Pomóżta Yagielowi w badaniach ;]

super,dzięki za opinie :)



Wolin był wyborem oczywistym, Biskupin? Mimo tego,że mylony jest on z grodziskiem słowiańskim to i tak nie wyobrażam sobie pracy w tej tematyce bez wspominania o jednym z najlepiej zrekonstruowanych miejsc w Lechistanie:) Przy okazji będe miał okazję na łamach pracy "naukowej" uświadomić czytających(bo wydaje mi się,że nie mają o tym pojęcia) iż Biskupin tętnił życiem zanim pojawili się tam pierwsi słowianie. Z ksiązek które mam wynika,że mimo wszystko kultura łóżycka miała jakies podwaliny pod słowiańską. No i bardzo ciekawe jest to,że była to grodzisko obronne przy czym kolejne zbrojne grody pjawiły się dopiero kilka wieków później :)



Kruszwica? Chyba strzał w kolano,lecz równiez kojarzona jest mocno z kulturą słowian,głównie ze względu na legendę - chyba najbaridzej popularną a i sama postac Popiela jest na tyle ciekawa,bo mało kto wie,że był on(wg kronik) synem siostry Aleksandra Wielkiego(który swoją drogą ledwo uszedł z życiem po inwazji na państwo Wandalitów ) Aczkolwiek nie wiem czy nie jest to za wąski temat aby brać się za całą Kruszwicę.Stara Baśń też kręcona była w Mysiej Wieży - chcąc nie chcąc, Kruszwica tkwi w świadomości Polaków. Jeśli chodzi o to miejsce, to myślę,że warto o nim napisać aby rzucić na nie trochę prawdziwego światła - ni to zadbane,ni to prawsłowiańskie,ale chcąc nie chcąc z kulturą prasłowian powiązane postacią króla - produkt turystyczny jak nic.



Kolejnym miejscem jest stolica pogaństwa - Arkona. Niestety po za nowymi totemami i pozostałością po wale grodu - nic tam nie zostało. Nie mniej jednak organizowane są tam wycieczki,więc zawierając wystarczająco dużo opisów można temat będzie w miare rozkręcić,bo nie wyobrażam sobie takiej pracy bez opisu najwiekszego grod. Całe szczęście opis miejsc to tylko jeden z rodziałów - najbardizej jaram się opisem legend,bogów i demonów :) Tutaj będę pisaći pisać:)



PS: a w Wolinie ostatnio nakręcono takie cudo
 
Yagiel, znasz jakiś portal albo pdfy z opisem tych legend, bogów i demonów o których wspomniałeś?
 
Forum o odtwórstwie historycznym wikingów, słowian, rusinów itd. Jest tam dużo informacji, które mogą Ci się przydać.



http://halla.mjollnir.pl/
 
Back
Top