Zapasy znikną z programu igrzysk olimpijskich w 2020?!

Chyba ciężko byłoby wymyśleć głupszą decyzję tym wszystkim działaczom. Ciekawe co wprowadzą zamiast tego? Bieg na 125 metrów czy może pływanie stylem dowolnym z kieliszkiew wódki w ręce na 83,219 metra. Mimo wszystko myślę, że raczej jest mało prawdopodobne, żeby zapasy znikneły. Swoją drogą MKOl kieruje się wynikami oglądalności. Widomo, że telewizja to kasa a kasa jest wtedy kiedy jest duża oglądalność. Może ma ktoś jakieś dane odnośnie oglądalności zapasów w TV podczas ostatniej olimpiady. Jeżeli jest duża to raczej nie martwiłbym się o to, że zapasów nie będzie. Jakoś się będą musieli dogadać. Kasa to kasa. Ona o tym decyduje.
 
No to ja jestem za wycofaniem biegu na 100m i siatkówki. No paranoja, pierwsze moje skojarzenie z igrzyskami to właśnie zapasy.
 
Escobar,

mógłbyś rozwinąć swoją myśl?


Zbyt łagodny lobbing ze strony FILA? Niezbyt dobre relacje na linii MKOL-FILA?
 
Usunięcie zapasów z Olimpiady no ja pieprze... Nikt mi nie wmówi,ze więcej osób ogląda łucznictwo niż zapasy. To tak jakby kazać grać piłkarzom w zwykłych butach, a nie korkach, bo ich jest więcej.
 
Czyli to już potwierdzone info? Cóż... brak komentarza... Niech wprowadzą MMA w zamian za zapasy w takim razie!
 
A orientuje się jaka była oglądalność zapasów w Londynie i gdzie się plasowały zapasy w porównianiu z innymi dyscyplinami ?
 
Wojenka podjazdowa na linii FILA - MKOl trwa od końcówki lat 90-tych. Przez kilkanaście lat działacze FILA byli obojętni na wszelkie sugestie. Bronili stylu klasycznego przed usunięciem z igrzysk, bronili się przed modyfikacją przepisów i trwali w błogim przekonaniu, że nic nie muszą zmieniać, bo zapasy są nietykalne. FILA faktycznie miała zawsze bardzo mocną pozycję w świecie sportu, ale ta pozycja słabła. W końcu MKOl pozbył się FILA razem z zapasami.



Nie ma przypadku w tym, że problem zaczął się po Atlancie. Wtedy zaczęły się naciski, by ujednolicić przepisy stylu wolnego i uprawianego w USA stylu uczelnianego. Główne różnice to punktacja i dozwolone techniki. FILA mocno się okopała na swojej pozycji. Można było pójść na kompromis. NCAA troche zmieniłoby u siebie, FILA u siebie i stopniowo wyłoniłaby się jedna dyscyplina. To byłoby o tyle dobre, że zapasy byłyby przyjaźniejsze dla Amerykanów, a co za tym idzie chętniej oglądane w USA. Taki rynek telewizyjno-sponsorski dałby zapasom pewny byt. NCAA chętnie poszłoby na kompromis, bo zwiększyłby medalowe szanse Amerykanów.



Potencjał zapasów jest przez FILA marnowany. Działacze nie przejmowali się ani sugestiami MKOl ani coraz wyraźniejszym odpływem sponsorów i telewizji. FILA nie miała nic przeciwko organizowaniu imprezy dla siedmiu Gruzinów siedzących przed jednym telewizorem, to teraz ma za swoje. Tylko, że nie ma już czego pokazać tym Gruzinom, bo właśnie straciła jedyną imprezę pokazywaną w telewizji.



Tak więc jeśli słyszycie, że Amerykanie nie dadzą ruszyć zapasów, to nie słuchajcie. Oni akurat mają dość FILA i chętnie załatają tę lukę miksem baseball/softball. A FILA musi stanąć do konkursu z ciekawą ofertą. Jak będą ją przygotowywać, to może wreszcie do nich dotrze, że przez lata marginalizowali własną dycyplinę. I o ile decyzja MKOl jest dla mnie bolesna i wciąż nie do zaakceptowania, to jestem sobie w stanie wyobrazić, że można było mieć już tego dość.



EDIT: MMA nie ma szans na igrzyska przed 2028, więc możecie to sobie darować. Niech się dostanie na Combat Games najpierw.
 
Ciągle nie wierzę w to co czytam.



Niestety zapasy od dłuższego czasu mają złą passę. Oprócz tego co już zostało napisano warto dodać, że w samym USA jest ostatnio spory problem z zapasami, gdyż są one od paru lat stopniowo ograniczane lub nawet wycofywane w tamtejszych szkołach.
 
to chyba jakiś żart ;/ zapasy to najpiękniejszy ze sportów walki ,może nie za bardzo efektowny ale najbardziej efektywny o czym przekonują nas wyniki w UFC , wszyscy mistrzowie poza Silvą i Aldo wywodzą się z zapasów
 
Właściwie nic nowego w porównaniu do mojego komentarza stąd, ale wrzucam jeszcze link do mojego komentarza na stronie Przeglądu:



http://www.przegladsportowy.pl/Sporty-walki-Zapasy-same-sie-skreslily,artykul,158566,1,992.html



Żałuję, że nie wyrobiłem się na dyskusję do Orange Sport.
 
Escobar jak wg. Ciebie ta decyzję wpłynie na szanse olimpijskie grapplingu? Totalnie znikną bo FILA będzie miałą na głowie przywrócenie zapasów? Czy wzrastają jako alternatywa dla zapasów?
 
Nie wyobrażam sobie, żeby FILA we wrześniu zaproponowała grappling w swojej ofercie. Jeśli przegra bój o igrzyska, to nowa oferta na lata 2024/2028 powinna być rewolucyjna i może zawierać np. zmieniony styl wolny i właśnie grappling lub amatorskie MMA (też jest pod FILA). Do września w Lozannie jest sraczka pod tytułem "zapasy poza igrzyskami". Dopiero kiedy MKOl ostatecznie skreśli zapasy, to spodziewam się rewolucji w federacji. Na razie spodziewam się, że FILA nie zmieni nic w zapasach, a skoncentruje się na lobbowaniu i zakulisowej polityce.
 
Pomijajac aspekt tych wszystkich pozakulisowych rozgrywek i przyczyn aktualnej pozycji zapasow, naswietlony przez Pawla, mozna jednak z zalem powiedziec, ze wykreslenie tej wlasnie dyscypliny jest znakiem czasow. W koncu prawie kazdy zapytany o dyscypliny sportowe kojarzone z antycznymi igrzyskami wymieni konkurencje lekkoatletyczne i wlasnie zapasy. Po ideach de Cuberteina juz dawno pozostalo tylko wspomnienie teraz w niebyt moga odejsc zapasy.
 
Olimpiada bez zapasów to Para-olimpiada. Mogę nie rozumieć dodawania dyscyplin, ale usuwanie tych najważniejszych?Kpina. Jak komuś się wydaje to nieatrakcyjne to niech zmienią pewne zasady ewentualnie.
 
Do wszystkich, ktorzy mysla, ze baseball bedzie ciekawy do ogladania:



Od ponad roku mieszkam w Stanach i powiem, ze baseball to jest jeden z najnudniejszych sportow do ogladania, zwlaszcza w TV. Nawet wsrod obywatelow USA popularnosc tego sportu spada nieustannie. Poza tym rywalizacja miedzy panstwami bylaby prawdopodobnie jeszcze bardziej na korzysc USA niz koszykowka. Naprawde nie ma to sensu.



Jeszcze odnosnie ktos pisal, ze zapasy traca na znaczeniu w USA. Ja bym wlasnie powiedzial, ze najwiecej na znaczeniu traci baseball. A teraz jak UFC dostalo sie do mainstreamu i poza tym jest tez peofesjonalny wrestling to ludzi zwracaja wieksza uwage na zapasnikow. Dodatkowo, USA zdobylo sporo medali w zapasach, watpie zeby byli za usunieciem zapasow nawet na korzysc tracacego na popularnosci baseballu.
 
Pamietam jak Rogan nie mogl sie nadziwic, ze ludzie ktorzy ogladaja baseball, gwizdza podczas walk na ufc. Oczywiscie, dodal, ze ten pierwszy jest "kurewsko nudny" :-)
 
Ja tam i baseball mogę oglądać i grac, ale zgadzam się, że byłoby to zdecydowanie gorsze niż koszykówka w sensie podanym powyżej.
 
Jeżeli Damian będzie chciał po Rio wejśc do klatki, to proszę bardzo. Jestem ZA. Tylko jeżeli zapasy zostaną usunięte z programu igrzysk, to takich Damianów, których będzie można rozpatrywać w kontekście walki w klatce będzie mniej. Pula zdolnych, młodych zapaśników, którzy będą mogli z sukcesami wchodzić do klatki wnosząć bardzo wysoki poziom zapasów zmniejszy się.
 
i jeszcze swoje dwa grosze dorzucił Chael, pocisnął po FILA'i mocno



https://www.youtube.com/watch?v=6Teg5WDkCFw
 
polecam wszystkim ciekawym kulisów tej absurdalnej decyzji:

http://hosted.ap.org/dynamic/stories/O/OLY_WRESTLING_DROPPED?SITE=MOSTP&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT

http://hosted.ap.org/dynamic/stories/O/OLY_JIM_LITKE_021313?SITE=MOSTP&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT&CTIME=2013-02-13-03-44-23

http://hosted.ap.org/dynamic/stories/O/OLY_IOC_WRESTLING_DROPPED?SITE=MOSTP&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT&CTIME=2013-02-13-10-33-16




na bloodyelbow dzisiaj też zamieszczono dobry artykuł nt. burdelu w FILA



czy jeśli zapasy wrócą to możemy zapomnieć o stylu klasycznym? tylko styl wolny lub jego modyfikacja?
 
Na początku też myślałem, że będzie to zła sytuacja dla mma ale zmieniłem zdanie. Jest spora szansa na początkowy boom przechodzenia zapaśników do mma. Po drugie, wydaje mi się, że sztaby trenerskie też mogą znacznie chętniej przebranżowić się na tą dyscyplinę. MMA dojrzewa i coraz więcej jest młodych, wychowanych od podstaw w mma, a nie pożyczonych z np. zapasów właśnie. Jeżeli nawet poziom tej antycznej dyscypliny w mma nieco spadnie, to na znaczeniu zyskają inne aspekty walki, a jak wszyscy wiemy (pomijając może efektowne suplesy), zapasy nie powodują ciarek na plecach podczas oglądania pojedynków. Czy w ogóle funkcjonuje na szerszą skalę coś takiego jak komercyjne zapasy (np. bundesliga niemiecka), które potrafiłyby trzymać poziom, przyciągać tłumy i zarabiać hajs bez mobilizacji olimpijskiej?
 

Nie wiem czy gdzieś transmisje robią. Liga nazywa się Ringer Bundesliga czy coś w tym stylu.



W tym TuS Adelhausen występuje Damian jak dobrze czytam.
 
Damian startował w tym sezonie w rundzie zasadniczej i w pierwszym meczu fazy play-off. Nie było sensu robić wagi co dwa tygodnie, więc zrezygnował z Adelhausen na rzecz kadry. W następnym sezonie Damian prawdopodobnie będzie startował w Bundeslidze, ale w kategorii do 96 kilogramów.



Transmisji żadnej nie przyczaiłem, ale poziom jest tam naprawdę wysoki. No i walczy się pięć rund.
 
Back
Top