Piłka nożna

Myślałem, że żeby jeździć na sankach/nartach to najpierw trzeba mieć te sanki/narty. W hokeja grałeś na zamarzniętej łące? Na łyżwach?
Na łyżwach, ale bywało że i bez łyżew człowiek się po zamarzniętej łące ślizgał i miał równie wielką frajdę (nawet w podstawówce na wfie poszliśmy na taką łąkę się ślizgać). A co do sanek, to brało się worek (np. taki po nawozach, jakiejś azofosce), do środka wrzucało się siana, albo cokolwiek co było miękkie i w miarę lekkie i na górkę. Albo podczepiało się do traktora, tudzież malucha i robiło się kulig.
Narty można było sobie samemu wystrugać, ja miałem do niczego plastikowe, ale niektórzy mieli własnej roboty (albo raczej dziadkowej). Zrobić nartę to kwestia kawałka drewna i urządzenia do wypolerowania powierzchni.
W piłkę grało się na miejscu starego placu na cegły, najpierw wszystko się wyprzątało, później trawę zasiało na wiosnę, odczekało aż trawa podrośnie, zespawało trzy rury ze sobą, wbiło w ziemię i grało. Później, ktoś z wioski kupił siatkę do bramek, no i łatało się ją co jakiś czas, bo była mocno eksploatowana.
Największy problem był z piłką, pamiętam raz jak mi tato kupił gałę Ronaldo (jak ten przeszedł do Realu), ale było zabawy, że kopało się czymś lepszym niż piłką z kramarków. A mecze kończyły się jak o 23:30 gasły lampy przy pobliskiej drodze i nie było nic widać.
Grywało się jeszcze w jakieś przekopywanie kamienia po drodze, w sumie w cokolwiek, co dało się narysować cegłą na asfalcie i co miało w sobie wątek rywalizacji.
Ja nie mówię, nie byłem ani prowodyrem, ani wiele tak się nie udzielałem, w nogę też wiele grać nie grałem, bo mi talentu nie dano, ale nie sądzę, by piłka nożna była bardziej dostępna od innych sportów.

Wniosek taki, dla chcącego, nic trudnego.
 
Stadiony to tylko dodatek ale każdy klub, nawet ten w "B" klasie musi mieć boisko w odpowiednim wymiarze (oczywiście przepisy fifa pozwalają na widełki więc nie każda murawa jest identyczna.
Jak by powtórki wprowadzili tylko od 3 ligi to by było niesprawiedliwe bo niżej może zdarzyć błąd sędziego który może zadecydować kto spadnie lub awansuje z ligi. Ten sam błąd zostałby wyeliminowany już w wyżej lidze dzięki powtórce. Gdzie więc równość i sprawiedliwość dla wszystkich?
 
Stadiony to tylko dodatek ale każdy klub, nawet ten w "B" klasie musi mieć boisko w odpowiednim wymiarze (oczywiście przepisy fifa pozwalają na widełki więc nie każda murawa jest identyczna.
Jak by powtórki wprowadzili tylko od 3 ligi to by było niesprawiedliwe bo niżej może zdarzyć błąd sędziego który może zadecydować kto spadnie lub awansuje z ligi. Ten sam błąd zostałby wyeliminowany już w wyżej lidze dzięki powtórce. Gdzie więc równość i sprawiedliwość dla wszystkich?

Trochę naciągane. Tak to niech po równo będzie niesprawiedliwie we wszystkich ligach, w tym tych najwyższych, z miliardowymi wartościami marketingowymi. Tam gdzie jest możliwość wprowadzenia bardziej sprawiedliwych rozgrywek, systemów sedziowania tam się je wprowadza. I tyle.
 
Stadiony to tylko dodatek ale każdy klub, nawet ten w "B" klasie musi mieć boisko w odpowiednim wymiarze (oczywiście przepisy fifa pozwalają na widełki więc nie każda murawa jest identyczna.
Jak by powtórki wprowadzili tylko od 3 ligi to by było niesprawiedliwe bo niżej może zdarzyć błąd sędziego który może zadecydować kto spadnie lub awansuje z ligi. Ten sam błąd zostałby wyeliminowany już w wyżej lidze dzięki powtórce. Gdzie więc równość i sprawiedliwość dla wszystkich?
A czy niesprawiedliwym jest brak transmisji telewizyjnej z okręgowej klasy B? Gdzie tu równość?
 
Trochę naciągane. Tak to niech po równo będzie niesprawiedliwie we wszystkich ligach, w tym tych najwyższych, z miliardowymi wartościami marketingowymi.

Tam gdzie jest możliwość wprowadzenia bardziej sprawiedliwych rozgrywek, systemów sedziowania tam się je wprowadza. I tyle.
Niech będzie jak jest czyli niech sędziowie decydują czy padła bramka czy nie tak jak to robią od wiellllluuuuu lat na całym świecie.

Tam gdzie jest możliwość wprowadzenia bardziej sprawiedliwych rozgrywek, systemów sedziowania tam się je wprowadza. I tyle.
W mma też? Człowiek trenuje, trzyma dietę, wychodzi do walki, rozbija ale nie kończy rywala przed czasem a sędziowie i tak orzekają jego porażkę. To jest sprawiedliwe sędziowanie?
 
W mma też? Człowiek trenuje, trzyma dietę, wychodzi do walki, rozbija ale nie kończy rywala przed czasem a sędziowie i tak orzekają jego porażkę. To jest sprawiedliwe sędziowanie?
W piłce nożnej wygrywa ten, kto strzeli więcej bramek. W mma wygrywa ten, kto zdaniem sędziego poczyni większe szkody w organizmie rywala.
Ciężko porównać klarowność oceny zwycięscy w obydwu dyscyplinach.
 
Ale przyznasz, że decyzję sędziów w ufc też bywają krzywdzące. Dlaczego się z tym nic nie zrobi ;)?
Tak, ale zmieniasz temat.
W piłce nożnej sędzia nie wydaje werdyktu końcowego, tylko uznaje bądź nie uznaje bramki. Jeśli popełni błąd, to i tak gra się toczy dalej i pokrzywdzony zespół ma szanse się wygrać. W mma sędzia podejmuje decyzję o wyniku i żadna ze stron nie może jej zmienić dalszą walką.
To spora różnica, która raczej powinna wykluczać takie porównania.

Niemniej owszem, sędzia uznając bramkę krzywdzi dany zespół i często ta bramka decyduje o finalnym wyniku, temu nie przeczę. Jednak nie można powiedzieć, że sędzia jedną decyzją ustawił wynik spotkania, może to zrobić tylko szeregiem decyzji na przestrzeni 90 minut, bo ostatecznie gra nie kończy się na błędzie sędziego.
 
Lecz przyznam racje w jednym Arlovskiemu - football i soccer to najprostrze dyscypliny do rozgrywania amatorskiego, na osierdlach. Dlatego sa to pierwsze popularne, znane od średniwiecza dyscypliny. Zwłaszcza football/rugby
 
Niemniej owszem, sędzia uznając bramkę krzywdzi dany zespół i często ta bramka decyduje o finalnym wyniku, temu nie przeczę. Jednak nie można powiedzieć, że sędzia jedną decyzją ustawił wynik spotkania, może to zrobić tylko szeregiem decyzji na przestrzeni 90 minut, bo ostatecznie gra nie kończy się na błędzie sędziego.
nawet nie chodzi o gola. Ale sędzia może pokazać też z dupy kartonik i wpłynąć na losy meczu dlatego te całe ripleje to szlachetny pomysł ale jak dla mnie zupełnie nie trafiony. Ba sędzia może doliczyć za dużo ekstra minut i dana drużyna może przegrać przez to mecz gdy dadzą sobie wbić w końcówce. Przydałby się jakiś program do obliczania ile było przerw w meczu i ile minut może doliczyć sędzia! Tak będzie sprawiedliwie.
Nigdy nie szedłem z duchem czasu i widmo komisji sędziowskiej przy stoliku z tv nie napawa mnie optymizmem.
 
Miałem na wakacje wyłączyć twittera, Marca twierdzi ze jest juz porozumienie Ikera z Realem. Casillas ma opuścić trochę z tych 15 baniek które chce od Realu i do jutra można spodziewać się odicjalki.
U mnie szampan juz się chłodzi xD

Tylko te prawa do transmisji spędzają mi sen z powiek. Lachociagi z NC+ dawać mnie hiszpańska !!!
 
Last edited:
Z kronikarskiego obowiązku:

Śląsk 3:1 Celje (Słowenia)
Dwie bramki zdobył Kiełb.

Jagiellonia 8:0 Kruoja (Litwa)
Zdaje się się, że to najokazalsze zwycięstwo w tej rundzie eliminacyjnej.
Frankowski pojawia się na boisku w 62', a w 64' notuje pierwsze z trzech trafień. Hat-tricka zaliczył również Tuszyński.
 
rywale Polskich zespołów w 2 rundzie :
Śląsk - IFK Goeteborg
Jagiellonia - Omonia Nikozja
Legia -FC Botosani
pierwsze mecze 16 lipca, rewanże 23.
 
Czy po wczorajszym dniu możemy już mówić, że jesteśmy europejską potęgą czy jeszcze trochę za wcześnie?
 
xhazxjkqahtcvzutpedcmdbyklujaljfdpsnzkfmacmlkaytjllutqyleybmxqhawjwskcgptxpmaomzlvqqzykjyubumezcmflo





nowy stroj FCB, poszli ostro w strone rajchu
 
@baju jak tam samopoczucie po Van Persim?
ale mi było smutno dziś rano czytając te informację w pracy, ja pierdolę. :) widząc statystyki z ostatnich 3 sezonów to byłem w szoku jak chujowo grał przez te 2 lata. bardzo zdziwiłem się, że LVG go puszcza, ale jako lekki optymista uważam to za otwarcie miejsca dla kogoś w napadzie... KANE?! :smile:
 
Legia w takim składzie to może grać ze Zniczem Pruszków,a nie o Superpuchar Polski...

Ale przynajmniej Lech czasami coś ładnego zagra.
 
Hahahahha, moja drużyna jutro bierze udział w turnieju o puchar wójta gminy :lol: mamy zajebiste różowe stroje. Trzymać kciuki Pany!!! W tamtym roku drugie miejsce w tym roku chcemy z grupy wyjść.
1.jpg
 
Back
Top