Detektyw Kaczka na Tropie: Big Foot, TRT, gigantyzm, a może akromegalia ?

Anonymous

NoLife FC
di-T05MVLBD.jpg

Postaram się wyjaśnić kilka faktów odnośnie Big Foota:
1) Gigantyzm, czy akromegalia?
2) Brał końskie dawki w 2008 roku, czy nie brał?
3) Dlaczego test dopingowy po walce z Huntem dał wynik pozytywny i co dalej?


Antonio Big Foot Silva • to zawodnik walczący w kategorii królewskiej najlepszej federacji mma na świecie • UFC. Sam pseudonim • Wielka stopa • , jaki dzierży fighter, wynika z choroby, z którą od wielu lat zmaga się Antonio, mowa tu o akromegalii. Czy można mówić o gigantyzmie, jako chorobie podobnej do w/w, aczkolwiek rozpoczynającej się dużo wcześniej, z reguły już w wieku dziecięcym? Wydaje mi się , że nie. Silva, już jako szkrab odznaczał się sporymi gabarytami (foto poniżej), był po prostu duży. Dziś ma 193 cm wzrostu i mimo, że należy do ludzi wysokich, nie jest to objaw gigantyzmu.
1369358640000-antonio-silva-baby-pic-1305232126_3_4_r343_c0-0-340-450.jpg


Cechy fizyczne w dniu zdiagnozowania u niego gruczolaka przysadki, nie wskazują na nadmiar hormony wzrostu w okresie dziecięcym. Gigantyzm, jak sama nazwa wskazuje, mimo, że często akromegalia jest później jego następstwem (bo albo nie był zdiagnozowany, bądź leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów), objawia się w głównej mierze nadmiernym wzrostem ciała w porównaniu z ogółem populacji dzieci.
Akromegalia rozwija się, gdy przysadka mózgowa w wieku dorosłym produkuje za dużo hormonu wzrostu. Ten niewielki gruczoł wielkości wiśni leżący bezpośrednio pod mózgiem odgrywa ważną rolę: produkuje hormony, wpływa na działanie pozostałych gruczołów dokrewnych i dba o zachowanie równowagi hormonalnej organizmu. Gdy w przysadce dochodzi do łagodnego nowotworowego rozrostu komórek (gruczolak), wydziela ona za dużo hormonu wzrostu, co powoduje przerost narządów zewnętrznych i wewnętrznych. W przypadku dzieci i młodzieży, nadmierne wytwarzanie hormonu wzrostu prowadzi do tzw. gigantyzmu - dziecko rośnie, ale prawidłowe proporcje ciała zostają zachowane. U dorosłych wzrost kości został zakończony i dalsze ich wydłużanie się nie jest już możliwe. W tej sytuacji zaczynają nieproporcjonalnie rosnąć skrajne części ciała. Najczęściej pierwszym niepokojącym objawem jest powiększenie się dłoni i stóp. Okazuje się, że nie możemy włożyć butów, które nosiliśmy jeszcze w ubiegłym roku, ponieważ są za ciasne. Z powodu pogrubienia palców nie możemy zdjąć obrączki albo nałożyć pierścionka. Stopniowej zmianie ulegają też rysy twarzy. Powiększają się żuchwa i łuki brwiowe, czoło staje się bardziej wypukłe, wargi pełniejsze, nos - szerszy, rozchodzą się zęby. Jeśli dochodzi do przerostu strun głosowych - zmianie ulega głos. Staje się on grubszy i szorstki.

W 2007 roku Big Foot przeszedł operację usunięcia guza przysadki. Ale już w 2008 roku zaliczył wpadkę dopingową. Po zdobyciu pasa wagi ciężkiej EliteXC, w jego organizmie wykryto obecność zakazanej substancji • Boldenonu, potocznie zwanego Ganabolem
. Ganabol stosuje się w weterynarii, w leczeniu koni. Menago Silvy • pan Alex Davis stwierdził w swym wyjaśnieniu, że to skutki metabolitów boostera teścia o nazwie Novodex, który zażywał Big Foot, mogły dać taki, a nie inny wynik testów antydopingowych. Manago dodał również, że gdyby chcieli swojemu podopiecznemu rzeczywiście dać sterydy, nie wybraliby tych dla zwierząt •

Czy akromegalia może wpłynąć na obniżenie poziomu męskich hormonów płciowych? Oczywiście.
• Efekt masy • guza, czyli wpływ - ucisk patologicznej zmiany w przysadce na jej pozostałą, prawidłową część może powodować częściową lub całkowitą niedoczynność przysadki w odniesieniu do hormonów gonadotropowych - LH i FSH ( • ) u mężczyzn może dochodzić do hypogonadyzmu • obniżenia stężenia testosteronu. Prawdopodobieństwo niedoczynności przysadki spowodowanej masą patologiczną wzrasta wraz z rozmiarem guza.

di-2OBN4ALQ.jpg

di-OMZM0K10.jpgWERDYKT


Ad. 1
Zdecydowanie akromegalia, a nie gigantyzm


Ad. 2
W 2008 roku medycyna była już na tyle rozwinięta, że członkowie komisji sportowej w Kalifornii nie mogli pomylić metabolitów boostera teścia od hormonów stosowanych w leczeniu koni. Sam Davis, coś musiał powiedzieć w swym wyjaśnieniu, by bronić podopiecznego.


Ad. 3
Uznaję obóz Silvy winnym niedotrzymania postanowień wynikających ze stosowania terapii TRT. Aczkolwiek jako środek łagodzący należy przyjąć chorobę • akromegalię, z którą zmaga się zawodnik, a konsekwencją której, jest obniżenie produkcji własnego testosteronu przez organizm. Właściwie dobrać całą kurację TRT w przypadku zdrowego zawodnika nie zawsze się udaje, tym bardziej trafić w tzw. punkt, w przypadku Silvy, jest utrudnione jeszcze bardziej, ze względu na zaburzenia gospodarki hormonalnej chorego.

Od siebie dodam, że jestem przeciwny wszelkim kuracjom TRT i dla mnie zawodnik z niskim poziomem hormonów, albo walczy w • zastanym • stanie, albo kończy karierę, gdyż każdy lek sztucznie podnoszący stężenie hormonów, jest to zwyczajnie niedozwolony doping.
Ale co Dana z tym fantem zrobi, tego nie wiem •

Pozdro.:-)
 

SAG

Brutaal
Featherweight
niedługo na stronie powstanie nowa seria felietonów: DETEKTYW KACZKA NA TROPIE :D
 

Suchar

Maximum FC
Lightweight
Redaktor kaczos80 zniszczył :-). Dla mnie kuracja testoronowa u jakiekolwiek zawodnika to jedna, wielka pomyłka. Niedługo przeciwnikom Jonesa będą pozwalać wchodzić do oktagonu z młotkiem, żeby zlikwidować "niedobór" zasięgu.
 

baju

Vale Tudo
Championship
Cohones
MMARocks
haha, rozjebany temat! na angaz do UFC! Dana by Cie przykleil pewnie na jakies stanowisko, detektywie kaczko!
 

Bolt

Bellator
Welterweight
Wszedłem w temat z lekko kpiącym uśmieszkiem na ustach mając w pamięci poprzedni temat w tym stylu, a tu proszę, ciekawe rzeczy.
 

Palhares

ONE FC
Flyweight
w końcu kaczka założył jakiś pożądny temat a nie - "Jak Pudzian przegra to odchodzę"10/10
 
Top