Społeczność Facebooka po wygranej Joanny Jędrzejczyk - popularność wzrosła?

midern

KSW
Heavyweight
Od razu odpowiem na pytanie postawione w temacie - TAK, WZROSŁA!

Zarówno przed, jak i po walce Joanny Jędrzejczyk o pas wagi słomkowej w UFC, widziałem na forum kilka postów, gdzie użytkownicy byli ciekawi jak będzie wyglądać popularność naszej mistrzyni w społeczeństwie internetowym po wygraniu tej walki. Pomyślałem, że zrobię takie podsumowanie opierając się na danych z Facebooka.

Przez okres dwóch tygodni - a dokładniej tydzień przed walką i tydzień po walce, obserwowałem jak zmienia się liczba "lajków" na Facebookowym fanpagu Asi Jędrzejczyk. Efekty mozecie zaobserwować na zdjęciu poniżej (jeżeli zdjęcie by wygasło, dodaję załącznik). Pod zdjęciem przejdę do swoich małych wniosków.

Jest ono zamieszczone w spoilerze, żeby zdjecie nie zajmowało całej strony!!!

Asia.png

Zdjęcia robiłem w nieregularnym odstępie czasu, pod uwagę brałem różnego typu ważniejsze wydarzenia, typu materiały promocyjne, ważenie czy walka na samym końcu. Dla niektórych mogą to być suche fakty, coś bez znaczenia, jednak postanowiłem się zabrać za to "podsumowanie".

"JJ". Pas mistrzowski. Dwa tygodnie. 31 969 nowych polubień na Facebooku. Wiadome było, że nasza rodaczka przyciągnęła do siebie fanów z całego świata i te "liczby pod zdjęciem profilowym" na pewno skoczą. Ktoś spodziewał się więcej? Ktoś spodziewał się mniej? W przybliżeniu, liczba "lajków" wzrosła o ponad 1,5 raza, przyrost wynosił bowiem ok. 168%.

Po moich zdjęciach możemy zaobserwować, że dzięki materiałom promocyjnym od UFC, w których Jędrzejczyk występowała, początkowa liczba się sporo zmieniła. Również po ważeniu nowa mistrzyni zdobyła kolejne polubienia. Największym "Bum" było oczywiście zdobycia pasa mistrzowskiego. Już 16 godzin po wygranej walce liczba skoczyła o ponad 10 000! Do końca tygodnia, a więc do dzisiaj, liczba przkroczyła 50k i w miarę się ustatkowuje. Oczywiście wierzę, że ustatkowuje się tylko do kolejnej walki i znowu skoczy.

Piszę "lajki to, lajki tamto". Pisząc tak, wcale nie mam na myśli liczb, bo przecież ktoś moze mi zaraz wypomnieć, że po co zajmuję się liczbami, jak Asia ma pas i one tego nie zmienią. Racja. Jako "lajki" widzę tutaj ludzi. Ludzi z Polski, ludzi z całego świata, których przekonała do siebie Joanna Jędrzejczyk swoją postawą w oktagonie i poza nim. Mówię o ludziach, którzy dopiero co odkryli naszą zawodniczkę i stali się fanami. O ludziach, którzy chcą dalej śledzić losy "JJ" i w nią wierzą. Nie mam dostępu do danych, skąd te lajki "pochodzą", jednak wydaje mi się, że w większości są to ludzie spoza naszego kraju. Ludzie którzy za granicą jarają się tym sportem. W Polsce pojawiły się wiadomości o sukcesie Polki, jednak co drugi niedzielny fan pewnie nie zainteresował się tym tematem na Facebooku, a ten, kto siedzi w tym sporcie trochę dłużej, zapewne miał "polubione" Joannę Jędrzejczyk.


Tym akcentem zakończę podsumowanie, jeżeli tak to mozna nazwać. Jeżeli macie jakieś uwagi, swoje przemyślenia, swoje wnioski, to zapraszam do dyskusji.
 

Attachments

  • Asia.png
    Asia.png
    87.8 KB · Views: 49
Ciekawe ile fanów przybyło z Polski? Wydaję mi się, że większa części tych lików jest z USA
 
fajna robota @midern :applause: ja myślę że jednak duża część lajków mogła być z Polski, widzisz zdjęcie Asi z pasem dajesz lajka, widzi to część twoich znajomych, widzą Polka coś tam wygrała fajnie, niektórzy dadzą sami lajka, niektórych może to zainteresować bardziej i np. poszukają jej profilu i żeby zapamiętać polajkują. u mnie przed walką jej profil miało polajkowanych z ośmiu moich znajomych, teraz ma 30 :wink:
 
Liczba moich znajomych lajkujących Asię się nie zwiększyła za bardzo.
Co do tekstu, to zdjecia wykonałem bez problemu, ale jako, że nie umiem pisać, albo inaczej, nie mam doświadczenia w pisaniu, to moze srednio wyglądać.
 
Bardzo fajny art. Też jestem ciekawy jaki procent tych nowych polubień stanowią fani z Polski. Liczba komentarzy angielskojęzycznych pod postami Asi znacznie wzrosła, czemu nie ma co się dziwić po takiej walce, na takiej gali, w co-main evencie :smile:

Tutaj trochę statystyk facebookowych, pierwsze zdjęcie zrobione i wstawione przez @mmammag w fanklubie Joanny
2vjaque.png
2w7lkxj.png

Widać ładnie jak ten wzrost polubień przebiegał. Teraz, jak zauważyłeś, liczba polubień już się stabilizuje.
 
Teraz, jak zauważyłeś, liczba polubień już się stabilizuje.
Właśnie! To jest to! "Stabilizuje"! Kurde, nie mogłem sobie przypomnieć tego jednego słówka i wyskoczyłem z "ustatkowuje" :arch:

Myślę, ze przy następnej walce, nastepnych ogłoszeniach czy materiałach promocyjnych lajki znowu skoczą. No już nie tak nagle jak to było do tej pory, ale na pewno skoczą.
 
Właśnie! To jest to! "Stabilizuje"! Kurde, nie mogłem sobie przypomnieć tego jednego słówka i wyskoczyłem z "ustatkowuje" :arch:

Myślę, ze przy następnej walce, nastepnych ogłoszeniach czy materiałach promocyjnych lajki znowu skoczą. No już nie tak nagle jak to było do tej pory, ale na pewno skoczą.


Myślę że wzrost będzie jeszcze większy-znajomi znajomych, którzy polubili teraz szybko nawrócą się po kolejnej walce i kolejnych Embedded.
 
Asia ma w statystykach fp na pewno ile osób z jakiego kraju jest, zapewne jakby ktoś ładnie napisał do niej pw to by opisała dane. :)
 
Ilość osób, które przyszły po autograf od Aśki jest co najmniej zastanawiająca. Nie wiem, czy ilość powiedzmy 50 osób można uznać za sukces, czy wręcz przeciwnie. A wiele z tych osób było jako osoby towarzyszące zainteresowanego, albo po rodzinie.
Uważałbym ze stwierdzeniem, że liczba polubień w linii prostej przenosi się na popularność, na pewno ma wpływ, ale ciągle nie można traktować tego, że 1 polubienie = 1 kibic.
 
Nie od dziś wiadomo, że liczba like'ów nie oddaje popularności. Sam jestem fanem Asi, ale to nie znaczy, że urwe się w piątek z uczelni i pojade pociągiem do Krakowa, żeby zrobić sobie z nią zdjęcie. Trzeba na te liczby patrzeć z przymrużeniem oka.
 
Oczywiście, 1 lajk =/= 1 fan, ale ilość lajków oddaje w pewnym stopniu poziom rozpoznawalności danej osoby i jej obecności w świadomości lajkujących. Czasem ma to nawet opóźniony zapłon i osoba, która nie do końca jest fanem, ale zalajkuje pewien profil, po czasie fanem się staje. Dla przykładu – jako że bardzo często gadam "w domu", czy przy znajomych o MMA, kilka osób z mojego otoczenia zalajkowało profil mmarocks na facebooku. W tym siostra i kuzynka. I o ile kuzynka raczej fanem MMA się nie stała, tak siostra od tego czasu powoli, sukcesywnie poszerza swoją świadomość MMA :smile: Nie jest to szybki proces, i raczej miłości do MMA nie załapie już, ale zna całkiem pokaźne grono zawodników (np. Overeem, Lesnar, Brown, Błachowicz, Jones, Palhares nawet :lol: + prawie wszystkich z KSW). No i oczywiście Asie też zna, po tym co wyprawiałem dzień przed jej ostatnią walką i dzień po, to ciężko jej w moim domu nie znać :lol: Reasumując, część lajkujących to fani, część to potencjalni fani, część to przypadkowi ludzie lajkujący to co modne. Ale nawet z takiego zbioru danych można po części odczytać poziom popularności zawodnika. Dobrze jest też patrzeć na inne portale społecznościowe, jak twitter czy instagram. I jest możliwość. że wiele lajkujących-nie-fanów przeistoczy się w lajkujących-fanów, kiedy ruszy promocja kolejnej walki lub po samej walce :smile: (+ oczywiście nowi fani, do tej pory nie lajkujący).

A czy kiedykolwiek liczba fanów ulegnie jeszcze podwojeniu w takim krótkim czasie, strasznie ciężko przewidzieć. UFC na dobrą sprawę dopiero zaczęło promocję Asi. W Polsce, aby zyskać tak nagły skok popularności, to musiałaby wystąpić w jakimś show typu "taniec z gwiazdami" czy "celebrity splash" (czy jakoś tak). Bo skoro polskie stacje telewizyjne nie zainteresowały się zbytnio nawet takim wydarzeniem jak zdobycie przez Asię tytułu UFC, to ja już nie wiem co jeszcze mogłaby zrobić w aspekcie czysto sportowym by przyciągnąć ich uwagę.

Właśnie! To jest to! "Stabilizuje"! Kurde, nie mogłem sobie przypomnieć tego jednego słówka i wyskoczyłem z "ustatkowuje" :arch:
Też dobre słowo, co Ty od niego chcesz :lol:
 
O której to leci? Moze zobacze przed pojechaniem na zajęcia.

Jutro ogólnie dużo Asi w mediach :smile:

"Jutro jadę z pasem do Warszawy:)

Godzina 8:00 !!
Zapraszamy wszystkich na program DzieńDobry TVN, w którym będę z trenerem Pawłem Derlaczem.

Godzina 18:30 !!
Odwiedzimy program "Świat się kręci w TVP1"

Godzina 20:00 !!
Wpadam do Mateusza Borka i wystąpię w programie Puncher na Polsat Sport News.

To chyba tyle, będziecie na bieżąco - zapewniam :)
Spokojnej nocy !!"
 
Asia ma swojego człowieka, który zajmuje się jej mediami społecznościowymi. Moja wiedza dotycząca marketingu internetowego jest ograniczona, stąd pytanie: czy publikacji na FB, Instagramie, TT powinno być jak najwięcej? Czy są już jakieś opracowania mówiące jak skutecznie korzystać z takich narzędzi? Kiedy pozytywne, ciekawe informacje przeradzają się w spam?
 
Złoty pas w MMA oznacza tyle samo, co złoty medal na Olimpiadzie. Joannie Jędrzejczyk podczas ostatnich mistrzostw udało się go wywalczyć.
Zdanie z opisu wywiadu z Asią ze strony DDTVN :( Oni powinni wziąć kogoś kto ma jakiekolwiek pojęcie o MMA żeby im wytłumaczył co to jest MMA,UFC itd. a nie takie głupoty pisać.
 
Asia ma swojego człowieka, który zajmuje się jej mediami społecznościowymi. Moja wiedza dotycząca marketingu internetowego jest ograniczona, stąd pytanie: czy publikacji na FB, Instagramie, TT powinno być jak najwięcej? Czy są już jakieś opracowania mówiące jak skutecznie korzystać z takich narzędzi? Kiedy pozytywne, ciekawe informacje przeradzają się w spam?

To pytanie do speców od marketingu ja prowadząc swojego fb tylko trochę poczytałem informacji o tym.
Z ciekawostek które mają wpływ na zasięg posta (bo ten wskaźnik jest podawany dla postów/zdjęć/filmów, w skrócie zasięg to liczba osób do której dotarł post, często podawany jest też zasięg tygodniowy strony):
- najlepsza pora umieszczania informacji to ok 12 (nie jest to zasadą, ponieważ działa to na zasadzie skomplikowanego algorytmu na który mają wpływ duża ilość informacji także np. to jak inne fp wrzucają swoje posty konkurencyjne)
- większy zasięg mają posty ze zdjęciem/ filmem
- statystycznie największy zasięg mają posty z 2-3 zdjęciami
- co do Twojego pytania, nie warto wrzucać jak najwięcej informacji, ponieważ muszą być one ciekawe by wzbudzić interakcję użytkowników (lajki/udostępnienia/komentarze), jeśli posty mają małą interakcje zdobywają mały zasięg, jeśli posty mają mały zasięg to wpływa to na zasięg kolejnych postów. Więc w skrócie wrzucasz dużo słabych postów - kolejne mają słabszy zasięg
- ważniejsza od samej ilości lików profilu jest ilość osób które wzbudzają interakcję (przykład fp ma 100k lajków ale nikt nie lubi, komentuje, udostępnia jest gorszy od fp który ma 10k lików ale za to "coś się na nim dzieje")
- komentarze/udostępnienia mają większy wpływ na zasięg niz lajki

Pisałem na przykładzie samego facebooka, ale myślę że z innymi jest podobnie.
Tyle mi przychodzi na szybko do głowy. Co ważne algorytmy facebooka są dosyć skomplikowane, oraz zmieniają się. Nie ma więc prostego sposobu na "sukces" na facebooku.
 
Co do zasiegu posta, to się zgodzę. Sam prowadzę jeden fanpage i właśnie obserwowałem jak się to zmieniało. U mnie największy zasięg szedł jak wstawiłem jedno zdjęcie, oznaczyłem na nim 8 osób i posypało się trochę komentarzy.

Co do występu Joanny w DDTVN, ŚsK i Puncherze, to wczoraj wieczorem zrobiłem screena "lajków", jutro wieczorem ponowię czynność i zobaczymy, czy liczba ta, po wystapieniu naszej zawodniczki, się zmieni, czy więcej Polaków (pisze Polaków, bo chodzi głównie o ten jeden dzień, gdy Aśka wystąpiła w tych programach) "poznało" Asię.
 
Jak zmieniła się liczba polubień fanpejdża Joanny Jędrzejczyk po wystapieniu w programach Dzień Dobry TVN, Świat się Kręci oraz Puncher?

Poniżej w spoilerze zamieszczone są dwa zdjęcia. Jedno jest z dnia poprzedzającego wystapienie, drugie zrobione na niecałe 24 godziny po wystapieniach w telewizji polskiej.
Jak obecność Joanny Jędrzejczyk w popularnych programach polskiej telewizji wpłynęła na popularność wśród Polaków, czy też "NIedzielnych fanów" lub "Januszy"? W ciągu 40 godzin (czas miedzy zrobieniem screenów), liczba zmieniła się o 1553 polubień. Co do wysunięcia wniosków, czy to dużo, czy to mało, to już zostawia to Wam do dyskusji.

uqpxquvghplnlegequmgxvziceayjcmuhugerdguugcxqrwbpqpphngzqgvluxxedqgqxbnmnrlqtcrkiyisnwnuohnlhvaxjxuz
 

Attachments

  • Bez tytułu.png
    Bez tytułu.png
    321 KB · Views: 8
Back
Top