Porady Rafała Borysiuka: Jak zwalczyć potreningowe problemy z zasypianiem


Za GrapplerInfo.pl
Tym razem nasz specjalista odpowiedział na pytanie użytkownika „alo”, które padło na mmarocks, a brzmi ono tak:

Mam następujący problem, trenuję BJJ po intensywnym treningu wieczornym nie mogę usnąć i bardzo źle śpię w nocy. Chciałem się dowiedzieć jakie są przyczyny zaburzeń snu, skoro nie jem już nic po treningu ani nie używam żadnych odżywek, może właśnie w tym tkwi problem.

Myślę, że niejeden z nas ma lub miewał podobne problemy, zapraszamy do zapoznania się z kolejnym spotem. Dla ciekawskich mogę powiedzieć, że w przygotowaniu są już kolejne części dotyczące m.in nurtujących Was pytań dotyczących zbijania wagi czy nawadnianiu i regeneracji

Porady Rafała Borysiuka: Jak zwalczyć potreningowe problemy z zasypianiem
 
Super, że ktoś o to zapytał bo mam/miałem z tym spore problemy. Zazdroszcze ludziom, którzy po wielkim wysiłku zasypiają spokojnie (moi koledzy z kosza mawiaja, że padają i niepamiętają kiedy zasypiają) ja od lat się borykałem z tym problemem. Teraz jest niejako lepiej. Niestety przestrzegam przed stosowaniem ZMA gdyż ono nie dziala ostatnio na pewnym forum sportowym gdzie testuja suple “zdekonspirowano” ZMA. Też stosowałem i “ni CH” efektu nie czułem. A co pomaga:
1. jak kończe trening o 20-21 to nie ma szans zasnąć o 22
icon_sad.gif
…..musze czekać aż faktycznie poczuje że się oczy kleją to jest szansa.
2. Niestety ale kielon czegoś procentowego. POlecam lampke wina lub jedno piwo.
3. Dobra lekka kolacja. Białko (u mnie ) pogarszało sprawę.
4. BCAA, Magnez i witaminy pomagają się uspokoić organizmowi
5. W sytuacji kiedy trenuje kilka dni z rzędu a w pracy czuje się wypluty pomaga niestety tylko silny lek nasenny.
Oczywiście moje doświadczenia mogą u większości się nie sprawdzić ale próbować możecie różnych kombinacji i obserwować organizm.
 
Ja nie zależnie czy po treningu , czy bez i tak nie mogę zasnąć , nie wazne o której się położe i tak będę mało spał i zawsze z rana będę “zajebany w akcji”. Zazdroszcze ludziom :/
 
Niestety przestrzegam przed stosowaniem ZMA gdyż ono nie dziala ostatnio na pewnym forum sportowym gdzie testuja suple • zdekonspirowano • ZMA. Też stosowałem i • ni CH • efektu nie czułem.


Ja jakoś stosuję ZMA i śpi mi się po nim bardzo dobrze. Mogę przespać pięć godzina a czuję się jakbym spał co najmniej dwa razy tyle. Tak więc teksty o "zdekonspirowaniu ZMA" przez testerów z jakiegoś forum wkładam między bajki.
 
HubiSSJ3, podobno jednostki wybitne śpią zaledwie kilka godzin dzienie np. Napoleon 3 godziny, Einstein 5 godzin :D
 
Adis – a o efekcie placebo słyszał? dobrze śpisz po ZMA to bez może troszke gorzej….ale taniej…ja próbowałem wielu rzeczy….ZMA to strata kasy tak samo jak wszystkie Valeriny pierdzioliny…cały blister zjadłem i nic…
a co do 5h…jak już zasne to też mi tyle wystarcza
 
DanteV – a Ty o tym, że każdy organizm jest inny słyszał? Na jednego coś działa bardziej, na drugiego mniej. Dla jednych monohydrat kreatyny jest najlepszą odżywka, a mi leży na żołądku i nie widzę po nim żadnego efektu, czyli, mam szerzyć teorię, że jest do dupy i nie działa? Reakcja mojego organizmu akurat na ZMA jest bardzo duża, trening kończę o 21 -21:30. Potem muszę jeszcze wrócić do domu, zjeść, a nigdy nie jestem od razu głodny. Jem dopiero gdzieś o 23:00, zasypiam po 24 wstaje o 6:00. Stosując ZMA osiągam szybciej głęboką fazę snu, stąd np. częstsze i wyraźniejsze sny pod czas jego stosowania. A głębszy sen to nic innego jak większa regeneracja. Stosując ZMA nie budzę się w nocy i wstaję bardziej wyspany. Dużo zależy też od firmy produkującej dany suplement, bo nie każde ZMA to “ZMA”, chodzi mi tu przede wszystkim o proporcję magnezu do cynku i wit b6. Także ja polecam ZMA każdemu kto ma problemy ze spaniem, bo po takiej radzie: “Niestety ale kielon czegoś procentowego. POlecam lampke wina lub jedno piwo” trenując 6-7 dni w tygodniu, to w miesiącu trochę za dużo alkoholu mi tu wychodzi
icon_wink.gif
A Tobie DanteV zamiast silnego leku medycznego – polecam melatoninę
 
3. Dobra lekka kolacja. Białko (u mnie ) pogarszało sprawę.
4. BCAA, Magnez i witaminy pomagają się uspokoić organizmowi
Bialko, ktore jest zbudowane z aminokwasow pogarsza sprawe, ale aminokwasy pozwalaja ogranizmowi sie uspokoic?
 
Co do ZMA to nie ma znaczenia jakiej firmy kupisz. Kazde ZMA jest od tego samego producenta z tego co mi wiadomo. Nie zaszkodzi porównac składu oczywiście.
 
Polecam położyć się ze słuchawkami i uszach ze spokojną muzyką
icon_smile.gif
I pomyśleć co wychodziło na treningu, a co nie. U mnie działa
icon_biggrin.gif
 
polecam jakis mocny w skladzie stack potreningowy, kolacje miecho + 100gr brazowego ryzu + warzywa, a na 30min przed snem bialko i problemow nie ma:)
 
Mialem powazny problem z zasypieniem po treningu , potrafilem zucac sie na lozku do 2 w nocy , a budzik mialem nastawiony na 6:40 , do pracy wstawalem jak na kacu.


Staralem sie suplementowac zaraz po treningu + lekki posilek godzine przed snem , nic niepomagalo.


Postawilem wszystko na jedna karte , jakies 4 moze 5 miesiecy temu odrzucilem cala sztuczna suplementacje , zadnych odzywek , zupelnie nic.


Pare kilogramow spadlo i ciezko sie bylo przyzwyczaic , ale od jakis 3 miesiecy nie mam zadnych porblemow z zasypianiem.
 
kiedys zrobilem sobie sam w dobrych proprcjach ZMA ,zakupilem w aptece co trzeba tzn dobre sprawdzone produkty,polaczylem w jedna calosc i stosowalem okolo 2 miesiecy ZMA w proporcjach takich jak mi polecono.panowie dziala juz po 2-3 dniach.jestem tego pewien.aczkolwiek kazdy organizm inaczej reaguje,dla jednych 1 trening to duzo dla innych 3 treningi to malo:),ja uwazam ze trenuje duzo,2-4 razy mata w tyg 2-3 razy silownia+biegi+basen,rower itp-ZMa naprawde mi pomoglo.stosuje tez inne suplementy ale raczej potreningowe typu Bcaa,proteinki ale w rozsadnych ilosciach.
 
A co z problemami z wstawaniem?? Tez BCAA??


Po bardzo solidnym treningu zasypiam jak dziecko, problem pojawia sie rano jak trzeba wstac do pracy. Po 8h snu powinienem być wypoczęty, a zamiast tego czuje się jak zombii. Przez to moge zrobić mniej treningów niż pozwalałby mi na to zagospodarowany czas. Zdarzało się Wam takie coś?
 
Właśnie po to są testy Panowie, skoro na grupie badawczej liczącej pewnie kilkadziesiąt osób stosowanie badanego środka nie spowodowało żadnych oczekiwanych zmian to oznacza po prostu że on nie działa. Odpada argument że każdy jest inny i na jednego działa a na innego nie. Na tej zasadzie Machida może propagować picie moczu twierdząc że na niego działa to jak spore dawki metanabolu ale każdy organizm jest inny
icon_smile.gif
Ale niektórzy dadzą sobie uciąć rękę kiedy kupują dekstrozę po 50pln za pół kilo w sklepie z odżywkami że to nie jest ta sama glukoza ze spożywczego za 3pln
icon_smile.gif
Przecież skoro jest tyle droższa to musi to być coś mocnego.


Podobnym mitycznym środkiem jest glukozamina, było prowadzonych wiele badań na temat skuteczności tego środka i wszystkie były bardzo sceptyczne. Środek ten mimo doskonałych założeń teoretycznych po prostu nie działa.
 
BorubarNo Gravatar (11:44:45) : -glukozamina nie moze dzialac gdyz po strawieniu przez watrobe nawet sladowa ilosc nie dostaje sie do krwi wiec jak twierdzi 70m procent lekarzy jest to sciema,natomiast przeciwnicy tej tezy uwazaja ze glukozamina dziala po przez efekt placebo-temat rzeka,ja zamiast glukozaminy polecam kolagenik lub chrzastke rekina ale liczy sie to z kosztami choc tak naprawde ten kto doznal kontuzji i nie moze cwiczyc na pewno odzaluje troche kasy:)
 
A Tobie DanteV zamiast silnego leku medycznego – polecam melatoninę <<<<<, działa tak samo jak ZMA….mianowicie nie działa.

Zelboys06
"Bialko, ktore jest zbudowane z aminokwasow pogarsza sprawe, ale aminokwasy pozwalaja ogranizmowi sie uspokoic?" dokładnie tak

Białko (zależy jeszcze jakie ) się trawi o wiele "gorzej" /dłużej w białku są nie tylko aminokwasy. To tak jakbyś powiedział że ciasto się trawi gorzej bo jest w nim cukier? ano gorzej.

skład mojego BCAA
aminokwasy rozgałęzione : 60g (na 100g)
tłuszcz : 0,3g (na 100 g)

Skład pierwszego z brzegu białka o wysokiej wartości biologicznej

Skład odżywki białkowej xxxxxxxxxxxxxx :
izolat białek serwatkowych
aromaty identyczne z naturalnymi
acesulfam K (substancja słodząca)
witaminy (C, niacyna, E, kwas pantotenowy, ryboflawina, B6, tiamina, folacyna, B12)
składniki mineralne (chlorek chromu, fumaran żelazawy, jodek potasu, siarczan manganu, molibdenian sodu, selenian sodu)
Wartość odżywcza w 100 g białkowej odżywki Olimp Pure Whey Isolate 95 :
Białko – min. 86,7 g (91 g w suchej masie)
Tłuszcz – max. 0,3 g
Wartość energetyczna w 100 g odżywki wysokobiałkowej Olimp Pure Whey Isolate 95 :
1460,7 kJ / 349,0 kcal
 
Tak jak napisal kolega wyzej, bardzo pomaga maly joint, choc to oczywiscie niezgodne z duchem sportu:-)
 
Ja bardzo często miałem problemy z zasypianiem. Pierwszą rzecz jaką zrobiłem to przełożyłem trening na godziny południowe i poranne. Druga rzecz to godzina przez snem zapodaje sobie 2 tabletki magnezu i po sprawie. Spie jak kot na piecu.
Znam osoby które stosowały melatoninę i rzeczywiście to bardzo dobrze działa.
 
Back
Top