Kulinaria

Ja mogę podrzucić przepis na zajebistą sałatkę, którą ostatnio jadłem:D
- brokuł
- pomidory suszone
- pestki dyni
-pestki słonecznika
-ser żółty
-kurczak wędzony
-czerwona fasola z puszki
Brokuł gotujemy. Do ugotowanego brokuła dorzucamy pokrojone pomidory, pokrojonego kurczaka i fasolę. Pestki dyni i słonecznika prażymy na patelni następnie dodajemy do reszty. Polewamy oliwą i mieszamy, żeby nie była zbyt sucha. Wszystko mieszamy i posypujemy startym żółtym serem.
 
Jeszcze tego nie robiłem ale bardzo podobają mi się przepisy tego pana a szczególnie to w jaki sposób opowiada o przygotowaniach:D w sumie nie wszystkich może to bawić ale nie patrząc na ozdobniki słowne przepisy nie są zbyt skomplikowane a wyglądają na smaczne. Ma jeszcze kilka filmów, które nie jest trudno znaleźć, jeśli go nie znacie:)
 
Może przepisy nie skomplikowane ale oglądałem już kilka odcinków i on niezłe bajery ma w kuchni, których ja nie posiadam i raczej nie będę posiadał, także w domu może to trochę dłużej wyjść i trochę się pokomplikować :) A i nie martw się, mnie też to bawi zajebiście :)
 
wiem, ze nie czas na meksykanskie wariacje, ale jak macie dosc pierogow, karpia i bigosu to raz dwa mozecie sobie zrobic BURRITO!!

robimy farsz, czyli:
0,5kg mielonego
puszka pomidorow (krojone czy cale - jeden chuj)
1 papryka czerwona
1 papryka zielona
1 cebula
4 zabki czosnku
puszka czerwonej fasoli
pol puszki kukurydzy
ryzu z 3 garscie
papryczka chili albo pieprz cayenne albo wchuj pieprzu
ser
WAZNE WCHUJ: swierza kolendra - duzo
sol, pieprz, kmin rzymski mielony, troszke curry, skorka z cytryny

smazymy miecho, dodajemy cebule i czosnek, wrzucamy 2 lyzeczki kminu mielonego, papryke mielona, po chwili dajemy pomidory. wrzucamy na sredni ogien (4/10) i dodajemy pokrojona w kostke papryke, fasole i kukurydze.
z kolendry odkrawamy lodygi, siekamy i wrzucamy do gara.
po 10 minutach dorzucamy 3 garscie ryzu i pol szklanki wody. mieszamy, dodajemy sol i pieprz, curry i cytryne i zmniejszamy ogien na 1-2/10 i przykrywamy na 15 min.
30lhpit.jpg


po wszystkim odstawiamy garnek do ochlodzenia i bierzemy:
placki tortilli i forme do zapiekania

na placka rzucamy kolendre
fooug7.jpg



potem ser

1z6v6f6.jpg


potem farsz i kolendre i ser z powrotem

34xrvk2.jpg


zwijamy i pakujemy tak:

n5ityp.jpg


polewamy sosem pomidorowym i sypiemy serem

2j2agww.jpg


i do pieca na 25 min temp 200 stopni gora i dol

wyjmujemy i wpierdalamy z salatka zrobiona z:
ogorek pokrojony w polowki, awokado, papryka czerwona drobno zkrojona, troszke cebulki, 2 lyzki majonezu, i wchuj swierzej kolendry aaa no i skjorka i sok z cytryny

nwh6r7.jpg


SMACZNEGO!
Zajebisty przepis, jednak chyba nie jestem fanem kolendry, jest dość aromatyczna. Zrobiłem i wyszlo bardzo smacznie:)
 
Widze, ze wszyscy sie tutaj chwala swoimi popisami w kuchni to i ja cos pokaze od siebie

10865286_423985404417939_1623286631_n.jpg

Jesli beda chetni na przepis to sie podziele.
 
przepis na ciasto moglbys napisac? Ostatnio robilem i ciasto mi wlasnie chujowo wyszlo
 
przepis na ciasto moglbys napisac? Ostatnio robilem i ciasto mi wlasnie chujowo wyszlo


Ten przepis udaje się zawsze i każdemu:

Ciasto:
Składniki:
3 ¼ szklanki mąki
Szklanka letniej wody
¾ łyżeczki suchych drożdży
1 ½ łyżeczki morskiej soli
2 łyżki oliwy z oliwek
Przygotowanie ciasta:
Wymieszaj wszystkie składniki i zagnieć ciasto (zagniataj około 3-4 minuty) Jeżeli ciasto jest zbyt suche, dodaj wody, jeśli zbyt lepkie dosyp mąki. Po dokładnym połączeniu składników wyrabiaj ciasto na stolnicy posypanej mąką przez około 7 minut. Uformuj z ciasta kulę i przełóż do miski lekko wysmarowanej olejem. Przykryj ściereczką i odstaw na 30-45 minut żeby wyrosło. Po tym czasie umieść ciasto na stolnicy lekko posypanej mąką i ściśnij, żeby pozbyć się nadmiaru powietrza. Podziel ciasto na 6 części i uformuj z nich kule. Jeżeli będziesz używać ciasta dziś, to przykryj podzielone ciasto ściereczką i odstaw jeszcze na godzinę. Ciasto możesz również przechować przez noc w lodówce przykryte naoliwioną folią. Wtedy przed użyciem pozostaw jest na 15 minut w temperaturze pokojowej.
 
Widze, ze wszyscy sie tutaj chwala swoimi popisami w kuchni to i ja cos pokaze od siebie

10865286_423985404417939_1623286631_n.jpg

Jesli beda chetni na przepis to sie podziele.
Powiedz jak robisz ciasto i jak je pieczesz, bo wygląda jak z pieca chlebowego:) moje wychodzi ok ale zawsze nasiąka sosem. Już przetestowałem dużo przepisów, ale ta wygląda smakowicie więc czekam na recepturę:)
 
Do przygotowania ciasta potrzebna jest mąka włoska typu 00 (ja swoją zamawiam z allegro lub kupuję we włoszech kiedy jestem albo jest ktoś z rodzinki), sól, woda i swieze drozdze.
Proporcje 125g mąki, 70ml/gramow wody, lyzeczka (plaska) soli, 7g drozdzy. Woda moze byc ciepla, moze byc zimna doesnt matter.

Wyrabiamy ciasto, jezeli dysponujecie robotem kuchennym to polecam go uzyc, bo jest to duza oszczednosc czasu i nawet nie trzeba rak brudzic. Ciasto odstawiamy w cieple miejsce do wyrosniecia (ale, jezeli jestescie fanami pizzy mozecie je wstawic do lodowki i przeprowadzic proces podwojnej fermentacji, wtedy ciasto wstawiacie na kilka h do lodowy po czym wyciagacie, zagniatacie znow i 2-3h w cieplym miejscu). Ja zwykle czekam ok 1-2h na wyrosniecie ciasta (bo korzystam z pierwszej metody). WAZNE: jak juz ciasto wyrosnie i napecznieje nie zagniatajcie go ponownie (spowoduje to, ze powietrze ucieknie i ciasto w piecu nie utworzy takich fajnych bąbli jak w pizzerii). Dla pelnego efektu nie nalezy stosowac walka, bo on spowoduje, ze cale powietrze z ciasta ucieknie i zamiast miec pizze bedziecie mieli dziwnie smakujaca tortille.

Jezeli chodzi o metode pieczenia to piec musi byc nagrzany jak skurwysyn, jesli macie opcje 300 stopni to ja wybierzcie, jesli 250 to 250. W kazdym razie musi byc maks mozliwosci waszego piekarnika. Ja swoja pizze pieke na kamieniu (koszt 60 zl na allegro- polecam, najlepsza inwestycja w zyciu), robi to ogromna roznice. W moim przypadku czas pieczenia 3 min 30s- temperatura 260 stopni (grzanie od gory z dodatkowym termoobiegiem). Powodzenia.
 
Dzięki:) widzę, że wygląda tak dobrze bo jednak trzeba coś zainwestować i zakupić parę rzeczy:) postaram się kiedyś zrobić, myślę że to kwestia właśnie mąki i tego kamienia:)
 
Kamien i make mam od dosc dawna, a dojscie do optymalnego smaku i wygladu zajelo mi troche czasu, musialem tez troche poczytac na forach pizzamanow o technikach fermentacji, hydrolizacji ciasta, no i potestowac przepisy z roznymi skladnikami. Zauwaz, ze ja nie uzywam nawet oliwy, a niektore przepisy np. na ciasto w stylu nowojorskim zawieraja jajka, mleko.
 
No to widzę, że wyższa szkoła jazdy:) pytam bo ja dodaję oliwę i trochę cukru (robię z przepisu, który znalazłem w jednej książce). Wychodzi dobre ale Twoje wygląda jak z pizzerii (czy jak to się tam pisze:P)
 
Saenchai dzieki za przepis, chyba też zainwestuje w kamień i moze tą mąke. szkoda ze po świetach bo prezent idealny dla mnie.

A dla fanów pizzy polecam festiwal pizzy w Pizzy Hut, u mnie to już coroczna tradycja i od grudnia sie nie moge doczekać.
 
Dzisiaj też parę pyszności przygotowałem:



Składniki:

1,5 szklanki mąki
2 jaja
0,5 szklanki cukru pudru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
0,25 szklanki oleju
szczypta soli
1,5 szklanki śmietany


A do popicia herbata (podobno po hiszpańsku):

 
10725017_1523035917937503_854281182_n.jpg


Tez czasem sobie robie nalesniory w weekendy jesli mam wene na zdjeciu- nalesniki dyniowo- waniliowe. Przepis na zyczenie ofc podam (idealne dla dbajacych o sylwetke srs)
 
Panowie! Zwłaszcza ci toczący kawalerski tryb życia. Podzielcie się swoimi patentami/przepisami na szybki obiad do przygotowania po powrocie z pracy. Chodzi mi o takie codzienne żarcie - coś niedrogiego, szybkiego i prostego w przygotowaniu. Szukam inspiracji bo ostatnio w kółka jem makaron z pomidorami i ryż z warzywami.
 
A co do szybkich dań z moich ulubionych to:
- kurczak po hawajsku
- pulpety curry
- spaghetti
- pierś kurczaka w cieście francuskim ( ciasto kupujemy mrożone za 4 zł, kładziemy pofiletowanego kurczaka na cieście, dajemy jakieś przyprawy potem plasterek sera i zawijamy ciasto, piecze się ok 20 minut piekarnik 180 stopni) nie dość że dobrze smakuje, to jeszcze jak ładnie się zawinie dobrze wygląda
 
Na szybko po pracy zawsze jem grillowane mieso (kurczak, wołowina, ew. jakas rybka) z jakims mixem warzyw mrozonym. Szybko, zdrowo, smacznie, tanio (zalezy oczywiscie od marki warzyw, bo niektore potrafia byc drogie np. Frosta).
 
Kurczaka po hawajsku daję z fixów Knora, choć ostatnio zmienił chyba nazwę na Kurczak w sosie Curry.

A co do pulpetów to mięso mielone (tylko wołowe mi nie podchodzi), porcja 0,5 kg wychodzi gdzieś dla 4 osób, do miski z mięsem wsypuje dużo curry(czubatą łyżkę stołową), czosnek, pieprz cayene (tu już zależy czy lubisz ostre jedzenie, ja tego też daje sporo ok małej łyżeczki), czasami wrzucam też trochę słodkiej papryki, sól. Ja przeważnie daje na noc do lodówki żeby się zamarynowało, ale nie ma takiej potrzeby, można od razu robić. Potem robię kulki w średnicy ok. 3 cm. Smażę bez oleju, bo zaraz sie i tak wytapia tłuszcz z mięsa, tylko musisz uważać żeby Ci się nie przypaliło. Sos w zależności od tego co jest w domu, może być zwykły przecier pomidorowy, może być jakiś spagetii, może być też pieczeniowy. Sos gotuję w garnku i jak się usmażą pulpeciki to wrzucam je do sosu żeby jeszcze w nim się podgotowały i przeszły trochę smakiem sosu. Podawać najlepiej z ryżem, choć z makaronem grubym też jest ok. Bedę pewnie we wtorek robić to mogę coś podesłać, ale przepis raczej łatwy. Część osób dorzuca do pulpetów jeszcze jajko czy bułkę tartą, ale mi dobrze smakują i lepią się bez więc nawet nie dodaje.
 
LASAGNE SZEFA

zajebista lazania z miesno warzywnym sosem i szpinakiem.

troche pozno zaczalem cykac fotki wiec nie ma poczatku ale zaraz wytlumacze, potrzebujemy 3 glowne skladniki:
-szpinak w smietanie z czosnkiem
-sos miesno warzywny
-sos beszamelowy

357edz4.jpg


SZPINAK:
mrozony szpinak 900g
6 zabkow czosnku
smietanka 20%

Wrzucamy mrozony szpinak do garnka i rozmrazamy na srednim ogniu, kroimy czosnek i podsmazamy na masle na zloto, wrzucamy do goracego juz szpinaku, sol pieprz i dolewamy pol szklanki smietany. Zostawiamy na ogniu bez przykrycia na 10 min.

SOS MIESNO WARZYWNY
500g miesa mielonego
seler naciowy
3 marchewki
pietruszka
2 cebule
pomidory w puszce
przecier pomidorowy
grzyby suszone / pieczarki

Szklimy na masle cebule, podsmazamy mieso. Dodajemy pokrojony seler, marchewke i pietruszke trzemy na tarce i do gara, dodajemy 3 lyzki przecieru pomidorowego, mieszamy i zostawiamy na 5 min na ogniu. Dodajemy pomidory z puszki i namoczone wczesniej we wrzatku, pokrojone grzyby suszone i troche wody z moczenia (albo trzemy pieczarki i dodajemy z reszta warzyw). Ja dolewam jeszcze szklane czerwonego wina. Doprawiamy i dusimy wszystko przez 30 min.

SOS BESZAMELOWY

4 lyzki masla
4 lyzki maki
3/4 szklanki mleka

Roztapiamy maslo, dodajemy make i mieszajac podsmazamy 2 min. Letnie mleko powoli wlewamy do mikstury i mieszamy trzepaczka zeby usunac grudki. Podgrzewamy na srednim ogniu caly czas mieszajac i dodajemy sol, pieprz i swiezo tarta galke muszkatolowa. Gotujemy chwilke caly czas mieszajac i odstawiamy.


Teraz zabieramy sie za wlasciwa robote.
Blaszke/forme smarujemy grubo maslem i wykladamy makaronem lasagne (ja uzywam takiego bez gotowania, jak zwykly to trzeba wczesniej ugotowac al dente) Wykladamy pierwsza warstwe sosu warzywno miesnego i polewamy beszamelem.
211q8gj.jpg


Nastepna warstwa makaronu, na nia szpinak i znowu polewamy beszamelem.
s5ijpu.jpg


Znowu makaron i sos warzywno miesny. Lejemy beszamel.
149qoh0.jpg


Na koniec warstwa makaronu, na nia beszamel i tarty ser.
4lk6s0.jpg


Przykrywamy folia aluminiowa albo pokrywka i wrzucamy do pieca 220 stopni na 20 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywke/folie i zostawiamy w piecu na jeszcze 10-15 min w zaleznosci od koloru.

Ma wygladac tak:
aesbys.jpg


sypiemy bazylia, i czekamy z 10 min zeby odsapnela.

\WPIERDALAAAAAMYY\

2dax7xx.jpg


Smacznego!
 
Back
Top