Książki

Jak nielegal, to niepodawaj. No już bez jaj żeby okradać autorów książek :)
 
Ksera w świetle ustawy nie są nielegalne. Można posiadać jedno ksero danego tekstu na własny użytek. Można minąć też ten przepis, kserując tylko fragment książki, np. bez strony tytułowej, wtedy jest to fragment i można go kserować ile wlezie :) (ale - oczywiście - bez upubliczniania).
 
Co nie zmienia faktu że zawsze mnie to intrygowało, ksero ksiązki czy kopia gry to dla mnie podobna rzecz.
 
Wpadła mi w ręcę książka Jana Nowaka Jeziorańskiego Kurier z Warszawy. Jedynie jej objętość spowodowała, że musiałem od niej odchodzić : ) Jak kogoś interesuje tematyka II wojny, to pozycja warta "stracenia" czasu. Świetnie napisana, mało takiego języka stricte literackiego i zbędnych nużących opisów. Polecam przeczytać, naprawdę ciężko się oderwać.



Druga też w tym stylu Leopolda Tyrmanda Gorzki smak czekolady lukullus. Zbiór opowiadań, perypetii poza frontowych raczej ale ciekawych rzeczy się można dowiedzieć. Nie za gruba, w sam raz do pociągu : )
 
Teraz to ja piszę pracę dyplomową, więc cała pozostała działalność "pisarska" jest zawieszona. Pod koniec tego lub na początku pryszłego roku puszczę w sieć mały zbiór opowiadań :)
 
Kiedyś przymierzałem się żeby napisać coś swojego, ale zawsze coś wypadało.. Piszesz na kompie, czy papier i potem przepisujesz?
 
Jakieś nagłe pomysły czy uwagi/notatki to papier, o przeróżnych porach dnia lub nocy, zależy jak trafi. Jednak główne formułowanie i pisanie na komputerze.
 
Słyszeliście o grach paragrafowych? .Kilka lat temu grałem w kilka gier tego typu, ale nigdy specjalnie nie interesowałem się tym tematem. Wczoraj znalazłem ciekawą strone http://masz-wybor.com.pl/ . W dziale księgarnia mają do pobrania kilka gier tego typu. Co ciekawe są też w formatach kompatybilnych z czytnikami. Polecam się zapoznać, myśle że będzie to miła odskocznia od standardowych książek.







Przy okazji polecam też strone http://esensja.pl/ (to właśnie tu znalazłem info o stronie masz-wybor) . Mnóstwo ciekawych tekstów, ostatnie 2 numery magazynu, także zostały wydane w formacie kompatybilnym z czytnikami.
 
Słyszałem o tym, kiedyś miałem nawet do czynienia z książką, gdzie odpowiedni wybór prowadził na którąś stronę i tak się wędrowało po całej książce. Choć samo pojęcie może i podobne do "gier tekstowych" gdzie reguły w zasadzie są podobne, z tym że przeniesione na ekran komputera. Kiedyś nawet napisałem grę tekstową na Amigę :D
 
Czy jest tu ktoś kto mógłby polecić coś fajnego dotyczącego mitologii skandynawskiej? Np. jakieś opowiadania na jej motywach i tak dalej. Może też być coś bardziej naukowego, o ile jest ciekawe.
 
Highlander, w "Amerykańskich Bogach" Gaimana jest dużo motywów z różnych mitologii, w tym skandynawskiej. Jest to powieść typowo fantastyczna, nawet mogę polecić chociaż spodziewałem się po niej dużo więcej.
 
Wszystko co ja mam lub znam o ludach skandynawskich i ich życiu, a także wierzeniach. Podkreślone dotyczą w największej mierze mitologii:

1. Batey C., Clarke H., Page R. I., Price S., Wielkie kultury Świata - Wikingowie, Warszawa 1998.
2. Cepik J., Jak człowiek stworzył Bogów, Warszawa 1985.
3. Clare J. D., Byliśmy tam. Wikingowie, Londyn 1992.
4. Derwich M., Żurek A., U źródeł Polski do roku 1038, Warszawa 2002.
5. Foote P. G., Wilson D.M., Wikingowie, Warszawa 1975.
6. Frazer J.G., Złota Gałąź, Warszawa 1962.
7. Jasienica P. Polska Piastów, Warszawa 1979.
8. Kurnatowska Z., Labuda G., Strzelczyk J., Monarchia Pierwszych Piastów, Warszawa 1994.
9. Mowat E., Wyprawy wikingów, Katowice 1995.
10. Margeson S. M., Patrzę, podziwiam, poznaję. Wikingowie, Warszawa 1998.
11. Martel H. M., Mity i cywilizacje. Wikingowie, Warszawa 2001.
12. Meehan A., The Dragon and The Griffin - The Viking impact, Londyn 1999.
13. Nouqier L. R., Tak żyli ludzie w czasach wikingów, Wrocław 1992.
14. Page R. I., Pismo runiczne, Warszawa 1998.
15. Pijoan J., Sztuka świata. Sztuka wikingów, tom 3, Warszawa 1993.
16. Roesdahl E., Historia wikingów, Gdańsk 2001.
17. Simpson J., Mity i Ludzkość. Wikingowie i Germanie. Sagi Ludów Północy, Warszawa 1998.
18. Szajewski T., Miecznicy kontra płatnerzy, Warszawa 2002.
19. Warneck I., Świat run, Katowice 2001.
20. Woodling J., Wikingowie, Warszawa 2001.
21. Załuska - Strómberg A., Edda poetycka, Wrocław 1986.
 
Zbieram się od soboty żeby napisać, że skończyłem Trylogie Husycką Sapka, aż żal było rozstawać się z taką lekturą. Pomysłowość, język i barwność bohaterów sprawiają, że te historie przyeżywa się całym sobą. Mistrzostwo :d



W poprzednim roku w biedrze mozna było nabyć Trylogie Czarnego Maga autorstwa Trudi Canavan. Zakupiłem wszystkie trzy książki po dyszcze, teraz nadszedł czas żeby zacząćje czytać.
 
Zbieram się od soboty żeby napisać, że skończyłem Trylogie Husycką Sapka, aż żal było rozstawać się z taką lekturą. Pomysłowość, język i barwność bohaterów sprawiają, że te historie przyeżywa się całym sobą. Mistrzostwo :d




Ja nadal męczę Narrenturm:-) Początek był świetny, ale czym dalej tym bardziej zaczyna mnie nużyć. Cały czas jeden schemat, Reynevan wpada w tarapaty. Reynevan cudem wychodzi z tarapatów. Ale trudno nie docenić erudycji Sapka, mistrzowskich dialogów i opisów. Liczę, że kolejna część, tak jak pisałeś wcześcniej, będzie lepsza.:-)








Kiedyś nawet napisałem grę tekstową na Amigę :D


Ja też próbowałem, ale miałem już chyba wtedy PC:-) Na stronie http://paragrafowegranie.republika.pl/download.html są gotowe narzędzia, jakbyś chciał spróbować ponownie.
 
Uprzedzam, że Lux Perpetua jest czymś w rodzaju Pani Jeziora, dzieje się dużo nie przewidzianych wydarzeń i w sumie w jednym momencie upada to co się działo przez większą część książki, ale mi sie Sapka czyta naprawdę spoko, Boży Bojownicy imo najlepsza część.
 
Wczoraj przeczytałem/przeszedłem:-) dwa gamebooki. Pierwszym był Zaginiony. Szału nie było, ale może to ja wybrałem najgorszą ścieżke ukończenia gry?. Moja ocena 5/10.



Potem zabrałem się za Tajemne Oblicze Świata.
Tutaj było już dużo lepiej. Ciekawa historia, momentami wyobraźnia autora mnie zaskakiwała. Moja ocena 7/10.
 
Dzisiaj zacząłem czytać Gildie Magów autorswta Trudia Canavan, dobrnąłem do siódmego rozdziału i szału nie ma niestety ;/ książka skierowana raczej do młodzieży, myślę, że każdemu powyżej 15-ego roku życia czytać będzie się to ciężko. Postaram się jakoś to ogarnąć do końca ale mocno się zawiodłem niestety.
 
Czytam obecnie Pieśń Lodu i Ognia G.R.R. Martina (obecnie 3 tom) i przyznam, że mocno mnie wciągneło. Swego czasu potrafiłem przeczytać wszystko co należało do gatunku fantasy ale z wiekiem stałem się o wiele bardziej wybredny i mam o wiele mniej cierpliwości do zwykłego high fantasy. Cykl Martina jednak pozytywnie mnie zaskoczył. Ciekawe postaci, intrygi i przyziemny, brudny klimat pasują mi idealnie. Jedyna rzecz, która mi przeszkadza w dłuższej perspektywie to fakt, że całość nie została jeszcze skończona i niedługo będę musial nastawić się na dłuższą przerwę.



A przy okazji dla miłośników horroru polecam kanał YT kupla, który czyta opowiadania grozy: http://www.youtube.com/user/tchnieniegrozy więcej odcinków można znaleść też na stronie tchnieniegrozy.pl
 
Shutruk



Niestety nie miałem jeszcze czasu, żeby to przejrzeć dokładnie, więc narazie nic nie sprawdziłem. Ale wielkie dzięki, teraz przynajmniej wiem od czego zacząć :)
 
Szkoda że to pewnie pocket. Też kupiłem kilka pocketów Kinga swego czasu. One się o wiele bardziej niszczą podczas normalnego czytania niż "pełnowymiarowe" wydania. Ale cena kusząca, ma to swoje wady i zalety.
 
Jasna sprawa, że pocket. Za tą cenę cudów nie ma. ;) Z powodu niedomiaru wolnego czasu (wiadomo - cohones się samo nie zaspamuje, do pracy się czasem pójdzie, etc) nie zwykłem jednak czytać książek więcej niż jeden raz, toteż negatywy w postaci marnej jakości papieru mnie zanadto nie bolą.
 
Kończę drugi tom Trylogi Czarnego Maga i kurwa mać do ostatniej części chyba nie podejdę, nie dość, że jako fantasy sprawdza się ta książka mega chujowo, główna bohaterka zachowuje się jakby miałą od roku zatwardzenie, a dodatkowo właśnie zaczął się kilka rozdziałów temu wątek miłości gejowskiej. Za dużo tego wszystkiego ...
 
Czego spodziewałeś się po książce napisanej przez kobiete?. Baby nie potrafią pisać. Tak, Christie był mężczyzną.
 
Back
Top