Medyczne Patologie (+18, bardzo drastyczne!)

Był pajączek to macie, efekt ugryzienia przez grzechotnika. Pierwsze zdjęcie przedstawia pęcherz który obejmuje niemal całą dłoń mężczyzny. Drugie to krwawe następstwa po bąblu, gdy ten pękł (na fotografii widoczna m.in ropa).
Szacuje się że rocznie na 7000-8000 ludzi ugryzionych przez grzechotniki w USA, umiera tylko pięć osób. Spowodowane jest to tym, że jeśli antidotum jest podane w ciągu dwóch godzin od ukąszenia, istnieje 99% szans na przeżycie. Większość zgonów występuje od 6 do 48 godzin od ukąszenia.

ea0ebcb5d6d8.jpg

472c39abdb13.jpg
 
OOOOOOOOOOOOO teraz jakiś typ wjechał na SOR, oczywistość najebany jak stodoła podchodzimy z kumplem do niego:

- Dzień dobry
Patrzy jednym okiem.
-Zień dobry, gdzie jesteśmy?
- W Łodzi
Na co żulik:
- A dokąd płyniemy ?

Zdarliśmy łacha z gościa na maxa hahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahaha
 
OOOOOOOOOOOOO teraz jakiś typ wjechał na SOR, oczywistość najebany jak stodoła podchodzimy z kumplem do niego:

- Dzień dobry
Patrzy jednym okiem.
-Zień dobry, gdzie jesteśmy?
- W Łodzi
Na co żulik:
- A dokąd płyniemy ?

Zdarliśmy łacha z gościa na maxa hahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahaha


Czemu w Łodzi?
 
Poruszające się zwłoki (respirowane, lub tuż po odłączeniu od respiratora) to bardzo rzadki, aczkolwiek spotykany widok. Rodzinie zmarłego trudno wyjaśnić że ruszający się człowiek jest martwy. Mózg nie bierze jednak żadnego udziału w r*chach pośmiertnych, jest to sprawka rdzenia kręgowego.

Ruchy pośmiertne odbywają się na drodze łuku odruchowego – połączenia nerwowego między rdzeniem kręgowym a mięśniami, które odpowiada za odruchy bezwarunkowe – a więc za te niezależne od mózgu. Zbłąkany sygnał elektryczny z rdzenia kręgowego każe mięśniom ostatni raz się ruszyć – jest to rozpaczliwa reakcja umierającego, niedotlenionego rdzenia.

Odruch Łazarza jest złożonym odruchem występującym u osób, u których stwierdzono śmierć mózgu(pnia mózgu). Występuje bardzo rzadko. Objawia się on krótkotrwałym uniesieniem rąk i złożeniem ich na klatce piersiowej (poza egipskiej mumii, biblijnego Łazarza). Ruch ten może trwać od kilku do kilkunastu sekund.

Odruch Łazarza jest odruchem rdzeniowym. Mózg nie bierze udziału w jego generowaniu.

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z 2007 roku uwzględnia objaw Łazarza jako objaw, którego nie należy błędnie interpretować jako przejaw zachowanej czynności pnia mózgu. Od osób takich można pobierać narządy do transplantacji.
c001ed954c6b.png

 
26-letni Gurmita Singh z Indii posiadał guza ważącego 55 kg. W ostatnich trzech latach pacjent był przykuty do łóżka i ostatecznie zdecydował się na operację. Po zabiegu waga mężczyzny wynosiła zaledwie 37 kg.

Aby pozbyć się guza Gurmitu musiał poświęcić prawą nogę, którą amputowano mu wraz z guzem.

24bb123a1368.jpg

f3e677215ae8.jpg

971db4b23db6.jpg

75c8180651d5.jpg
 
Kontrapulsacja wewnątrzaortalna (IABP - Intra-Aortic Balloon Pump) jest metodą mechanicznego wspomagania krążenia.

Kontrapulsacja wewnątrzaortalna polega na wprowadzeniu do aorty, poprzez tętnicę udową (w pachwinie), polietylenowego balonu, a następnie jego napełnianiu i opróżnianiu w odpowiednich fazach pracy serca, dzięki zsynchronizowaniu pompy z zapisem EKG. W czasie pracy serca można wyróżnić dwie fazy: skurczu i rozkurczu. W fazie skurczu mięsień sercowy napina się i objętość komór serca ulega gwałtownie zmniejszeniu. Efektem tego jest wyrzucenie krwi z prawej komory do płuc a z lewej do aorty, stąd zaś do całego organizmu. W fazie rozkurczu napięcie mięśnia maleje i komory serca napełniają się krwią.


Oczywiście, tak jak każda część ciała ludzkiego, tak i serce musi być zaopatrywane w krew. Rolę naczyń tętniczych serca pełnią tętnice wieńcowe, rozpoczynające się w początkowym odcinku aorty (opuszce aorty) i doprowadzające krew do serca głównie w fazie jego rozkurczu. Mięsień sercowy, budujący ściany serca, jest wtedy rozluźniony i może przyjąć krew niosącą tlen i składniki odżywcze potrzebne do dalszej pracy. Kontrapulsacja wewnątrzaortalna wspomaga zarówno fazę rozkurczu, jak i skurczu serca.

W fazie rozkurczu balon, umiejscowiony w aorcie, jest napełniany, co skutkuje wzrostem ilości krwi trafiającej do tętnic wieńcowych (oraz naczyń mózgowych). Tuż przed skurczem mięśnia balon jest opróżniany, a serce może wypompować krew do aorty ze znacznie mniejszym obciążeniem. W efekcie serce wykonuje lżejszą pracę, przy wydajniejszym zaopatrzeniu w tlen i substancje odżywcze.

Wskazania do zastosowania kontrapulsacji
  • wstrząs kardiogenny jako powikłanie zawału;
  • niestabilna choroba wieńcowa;
  • powikłania zawału - ostra pozawałowa niedomykalność zastawek, ubytek przegrody międzykomorowej;
  • krańcowa niewydolność krążenia u chorych oczekujących na transplantację serca.
Przeciwwskazania kontrapulsacji
  • niedomykalność aortalna;
  • rozwarstwiający tętniak aorty.
Kryteria zastosowania kontrapulsacji oparte na pomiarach hemodynamicznych
  • wskaźnik pojemności wyrzutowej (CI poniżej 1,8 l/min/m2);
  • zaklinowane ciśnienie w tętnicy płucnej (PCWP powyżej 20 mmHg);
  • ciśnienie skurczowe poniżej 80 mmHg;
Łącznie z pomiarami hemodynamicznymi w decyzji o zastosowaniu kontrapulsacji należy brać pod uwagę narastającą kwasicę metaboliczną i brak reakcji na leki.

Najpoważniejszym problemem przy długotrwałym stosowaniu są powikłania zatorowe i infekcje.
Intra-aortic_balloon_pump.jpg
 
Właśnie większość z forum krzyczy że ja lekarz, a ja pielęgniarz. Ale jeśli trzeba coś ogarnąć to wejścia mam.
 
Back
Top