Pomóżta Yagielowi w badaniach ;]

Yagiel

UFC
Featherweight
548484_10151954658629041_906284920_n.jpg




Sory za temat zajmujący miejsce na cohones,ale może ktoś z Was będzie w stanie mi pomóc :) Ankietkę trzeba wypełnić,krótka - 11 pytań. Skierowana jest ona to osób którę miały przyjemność zwiedzenia Skansenu w Wolinie,Muzeum w Biskupinie i Kruszwicy :) Z góry dzięki za pomoc.



http://www.ankietka.pl/ankieta/96211/kultura-praslowian-jako-atrakcja-turystyczna-w-polsce.html
 
Pomogłem wypełniając ankiete i dodając 100 pkt do atrakcyjności posta



pzdr
 
Ja pierdolę! Już myślałem, że jakiegoś raka Ci wykryli czy coś, jak przeczytałem tytuł :D
 
Bylem w Wolinie i Biskupinie ale moglem zaznaczyc tylko jedna opcje.



ale wypelnilem
 
Ankiety miały być przeprowadzone w terenie i były dostosowane do jednego obiektu,a że nie chce mi się bujać narazie nigdzie,więc lekko je przerobiłem i tez da rade :) Swoją drogą, teraz w pracy mgr nie może być ani jednego zdjęcia cudzego,co sprowadza się do tego,że jeśli chce się mieć jakąś fotę to musi bujać się po świecie z aparatem :) Trochę poroniony pomysł,bo np gdy będę opisywać Świątynie Świętowita w Arkonie(po której praktycznei nic nie zostało) to jak mam zamieścić np plan na jakim się znajdowała? Samemu przerysowywać z książki ?:D







Dzięki Wam za pomoc :) Def propsy za promocję :-)
 
Pomóc nie pomogę, ale pragne zauważyć, że fotkę wybrałeś odpowiednią;)
 
w Biskupinie byłem pińcet lat temu jeszcze w czasach szkoły podstawowej. Jeżeli się liczy to wypełnie do końca.
 
Generalnie bardzo ciekawy wybrałeś temat pracy :) Jeśli mogę spytać, jakieś jeszcze obiekty w niej opisujesz?



Do ankiety zaznaczyłem Wolin ze względu na osobisty sentyment, rozpoznawalność i przede wszystkim - najbliższy związek z tematem. Skansen na Wolinie powstaje w sposób absolutnie historyczny z dbałością o szczegóły przy rekonstrukcji, co powinno być oczywistością, ale w polskiej rzeczywistości nie jest :/ Biskupin pomimo istnienia na jego terenie grodzisk wczesnośredniowiecznych, słynie głównie z rekonstrukcji osady kultury łużyckiej, która oczywiście ze Słowianami nie miała nic wspólnego (chociaż przez dawną propagandę jeszcze pokutuje to w obiegowych opiniach) ale wykonana została solidnie. Mówiąc szczerze to ubolewam bardzo nad brakiem rekonstrukcji stanowisk wczesnośredniowiecznych, może jest szansa na zmianę tego stanu rzeczy, na razie jest (lub przynajmniej było, gdy ostatnio tam bawiłem) tylko kilka budynków postawionych przy okazji kręcenia Starej Baśni, które chyba rekonstrukcją nie są. Muzeum za to stoi na naprawdę przyzwoitym poziomie.



Kruszwica z kolei ma zabudowę o wiele późniejszą (wieża pochodzi z bodajże XIV w.), próżno szukać śladów dawnego grodziska, a muzeum jest tak straszliwie biedne, że brakuje słów. Wstyd jest coś takiego prowadzić jako placówkę kulturalną i tam dzieci wysyłać.



Pytam czy jakieś jeszcze obiekty uwzględniłeś, bo generalnie w modzie są rekonstrukcje, ale występuje pewna tendencja do robienia rekonstrukcji prowizorycznych w stylu wiejski tuning. Przykładem tego może być pseudogrodzisko w Ogrodzieńcu, w którym budynki to raczej jakieś wariacje na temat góralskich chatek i mają kominy (WTF?). W wielu skansenach dominuje tak daleko idąca prowizorka, że nawet nie tuszuje się współczesnych elementów (przewody i gniazdka elektryczne, plandeka pod strzechą itd.) - mi serce jako rekonstruktorowi krwawi. W Grzybowie poszli w taką stronę, że zamiast rekonstrukcji postawiono szklano-betonową wieżę z wałem (w wale jest nawet brama garażowa) w której to budowli znajdują się ekspozycje muzealne...i zrobiło to niestety Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy :(



to oczywiście jest już temat na osobną pracę :) takie moje luźne dywagacje jako osoby siedzącej w tym ileś lat. Akurat temat dla mnie tym bardziej aktualny, że za 2 tyg odświeżam sobie szlak piastowski i zobaczę w jakim kierunku idą zmiany ;)



EDIT: widzę, że pisałeś coś o problemach ze zdjęciami - jeśli czegoś potrzebujesz to daj znać, może znajdę w swoich albo spytam znajomych i będziesz mógł wykorzystać jako swoje.
 
Back
Top