Definicja "wpierdolu" w MMA

Czym jest "wpierdol" w MMA?

  • Zadawanie komuś mocnych ciosów w stójce/parterze

    Votes: 36 43.4%
  • Pełne skontrolowanie kogoś w parterze, ciągła zmiana pozycji i próby dźwigni

    Votes: 0 0.0%
  • Zarówno zadawanie mocnych ciosów, jak i mega kontrola w parterze

    Votes: 47 56.6%

  • Total voters
    83

midern

KSW
Heavyweight
Podczas gali FEN 12 rozwinęła się na czacie ciekawa dyskusja na temat wpierdolu w MMA. Zaczęło się od dyskusji @Wewiur i @Gaara na temat Helda, Jansena i Brooksa w kontekście wyników ich walk. Później dołączyłem się i ja.

Jak powienien być traktowany "wpierdol" w MMA? Czy aby dostać wpierdol ktoś musi zostać mocno pobity? Taką definicje wyznaję ja i Garuś. Ktoś kto dostaje mocno po głowie, dostaje wpierdol. Natomiast Wewiur uznaje, że również kontrola w parterze to wpierdol.

Czyli np. według Wewiura, Maia pokonujący Browna na ostatniej gali (dominacja w parterze, prawie wcale ciosów) to wpierdol. Dla mnie i Gaary, Velasquez pokonujący w 2 i 3 walce JDSa to wpierdol.

Ja to traktuje tak. Jesteś w parterze, zbierasz na ryj mocne ciosy, dostajesz wpierdol. Jesteś w parterze, jesteś kontrolowany, rywal zmienia pozycje, dosiad, plecy, dosiad, zero ciosów - jesteś zdominowany, jednak nie jest to wpierdol.
 
Konkretniej mówiąc.
Moim zdaniem można spuścić wpierdol nie zadając ciosów. @Gaara i @midern twierdzą, że można tylko zadając ciosy i powodując widoczne obrażenia.
 
Idąc dalej. Czy można powiedzieć, że każdy wpierdol jest dominajcą? Bo to, że każda dominacja jest wpierdolem się nie zgodzę - bo tak jak pisałem, dominacja bez ciosów =/= wpierdol. Odpowiadajac na pierwsze pytanie, trzeba sobie poweidzieć otwarcie - wpierdol to rezultat końca całej walki, czy np. jednej rundy? Czy dwóch zawodników może dostać wpierdol w jednej walce? Teoretycznie może. Ktoś może dostawać masę mocnych ciosów w jednej rundzie, dostać wpierdol. A w drugiej rundzie nie dać żadnych szans rywalowi i to mu spuścić wpierdol. Jednak jak mamy do czynienia z wpierdolem, to raczej w większości przypadków działają one w jedną stronę.

że można tylko zadając ciosy i powodując widoczne obrażenia.
Te niewidoczne obrażenia też mogą być oznaką wpierdolu. Jeżeli ktoś dozna obrażeń wewnętrznych to też doznał wpierdolu.

Możecie tu przywołać Waszą rozmowę o trójkącie Held/Jansen/Brooks, bo ja jej nie śledziłem od początku.
 
@midern zgadzam się z tobą.
Kontrola w parterze = dominacja
Mocne ciosy na ryj = wpierdol.
Idąc logiką @Wewiur wpierdolem jest też skracanie ringu bez ciosów (ew. pracując przednią ręką), zapędzanie do narożnika i generalnie wywieranie presji w stójce. Czyli dzisiaj w 4r. Zontek spuścił wpierdol Mysiali lewym prostym? :)
 
Idąc logiką @Wewiur wpierdolem jest też skracanie ringu bez ciosów (ew. pracując przednią ręką), zapędzanie do narożnika i generalnie wywieranie presji w stójce. Czyli dzisiaj w 4r. Zontek spuścił wpierdol Mysiali lewym prostym? :)
Przeinaczasz.
W parterze, jeśli przez 4 minuty masz zawodnika zapiętego w technice kończącej, to czym to się różni, od zadawania ciosów? Moja definicja wpierdolu to nie kontrolowanie walki dla samej kontroli, ale wynikające z tego korzyści, które zawodnik stosuje. Kontrola w parterze to coś innego, niż wpierdol w parterze i to chciałbym jasno zaznaczyć.
Idąc logiką Gaary, to czy lewym prostym Mousasi spuścił wpierdol Latifiemu?

Wpierdol to tryb dokonany od wpierdalać. Zatem jest to podsumowanie jakiegoś okresu walki. Jednocześnie dwóch zawodników nie może zebrać wpierdolu, bo zawsze wygrany spuszcza go przegranemu.
 
Popatrzmy na definicje.

1. SJP.pl:
Wpierdol - wulgarne: bicie, lanie

2. Slang Miejski:
Wpierdol - Słowo używane chcąc kogoś pobić.

3. Nonsensopedia (niech stracę):
Wpierdol
, wpierdól – jedna z form okazania fizycznej lub liczebnej przewagi nad przeciwnikiem.
 
Patrzę tylko, że chyba trochę głupio zmontowałem ankietę. Głupiutki ja. Trzecia opcja mogła brzmieć "Zarówno opcja 1, jak i 2, mogą mieć definicje wpierdolu". Bo aktualnie jest to troszkę źle ujęte.
 
Moja definicja wpierdolu to nie kontrolowanie walki dla samej kontroli, ale wynikające z tego korzyści, które zawodnik stosuje.
No tak, tylko, że zapędzanie rywala do narożnika/pod siatkę też daje korzyści, bo ustawiasz sobie zawodnika pod mocny cios czy kombinację.

Żeby było jasność. Dla mnie wpierdol jest gdy:
- zawodnik jest zakrwawiony jak dzik,
- jest napuchnięty jak mrówka Z,
- został ciężko znokautowany i mija chwila zanim dojdzie do siebie,
- jest obijany przez większość rundy będąc w niekorzystnej pozycji (np. mając rywala wpiętego za plecami),
- zbiera wszystkie ciosy w stójce i "pływa" będąc na skraju KO.
 
Dokładnie. Maia nie spuścił wpierdolu, lecz zdominował rywala niemal bezboleśnie. Wpierdol musi się wiązać z dużymi obrażeniami, agresją, brutalnością. Wpierdol można spuścić także nie wygrywając walki tj. Silva - Bisping. Majki dostał oklep życia, a wygrał walkę. Wpierdol także dostał Russow z Duffeem, a wygrał walkę przy lucku punch.
 
Wpierdol wpierdolowi nie równy. Moim zdaniem mamy do czynienia z różnymi typami wpierdolów.

Szybki wpierdol:
tumblr_nza8rmFSFw1rofocqo1_500.gif


Straszny wpierdol:
Joanna%2BJedrzejczyk%2BBeats%2BUp%2BCarla%2BEsparza%2BUFC%2B185.gif

20150620021701_IMG_1297.JPG


Wpierdol na własne życzenie:
fau33t.gif


Zapaśniczy wpierdol:


Wpierdol parterowy:
10003458.jpg
 
Dlaczego "Pełne skontrolowanie kogoś w parterze, ciągła zmiana pozycji i próby dźwigni" miałoby nie być wpierdolem? Przecież duszenia, a zwłaszcza dźwignie są bolesne, więc też można je tak nazwać :} Aczkolwiek sama kontrola, bez ciosów i prób poddań to nie wpierdol.
 
Niech się dwie strony umowią i będą po kolei stosować na sobie swoją definicje wpierdolu. Jeden będzie uderzać rękoma i kopać, a drugi zdominuje go w parterze.
Może wtedy ktoś przekonałby drugiego do swojej definicji.
 
Back
Top