Detektyw Kaczka na Tropie: Big Foot, TRT, gigantyzm, a może akromegalia ?

Anonymous

NoLife FC
di-T05MVLBD.jpg

Postaram się wyjaśnić kilka faktów odnośnie Big Foota:
1) Gigantyzm, czy akromegalia?
2) Brał końskie dawki w 2008 roku, czy nie brał?
3) Dlaczego test dopingowy po walce z Huntem dał wynik pozytywny i co dalej?


Antonio Big Foot Silva • to zawodnik walczący w kategorii królewskiej najlepszej federacji mma na świecie • UFC. Sam pseudonim • Wielka stopa • , jaki dzierży fighter, wynika z choroby, z którą od wielu lat zmaga się Antonio, mowa tu o akromegalii. Czy można mówić o gigantyzmie, jako chorobie podobnej do w/w, aczkolwiek rozpoczynającej się dużo wcześniej, z reguły już w wieku dziecięcym? Wydaje mi się , że nie. Silva, już jako szkrab odznaczał się sporymi gabarytami (foto poniżej), był po prostu duży. Dziś ma 193 cm wzrostu i mimo, że należy do ludzi wysokich, nie jest to objaw gigantyzmu.
1369358640000-antonio-silva-baby-pic-1305232126_3_4_r343_c0-0-340-450.jpg


Cechy fizyczne w dniu zdiagnozowania u niego gruczolaka przysadki, nie wskazują na nadmiar hormony wzrostu w okresie dziecięcym. Gigantyzm, jak sama nazwa wskazuje, mimo, że często akromegalia jest później jego następstwem (bo albo nie był zdiagnozowany, bądź leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów), objawia się w głównej mierze nadmiernym wzrostem ciała w porównaniu z ogółem populacji dzieci.
Akromegalia rozwija się, gdy przysadka mózgowa w wieku dorosłym produkuje za dużo hormonu wzrostu. Ten niewielki gruczoł wielkości wiśni leżący bezpośrednio pod mózgiem odgrywa ważną rolę: produkuje hormony, wpływa na działanie pozostałych gruczołów dokrewnych i dba o zachowanie równowagi hormonalnej organizmu. Gdy w przysadce dochodzi do łagodnego nowotworowego rozrostu komórek (gruczolak), wydziela ona za dużo hormonu wzrostu, co powoduje przerost narządów zewnętrznych i wewnętrznych. W przypadku dzieci i młodzieży, nadmierne wytwarzanie hormonu wzrostu prowadzi do tzw. gigantyzmu - dziecko rośnie, ale prawidłowe proporcje ciała zostają zachowane. U dorosłych wzrost kości został zakończony i dalsze ich wydłużanie się nie jest już możliwe. W tej sytuacji zaczynają nieproporcjonalnie rosnąć skrajne części ciała. Najczęściej pierwszym niepokojącym objawem jest powiększenie się dłoni i stóp. Okazuje się, że nie możemy włożyć butów, które nosiliśmy jeszcze w ubiegłym roku, ponieważ są za ciasne. Z powodu pogrubienia palców nie możemy zdjąć obrączki albo nałożyć pierścionka. Stopniowej zmianie ulegają też rysy twarzy. Powiększają się żuchwa i łuki brwiowe, czoło staje się bardziej wypukłe, wargi pełniejsze, nos - szerszy, rozchodzą się zęby. Jeśli dochodzi do przerostu strun głosowych - zmianie ulega głos. Staje się on grubszy i szorstki.

W 2007 roku Big Foot przeszedł operację usunięcia guza przysadki. Ale już w 2008 roku zaliczył wpadkę dopingową. Po zdobyciu pasa wagi ciężkiej EliteXC, w jego organizmie wykryto obecność zakazanej substancji • Boldenonu, potocznie zwanego Ganabolem
. Ganabol stosuje się w weterynarii, w leczeniu koni. Menago Silvy • pan Alex Davis stwierdził w swym wyjaśnieniu, że to skutki metabolitów boostera teścia o nazwie Novodex, który zażywał Big Foot, mogły dać taki, a nie inny wynik testów antydopingowych. Manago dodał również, że gdyby chcieli swojemu podopiecznemu rzeczywiście dać sterydy, nie wybraliby tych dla zwierząt •

Czy akromegalia może wpłynąć na obniżenie poziomu męskich hormonów płciowych? Oczywiście.
• Efekt masy • guza, czyli wpływ - ucisk patologicznej zmiany w przysadce na jej pozostałą, prawidłową część może powodować częściową lub całkowitą niedoczynność przysadki w odniesieniu do hormonów gonadotropowych - LH i FSH ( • ) u mężczyzn może dochodzić do hypogonadyzmu • obniżenia stężenia testosteronu. Prawdopodobieństwo niedoczynności przysadki spowodowanej masą patologiczną wzrasta wraz z rozmiarem guza.

di-2OBN4ALQ.jpg

di-OMZM0K10.jpg



WERDYKT


Ad. 1
Zdecydowanie akromegalia, a nie gigantyzm


Ad. 2
W 2008 roku medycyna była już na tyle rozwinięta, że członkowie komisji sportowej w Kalifornii nie mogli pomylić metabolitów boostera teścia od hormonów stosowanych w leczeniu koni. Sam Davis, coś musiał powiedzieć w swym wyjaśnieniu, by bronić podopiecznego.


Ad. 3
Uznaję obóz Silvy winnym niedotrzymania postanowień wynikających ze stosowania terapii TRT. Aczkolwiek jako środek łagodzący należy przyjąć chorobę • akromegalię, z którą zmaga się zawodnik, a konsekwencją której, jest obniżenie produkcji własnego testosteronu przez organizm. Właściwie dobrać całą kurację TRT w przypadku zdrowego zawodnika nie zawsze się udaje, tym bardziej trafić w tzw. punkt, w przypadku Silvy, jest utrudnione jeszcze bardziej, ze względu na zaburzenia gospodarki hormonalnej chorego.

Od siebie dodam, że jestem przeciwny wszelkim kuracjom TRT i dla mnie zawodnik z niskim poziomem hormonów, albo walczy w • zastanym • stanie, albo kończy karierę, gdyż każdy lek sztucznie podnoszący stężenie hormonów, jest to zwyczajnie niedozwolony doping.
Ale co Dana z tym fantem zrobi, tego nie wiem •

Pozdro.:-)
 
niedługo na stronie powstanie nowa seria felietonów: DETEKTYW KACZKA NA TROPIE :D
 
Redaktor kaczos80 zniszczył :-). Dla mnie kuracja testoronowa u jakiekolwiek zawodnika to jedna, wielka pomyłka. Niedługo przeciwnikom Jonesa będą pozwalać wchodzić do oktagonu z młotkiem, żeby zlikwidować "niedobór" zasięgu.
 
haha, rozjebany temat! na angaz do UFC! Dana by Cie przykleil pewnie na jakies stanowisko, detektywie kaczko!
 
Wszedłem w temat z lekko kpiącym uśmieszkiem na ustach mając w pamięci poprzedni temat w tym stylu, a tu proszę, ciekawe rzeczy.
 
w końcu kaczka założył jakiś pożądny temat a nie - "Jak Pudzian przegra to odchodzę"



10/10
 
Back
Top