak na szybko bo nie mam czasu na zagłębienie sprawy.
 
Jeśli w umowie nie okresliliscie możliwości wcześniejszego wypowiedzenia to nic nie zrobisz. 673 par 3 kc. To tak na szybko bo nie mam czasu na zagłębienie sprawy.
Dzięki za odpowiedź.
Czyli sama klauzula 'stronom przysługuje możliwość miesięcznego wypowiedzenia umowy' nic nie daje?
 
Dzięki za odpowiedź.
Czyli sama klauzula 'stronom przysługuje możliwość miesięcznego wypowiedzenia umowy' nic nie daje?
A sorry, tak to jest jak się czyta forum na telefonie podczas zakupów. Miesiąc naprzód możesz wypowiedzieć skoro tak się umowiliscie.Jak wrócę do domu to sprawdzę jak z resztą.
 
@bartolllox23 Córa uśpiona, więc mam chwilę, aby odpisać.

Zasady zawierania umowy najmu lokalu mieszkalnego regulują:
1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.
2. przepisy dotyczące najmu lokali znajdujące się w Kodeksie cywilnym,
3. przepisy dotyczące wszystkich umów najmu (nie tylko lokali), które znajdują się w kodeksie cywilnym.
Zgodnie z przyjętymi regułami pierwszeństwo przed przepisami kodeksu cywilnego dotyczącymi najmu posiada ustawa o ochronie praw lokatorów.
Podana ustawa stanowi, że jeśli w jej treści nie są regulowane interesujące nas problemy, wtedy należy posiłkować się przepisami kodeksu cywilnego.
Do podanego przez Ciebie stanu faktycznego będą miały zastosowanie przepisy ustawy jak i kc odnośnie najmu. Należy przede wszystkim uznać, że w przypadku zawarcia jednej umowy pomiędzy trzema najemcami a jednym wynajmującym zachodzi pomiędzy najmującymi stosunek odpowiedzialności solidarnej. Nie wchodząc w szczegóły tej instytucji, a odpowiadając na pytanie dotyczące konsekwencji wypowiedzenia przez Ciebie umowy, należy stwierdzić, że przyniesie ona skutek względem innych najemców. Inaczej mówiąc, jeżeli wypowiesz umowę najmu spowoduje to, że inni najemcy też tego dokonują. Wtedy w konsekwencji będą zamieszkiwać w mieszkaniu bez tytułu prawnego. Jeśli będą świadomi podjętej przez Ciebie decyzji, wyprowadzą się razem z Tobą albo zawrą nową umowę z wynajmującym. Dlatego najlepiej dla wynajmującego i dla Twoich kolegów byłoby, abyś ewentualnie znalazł kogoś na swoje miejsce. A jeszcze lepiej, gdyby w umowie znajdowała się klauzula o skuteczności wypowiedzenia jedynie względem wypowiadającego. Zakładam, że wynajmujący się nie zabezpieczył w ten sposób. Warto zaznaczyć, że postanowienie dotyczące wypowiedzenia, które zawarliście w umowie może być jedynie stosowane przez najemców, ponieważ zgodnie z art. 11 ustawy o ochronie lokatorów wynajmujący może wypowiedzieć umowę z przyczyn określonych w tym przepisie.
Odnosząc się do pytania o kaucję - zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o ochronie lokatorów Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu. . Co istotne jednak wynajmujący obowiązany jest do zwrotu kaucji w zwaloryzowanej wysokości. Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy wynajmujący powinien zwrócić kaucję stosownie do krotności kaucji wpłaconej jednak z uwzględnieniem aktualnego czynszu.

Pokrótce to tyle. Jakbyś miał jakieś pytania to pisz. Najlepiej byłoby zapoznać się z całą umową.
 
Byłbym bardzo wdzięczny za podesłanie jakiś materiałów do nauki, wytłumaczenia ustaw: prawo geologiczne i górnicze , prawo wodne, prawo budowlane. Błagam ratujcie bo egzamin za 6 dni ( nie studiuję prawa)
 
@Comber zaraz będę miał nakaz zapłaty. Pytanie - delikwent korzysta z konta założonego na matkę - jak mu z tym nabruździć. Jego płatności przychodziły z konta matki.
 
@Comber zaraz będę miał nakaz zapłaty. Pytanie - delikwent korzysta z konta założonego na matkę - jak mu z tym nabruździć. Jego płatności przychodziły z konta matki.
Musisz we wniosku egzekucyjnym wskazac jak najwiecej znanych ci sposobow egzekucji naleznosci od dluznika. Konto matki nie jest rachunkiem dluznika, wiec egzekucja raczej bedzie nieskuteczna. Chyba, ze jest to wspolne konto. Co do samej egzekucji z rachunku bankowego - wystarczy, ze wiesz gdzie dluznik ma konto, ewentualnie wiesz gdzie pracuje, wtedy komornik sobie poradzi. Ostatecznie mozesz mu kazac szukac majatku dluznika co wiaze sie z dodatkowymi oplatami.
 
Back
Top