Podstawowe pozycje w parterze. Pytania.

dufia

Shark Fights
Featherweight
Witam,



Potrzebuje troche konsultacji teoretycznej. Od razu zaznacze, ze nie jestem tzw "wojownikiem-teoretykiem", pracuje nad pewnym projektem i brakuje mi niestety wiedzy. To moj pierwszy post na forum. Czytam mmarocks od chyba 3 lat i jedyny raz kiedy dalem o sobie znac to przy okazji walki: Jewtuszko vs Njokuani. Ukradlem wtedy video z walki i umiescilem na youtube :)



Wracajac do tematu. Parter dzieli sie na podstawowe pozycje:



dosiad



odwrocony dosiad(na plecach przeciwnika)



garda



pol-garda



pozycja boczna



polnoc-poludnie



"kolano na brzuchu" (nie znam polskiej nazwy z ang. knee-on-stomach)







Gdzie bedac z gory podstawowy kierunek zmian pozycji wyglada tak:



garda -> pol-garda -> pozycja boczna -> dosiad



Mam racje?



Z pol gardy mozna tez zdobyc od razu dosiad, ale chyba trudniejsza akcja?







Wiki mowi, ze garda dzieli sie na wiele odmian. Ograniczmy sie jednak do tej podstawowej. Bedac z gory istnieje mozliwosc podniesienia sie z kolan na stopy. Co raczej zwieksza szanse bedac z gory? Mozna wtedy latwiej przejsc noge i wyladawac od razu w pozycji bocznej?







Moze na razie wystarczy, zobaczymy czy uda mi sie przykuc czyjas uwage. Aha i przepraszam za brak znakow uzywam anglojezycznego oprogramowania...



Pozdrawiam
 
y2gxK.gif
 
Probuje sobie uksztaltowac takie mozliwie uproszczone drzewko zmian pozycji. Chodzi o to jakie mozliwosci ma zawodnik z gory w poszczegolnych pozycjach.



np



garda -> pol garda



pol-garda -> boczna



pol-garda -> dosiad



boczna -> dosiad







Chodzi mi o najpierw te najprostrze, podstawowe. Potem uzupelnie je o te bardziej skoplikowane.
 
Dzieki :D



Zjem cos i zabieram sie za ogladanie filmikow na youtube i bede drzewko ukladal sam :(



zdr
 
Gdzie bedac z gory podstawowy kierunek zmian pozycji wyglada tak:



garda -> pol-garda -> pozycja boczna -> dosiad



Mam racje?



Moim zdaniem nie:) Bo z gardy nie przechodzimy do pół gardy tylko naszym zadaniem jest pozycja boczna. Dążymy do pozycji bocznej.
 
Dufia - z grubsza to własnie tak wygląda to przechodzenie pozycji. Oczywiście można i z gardy wskoczyć od razu do np. bocznej, wszystko zależy od sytuacji w walce i od reakcji przeciwnika. Tak samo, żeby dojść do dosiadu, nie musisz być najpierw w pozycji bocznej, bo możesz to zrobić np z półgardy. Rzeczywiście pooglądaj troche filmów na youtube - powinno pomóc, a najlepiej wybierz się gdzieś na trening i pooglądaj ćwiczących, jeśli masz oczywiście taka możliwość, w mig wejdzie Ci do główki:-) Faktycznie bedąc w gardzie naszym celem powinna być boczna
 
Podkreślam moim zdaniem (tu każdy inaczej się kula) półgarda jest niebezpieczna i ten na dole łatwiej może zajść za plecy.



Jeśli jesteś w gardzie to nie myślisz teraz pół garda później boczna tylko od razu robisz tak żeby ten na dole nie złapał Cię w półgardę.



A Ty pisałeś o podstawowych przejściach:)
 
bobyflex



dzieki, za pomoc







Semper Fidelis



dzieki! dokladnie o to mi chodzi



Moze powiesz mi wiecej o walce z dolu? Majac przeciwnika w gardzie jakie masz opcje?



-odepchnac biodra przeciwnika i wstac



-wkrecic sie za plecy



-wywalczyc pol garde



Tak mniej wiecej?



A co mozna z pol gardy? :D
 
z polgardy pieknie sie przechodzi (bedac u góry) do dzwigni na nozki, ewentualnie jezeli ogaranisz moze przejsc do pleców, robiac przetoczenie (ryzykowne,ale zajebiste)
 
Dufia - mając przeciwnika w gardzie najlepiej po prostu go poddać - a mamy ku temu caly arsenał, bądź przetoczyć, będąc z dołu w gardzie nie walczymy o półgarde bo to bez sensu - garda jest najlepszą pozycją dla gostka z dołu
 
Będąc na dole mając przeciwnika w gardzie można:



-kończyć dzwigniami



-kończyć duszeniem



-zrobić sweepa i być w dosiadzie



-odepchnąc nogami przeciwnika i wstać do stójki



-....
 
Dzieki Pawel



kazde wskazowki sie przydadza!



mozliwe dzwignie i przetoczenia bede dodawal kiedy uporam sie z podstawowymi opcjami :)
 
dobra ja sprobuje teraz uporzadkowac teraz informacje i zaraz ruszam z kolejnymi pytaniami :)



pozdrawiam
 
PODSTAWOWA ZAPIETA GARDA (przewaga dla parterowaca z dolu)



mozliwosci z dolu:



-wszelkie poddania



-ucieczka przez odepchniecie bioder przeciwnika nogami



-ewentualnie sweep do dosiadu



opis:



-nie ma sensu zmieniac pozycji, gdyz jest to pozycja dajaca najwieksza kontrole z dolu



mozliwosci z gory:



-obijanie przeciwnika z kolan



-wstanie na stopy i jeszcze korzystniejsza pozycja do zadawnia ciosow



-przechodzenie gardy i tutaj opcje: do pol-gardy(zadownik na dole ciagle niebezpieczny), do pozycji bocznej, do dosiadu



opis:



-nie ma sensu przechodzenie do pol gardy, najlepiej szukac drogi od razu do bocznej lub dosiadu



OK



Ile w tym jest sensu? :)



zdr
 
tak naserio zapytam po co ci to? bo tak naprawde to juz chyba sam nie wiesz czego ty chcesz, no wlasnie ile w twoich pytaniach sensu>?
 
Dufia - z grubsza własnie tak, z tym że w mma ( a rozumiem, że mówimy o mma), niektorzy zawodnicy potrafia bardzo konretnie bić będąc w gardzie, więc to nie jest do końca tak, że sobie beztrosko leżymy i nie zmieniamy pozycji. Próbujemy poddań, przetoczeń - zawsze mamy jeszcze więcej możliwości będąc w bocznej czy w dosiadzie i do którejś z tych dwóch pozycji powinniśmy dążyć będąc w parterze, tym bardziej, że są to pozycje dla nas najbezpieczniejsze
 
Pawel



Robie gre przegladarkowa i chce, zeby parter mial mozliwie jak najwiecej sensu. Jestem na etapie projektowania walki stad moje pytania. Potrzebuje naszkicowac sobie podstawowy szkielet walki na ziemi, glownie mozliwe zmiany pozycji. Wtedy bede uzupelnial to o reszte.







bobyflex



dzieki



bralem pod uwage oczywiscie zadawanie ciosow z dolu, mam nadzieje ze bede mogl liczyc jeszcze na Twoja pomoc!



pozdrawiam
 
Pawel



nauczylem sie programowac w php, struktury baz danych, html, css



mysle, ze moge sie nauczyc tez zasad panujacych na macie...
 
Back
Top