1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Wideoteka walk fana MMA #3 - rok 2002

Discussion in 'Forum MMA' started by Cactus, Jul 1, 2017.

Tags:
 1. Cactus

  Cactus Moderator Cohones

  Dołączył:
  Aug 4, 2010
  Komentarze:
  8,983
  Zdobyte Lajki:
  14,029
  Punkty:
  3,790
  Płeć:
  Male
  [​IMG]


  Zapraszam na kolejną część podróży przez najlepsze pojedynki w historii MMA. Tym razem pora na rok 2002, a więc rok, w którym najbardziej emocjonujące batalie odbywały się w Pride FC, misrzami UFC byli między innymi Josh Barnett, Tito Oriz i Matt Hughes, a po raz pierwszy na zawodowych ringach stawały chociażby takie ikony jak Shogun Rua czy Georges St-Pierre.

  Zgodnie z radami pod poprzednim wpisem, dodaję tym razem nieco więcej gifów. Mam nadzieję, że taka wersja bardziej się spodoba i oczywiście czekam na kolejne sugestie co można zmienić lub poprawić. Na końcu standardowo czekają paczki do pobrania z opisanymi walkami.
  -----------------------------------------------------------------------------------------
  WALKI​

  5. Carlos Newton vs Jose Landi-Jons - Pride 19
  Wideo: KLIK
  Zestawienie najlepszych walk w roku 2002 otwiera dzisiaj pojedynek pomiędzy Carlosem Newtonem a Jose "Pele" Landi-Jonsem. Kanadyjczyk pojawia się do tej pory najczęściej w moich listach, co świadczy o tym jakim był widowiskowym fighterem w swoich czasach.
  Wyżej wymienieni zawodnicy skrzyżowali swoje rękawice podczas gali Pride 19 w Saitama Super Arena. Pele był blisko wygrania tego starcia, częstując Newtona mocnym kopnięciem, a później kolanem, jednak jego ciosy nie wystarczyły na twardego Kanadyjczyka. Gdy Pele obalił Newtona, ten odwrócił pozycję i zapiął balachę zmuszając Kubańczyka do odklepania. Świetna 7-minutowa walka, akurat na rozgrzanie przed dłuższymi pojedynkami.

  4. Don Frye vs Yoshihiro Takayama - Pride 21
  Wideo: KLIK
  [​IMG]

  Frye vs Takayama to zdecydowanie jedna z najbardziej znanych walk w historii MMA, a wymianę "prawy za prawy" widoczną na powyższym gifie widziało masa ludzi. Jeśli możemy mówić o kultowych walkach i momentach, to czuję, że Frye vs Takayama przychodzi wielu osobom jako pierwsza na myśl. Przez liczne grono sympatyków jest uważana nawet za najlepszy pojedynek wszech czasów, z czym osobiście się nie mogę do końca zgodzić, jednak miejsce w tym zestawieniu całkowicie zasłużone. Szaleńcze wymiany w stójce, ogromne serce do walki i wytrzymałość na ciosy obu panów sprawiły, że otrzymaliśmy kolejną perełkę w roku 2002. Oglądając ten bój nie zostaniemy uraczeni technicznymi smaczkami, ale jeśli ktoś lubi porządną młóckę w stójce, to z pewnością pokocha tę walkę.

  3. Don Frye vs Ken Shamrock - Pride 19
  Wideo: KLIK
  Kolejny pojedynek legendarnego Dona Frye'a z niemniej legendarnym Kenem Shamrockiem. Jest to również druga walka na liście, która odbyła się na gali Pride 19. Obaj panowie, kojarzeni wówczas mocniej z UFC, stanęli naprzeciw siebie jednak na białym ringu japońskiej organizacji. Frye, młodszy z Amerykanów mógł pochwalić się rekordem 13-1, a bardziej doświadczony Shamrock zdążył stoczyć już 33 pojedynki, z czego 25 wygranych. Ten bój stawiam nieco wyżej niż ten z udziałem Japończyka, gdyż tutaj mamy szansę zobaczenia większej ilości technik i dłuższej akcji. Don Frye dostarczył nam w jednym roku 2 walki, które śmiało mogą kandydować do jednych z najlepszych w historii naszego sportu.

  2. Antonio Rodrigo Nogueira vs Bob Sapp - Pride Shockwave
  Wideo: KLIK
  [​IMG]

  Ten sam Bob Sapp, który obecnie jest pośmiewiskiem w całym środowisku MMA i ma na koncie 13 przegranych z rzędu (z czego tylko w jednej z tych walk wyszedł do 2 rundy) dostarczył nam 15 lat temu jednego z najlepszych starć w MMA. W swojej 3 zawodowej walce, wracjąc do ringu po 2 wygranych przez nokaut w 1 rundzie, stanął do boju z Antonio Rodrigo Nogueirą, ówczesnym mistrzem wagi ciężkiej Pride. Miało to miejsce na rekordowej gali Pride Shockwave, która do tej pory posiada największą widownię na wydarzeniu MMA.
  Amerykanin stawił godnie czoła bardziej utytułowanemu rywali, swoją postawą wywołał prędzej podziw aniżeli zażenowanie jak obecnie. W 1 rundzie był nawet bardzo bliski wygranej, w paru momentach rzucał Brazylijczykiem jak lalką, co możemy dostrzec na gifie powyżej. Nogueira jednak jakimś cudem przetrwał i w 2 rundzie wyciągnął balachę, kończąc ten pojedynek i notując jeden z największych comebacków w historii MMA.

  1. Mario Sperry vs Murilo Rua - Pride 20
  Wideo: KLIK
  W większości rankingów, które można znaleźć w internecie, dotyczących najlepszych walk w MMA, na próżno szukać pojedynku pomiędzy Mario Sperrym a Murilo Ruą. Jeśli chodzi konkretnie o rok 2002, zawsze w czubie jest Frye vs Takayama, często przewinie się Nogueira vs Sapp lub Frye vs Shamrock. Mnie jednak najbardziej urzekło starcie 2 Brazylijczyków z wrogich gymów: Brazilian Top Team, który reprezentował Sperry, a Chute Boxe z którego pochodzi "Ninja" Rua. Dla Mario była to dopiera druga walka w Pride, w swoim debiucie pokonał on ukraińskiego króla nokautów, Igora Vovchanchyna. Ninja zaś podchodził do swojego czwartego pojedynku na białym ringu, wcześniej będąc pokonanym jedynie przez Dana Hendersona.
  Ta walka miała wszystko: knockdowny, próby poddań, ciągłą akcję. Przyznam szczerze, że na tę walkę natrafiłem dopiero tworząc tę listę już kilka miesięcy temu i właśnie na takie odkrycia liczyłem. Ja znalazłem jedną ze swoją ulubionych walk i tworząc swoje artykuły, mam nadzieję, że ktoś również natrafi na coś czego nie zna i może się tym zachwycić po raz pierwszy. Gorąco polecam.


  NOKAUTY​

  5. Chuck Liddell vs Renato Sobral I - UFC 40
  Wideo: KLIK (od 59:30)
  [​IMG]

  Chuck Liddell kolejny raz w zestawieniu najlepszych nokautów, ciągle w roli tego nokautującego. Tym razem uporał się on z Babalu w niecałe 3 minuty, który schodząc głową w dół, wręcz nadział się na potężnego lewego high kicka ze strony przyszłego dominatora wagi półciężkiej UFC. Po tej wygranej Liddell z rekordem 12-1 dostał szansę zmierzenia się po raz pierwszy o pas naprzeciw swojego długoletniego rywala - Randy Couture'a.

  4. Pedro Rizzo vs Andrei Arlovski - UFC 36
  Wideo: KLIK
  [​IMG]

  Rizzo udanie powrócił po 2 przegranych z rzędu z rąk Couture'a, nokautując tym razem popularnego na naszym forum Białorusina. Rizzo zaatakował przepiękną i niezwykle szybką kombinacją lewy-prawy, po której Arlovski padł na deski i długo nie był w stanie się podnieść. Przekornie jednak Brazylijczyk nie był w stanie dojść ponownie do starcia o tytuł, w przeciwieństwie do Arlovskiego, któremy udało się zdobyć imponując serię zwycięstw w UFC, zdobywając po drodze mistrzostwo wagi ciężkiej.

  3. Kevin Randleman vs Kenichi Yamamoto - Pride 23
  Wideo: KLIK
  [​IMG]

  Doświadczony i utytułowany już Randleman w swoim drugim pojedynku dla Pride stanął naprzeciw dużo mniej utalentowanego Japończyka. Randleman zakończył tę walkę w dominujący i efektowny sposób, lubię nazywać taką technikę "latającymi kolanami w parterze", które oczywiście w japońskiej organizacji były dozwolone. Amerykanin zdobył pozycję północ-południe i wyskakując do góry uderzał na początku jednym, a potem dwoma kolanami, notując tym samym wyróżniający się nokaut z 2002 roku.

  2. Phil Baroni vs Dave Menne - UFC 39
  Wideo: KLIK
  [​IMG]

  Najlepszy nokaut UFC w tym roku z rąk Phila Baroniego, który szybko trafił swojego przeciwnika zmuszając go do cofnięcia się pod siatkę, tam dokończył dzieło zniszczenia zasypując Dave'a serią szybkich ciosów. Całość zajęła mu jedynie 18 sekund, a po wygranej zaprezentował widzom jedną z najbardziej rozpoznawalnych celebracji w oktagonie. "I'm the best EVA!"

  1. Kiyoshi Tamura vs Nobuhiko Takada - Pride 23
  Wideo: KLIK (od 8 minuty)
  [​IMG]

  Numerem jeden na mojej liście okazało się starcie pomiędzy dwoma Japończykami: Tamurą, który miał blisko 40 stoczonych walk na koncie z czego większość wygranych, a Takadą który posiadał niezbyt chlubny rekord 2-5-2. Tamura pięknie skontrował krótkim prawym napierającego Takadę posyłając go nieprzytomnego na deski i kończąc również tym ciosem jego karierę.

  PODDANIA​

  5. Genki Sudo vs Leigh Remedios - UFC 38
  Wideo: KLIK
  [​IMG]

  Kolejny pojedynek, który odkryłem dzięki tworzeniu tej listy i nie żałuję. Genki Sudo zaprezentował jedno z najwspanialszych poddań przez RNC, w błyskawicznym tempie obracając się i zdobywając plecy swojego przeciwnika. Odklepanie było już tylko kwestią chwili.

  4. Antonio Rodrigo Nogueira vs Dan Henderson II - Pride 24
  Wideo: KLIK
  [​IMG]

  Jeden z najlepszych grapplerów w historii MMA po raz kolejny udowadnia swój kunszt poddając Hendo swoją firmową balachą. Brazylijczyk tym samym stał się pierwszym i do tej pory jednym z nielicznych, którym udała się sztuka skończenia w parterze niezmordowanego Hendersona. Po tej walce Big Nog stał się niepokonanym już od 13 pojedynków i czekało go stacie z Fedorem.

  3. Murilo Bustamante vs Matt Lindland - UFC 37
  Wideo: KLIK (od 1:29:30)
  [​IMG]
  [​IMG]

  Dosyć kuriozalne starcie, gdyż Bustamante pokonał Lindlanda 2 razy tego samego wieczoru. Na pierwszym gifie widzicie sytuację, gdzie Bustamante zapiał ciasną balachę, a Lindland odklepuje (lub nie?). Początkowo Big John McCarthy przerwał pojedynek, jednak po głośnych protestach ze strony Amerykanina, pozwolił fighterom kontynuować walkę. Sam Big John później przyznał, że popełnił błąd w tej sytuacji i nie powinien zmieniać zdania. Podaję link do krótkiego artykułu o "Brazilian tap", którym posłużył się Lindland:
  http://www.bjjee.com/videos/the-art-of-the-brazilian-tap-aka-the-fake-tap/
  Na szczęście ta sytuacja nie wypaczyła wyniku i Brazylijczyk ostatecznie dopiął swego w 3 rundzie, wygrywając prez gilotynę i broniąc swojego pasa mistrza wagi średniej UFC.

  2. Antonio Rodrigo Nogueira vs Bob Sapp - Pride Shockwave
  Wideo: KLIK
  [​IMG]

  Walka Nogueira vs Sapp po raz drugi dzisiaj na liście. Nie dość, że było to jedno z najbardziej emocjonujących starć tego roku, to Nogueira zaprezentował ogromne serce do walki, wracjąc po ciężkim biciu w 1 rundzie i wygrywając znów przez balachę.

  1. Frank Mir vs Pete Williams - UFC 36
  Wideo: KLIK
  [​IMG]

  Zdecydowany mój numer 1 na tej liście, czyli poddanie Franka Mira na Willimsie z gali UFC 36. Czołowy grappler wagi ciężkiej w MMA potrzebował jedynie 46 sekund na złapanie i skończenie tej efektownej i rzadko spotykanej techniki "inside shoulder lock, która w świecie MMA bywa często nazywana "Mir Lock"

  ------------------------
  Paczki do pobrania:
   
 2. Cactus

  Cactus Moderator Cohones

  Dołączył:
  Aug 4, 2010
  Komentarze:
  8,983
  Zdobyte Lajki:
  14,029
  Punkty:
  3,790
  Płeć:
  Male
 3. Anonymous

  Anonymous NoLife FC

  Dołączył:
  Jan 17, 2011
  Komentarze:
  37,710
  Zdobyte Lajki:
  34,047
  Punkty:
  3,790
  Płeć:
  Male
  Lajkować leniwe kurwie! ::really::
   
  Senator Kozioł and Cactus like this.
 4. Arlovski

  Arlovski UFC
  Heavyweight

  Dołączył:
  Mar 26, 2011
  Komentarze:
  19,973
  Zdobyte Lajki:
  24,723
  Punkty:
  1,790
  taki sobie ten nokaut
  :jimcarrey:
   
  Cactus likes this.
 5. Cactus

  Cactus Moderator Cohones

  Dołączył:
  Aug 4, 2010
  Komentarze:
  8,983
  Zdobyte Lajki:
  14,029
  Punkty:
  3,790
  Płeć:
  Male
  W następnym materiale będziesz pokazany w lepszym świetle :lol:
  Edit: Jednak za dwa :lol:
   
  PeSTAo and Arlovski like this.

Share This Page