Polityka

Apropos cen ropy i całej sytuacji, przypomniała mi się książka jaką czytałem jakiś czas temu. Wydana bodaj w 2012 roku, więc świeżynka. "Świat na rozdrożu" - autorstwa Marcina Popkiewicza. Problem miałem z nią od razu, ponieważ niezwykle trafna analiza rynków finansowych przeplatała się z propagandą a'la Greenpeace. O ile właśnie zawarte teorie ekonomiczne byłem w stanie samodzielnie zweryfikować, o tyle pojęć z tematyki geologii i ekologii - oraz fizyki (autor jest fizykiem) już nie. A od połowy dane wręcz galopowały, wykres gonił wykres a liczba liczbę.

O co mi jednak chodzi. Nie chcę mi się sprawdzać liczb, ale przekaz zmierzał oczywiście do kwestii CO2, podatku węglowego itd. - jednocześnie twierdząc, że czas ropy mija, i skończy się ona szybciej niż myślimy. A przynajmniej, że podaż nie nadąży za popytem szybciej niż myślimy (rosnące rynki Azji/kurczące się złoża). Autor przekonywał, że główne złoża są na wyczerpaniu, a nowe, ciągle odkrywane są niezwykle małe i zawierają brudną ropę trudną w wydobyciu - drogą. Twierdził również, że ropa z łupków bitumicznych w USA nigdy nie zdoła pokryć zapotrzebowania samych choćby Stanów - koszty wydobycia oraz ilość/jakość złóż.

Zaledwie po dwóch latach od wydania (sic!) okazuje się, że ropy z łupków w USA jest na tyle, że zaczynają ją eksportować... tyle w temacie "Zielonych". W sumie nie wiem po co o tym wspominam, dla potomnych;)
 
Jak żona ma dobry gust to przybije ci piątkę. Moja dziewczyna zaaprobowała :p @Dzihados

żeby nie było pustych przebiegów. Rosja ogranicza eksport zboża, żeby już teraz zapobiec wzrostowi cen chlebka.
 
A jak to jest... Podejrzewam ze Rosja ma kontrakty dlugoterminowe i to nie w rublu...
Wiec w jakims krotkim terminie (zakladajac stabilizacje i/lub odbicie w przeicagu kilku miesiecy) oznacza to dla nich duzo wiecej rubli... No, moze nie przy takich spadkach, i nie w kontekscie calej gospodarki, to oczywiste...
Czy jednak jest to tak pomijalny efekt (bo mowimy tu raczej o duzych korporacjach lub kregach korzystajacych z kontraktow terminowych w obcej walucie), ze absolutnie to sie na nic nie przeklada...
 
Nie wiem czy dobrze cię rozumiem @Dzihados . Jeżeli Rosja jako państwo ma z kimś jakiś kontrakt np w dolarach to dostają np kolejną transzę za dany okres świadczenia tego na co jest kontrakt to żeby poprawić swoją sytuację to mogą za te dolary zakupić gówno warte ruble. Z resztą robią to od momentu całego tego bajzlu. A same to nie wpływa jakoś specjalnie na gospodarkę bo długoterminowe kontrakty są wliczone wcześniej we wszystkie wskaźniki i przewidywania z racji tego że są długoterminowe i wszyscy o tym wiedzą.

Oni potrzebują się zreformować bo cała reszta działań będzie raczej krótkoterminowa. Jeżeli 50% przychodów kraju to ropa i gaz to w takiej sytuacji jak teraz połowa portfela skurczyła się niewyobrażalnie. Dodatkowo dostali tymi sankcjami które objęły również ważny dla ich gospodarki przemysł zbrojeniowy.

Kiedy baryłka ropy kosztowała ponad 100$ to oni mieli przyrost PKB 1% rocznie (!) teraz kosztuje poniżej 60$.
 
Dla tych firm - zakladajac stabilizacje, tak jak napisalem - slaby rubel przy kontraktach terminowych w obcej walucie to jakis zysk. Krotkoterminowo, once again. Pracownicy nie zazdaja wiecej rubli. Koszty stale nie zjedza wiecej rubli. Te rzeczy rosna wolno. Wiec wiecej rubli, gowno wartych teraz, zostanie na koncie. Oczywiscie zeby liczyc na "zysk" rubel za pare miesiecy musialby sie ustabilizowac i co nieco odzyskac...

Odnosie sygnatury: ten zjazd posladami nie pozwala mi sie skupic :) A niestety, sluzbowo, jako moderator musze patrzyc co tam ludzie wstawiaja... :)
 
Shell sprzedaje kolejną część swojego biznesu. Tym razem w Norwegii.

Firmy energetyczne ograniczają budżety na inwestycje. Ropa wzrasta do 62$

Nowe regulacje banku centralnego Rosji mają dać bankom 17 miliardów $

Bezrobocie w Grecji spadło do około 25%

Telecoms tycoon zakupiło od grupy Apax szwajcarskiego operatora Oragne Swiss. Cena to 1.8 miliarda £.

Deutsche Bank ma problemy z ossiagniem swoich targetow i zapowiedział zmiany w strategii na 2015 rok. Nie wykluczają sprzedaży Postbanku, a potencjalnym nabywcą miało by być Banco Santander (ten sam co kupił kredyt bank i bzwbk). Hiszpanie odmawiają komentarza w tej sprawie.

Dużo więcej ciekawych info dzisiaj ale nie będę tak się rozpisywał bo ktoś zacznie marudzić ze spamuje.
 
@up
sporo tego ale najważniejsze Ci umknęło - przesłuchanie w charakterze świadka prezydenta RP w sprawie afery marszałkowskiej. Polsat po kilku minutach zakończył relacje na żywo a reszta mediów mainstreamowych całkowicie przeszła obok tematu. TV Republika nie dostała zgody na transmisję na wniosek Kancelarii Prezydenta a nie Sądu jednak to ona jest autorem nagrania (przez telefon komórkowy).
Jak ktoś chce posłuchać: http://vod.gazetapolska.pl/8800-prz...ronislawa-komorowskiego-ws-afery-marszalkowej
 
@up
sporo tego ale najważniejsze Ci umknęło - przesłuchanie w charakterze świadka prezydenta RP w sprawie afery marszałkowskiej. Polsat po kilku minutach zakończył relacje na żywo a reszta mediów mainstreamowych całkowicie przeszła obok tematu. TV Republika nie dostała zgody na transmisję na wniosek Kancelarii Prezydenta a nie Sądu jednak to ona jest autorem nagrania (przez telefon komórkowy).
Jak ktoś chce posłuchać: http://vod.gazetapolska.pl/8800-prz...ronislawa-komorowskiego-ws-afery-marszalkowej
sluchalem na zywo,jednym slowem to przesluchanie to PARODIA a sad byl"w kieszeni"komoruskiego. Polske w kwestiach demokracji smialo mozna przyrownac do Bialorusi czy tez Rosji a Koree polnocna juz zaczynamy doscigac. W kazdym normalnym panstwie to bylby temat w mediach nr 1 ale nie w "wolnej"Polsce. Ludzie powinni przejrzec na oczy bo rzadzi nami banda najzwyczajniejszych bandytow i slugusow obcych panstw,zaden z tych zdrajcow nie reprezentuje interesow Polski czy Polakow.Wojciech Sumlinski ma u mnie dozgonny szacunek,obawiam sie tylko zeby nie odwiedzil go seryjny samobojca.
@cRe mam wrazenie,ze ty sie skupiasz tu wylacznie na ekonomi,czyzbys chodzil do jakies szkoly o tym profilu,bo walisz tu prasowki jak na lekcje jakies.
 
Prezydent, który mówi że nic nie pamięta w co drugiej wypowiedzi to śmiech na sali dlatego nigdzie nie chcieli pokazywać tej żenady. W prokuraturze złożył dwa zeznania z czego drugie przeczy pierwszemu, na pytanie sądu co do poprawności tych zeznań potwierdził i jedno i drugie.. a składa wyjaśnienia pod przysięgą przecież. Bronek i spółka tuszuje kolejną aferę i jest w ciągłej komitywie z byłymi agentami WSI. Wystarczy spojrzeć na jego "straż przyboczną", jak nie WSW to aktywista z czasów komuny. Główny świadek nie żyje a jego zeznania są tylko wybiurczo wykorzystywane gdzie wyraźnie nazwisko Komorowski przewija się w kontekście służb wywiadowczych. W latach 90-tych Oleksy został oskarżony o kontakty ze szpiegiem rosyjskim i musiał ustąpić z funkcji premiera chociaż tłumaczył się tym, że nie wiedział że jest szpiegiem. Obecny prezydent natomiast podejrzewał, że kontaktuje się z osobą z wywiadu innego państwa a mimo tego czekał miesiąc aby zgłosić to do naszych służb. Ręce opadają bo nikt nie ponosi konsekwencji swojego działania a w każdym normalnym kraju tego typu afery i przesłuchania byłyby na świeczniku natomiast u nas są zamiatane pod dywan.
 
Prezydent, który mówi że nic nie pamięta w co drugiej wypowiedzi to śmiech na sali dlatego nigdzie nie chcieli pokazywać tej żenady.
kancelaria prezydenta zakazala pokazywania materialu z przesluchania w TV,np TV Republika chciala to pokazac a nie moze. PRL wiecznie zywy,zadna komuna nie upadla poprostu sie przefarbowali. 25 lat"wolnosci" to jak juz tu wczesniej kiedys pisalem szwindel stulecia jesli chodzi o Polske. Styropianowcy dogadali sie z komuchami i mamy taki maly PRL-bis co mozna zauwazyc doslownie wszedzie policja'urzedy,sady wszystko dziala jak za komuny ta sama mentalnosc te same uklady...
 
@Scurvol tych newsów krajowych nie wrzucam bo każdy z was czyta czy ogląda jakieś swoje źródło informacji. A ostatnio szczególnie interesuje mnie sprawa kondycji ekonomicznej Rosji bo jednak mają konflikt z Ukrainą, a to nasz sąsiad przecież i lubię być na bieżąco z tym. Dodatkowo wrzucam info o większych przejęciach czy to banków czy innych firm i skutki taniej ropy dla światowych koncernów. Takich informacji jest mniej, a kogoś mogą zaciekawić :) Newsy polityczne są dużo bardziej powszechne w sieci i na pewno jesteście z nimi na bieżąco, a zwłaszcza nasze krajowe media często omijają wiadomości ekonomiczne (poza specjalnymi wydaniami typu "biznes") Co do wykształcenia to tak, jestem na uczelni ekonomicznej. :)
 
Czy rubel ma szanse odbic w druga strone?
Kiedyś na pewno. Mnie już zastanawia, czy nie kupić kilka rubli, jako inwestycję w przyszłość. Co sądzicie? Czy inwestycja w rubla albo hrywnę przy tak niskich kursach ma sens? Przecież kiedyś będą musiały waluty podskoczyć.
 
Tak a propos rubla: :D
b18abe0a0509af6b22e3ce4633d1e602.jpg
 
Poniżej wrzuciłem wam kilka wykresów. Szczególnie ten 4 fajnie pokazuje od czego zależna jest Rosja :)

Ostatnie tygodnie:

EUR/PLN i prawdopodobnie jeszcze urośnie.

USD/PLN i jeszcze urośnie

SP500 o którym pisałem wcześniej:


Tutaj ciekawostka - zależność rosyjskiego PKB od ceny ropy na przestrzeni 20 lat:


Jeżeli Ukraina nie dostanie pomocy finansowej od UE to zacznie rok 2015 z jedynie 1 miliardem dolarów na kontach narodowego banku ukrainy.

Rosja cały czas zmienia swoje ustawy po to aby zwiększyć kapitał w swoich bankach (11 miliardów funtów) i na to dać efekt 13% wzrostu. Mają na celu ustabilizować rubla (45% spadek w tym roku w stosunku do dolara)

Wzrost wartości instagrama (35 miliardów dolarów) spowodował wzrost akcji facebooka (wykres wrzuciłem już jako osobny plik żeby post nie był za duży)
 

Attachments

  • facebook.jpg
    facebook.jpg
    43.8 KB · Views: 14
Inflacja w GB spadła z przewidywanych 1.8% do 1.5%, a CPI mają najniższe od 12 lat.

Audytorzy PwC wchodzą na księgi rachunkowe i konta Tesco i mają sprawdzić czy doszło do zafałszowania danych finansowych przez firmę. Coś się nie zgadza na 263 miliony £. Takie tam drobne.

Rosyjski koncern Rosneft ogłosił dzis że jest w stanie spłacić ratę kredytu wynoszącą 7 miliardów $. (Po tym info ich akcje urosły o 2,5%) kolejna rata ma być spłacona w lutym i wynosi 6,9 miliarda $.

Musieli oni zapłacić tą ratę z własnej kieszeni bo są odcieci od zachodniego finansowania a rosyjskie banki nie mają kasy na takie kredyty. Rosneft poprosił rząd rosyjski o hajs ale nie została jeszcze rozstrzygnięta sprawa czy koncern specjalnie przyczynił się do obniżania kursu rubla sprzedając rubla za dolary.

Jeżeli nie dostaną kasy od państwa i nie mają większych zapasów kasy w skarpetkach to ciężko będzie się im wykręcić od spały rat w terminie bo dostawcami tego kredytu sa:
BNP Paribas, Merril Lynch, Mitsubishi UFJ, Barclays, City, Credit Agricole, ING i inni

Taka ciekawostka to Rosneft produkuje więcej ropy niż Irak czy Iran. Trzeba sprawę obserwować jeżeli jakieś info wypłynie w ogóle. Pewnie znajdą jakiś myk albo Putin sypnie hajsem bo wątpię żeby pozwolili sobie na konsekwencje niesplacania takich pożyczek.
 
@cRe a jak krotkie i srednioterminowe prognozy dla PLN? GBP/EUR/USD lekko wzrosly ale to chwilo, czy moze poczatek trendu?
 
@Dzihados


Jeżeli chodzi o dolar to jutro zostaną opublikowane dane markoekonomiczne i to głównie zadecyduje o wzroście/spadku. Ja bym się nastawiał na wzmocnienie dolara w stosunku do złotego. Teoretycznie może to wpłynąć na kurs EUR/PLN.

Analitycy twierdzą że w okresie przedświątecznym złoty powinien być dość stabilny. Wynika to ze zmniejszonego ruchu na rynku walutowym oraz ustabilizowania się trochę sytuacji w Rosji. Ropa podskoczyła odrobinę to też rubel trochę zyskał. (zła sytuacja w Rosji odstrasza inwestorów od Polski)

Jeżeli chcesz sobie prześledzić kursy to masz tutaj linki:

DOLAR
EURO
FUNT

Naciśnij sobie "analiza" -> średnia krocząca to będzie trochę czytelniejszy. A poniżej krótki tekst:

Miniony tydzień przyniósł nam spadek wyceny polskiej waluty do najsłabszych poziomów do 15-miesięcy. W ciągu, generalnie czterech sesji, złoty stracił ok. 10 gr wobec euro, 7 gr względem franka oraz ok. 12 gr wobec dolara amerykańskiego. Analogiczne osłabienie obserwowaliśmy m.in. na węgierskim forincie, co jest sygnałem, iż najprawdopodobniej za ruch ten odpowiadali inwestorzy zagraniczni, którzy przestraszyli się sytuacji w Rosji i zdecydowali na zredukowanie ekspozycji na rynki CEE. Dodatkowym czynnikiem, którzy przyczynił się do tak dynamicznego spadku PLN był fakt ograniczonej płynności na rynku, gdzie w okresie przedświątecznym mamy do czynienia z tzw. płytkim rynkiem. Ponadto wśród inwestorów pojawiły się spekulacje o możliwym cięciu stóp w Polsce, bazujące na ostatnich słabszych danych fundamentalnych, już na początku przyszłego roku. Bazując na wcześniejszych reakcjach rynku dot. budowania się oczekiwań co do działań RPP sama reakcja na PLN wskazuje jednak na kluczową rolę czynnika zewnętrznego. Teoretycznie powinniśmy być świadkami próby odreagowania na PLN, gdyż impuls ten był stanowczo zbyt silny, jednak skrócony tydzień handlu o małej aktywności może stanowić czynnik ograniczający ruch na rynku walutowym.
 
Back
Top