Kryptowaluty

Żeby nie było , ja wciąż mam pewną ekspozycje w krypto i ogólnie wieżę (mam nadzieję) , ze nawet jeśli nadeszła bessa to jeszcze jeden cykl hossy zaliczymy. Zdaję sobie również sprawę, ze większość projektów /altkoinow do tego momentu upadnie lub zaliczy niesamowity dołek.
 
Cała bańka krypto wyjebie się na mordę przy dłuższym kryzysie energetycznym. Blockchain tylko samego Bitcoina ma wyższe zapotrzebowanie energetyczne niż Argentyna.
Dlatego trzeba wycisnąć z tego ile się da przy każdej okazji, ale nie zastawiać domu i rodziny za krypto. Wszystko z głową. Straszne smuty walisz Mordko, Andrzej to przynajmniej z szyderą wjeżdżał :D


@respect co rozumiesz przez "grubo" i kiedy warto w takie coś zainwestować, jak wtedy to wygląda, czy to jakiś keylogger, gdzie kupić, za ile, i jaką markę polecasz?
Ile o jest grubo? Tyle żebyś czuł się bezpiecznie i nie wyhuśtał się gdyby ktoś Ci się wpierdolił na portfel i wszystko ukradł :fjedzia:
Wpisz sobie ledger nano x albo tańsza wersja s. Nano X można łączyć bezpośrednio z iphone, s nie.
 
Cała bańka krypto wyjebie się na mordę przy dłuższym kryzysie energetycznym. Blockchain tylko samego Bitcoina ma wyższe zapotrzebowanie energetyczne niż Argentyna.
Tak jak napisał @Tar-Ellendil powyżej, nie tylko eth ale coraz więcej crypto ma być na PoS zamiast PoW. Dodatkowo duża zmienność oraz krachy na crypto powodują ze można więcej zarobić. Ja to w tej chwili traktuje jako aktywo typowo spekulacyjne, które stanowi pewną cześć mojego portfela ale nie jest to jego podstawą.
 
Wrzucaj. Na pewno ktoś skorzysta. Ja zamierzam wejść grubo w tym roku. Do tej pory raczej słuchałem i czytałem, ale 2022r poszaleję. Wydaje mi się że jest kilka projektów które mają przyszłość przed sobą. Bitcoin, Etherneum ale też Binance Coin, Luna, Avalanche, Matic.

Z mieszkania w wawie z najmu ma się rentowności średnio 4,5%netto, lokaty to wiadomo, giełda ma takie same szanse utopić jak krypto, a potencjalne dochody niższe. Jakikolwiek biznes to mnóstwo poświęconego czasu, kasy, energii... i ryzyka.
Nie muszę 1000% zarobić, ale 10-15% to już jest bardzo dobrze w porównaniu do "rzeczywistości".

Co byście na moim miejscu robili teraz? Ja czekam i oglądam wykresy.

Jak się mylę, zapraszam do dyskusji.

O czyli brzmi jak wszystko z pod reki pana gryna.

Najpopularniejszym portfelem jest Metamask ktory obsługuje siec etherium, Trust wallet tez obsługuje wiele krypto. Generalnie dużo tego i zalezy na jakiej sieci jest waluta na takiej będziesz trzymał dana walute

Dlatego trzeba wycisnąć z tego ile się da przy każdej okazji, ale nie zastawiać domu i rodziny za krypto. Wszystko z głową. Straszne smuty walisz Mordko, Andrzej to przynajmniej z szyderą wjeżdżał :D



Ile o jest grubo? Tyle żebyś czuł się bezpiecznie i nie wyhuśtał się gdyby ktoś Ci się wpierdolił na portfel i wszystko ukradł :fjedzia:
Wpisz sobie ledger nano x albo tańsza wersja s. Nano X można łączyć bezpośrednio z iphone, s nie.
Macie jakieś rady, jeśli chodzi o coiny? Czym się kierujecie przy wyborze i kwocie jaką przeznaczycie na krypto? Kupujecie taniej i sprzedajecie drożej, czy raczej inwestujecie tj. zakupujecie za określoną kwotę raz na miesiąc? Obejrzałem trochę i tak na szybko to BTC można próbować bo są niby jakieś spekulacje co do wzrostu 50%. ETH z tego co poczytałem to ten PoS może wpłynąć negatywnie, ale za to pozytywnie na krypto które kopane są na GPU typu ZCash,ETH Classic, RavenCoin. Z tego co patrzyłem to zapowiedzi były już od 2018 r., czy pewna jest ta zmiana w tym roku? Tyle tych krypto, że ciężko na początku się rozeznać.
 
Tak jak napisał @Tar-Ellendil powyżej, nie tylko eth ale coraz więcej crypto ma być na PoS zamiast PoW. Dodatkowo duża zmienność oraz krachy na crypto powodują ze można więcej zarobić. Ja to w tej chwili traktuje jako aktywo typowo spekulacyjne, które stanowi pewną cześć mojego portfela ale nie jest to jego podstawą.
W co jeszcze inwestujesz? Nie mam za dużo wiedzy o inwestowaniu. Do tej pory inwestowałem w siebie, ale to nie był najlepszy biznes :lol:
 
Ile? Bzdury. Chyba, że piszesz o ludziach bez pojęcia.
A ile myślisz? Napisałem netto czyli już po wszystkich kosztach typu czynsze, ubezpieczenie itp. Nawet nie wiesz jak ludzie inwestują a raczej przeinwestują w mieszkania i za ile realnie wynajmują. To co mówią internetowi guru, że rentowność wynosi np. 10% to tylko część rynku albo kwestia metodyki liczenia. Ja mam np. na 6.25%netto, czyli po wszystkich kosztach (odliczając nawet koszt dorobienia kluczyka do altany śmieciowej) i to bardzo dobry najem.

Oczywiście nawet tutaj można manipulować czy liczymy od wartości mieszkania, od wszystkich ponoszonych kosztów, od wkładu własnego itp.

Większość ludzi na rynku (tak jak na każdym innym) jest bez pojęcia. Kupują mieszkania, szykują "jak dla siebie", po kilku miesiącach lokator im się wyprowadza, to jest przestój w najmie, koszt odmalowania, wymiany przepalonej kanapy, stłuczonej kryształowej lampy, czas na znalezienie kolejnego najemcy, koszt ogłoszeń itp. Tego już nie liczą. Byłem raz w mieszkaniu, gdzie na ścianie wisiała jakaś antyczna mapa i była jakaś dizajnerska lampa a gruby hajs. Oczywiście było to dla pewnej grupy klientów, ale cena najmu (która musiała przecież obejmować również te ekskluzywne elwmenty) była ponadrynkowa i dłuuugi czas ta oferta wisiała. Nie wiem, czy i za ile w końcu wynajęli.

Mnóstwo ludzi chce "dobrze" wynająć, czyli mieć najemcę, który płaci na czas i nie stwarza problemu, a nie czy ma 100 czy 200zł/MC więcej (a w ujęciu procentowym każda stówka ma znaczenie). Policz też koszt nakładu pracy, pieniędzy i czasu właściciela. Mało też kto podaje ile miesięcy w roku wynajmuje mieszkanie. Porównaj, ile osób chwali się "dobrym" najmem a ile "złym".

Kiedyś w wawie średni najem trwał ok 10,5.mc (w najmie nie "siedzę", więc okres ten może być inny, dla chętnych znalezienie aktualnych info w necie to nie problem. Nie sądzę jednak, że covid wydłużył realny czas trwania umowy najmu).
Zwróć uwagę, ile prawników znajduje się sprawami najmu, ile jest firm "pomagających w negocjacjach" z najemcami którzy np. Nie chcą się wyprawdzić i nie płacą nie tylko czynszu ale i mediów. Są nawet firmy, które specjalizują się w tym, że mają swoje lokale i notarialnie oświadczają, że najemcę w przypadku problemów przyjmą pod swój dach! To już ekstremalna i niszowa działalność, ale ktoś z tego korzysta! To są koszty, a koszty obniżają rentowność.

Nie poruszam kwestii najmu krótkookresowego. To całkiem inny rynek.
 
Last edited:
rocket-failure-explode.gif
 
Jaki kantor BTC i ETH polecacie by bezposrednio zakupic na portfel? Bo binance i bitbay trzeba przesłać dokumenty, a aktualnie niemam możliwości.
 
W co jeszcze inwestujesz? Nie mam za dużo wiedzy o inwestowaniu. Do tej pory inwestowałem w siebie, ale to nie był najlepszy biznes :lol:
Ja mam bardzo defensywny portfel. 50% to obligacje - krajowe i korporacyjne. 25% to etf z ekspozycja na cały świat ( MSCI world). 15% akcje spółek dywidendowych z mocnym home bias na Polskę i 10% krypto. Zastanawiam się w jaki sposób zrobić rebalancing w tym roku - zmniejszyć % pozycje obligacji na rzecz niewielkiego procenta fizycznych kruszców.

Jak chcesz coś poczytać i się dokształcić to w Polsce w moim subiektywnym odczuciu, warto przeczytać cały blog oraz nawet kupić książkę Marcina Iwucia https://marciniwuc.com/

oraz Mateusza Samołyka z https://inwestomat.eu/

na obu blogach jeśli zakładka „zacznij tutaj” gdzie jak za rączkę pokazują co po kolei czytać. Nie są to ludzie, którzy nagonią Cię na konkretne akcje tylko raczej ich celem jest nauczenie jak największej liczby osób świadomego inwestowania.

Jednego i drugiego można tez posłuchać na spotify ponieważ swoje artykuły przedstawiają tam w formie podcastów
 
  • Like
Reactions: jut
Tochę nie wiem gdzie to dać, a więc dam tu. O eurodolarze. Ja ciagle nie do konca rozumiem wspomniane mechanizmy.


Brak pokrycia w złocie to jedno, ale te mozliwosci dodruku z powietrza przez banki to drugie.

Kryptowaluty dlatego właśnie otrzymały szansę. Czy system na nie pozwoli?
 
@MrRoshi podrzucisz tego ref linka do coinbase? Czy trzeba tam jak na binance podłączyć kartę, czy mozna przelewem? Czy w tym wypadku lepiej założyć revoulta jesli ma sie zamiar podlaczyc kartę?
 
@MrRoshi podrzucisz tego ref linka do coinbase? Czy trzeba tam jak na binance podłączyć kartę, czy mozna przelewem? Czy w tym wypadku lepiej założyć revoulta jesli ma sie zamiar podlaczyc kartę?
Podaj mail, wysle Ci zaproszenie :wink:
Mozna przelewem - dluzej idzie ale mniejsze fee zaplacisz a tak na prawde zerowe.
Revolut jest spoko do wyplacania hajsu z gieldy.
 
Jeśli ktoś się zastanawiał dlaczego krypto poleciało to tym razem nie jest to spowodowane tym, że „krypto tak ma” a ostatnim komunikatem FED. Przewidywania są, że dotknie to najmocniej nie tylko krypto ale (jak to już było w 2014) również kurs technologicznych gigantów jak choćby całe FAANG. Więcej ponizej:

https://www.cnbc.com/2022/01/05/fed-minutes-december-2021.html

https://www.reuters.com/markets/us/...alance-sheet-quickly-minutes-show-2022-01-05/
Myślę, że spadki spowodowane są również sytuacją w Kazachstanie, gdzie zlokalizowanych jest około 18% ze wszystkich koparek wydobywających BTC.
 
Po części wyjaśnienie teraźniejszej sytuacji. Wrzucam tutaj ten filmik trochę w ciemno, gdyż dopiero sam zacząłem słuchać , ale jak dotychczas Konieczny mnie nie zawiódł.


Po części wyjaśnienie teraźniejszej sytuacji. Wrzucam tutaj ten filmik trochę w ciemno, gdyż dopiero sam zacząłem słuchać , ale jak dotychczas Konieczny mnie nie zawiódł.

Największy naganiacz na pl rynku kryptowalut co dorobił się na szkoleniach a nie krypto ale słuchaj do woli :fjedzia:
 
Back
Top