Nowinki przemysłu wojskowego

Charles Bronson

UFC
Featherweight
Tu wrzucajmy wszystkie nowinki którymi chwalą się na świecie.

DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) właśnie pochwaliła się opracowaniem samonaprowadzających się nabojów do broni. Ma to służyć głównie snajperom w celu poprawienia celności i wykluczenia marginesu błędu.

 
Jako, że mam sentyment do marki Saab to dość mocno interesuję się ich poczynaniami. Nie będę wklejał linków gotowców ale poszperajcie chociażby w defence24 tematy z tagami saab. Może motoryzacja im zdycha ale reszta robi wrażenie piorunujące.
 
Mnie jakiś czas temu zaszokowaly informacje o statkach usa które są przystosowane do zamnotowania w nich broni laserowej. Pewnie kilka lat i gwiezdne wojny w realu.
 
Pytanie z techniki "starożytnej" czy ktoś jeszcze na świecie buduje linie umocnień na granicy? No wiecie: Miny, rowy, betonowe umocnienia. Czy to ma jeszcze dzisiaj sens?
 
No chyba. W Iraku / Afganistanie ilu stracilo nogi. O Koreii Pn nie wspomne jakie tam maja zasieki :)
 
No chyba. W Iraku / Afganistanie ilu stracilo nogi. O Koreii Pn nie wspomne jakie tam maja zasieki :)


A Korea to dobry przykład faktycznie. Miny to wiadomo a my chyba nadal olewamy układ antyminowy? Biedne dziecka bez rączek i nóżek :( Ciekaw jestem jak szybko można, czy są plany, zrobić antyputinowską granicę.
 
A Korea to dobry przykład faktycznie. Miny to wiadomo a my chyba nadal olewamy układ antyminowy? Biedne dziecka bez rączek i nóżek :( Ciekaw jestem jak szybko można, czy są plany, zrobić antyputinowską granicę.
Miny ciągle są powszechną bronią, wystarczy popatrzeć na Ukrainę i ile problemów powodują ataki zaminowujące. Na defence24 była kiedyś analiza działań saperskich, ale ciągle one mają się dobrze (tylko dzisiaj nie wygląda to jak 100 lat temu).
W kwestii granic, to USA-Meksyk też jest warownią i choć nie rowów, to całe umocnienia w postaci płotów, prądów, patroli czy kamer termowizyjnych itp. są na porządku dziennym.
 
Miny ciągle są powszechną bronią, wystarczy popatrzeć na Ukrainę i ile problemów powodują ataki zaminowujące. Na defence24 była kiedyś analiza działań saperskich, ale ciągle one mają się dobrze (tylko dzisiaj nie wygląda to jak 100 lat temu).
W kwestii granic, to USA-Meksyk też jest warownią i choć nie rowów, to całe umocnienia w postaci płotów, prądów, patroli czy kamer termowizyjnych itp. są na porządku dziennym.
Tak ale mi chodzi o grubsze umocnienia-przeciwko bwp czy czołgom.
 
Tak ale mi chodzi o grubsze umocnienia-przeciwko bwp czy czołgom.
Myślę, że każde szanujące się państwo ma plany tworzenia takich umocnień w razie ataków, a sądząc po obecnej technice zaminowanie jakiegoś obszaru to pewnie kwestia minut.
 
Myślę, że każde szanujące się państwo ma plany tworzenia takich umocnień w razie ataków, a sądząc po obecnej technice zaminowanie jakiegoś obszaru to pewnie kwestia minut.

Nie chodzi mi o miny tylko a umocnienia w stylu WWII czyli betonowe zasueki itd.
 
Pytanie z techniki "starożytnej" czy ktoś jeszcze na świecie buduje linie umocnień na granicy? No wiecie: Miny, rowy, betonowe umocnienia. Czy to ma jeszcze dzisiaj sens?
Wg jakiegoś tam przepisu ONZ nie stosuje się już min przeciwpiechotnych i państwa mają docelowo likwidować swoje arsenały. Polska praktycznie pozbyła się prawie że w 100% swoich zasobów min przeciwpiechotnych. Przeciwpancerne, myślę że jeszcze tak. W Iraku i Afganistanie to były używane improwizowane ładunki IED. W dzisiejszych czasach wojny toczą się raczej na odległość nie na granicy. Ale na takiej Ukrainie zasieki, okopy itd rodem z II WŚ wciąż powszechne.

Co do umocnień granic to właśnie wspominane USA - Meksyk:
r

Izrael - Palestyna:
4257680234_c8c1dd4ff3_z.jpg


A Korea Płn to dosyć prymitywne zabezpieczenia w strefie zdemilitaryzowanej:
_66692399_017500693-1.jpg

I oficjalna granica:
4621500-3x2-940x627.jpg
 
Ale na takiej Ukrainie zasieki, okopy itd rodem z II WŚ wciąż powszechne.
Tutaj bym się nie zgodził, zasieki nie są dowodem na prymitywność prowadzenia działań wojennych, ani tym bardziej na jakieś zacofanie. Owszem wiele się zmienia, ale od czasów Hannibala ogólnie przyjęte zasady prowadzenia wojny i walk się niewiele zmieniły. Już przy ataku Kartagińczyków Rzymianie siedzieli w zasiekach.
Jedyne co się zmienia to taktyka, rodzaj sprzętu, uzbrojenie, ilość walczących itp.
 
@Masu podpisaliśmy w 1999r, ratyfikowaliśmy w 2012r
@Wewiur oczywiście że to jest prymitywizm, przede wszystkim dziś wojny prowadzi się na odległość, po drugie spójrz na współczesne pola walki, czy ktoś kopie okopy? nie, bazy są ogradzane głównie tzw. Hesco
digger%20large.jpg
 
@Wewiur oczywiście że to jest prymitywizm, przede wszystkim dziś wojny prowadzi się na odległość, po drugie spójrz na współczesne pola walki, czy ktoś kopie okopy? nie, bazy są ogradzane głównie tzw. Hesco
Ok, ale czy dół, czy mur, czy płotek to jednak ciągle chodzi o to samo, czyli o stworzenie ochrony przed przeciwnikiem.
A co do prowadzenia wojny na odległość, to odkąd człowiek wynalazł łuk to miał wybór, albo strzelać z daleka, albo podejść i się bić. Ogólne zasady są takie same, różnica jest tylko w formie, a nie samej zasadzie.
 
US Army powstanowilo 15 lat temu, że należy wymienić wzór kamuflażowy M-81 woodland, na nowszy, dużo bardziej efektywny. Po wprowadzeniu nieudanego wzoru, którego opracowanie i wdrożenie kosztowało miliony dolarów, a następnie wdrożenie szybko za niego innnego wzoru i kolejnych testów za miliony dolarów wynaleziono camo, które bardzo przypomina ponad 30 letni M-81 woodland. Wdrożenie zaczyna się z dniem 1-szego lipca:

635685215824937964-OCP-2.jpg
 
US Army powstanowilo 15 lat temu, że należy wymienić wzór kamuflażowy M-81 woodland, na nowszy, dużo bardziej efektywny. Po wprowadzeniu nieudanego wzoru, którego opracowanie i wdrożenie kosztowało miliony dolarów, a następnie wdrożenie szybko za niego innnego wzoru i kolejnych testów za miliony dolarów wynaleziono camo, które bardzo przypomina ponad 30 letni M-81 woodland. Wdrożenie zaczyna się z dniem 1-szego lipca:

635685215824937964-OCP-2.jpg
Przeciez multicam od dawna stosowany przez US Army
 
Back
Top