Wino i wszystko o nim

Jesli ktos nie lubi wina jako tako niech sprobuje Madere. Nie do konca slodkie, ale pije sie na prawde przyjemnie (i ma spory woltaz :penn:).

Albo Muskat. Tez slodkie, tez mocne i tez pyszne.:boss:
 
@Baasteek Jak się wkręca to te łapki po bokach się podnoszą, potem sciągasz je w dół i korek wychodzi.
Ogólnie zależy jaki korek czasem jeszcze trochę dokręcam i dalej sciągam, ale mimo to zawsze trochę go w butelce zostanie, jednak siła jakiej trzeba uzyc do wyciągnięcia potem jest niewielka :D
Kiedyś uzywałem takiego ze scyzoryka tylko wkręcach i ciągniesz, ale to chujstwo, w łape się wrzyna i weź to ciąg :D
 
Chenet to jak na moje średni producent. Natomiast Henri Bourgeois wyborny i Sancerre od niego zawsze na poziomie. A że chablis wchodziło najlepiej to nie dziwi, bardzo prestiżowe Chardonnay. Możesz popróbować też Petit Chablis, tańsze bo nie mają appelation a prawie tak samo dobre.
https://www.vinmonopolet.no/Nettbutikk-kategorier/Hvitvin/c/hvitvin?q=:relevance:mainCategory:hvitvin:visibleInSearch:true:mainCountry:frankrike:availableInStores:329&searchType=product

Taki zestaw mam dostępny, reszta na zamówienie. Muszę jedynie podać nazwę i odebrać w sklepie.

Czerwonego wina nie pijam dla samego picia, jedynie do obiadu/kolacji 1 lampkę.
 
https://www.vinmonopolet.no/Nettbutikk-kategorier/Hvitvin/c/hvitvin?q=:relevance:mainCategory:hvitvin:visibleInSearch:true:mainCountry:frankrike:availableInStores:329&searchType=product

Taki zestaw mam dostępny, reszta na zamówienie. Muszę jedynie podać nazwę i odebrać w sklepie.

Czerwonego wina nie pijam dla samego picia, jedynie do obiadu/kolacji 1 lampkę.
Dużo interesujących pozycji, które chętnie bym przygarnął :)
Ja tak miałem kiedyś z białym a jeszcze wcześniej w ogóle z winem. Jednak paleta się uczy i zaczyna lubić po pewnym czasie :))
 
Tak jak nie przepadam za winami tak Carlo Rosi California Rose wjeżdża jak woda
085000001875-carlo-rossi-750ml-rose-wino-kalifornijskie-rozowe-polwytrawne.jpg
 
Tak jak nie przepadam za winami tak Carlo Rosi California Rose wjeżdża jak woda
085000001875-carlo-rossi-750ml-rose-wino-kalifornijskie-rozowe-polwytrawne.jpg
W hameryce piją to jak browara z plastikowych kubków. Ciekawe jak to jest z tą produkcja z galaretki czy proszku:mamed:

Ulubione wino Polaków, większość kojarzy tylko te markę, bo ci sporo zainwestowali żeby tak było, wliczając w to kary za spoty łamiący prawo. Ale co to dla największego producenta w USA.
 
Last edited:
IDShot_150x300.jpg
wws247111-luis-alegre-viura-flores-sa.png
botellablanco.jpg
bodegas-luis-canas-rioja-blanco-2015-75cl-3000296-0-1467996341000.jpg


W ostatnich dniach miałem trzy białe Riojy i Alzacki gewurz. Riojy były wyborne, poza 1808 która rozczarowała. Gewurz tesco finest lepszy niż spodziewałem, jednak gorszy niż wcześniejszy rocznik. To były dobre dni ;]
 
Jeżeli lubicie lekkie białe wina, mocno owocowe i świeże to polecam gorąco następujące wino
coop._ponte_da_barca_vinho_verde_loureiro_grande_escolha_gazetka.png

Ja się zapijam tym co weekend, po prostu z żoną nie znaleźliśmy lepszego wina jak dotychczas. Trafia w nasze gusta.

Jeżeli możecie polecić jeszcze jakies wina w takim stylu, to chętnie przyjmę każdą propozycję.
Dosłowne tłumaczenie tego typu win (vinho verde) to wino zielone. Pokazał nam je kumpel u którego byliśmy na wakacjach w Portugalii. Ponoć nazwa bierze się stąd, że robione są z niedojrzałych winogron i mają krótki czas fermentacji. Dzięki temu są tanie jak barszcz - butelka kosztowała przeciętnie 1,5 euro. A w smaku tak jak piszesz - lekkie, owocowe, lekko musujące i ogólnie bardzo przyjemne. Nam też bardzo podpasowało i ogólnie też polecam wina oznaczone jako "verde".
 
Ostatnio sporo win popróbowanych, co najważniejsze bez rozczarowań :) Pierwszy raz piłem argentyński sauvignon blanc. Miałem też między innymi pyszny Macon-Villages i alzacki gewurz. To były dobre dni https://www.vivino.com/users/piter-c

BTW chcę pochwalić mój sklep, Majestic wines. Mają oni taki tasting corner, zawsze gdy idę do nich po wina, po zakupach spędzam 15-20 minut smakując to co wystawili. Czasem są tylko tańsze wina, których chcą się pozbyć na promocji a czasem naprawdę świetne wina w cenie około 20 funtów. Świetna sprawa. W Polsce też są takie miejsca?
 
Sikacze za 15-20 zł również?
Jak najbardziej, związki działające antyoksydacyjnie, wpływające na układ krwionośny znajdują się w skórce głównie, także każde czerwone (gdyż wino kolor łapie tylko ze skórki) wytrawne wino, związki te zawierać będzie :)
 
Jak najbardziej, związki działające antyoksydacyjnie, wpływające na układ krwionośny znajdują się w skórce głównie, także każde czerwone (gdyż wino kolor łapie tylko ze skórki) wytrawne wino, związki te zawierać będzie :)
Układ krwionośny,to jedno.
Mi chodzi o bebech
 
Ostatnio zakupiłem i wypiłem 3 bardzo dobre wina, ogólnie jak ktoś z Bydgoszczy lub okolic to polecam WinoStrefe, do 50 zł można na prawdę zace wino wyrwać.

ale do rzeczy, ostatnie 3 Wina które polecam to
Greckie Kleoni
Kleoni_czerwone_polslodkie.png


Włoskie, wytrawne De Feudis
img_6517.jpg


i rarytas Casas Del Bosque
late-pack.jpg
 
Sporo Kelerisów ( czy jakoś tak) z kolegą obaliliśmy swego czasu. Zawsze na rozgrzewkę jedno na pół. Potem zazwyczaj za jakiś czas, drugie. Ta dawka, już dawała przysłowiowego kopa.
 
Fajny temat, może będzie nas więcej.

Z chillijskich jeśli szukasz czegoś dobrego (a jak napisałeś źle trafiasz) to polecam np.

Marques De Casa Concha Chardonnay - na pewno jedno z lepszych Chardonnay jakie ostatnio piłem, w dodatku całkiem przystępne cenowo. Przeciętne Chablis nie ma startu (jak wiadomo są Chablis i są Chablis), w dodatku ostatni rok był dość słaby we Francji.

Ogólnie wszędzie można znaleźć coś ciekawego i wartego uwagi. Osobiście idę raczej w kierunku "nowego świata", gdyż można tam znaleźć wiele perełek w bardzo przyzwoitych cenach, chociaż bardzo lubię też np. włoskie wina ze szczepu Montepulciano. W zasadzie się nie ograniczam i wybieram to, co w moim odczuciu jest warte uwagi lub coś czego nie znam a chcę spróbować.
 
Fajny temat, może będzie nas więcej.

Z chillijskich jeśli szukasz czegoś dobrego (a jak napisałeś źle trafiasz) to polecam np.

Marques De Casa Concha Chardonnay - na pewno jedno z lepszych Chardonnay jakie ostatnio piłem, w dodatku całkiem przystępne cenowo. Przeciętne Chablis nie ma startu (jak wiadomo są Chablis i są Chablis), w dodatku ostatni rok był dość słaby we Francji.

Ogólnie wszędzie można znaleźć coś ciekawego i wartego uwagi. Osobiście idę raczej w kierunku "nowego świata", gdyż można tam znaleźć wiele perełek w bardzo przyzwoitych cenach, chociaż bardzo lubię też np. włoskie wina ze szczepu Montepulciano. W zasadzie się nie ograniczam i wybieram to, co w moim odczuciu jest warte uwagi lub coś czego nie znam a chcę spróbować.
Na to liczę, że będzie Nas więcej!
Casa Concha piłem Syrah i był całkiem spoko. Co do chardonnay to uwielbiam Macon, uwielbiam Chablis choć zdarzyło mi się Chablis, które musiałem zagryzać Maltesersami bo było tak okropne :P Ale cudowne chardy są też w Australii, ostatnio piłem dwa, które są zdecydowanie najlepszymi chardonnay z Australii jakie kiedykolwiek spróbowałem:
https://www.vivino.com/wineries/lobethal-road/wines/bacchant-adelaide-hills-chardonnay-2014
https://www.vivino.com/wineries/payten-jones-148454/wines/pauls-range-yarra-valley-chardonnay-2015
Nawet Penfolds się do nich chowa.

No i wygląda na to, że jesteśmy podobni, też się nie ograniczam. Na przykład właśnie dlatego, że Chile nie lubię dość często robię sobie wieczór z chilijskimi winami. Generalnie lubię sprawdzać nowe rzeczy. Montepulciano dobre trzeba trafić, ogólnie Włochy staram się lepiej poznawać - bardzo dużo tam do nauczenia.

Co do dzisiejszego wieczora u mnie:
Mój ukochany Zinfandel Ravenswood (USA)
Cotes du Rhone od znienawidzonego Calvet
I pewnie otworzę Pinotage

https://www.vivino.com/users/piter-c
 
Ostatnio zakupiłem i wypiłem 3 bardzo dobre wina, ogólnie jak ktoś z Bydgoszczy lub okolic to polecam WinoStrefe, do 50 zł można na prawdę zace wino wyrwać.

ale do rzeczy, ostatnie 3 Wina które polecam to
Greckie Kleoni
Kleoni_czerwone_polslodkie.png


Włoskie, wytrawne De Feudis
img_6517.jpg


i rarytas Casas Del Bosque
late-pack.jpg
Late harvest riesling zawsze smaczny :P U mnie w restauracji sprzedajemy australijski riesling który nie dość, że late harvest to jeszcze noble rot. Pyszność.
Interesuje mnie to włoskie, jaki to szczep, jaki region? Dobre?
 
Back
Top