Polityka

Działam w biznesie od kilkunastu lat, przetargi publiczne na roboty budowlane mam w małym palcu, porównując dzień dzisiejszy i koniec lat 90, korupcji praktycznie nie ma. Nastąpiły ogromne zmiany w przepisach i mentalności, odeszło też pewne pokolenie urzędników. Pewnie istnieją jeszcze bardziej skorumpowane obszary ale naprawdę wiele się już zmieniło. Warto to zauważyć bo ciągle powtarzamy komunały, prawdopodobnie w innych europejskich krajach jest podobnie jak u nas.
 
ale skoro są tylko 2 pary butów, i ja i ktoś chcemy je kupić, to przecież dla tego od butów opłaci się zrobić jeszcze parę, albo dwie i pogoni je nam, i on na tym wyjdzie dobrze, i Ci co te buty robią bo też zarobią za wytworzenie ich
Tak, tylko - tak jak pisałem - nawet zakładając, że produkcja butów zostanie zwiększona o 100% (co w normalnym świecie byłoby ogromnie trudne z przyczyn technologicznych, a przynajmniej w krótkim czasie) to nadal nic na tym nie zyskujesz. Pierwotne za 1 zł Ty i twój kolega mogliście kupić po jednej parze butów. Kiedy "dostaliście" po kolejnym złotym, mogliście już za 1 zł kupić tylko połowę pary (1 para za 2 zł). Kiedy do tego wyprodukujemy następne dwie pary butów (zwiększymy podaż o 100%) wrócicie do punktu wyjścia: za 1 zł znów będziecie mogli kupić wyłącznie jedną parę butów. Czyli mimo zwiększenia podaży pieniądza o 100% i zwiększenia produkcji o 100% sytuacja została dokładnie taka sama jak przed tymi zabiegami.

@lemmy przykład Luksemburga, który "po cichu" wielkim koncernom umożliwiał legalne unikanie podatków - co wyszło na jaw jakiś tydzień temu - pokazuje, że kiedy można coś załatwić, to się załatwia - niezależnie czy w PL, czy w "cywilizowanym zachodzie" :)
 
Działam w biznesie od kilkunastu lat, przetargi publiczne na roboty budowlane mam w małym palcu, porównując dzień dzisiejszy i koniec lat 90, korupcji praktycznie nie ma. Nastąpiły ogromne zmiany w przepisach i mentalności, odeszło też pewne pokolenie urzędników. Pewnie istnieją jeszcze bardziej skorumpowane obszary ale naprawdę wiele się już zmieniło. Warto to zauważyć bo ciągle powtarzamy komunały, prawdopodobnie w innych europejskich krajach jest podobnie jak u nas.



Facet miał na ten temat nieco inne zdanie.
 
To są moje obserwacje i doświadczenia, nie mówię, że korupcji nie ma, ale, że nie jest to już zjawisko powszechne. Kiedyś łapówka była czymś normalnym, teraz jest już na szczęście inaczej.
 
Stało się to z pewnością mniej ordynarne.

Jeszcze słowo o samych przetargach - zmianą w dobrą stronę byłoby zmniejszenie znaczenia najniższej ceny przy zamówieniach publicznych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie (przynajmniej teoretycznie) by egzekwować od wykonawcy to do czego się zobowiązał, nawet jeśli w żaden sposób kwota z jego oferty nie pokrywa realnych kosztów. Problem pojawia się jednak wtedy gdy zależy na czasie...
 
Z pewnością dyskusja o bitcoin już była, ale właśnie słucham Joe Rogan Experience Podcast i rozmawiaja o bitcoin:
1. Nic nie mowia o tym, ze jest to pieniadz bez pokrycia
2. Jesli przedsiewziecie sie powiedzie bankowcy straca prace, banki zbankrutuje. Mozliwe?
3. Wspoltworca bitcoin przyznaje ze ludzie ktorzy teraz inwestuja w bitcoin w przyszlosci straca na interesie gdy bitcoin stanie sie popularniejszy. Dlaczego?

Korwin vs Senyszyn plus w tym samym filmie Korwin vs Demokracja Bezposrednia
 
Last edited:
2. Jesli przedsiewziecie sie powiedzie bankowcy straca prace, banki zbankrutuje. Mozliwe?
czego Tobie i sobie życzę. Możliwe, bo banki przestaną odgrywać jakąś znaczącą rolę. A bitcoin działa na zasadzie tego papierowego pieniądza, tutaj wierzysz w papier, a tam w wirtualne liczby... jest plus, bo pozwala się odłączyć od bankstersów(jest poza kontrolą)... co nie zmienia faktu, ze najlepiej jest gdy waluta jest pokryta w surowcu (złoto, srebro, czy choćby amelinium)
 
Tonący brzytwy się chwyta. Putin na swoim wystąpieniu przed obiema izbami parlamentu ogłosił że ogłasza amnestie dla powracającego kapitału, ale tylko jednorazowo. Oznacza to tyle że jeżeli ktoś dorobił się hajsu w nielegalny sposób, np. handlował ludźmi i zalegalizuje tą kasę w Rosji to państwo gwarantuje mu, że nie będzie nękany przez jakiekolwiek organy ścigania.

Drugim postulatem było wsparcie banków rosyjskich z kasy państwa (w obliczu odcięcia od zagranicznego kapitału - sankcje zachodu) w specjalnym funduszu znajduje się ok 80 mld dolarów.
 
Czytajac o tym, co Putin tam naopowiadał, nie dziwie się, że rubel po jego wystapieniu spadł. Jak można obiecywać takie rzeczy jak wyżej, czy np. brak kontroli nad niekaranymi przedsiębiorstwami przez okres 3 lat? Anarchy in ZSRR.
 
@Scurvol : widziales autora? To w sumie taka wisienka, nie wazne, powiem inaczej: ja tez potrafilbym napisac stek bzdur, ba, nie tylko pisac o tajemniczych organizacjach i motywacjach tychze, ale nawet rzucac kwotami, poprzec to linkiem z wp, oraz antyrzadowej niszowej agencji informacyjnej... W tej formie miejsce tego jest tu:
http://cohones.mmarocks.pl/threads/nwo-illuminati-bilderberg-itp.15768/page-8

Oczywistym jest fakt, ze kapital szuka rynkow, z inwestycjami zaleznymi od ryzyka, jest to tak naturalne, jak wladza i bogactwo oligarchow, ktorzy tez chca ja poszerzac, i to ciekawszymi metodami. Jakie mamy alternatywy - zanurzajac sie w swiat zarysowany przez Tyminskiego? Mysle, ze warto porownac rozwarstwienie spoleczenstw (mediana do sredniej) i tu masz odpowiedz, gdzie kto bardziej kogo za morde trzyma, i puscic nie chce.

Jestem w ogole ciekaw ilu Słowian jest dzisiaj w Rosji :) chętnie zobaczyłbym też mapkę, bo taka ładna w tym artykule :) Tak na oko: Kaspijskie-Kazan-Petersburg :) Ale przyzam, ze to niemerytorczyna zlosliwosc.

Moje pytanie zatem: Tyminski jest glupi sam z siebie, czy nie tylko z siebie?
 
Last edited:
Czytajac o tym, co Putin tam naopowiadał, nie dziwie się, że rubel po jego wystapieniu spadł. Jak można obiecywać takie rzeczy jak wyżej, czy np. brak kontroli nad niekaranymi przedsiębiorstwami przez okres 3 lat? Anarchy in ZSRR.

To jest przejście na retorykę wojenną, w stanie wyższej konieczności odwieszamy na kołek zasady. W tle słychać chichot Wielkiego Nauczyciela całej postępowej ludzkości.
 
Z podsumowanie artu z GW na D24 (przeglad prasy):
Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, Rosja nie chce odpuścić: "Orędzie, które Putin wygłosił wczoraj, powtarza - w sferze ideologii i specyficznej męczeńsko-heroicznej historiografii - tezy z jego przemowy wygłoszonej w marcu podczas kremlowskiej celebry z okazji zaboru Krymu. Aneksja półwyspu to akt sprawiedliwości dziejowej. Obce siły, a zwłaszcza Zachód, usiłowały od wieków osaczać Rosję. Wydarzenia na Ukrainie to tylko kolejna odsłona tej walki. A gdyby nie było zamachu w Kijowie, to Ameryka i jej sojusznicy - to dodatek Putina w porównaniu z przemową aneksyjną - znaleźliby inny powód do tłamszenia Rosji (...) Orędzie Putina było skierowane do Rosjan, na użytek wewnętrzny. Celem było wytłumaczenie obecnej linii Kremla, wraz z jej gospodarczymi konsekwencjami. Między wierszami można wyczytać, że sankcje są coraz dotkliwsze dla Rosji, a kłopoty gospodarki coraz bardziej niepokoją Putina i jego otoczenie (...) Po przemówieniu Putina właściwie można odetchnąć. Nie powiedział przecież, że Rosja będzie nieść pomoc Rosjanom w potrzebie, co oznaczałoby przygotowywanie gruntu pod kolejne operacje służb specjalnych i wojska w Naddniestrzu, a może nawet w Estonii. Mówił tylko o Krymie, który porównał do Jerozolimy. Widać było, że adresatem przemówienia było głównie rosyjskie społeczeństwo.

Wiec pozytywnie, bo moglo byc gorzej :)

W pozostałych skrótach ciekawostki o Le Pen i niezaleznosci organizacji ekologicznych :)
 
A może to Putin ma tak ogromne problemy z poparciem wśród najwyższych elit swojego kraju, że musi wprowadzać formy powszechnie uznane za niemoralne, aby utrzymać swój stołek?
Moim skromnym zdaniem, Rosja jest dzisiaj kompletnie zdestabilizowana i ludzie trzymający władzę za wszelką cenę chcą ją utrzymać. Ostatnio Rosja przegrała niemal wszystkie wojny, z południa krzyczy problem z napływem muzułmanów, opozycję zaczynają tworzyć coraz bardziej charakterni ludzie, a Ci którzy siedzą w więzieniu zyskują sobie poparcie głównego elektoratu czyli "oligarchów". Słowem, dla mnie wojna na Ukrainie to dowód słabości Rosji, która na siłę szuka sukcesów, a nie potrafi wygrać z grupką ludzi broniących się przedwojennym sprzętem na ulicach Doniecka. W związku z tym nastroje w społeczeństwie lecą na łeb, na szyję, a zostaną spotęgowane przez rosnące ceny i spadek ilości produktów na półkach. Wtedy Rosja może przeżyć swojego rodzaju drugie katharsis, pierwsze było w 1917 roku. Pytanie, czy ten kraj zwróci się na świat, czy na żelazną kurtynę.
 
Co do przyczyn wojny na Ukrainie - bardzo prawdopodobne.

Z tego co wiem, to wzrost popularnosci Putina sie zatrzymal (na poziomie 80-90%), nie wiem nic o badaniach "nastrojów" które mowią o tąpnięciu... Masz jakies linki?
 
Nie chodzi mi o poparcie społeczne, ale o poparcie wśród najbliższego otoczenia Putina i wśród najbogatszej części społeczeństwa. Tak jak piszę, wydaje mi się, bo chyba jest to dzisiaj nie do zmierzenia przez kogokolwiek. Wnioskuję a posteriori, czyli na skutek działań Putina, tworzę przyczynę ich zaistnienia, to moje luźne rozważania, poddane tutaj pod dyskusję.
 
Last edited:
A może to Putin ma tak ogromne problemy z poparciem wśród najwyższych elit swojego kraju, że musi wprowadzać formy powszechnie uznane za niemoralne, aby utrzymać swój stołek?
Moim skromnym zdaniem, Rosja jest dzisiaj kompletnie zdestabilizowana i ludzie trzymający władzę za wszelką cenę chcą ją utrzymać. ...
Właśnie dlatego wojna może być próbą "ucieczki do przodu". Zraniona dyktatura, dysponująca aparatem propagandowym, militarnym i 80-90 procentowym poparciem społecznym jest nieobliczalna i cholernie niebezpieczna. Putin nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji, niby Zachód próbuje podać mu rękę w taki sposób, żeby mógł wyjść "z twarzą", a on tego nie dostrzega i brnie w konflikt, którego nie może wygrać.

W bunt społeczny Rosjan nie wierzę, to się nie mieści w ich mentalności, będą klepać biedę, jeść to co wyhodują na działkach i przeczekają.
 
Co do poparcia ludności to oni się cieszą, że jest w lepiej bo pamiętają jeszcze lata wcześniejsze gdzie mieli hiperinflacje i cieszą się rosja taka stronk i bije ukraine. A co do humorków panów sprzedających ropę i chodzących w futrach w swoich rezydencjach to oni już dawno są wkurwieni po tym jak spora część z nich nie może ruszyć swoich zamrożonych aktywów oraz przelewy na konta coraz mniejsze. Nawet wyszedł do zachodnich mediów jakiś spór putina z jednym z nich. Nie pamiętam teraz jego nazwiska.
 
@Karateka@ Co to znaczy "mało o samym gender", "nic konkretnego"?

Moim zdaniem bardzo konkretnie przedstawia sposób urabiania społeczeństwa pod wprowadzanie ideologii takich jak gender.

@up Szkoda, że do tego duo Gozdyra nie dorzuciła Szumlewicza. Byłoby mięso.
 
@cypher : Spodziewałem się podania badań na temat gender obrazujących efekty gender. Nic takiego nie miało miejsca. Jest jakaś teoria spiskowa, którą już słyszałem bodajże z ust Mariusza Max-Kolonki, ale... on mówił że sowieci zrobili rewolucję sexualną, festiwale muzyczne, hippisow by wirus mentalnego komunizmu przesiakl do USA. Nie wiem na ile ta teoria ma sens oraz na ile do niej mozna podpiac gender. No i tytul ksiazki wskazuje na jakies 2 strony sporu, kim sa te orly i dlaczego gender to karly? Na te pytania nie znalazlem odpowiedzi w tym filmiku.
 
@cypher : Spodziewałem się podania badań na temat gender obrazujących efekty gender. Nic takiego nie miało miejsca. Jest jakaś teoria spiskowa, którą już słyszałem bodajże z ust Mariusza Max-Kolonki, ale... on mówił że sowieci zrobili rewolucję sexualną, festiwale muzyczne, hippisow by wirus mentalnego komunizmu przesiakl do USA. Nie wiem na ile ta teoria ma sens oraz na ile do niej mozna podpiac gender. No i tytul ksiazki wskazuje na jakies 2 strony sporu, kim sa te orly i dlaczego gender to karly? Na te pytania nie znalazlem odpowiedzi w tym filmiku.
Przecież nie będzie streszczała całej książki... To była 4-ro minutowa zajawka.
 
Nie wiem na ile ta teoria ma sens
Mnie zawsze przy takich teoriach zastanawia jak to jest możliwe że te ponadprzeciętne umysły są w stanie wymyślić i w prowadzić w życie sposoby manipulacji całymi narodami, zmienić zasady jakimi kieruje się społeczeństwo, nakłonić ludzi do odwrócenia się od kościoła a nie skupią się na gospodarce, nowych technologiach. Tyle lat od ery degrengolady, hipsowskiego buntu bez powodu, wolnego sexu i wszechobecnych narkotyków, fatalnej edukacji i efektem jest ksiądz ktory sprzeciwil sie biskupowi.
 
Rosyjskie koncerny z sektora naftowego mogę mieć w nadchodzących miesiącach poważne problemy z wykupieniem obligacji. Chodzi tutaj o 650 miliardów dolarów. Nie mogą one liczyć na kredyty tam gdzie zaciągały je zazwyczaj (aby spłacić obligacje) ponieważ rosyjskie banki same nie mają kasy, a zachodnie instytucje finansowe w dużej części partycypują sankcjonowanie gospodarcze Rosji. Prawdopodobnie po funduszy będzie trzeba szukać w rezygnacji i nowych projektów dotyczących wydobycia ropy (nowe odwierty, inwestowanie w nowszą aparaturę). Problem w tym że to spowolni rozwój tych firm oraz obniży zainteresowanie ich obligacjami na przyszłość. Kolejnym wyjściem jest zaciągnięcie kredytu gdzieś indziej (poza UE innymi krajami nakładającymi sankcje). To rozwiązanie też nie jest super kolorowe ponieważ będąc to dość słabej sytuacji ekonomicznej nie można liczyć na kredyt na dobrych warunkach, nie ma się dobrej pozycji w negocjacjach.

W rozwinięciu macie harmonogram spłat zadłużenia zewnętrznego rosyjskich firm (podane przez centralny bank Rosji):
8b906cde-7c9f-11e4-a341-0025b511226e.png
źródło: Reuters
 
Siema, Sorry, że nie w temacie Ale ktoś mi tu kiedyś pisałem że ma dostęp do baz danych makroekonomicznych i miałbym sprawe jeśli dalej jest to aktualne.
 
Hym generalnie to potrzebuje danych USA takich jak bezrobocie, inflacja, PKB Stopy procentowe... ale od 1925,r do 2010:/ Jeśli masz możliwość i oczywiście czas to najlepiej wysłał bym Ci meila :)
 
Back
Top