Judo w mma

simbad

Oplot Challenge
Featherweight
Co myslicie o zastosowaniu judo w mma, czy poprostu jest bardzo nisko skuteczne czy poprostu zalezy od dostosowania swojej gry do potrzeb mma ?
 
Nie można mówić, żę jakaś sztuka walki jest dobra do MMA. Są tylko zawodnicy którzy potrafią zaadoptować jakś sztukę walki do MMA właśnie.
 
jeśłi chodzi o Judo to od tygonia na fightklubie są live mistrzostwa świata. Ok 21 codziennie. nasi bez medalu z tego co widziałem.
 
Jakby się tak szerzej sprawie przyjrzeć, to MMA wywodzi się w prostej linii od Judo właśnie.
 
Pankration występował na starożytnych Igrzyskach, potem był zapomniany. Jasne - MMA jest dziś "mentalnym spadkobiercą" tej dyscypliny, ale to właśnie Judo "przywiezione" do Brazylii dało początek procesowi tworzenia się dzisiejszego MMA.
 
Wiem gdzie występował pankration :) W reszte nie wnikam bo ledwo stoje na krześle
 
W jakim celu stajesz na krześle? Firanki wieszasz?:D
 
@simbad kwestia dostosowania się do braku szmat na przeciwniku ;) Najlepsze judo w MMA wg mnie pokazują Yoshihiro Akiyama no i Ronda Rousey.
 
@ Yagiel nie śpię bo stoję na krześle



@ temat: Jak myślę o Judo, myślę o:



071_Yoshihiro_Akiyama_vs_Jake_Shields_gallery_post_large.jpg




TO jest judo w MMA:



yoshihiro-akiyama-vs-jake-shields.gif




akiyamathrow2.gif
 
Judocy mają dobry balans i fajne zastawienia nóg, ale aplikacja judo do MMA jest drogą pod górkę. Wybitny judoka musi zrezygnować z 70% swojego arsenału, a 20% przystosować do MMA, by nie oddawać pleców i nie dostawać za dużo po twarzy. Taka droga dla zapaśnika czy kickboxera jest o wiele krótsza, bo rezygnuje z o wiele mniejszej ilości technik, a ich dostosowanie jest o wiele prostsze. Nie spodziewałbym się jakiejś rewolucji i nagłego pojawienia się judockich technik w MMA.

Jeśli mamy zobaczyć bezbłędnie wykorzystywane rzuty, to raczej w wykonaniu ludzi z dobrą bazą MMA, który wykorzystają pojedyncze techniki napisane od nowa stricte pod MMA. To Jon Jones i jemu podobni mają większą szansę wdrożyć rzuty z dobrą kontrolą na ziemi, by potem inni ich naśladowali, niż np. Ronda Rousey, która mierząc się z relatywnie mniejszymi wyzwaniami i tak dość łatwo oddaje plecy i wchodzi z rękami do przodu niczym zombie po chwyt.
 
U Rondy niestety stare nawyki biorą górę, to widać w każdej walce.



Na razie jednak nie mierzyła się z jedyną przeciwniczką, która mogłaby to wykorzystać. Czyli Cyborgową.
 
Według paradoksalnie najlepsze judo w mma pokazał Jon Jones w starciu z Bonnarem. BigFoot ma niby czarny pas w judo ale z obaleń to on głównie używa wejściaa w nogi i to mocno siłowego. Też przy rzutach takich jak seoi-nage łątwo można oddać plecy, lepszą pod mma alternatywą tego rzutu mógłby być zapaśniczy klucz jugosłowiański gdzie chwyt za ręke i obnizenie pozycji jest podobne ale nie obracasz się o 180 st. tylko o 270 st. Natomiast parter z judo przydaje się w 100%.
 
Osobiście uwielbiam judoków w mma, bo są jakieś 100000 razy bardziej widowiskowi niż zapaśnicy.



Chyba najlepszym przykładem adaptacji judo do mma jest jednak Karo Parysiyan. Oczywiście nie osiągnął tyle, co Rhonda, ale fantastycznie przystosował swój arsenał do mma. No tylko, że Karo miał fatalną stójkę, słabą kondycję i był słaby fizycznie. W zasadzie jest, bo jeszcze coś tam walczy.



Oczywiście judoce sporo trudniej zaadaptować swoje techniki do mma, stąd często nawet czarne pasy ich nie stosują. Jak dobrze kojarzę, to do takowych zalicza się np. Okami, BigFoot czy Lombard (aczkolwiek on kiedyś judo sporo pokazywał, ale dawno już tego nie widziałem w jego wykonaniu). Wydaje mi się, że z czasem stosowanie technik judockich może się upowszechnić nie tylko ze względu na ich widowiskowość, ale też na element zaskoczenia, który pozwalają wprowadzić. Warunkiem jest nauka judo z założeniem zastosowania przyswajanych technik w mma.
 
A tak w ogóle to chciałbym pooglądać pojedynki z udziałem judoków na zasadach mma w judogach ;)
 
bax: To pooglądaj mistrzostwa świata w sambo, masz full contact w rękawicach z rzutami. A na dokładkę kręcą nogi. Poziomem temu do MMA daleko, ale zdarzają się efektowne walki.
 
W sumie tak. Nawet oglądałem kiedyś, ale zapomniałem o takiej zabawie.
 
i jeszcze jedno mi się przypomniało do tego tematu:
6.gif


+ ktoś ma w podpisie akcję z ostatniej walki Swansona :-)
 
Back
Top