Polityka

Powoli to zaczyna wygladac tak, jakby to USA dobrze sie przygotowalo, podpuscilo Rosje (a ta sie dala :)) po to by poprzestawiac swiatowym handelem energia... Taki tam zarcik

PS. @cRe dzieki za wrzuty
 
Panowie jest mała prośba: mianowicie mam przygotować się do debaty na temat słuszności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Niestety traf chciał, że trafiłem do grupy zwolenników stanu wojennego :/ Czy spotkaliście się może z jakimiś ciekawymi opracowaniami, artykułami popierającymi jego wprowadzenie? Może jakaś podpowiedź?
Oczywiście już parę opracowań i analiz znalazłem popartych dokumentami i danymi, ale ciężko znaleźć coś konkretnego, żeby to nie było tylko jakieś pierdu-pierdu.
Z góry dzięki za wszelką pomoc.
 
co prawda daleko mi do pisowca, ale wlaczylem z ciekawosci tvn 24
to co oni tam pierdola na temat tego marszu to zenada totalna :|
 
@Tenhan masz dość nihilistyczne teorie.
Wojna z Europy z Rosją? Wierzysz, że Rosja jest w stanie chociażby obronić swoje granice?
Państwo Islamskie ma spory odpór wśród innych krajów w Azji Mniejszej, dość powiedzieć, że nie mają wsparcia w Arabii Saudyjskiej, ani Egipcie, Iran pewnie też nie patrzy przychylnie na nich (zwłaszcza, że to "heretycy"). Czy są oni w stanie stworzyć potęgę, która zaatakuje Turcję? Czy to raczej Turcja przy bardzo napiętych relacjach zrzuci kilka bomb, jak to swego czasu zrobili z Kurdami?

Niewiadomo na co stać Rosje jeżeli zbankrutuje, może się okazać że tylko w wojnie będą widzieli jedyne wyjście i zaryzykują

A co do Państwa Islamskiego to może i ma opór w Azji Mniejszej ale jakiegokolwiek kraju by tam nie zaatakowali (poza Iranem i Izraelem) to nigdy nie wiadomo ile osób pójdzie za kalifatem. Wystarczy że Izrael zrobi jakąś większą masakre w Palestynie a Europa zacznie przykręcać imigrantom kurek z socjalem i zobaczyłbyś jak drastycznie zacznie wtedy wzrastać liczba zwolenników ISIS. Np. Turcja o której wspomniałeś coraz bardziej się radykalizuje i teraz wręcz wspiera ISIS w walce z Kurdami. Poza tym jak marksizm kulturowy nadal będzie dominował na naszym kontynencie to tak czy siak Europa będzie płonąć za sprawą imigrantów i czy to będzie działo się pod szyldem Państwa Islamskiego czy nie ma mniejsze znaczenie.
 
Agencja S&P obniża (po raz drugi w tym roku) rating Bułgarii z powodu toczącej się w sądzie sprawie o upadłość banku KTB oraz niskiego wzrostu gospodarczego i deflacja.

-----
Niski rubel zniechęca rosyjską klasę średnią do podróży. Inflacja która do końca roku sięgnie 10% powoduje że narty we Francji czy plaża w Hiszpanii są po prostu za drogie. Spada o połowę liczba rezerwacji a biura podróży anuluja loty czarterowe.
-------

Szef OPEC powiedział dziś że nie mają oni ustalonej ceny ropy do której dążą. Szukają raczej równowagi między zadowoleniem konsumentów i producentów. Jednocześnie zachęcał do ciągłego inwestowania w sektor naftowy aby w przyszłości nie wystąpiły braki dostaw w przypadku zwiększonego zapotrzebowania (prognozy przewidują spadek podazy)
-----

USA przyjęło ustawę budżetową. Wydatki federalne sięgną 1.1 biliona $
 
Poniedziałek przynosi kolejne spadki rosyjskiej waluty. Rubel przebił kolejną granicę, około godziny 14.00 jego kurs wobec dolara przekroczył barierę 60 rubli. Tylko dziś rosyjska waluta zanotowała 4 proc. spadek. Z kolei za euro trzeba teraz zapłacić ponad 75 rubli. Mocno - około 3 proc. - traci też moskiewska giełda.

kurs rubla do dolara
c0a36960-8462-11e4-bb5d-0025b511229e.png

kurs rubla do euro
 
Kolejny dzień i kolejny rekord jeżeli chodzi o ropę. Baryłka za mniej niż 59$

Przemysł w chinach zwalnia w tym miesiącu i ten trend ma się utrzymać co końca roku. Powodem jest mniejszy popyt oraz to że już nie jest tak łatwo dostać kredyt.

Tak jak pisałem wcześniej że należy oczekiwać działań Rosji jeżeli ceny spadną poniżej 60$:

Ponieśli stopy procentowe z 11.5 do 17.

A zbliżają się terminy spłat kredytów które zostały zaciągnięte w dolarach. Ciężko spłacić takie zadłużenie kiedy za jednego $ trzeba zapłacić niemal 80 rubli.
 
Dziś ceny ropy spadły poniżej 60$ (najniższe wartości od 2009 roku) co odbiło się oczywiście na kursach akcji. S&P 500 ma najgorszy okres od 2012 roku. W tydzień straciło 3,5%.
Giełda to dziwne stworzenie. Zamiast się cieszyć, że cena surowca spada co zmniejszy koszty tak produkcji jak i transportu to jakaś załamka. Nic nie rozumiem. Chyba, że chodzi o to, że szejkowie nie będą mogli wznosić kilometrowych budynków, czy też Norwegia socjalu dalej nie rozwinie. Jeśli dobrze pamiętam to przyczyną kryzysu paliwowego z lat 70 XX w. był jednak wzrost a nie spadek cen ropy.
 
Nic tu dużo do rozumienia nie ma. W tej grupie znajduje się wiele firm z sektorów "około ropy" i spadek ceny to spadek ich przychodu co powoduje spadek wartości ich akcji co sprawia że spadają też indeksy całej grupy @poleaxe
 
@cRe no racja :). Spojrzałem na listę i ok 10% firm znajdujących się na niej ma związek z ropą. W każdym razie, przynajmniej tak mi się wydaje, w dłuższym terminie gdy firmy korzystające ze spadku cen ropy przedstawią większe wyniki od spodziewanych indeksy powinny poszybować. Niestety wahania kursów na giełdzie to zbyt często zjawisko socjologiczne a nie ekonomiczne. Wypowie się jakiś mistrz jeden z drugim i giełda reaguje. W tym przypadku jednak wygląda na to, że ma to podstawy w realnej gospodarce.
 
@freakcyp

Nie logowałem się do bazy danych bo wpadałem tylko na chwilę ale nie zostawię cię z niczym. Poniżej masz trochę linków, jeżeli to nie wystarczy to wtedy zerknę do danych. Zapisałem sobie w telefonie żeby mi o tym przypomniało.

(we wszystkich wykresach kliknij "MAX" aby zwiększyć okres który cię interesuje)

Bezrobocie USA (1950-2014)

Inflacja CPI r/r (1950-2014)

PKB (1974-2014)

Nie wiem co tam jeszcze chciałeś ale wierzę żę sam sobie znajdziesz korzystając z tego LINK
 
Mocny ubaw mam słuchając, jak to słaby rubel zabija gospodarkę Rosji. Jeszcze niedawno słyszeliśmy, jak nam pan Belka - któremu wtórowali ekonomiści i dziennikarze - opowiadał, że mocna waluta osłabia gospodarkę. Kiedy tu się na przykładzie rubla okazuje, że słaba też osłabia! Gdyby ktoś te wszystkie brednie brał na poważnie, to szpital psychiatryczny ratunkiem.
 
Last edited:
W sumie to chciałem skorzystać z baz USA ale zauważyłem, że bankier korzysta z zagranicznego źródła więc raczej pójdę na łatwiznę brakuje chyba tylko imp/exp ale jakoś to ogarne :) w każdym razie dzięki za podpowiedz pozdraiwam !
Aha jeszcze jedną rzecz wtrącę inflacja zła, deflacja jeszcze gorsza, z wszystkim ciężko włączyć ale żeby parytet zrobić to już nikomu się nie chce a było by po problemie :)
 
@freakcyp

export usa (1950-2014)

Import usa (1950-2014)


po lewej stronie nad wykresami musisz zaznaczyć daty które cię interesują i poczekać chwilę zanim wszystko się wgra. Poniżej masz tabelę z innymi wskaźnikami które możesz wykorzystać w razie potrzeb. Wszystko jest po angielsku ale myślę że spokojnie dasz sobie radę.
Powyżej (na czarnym pasku) masz też inne kraje czy np przewidywania co też może ci się przydać jako ciekawostka w stylu "co przyniesie przyszłość"
 
@up słuchaj a masz może jeszcze jakies angielskie storny gdzie dane bedą od 1930 ? bo właśnie sporo pomija ten okres a ja zaczynam od wielkiego kryzysu.
 
W ciągu ostatnich tygodni cena gryki wzrosła o 4,2%, cukier - o 3,1%, jaja - o 2,7%, mrożone ryby, olej słonecznikowy, mąki i ryżu - o 1,2-1,9% , wołowina, wieprzowina, ser, konserwy mięsne, margaryna, herbata, proso, makaron - o 0.6-1.1%

Wzrost cen owoców i warzyw uśrednione 3,0%, w tym 7,8% - kapusta, marchew, pomidory i ogórki - 3.5-4.8%.

Ceny benzyny spadła o 0,4%, oleju napędowego - nie zmieniły się.

tłumaczyłem z rosyjskiego więc jeżeli jest tu ktoś kto dobrze zna język to mogę podać link żeby mnie sprawdził.


B5D764KIEAAUqbQ.png:large
 
Last edited:
Podobnie na Ukrainie teraz
Jakis czas temu
1e-ok 10uach
Teraz 1E -20uach
wiec dla tycj co placa np za towar w obcej walucie slabo bo zeby kupic euro musza wiecej wydac
 
Ale na Ukrainie kryzys spowodowany jest wyłączeniem bogatej części kraju z produkcji. A w Rosji to po prostu głupota władz, albo celowo prowadzona polityka, aby pod przykrywką zapaści ekonomicznej przeprowadzić w rękawiczkach "konieczne" reformy np. wypędzenie muzułmanów z nadwołżańskich miast.
 



zobaczymy jak to się będzie miało do długoterminowych kursów walut.


EDIT:

New banking rules in Russia:
-no mark-to-market for bonds
-no obligatory loan-loss provisions

The effect: Sbierbank +11,4% RTS Index +17,2%
 
Last edited:
Back
Top