18-letni pięściarz chce pobić rekord legendarnego Mike’a Tysona. Ma na to dwa lata

Jakub Madej

Moderator
Cohones
MosesItauma.jpg


22 listopada 1986 roku Mike Tyson został najmłodszym mistrzem świata kategorii ciężkiej w boksie, nokautując Trevora Berbicka. Teraz rekord chce pobić Moses Itauma, którego zawodowy debiut będzie miał miejsce 28 stycznia.

27 zwycięstw z rzędu potrzebował Tyson, aby otrzymać walkę o pas WBC kategorii cieżkiej. Tylko dwa starcia kończyły się wtedy decyzjami sędziów, wszystkie pozostałe Amerykanin zakończył nokautami. Przed czasem skończył również Trevora Berbicka, odbierając mu tytuł mając zaledwie 20 lat i 145 dni.

Wyczyn ten chce powtórzyć Moses Itauma, który ma na to nieco ponad dwa lata.

- Chcę zostać najmłodszym mistrzem świata kategorii ciężkiej i zrobić to szybciej, niż Mike Tyson, który miał wtedy 20 lat. Potrzebuję robić małe kroki, ale jednocześnie upewniać się, że z każdym kolejnym idę w górę - powiedział w wywiadzie z Mirror Fighting Itauma.

18-latek z Wielkiej Brytanii swoją pierwszą walkę w boksie zawodowym stoczy już 28 stycznia w Wembley Arena w Londynie. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, kto będzie jego przeciwnikiem.

Do tej pory Itauma stoczył wiele pojedynków w boksie amatorskim, wygrywając między innymi mistrzostwa English Youth 2022, EUBC European Youth 2022 czy IBA World Youth 2022.

Zawodową karierę Brytyjczyk rozpocznie wcześniej, niż Tyson, który pierwszą walkę stoczył mając 18 lat i 249 dni. „Żelazny” toczył jednak wiele pojedynków w krótkich odstępach czasowych, wielokrotnie wchodząc do ringu po dwa, a nawet trzy razy w miesiącu. Pobicie rekordu Tysona będzie więc bardzo trudne.

- Jestem w odpowiednim miejscu, ponieważ Frank Warren ma w tej chwili wszystkich innych wielkich zawodników kategorii ciężkiej, więc myślę, że przede mną świetlana przyszłość - zapowiada Moses Itauma.



 
Marzenia można mieć, ale jak ktoś przed zawodowym debiutem ma takie cele to ciężko. Do tego dziś przy działaniu Fury'ego, Usyka, Joshuy, Wildera, promotorów tychże jak za 5 lat by się doczłapał to zajebisty wynik.
 
To jest jakieś głośne nazwisko w świecie boksu? Te amatorskie tytuły cis znaczą? Czy jakiś anonim coś sobie wymyślił?
@yonigga
 
To jest jakieś głośne nazwisko w świecie boksu? Te amatorskie tytuły cis znaczą? Czy jakiś anonim coś sobie wymyślił?
@yonigga
Bardzo dużo znaczą. Często duże osiągnięcia w boksie olimpijskim (amatorskim) są swego rodzaju trampoliną do wielkich promotorów i poważnych walk o znaczące tytuły. Najprostszy przykład - Wasyl Łomachenko, który dzięki swoim osiągnięciom w boksie olimpijskim i chorym wręcz rekordzie 400-1 (!) walczył o tytuł mistrza świata bodajże już w 3 zawodowej walce.
 
aż wrzucę waleczkę
fun fact który pewnie dużo zna iż Tyson miał rzeżączkę :beczka:
Rekordu Tysona nikt nie pobije, Mike był ewenementem(choć było kilku pięściarzy co by go zrobili) plus trafił na dosyć słaby okres w HW
To jest jakieś głośne nazwisko w świecie boksu? Te amatorskie tytuły cis znaczą? Czy jakiś anonim coś sobie wymyślił?
@yonigga
głównie mistrzostwa krajowe(oczywiście Ameryki czy Anglii a nie kurwa Bangladeszu) no i świata jak i olimpiada
 
Bardzo dużo znaczą. Często duże osiągnięcia w boksie olimpijskim (amatorskim) są swego rodzaju trampoliną do wielkich promotorów i poważnych walk o znaczące tytuły. Najprostszy przykład - Wasyl Łomachenko, który dzięki swoim osiągnięciom w boksie olimpijskim i chorym wręcz rekordzie 400-1 (!) walczył o tytuł mistrza świata bodajże już w 3 zawodowej walce.
Jeżeli chodzi o Igrzyska to wiem, bo akurat byłem wtedy w Londynie w 2012 i pamiętam jakie szaleństwo na Joshue się zrobiło ale bardziej miałem na myśli te juniorskie tytuły co ten typek zdobył np Youth IBA czy to w ogóle ma znaczenie skoro typ trafił nawet na Mmarocks bo sobie powiedział że pobije rekord Tysona :D
 
Jeżeli chodzi o Igrzyska to wiem, bo akurat byłem wtedy w Londynie w 2012 i pamiętam jakie szaleństwo na Joshue się zrobiło ale bardziej miałem na myśli te juniorskie tytuły co ten typek zdobył np Youth IBA czy to w ogóle ma znaczenie skoro typ trafił nawet na Mmarocks bo sobie powiedział że pobije rekord Tysona :D
Wydaje mi się, że jest dużo międzynarodowych prestiżowych turniejów, które na pewno mają znaczenie przy przejściu na zawodostwo. Pierwsze potyczki tego chłopa pokażą czy jest naprawdę takim dzikiem za jakiego się uważa.
 
Jeżeli chodzi o Igrzyska to wiem, bo akurat byłem wtedy w Londynie w 2012 i pamiętam jakie szaleństwo na Joshue się zrobiło ale bardziej miałem na myśli te juniorskie tytuły co ten typek zdobył np Youth IBA czy to w ogóle ma znaczenie skoro typ trafił nawet na Mmarocks bo sobie powiedział że pobije rekord Tysona :D
Z amatorki to glownie igrzyska cos znacza i golden gloves jest prestizowym tytulem, no i oczywiscie MS USA, bo jakies mistrzostwo polski czy niemiec to mozna sobie :gdzie: wsadzic przy tych 3 osiagnieciach
 
Screenshot_2023-07-29-23-31-55-875~2.jpg

Mike TYSON:
Screenshot_2023-07-29-23-20-23-526~2.jpg

Moses ITAUMA:
Screenshot_2023-07-29-23-30-11-812~2.jpg

Ma czas do ...19.04.2025 r :boss:

Ale tak naprawdę to jest bardzo mało realne, bo teraz sportowcy w tym pięściarze (piłkarze i tenisiści itd.) mają dłuższe kariery, i w formie utrzymują się znacznie dłużej niż kiedyś, a co z tym idzie trudniej się przebić młodym zawodnikom. A w wadze ciężkiej tym bardziej gdzie zawodnik poniżej 30 lat uważany jest za młodego, bo czołówka jest po 30 a nawet sporo powyżej...
Fury (35 lat w tym roku)
Usyk (36), Wilder (38!) AJ (34) Ruiz (34)
Zhang (40) Joyce (38) Hrgovic (31)
Parker (31) Bakole (30) Sanchez (31)
Dubois (26) Ortiz (44!!!) Whyte (35)
Żałowow (29) Anderson (24)

Jak zdobędzie MŚ w wieku 22-24 lat będzie super...
 
Back
Top