Legendarny Igor Vovchanchyn

defthomas

Vale Tudo
Championship
Cohones
MMARocks
31870.jpg


Ihor Jarosławowycz Wowczanczyn (ukr. Ігор Ярославович Вовчанчин; ur. 6 sierpnia 1973 w Zołocziwiu) – utytułowany ukraiński kick-boxer i zawodnik MMA.

Biografia:


Ihor Wowczanczyn urodził się i wychował w Zołocziwiu w obwodzie charkowskim w ówczesnej Ukraińskiej SRR (obecnie Ukraina). Od dzieciństwa przejawiał awanturniczy charakter i zamiłowanie do walki oraz ulicznych bójek.[1] Podobno, gdy był w złym humorze, bito w prowizoryczny dzwon zawieszony na drzewie w centrum miasteczka, aby ostrzec przed nim okoliczną ludność.

Już w latach szkolnych wykazywał duże zainteresowanie sportem. Przez pięć lat uprawiał lekkoatletykę, był utalentowanym sprinterem. Potem trenował boks, wkrótce porzucając go na rzecz kick-boxingu.

Kick-boxing:

Przy jedynie 175 cm wzrostu był jednym z niższych kick-boxerów wagi ciężkiej. Mimo to, odnosił znaczące sukcesy. W 1993 roku w Danii zdobył tytuł mistrza świata full contact IAKSA. W swojej karierze wygrał 58 walk i jedynie 2 przegrał.[4] W 1995 roku zdecydował się spróbować swych sił w mieszanych sztukach walki (MMA).

W 1999 roku stoczył jednorazową walkę w K-1 z Ernesto Hoostem (gala K-1 Deams 1999). Przegrał przez TKO w trzeciej rundzie na skutek niskich kopnięć.

Mieszane sztuki walki

Wowczanczyn zadebiutował na rozgrywanym w Moskwie 32-osobowym turnieju IAFC - Absolute Fighting Championship 1. Wśród uczestników byli reprezentanci różnych sportów walki (m.in. sambo, judo, zapasów, karate i jiu-jitsu). Walki toczone były przy minimalnej ilości reguł na wzór brazylijskich turniejów vale tudo. Wowczanczyn wygrał trzy pierwsze walki – wszystkie przed czasem (żadna z nich nie trwała dłużej niż 3 minuty). W półfinale uległ jednak rosyjskiemu mistrzowi świata w sambo Michaiłowi Iliuchinowi przez poddanie (Iliuchin włożył brodę w oko Ukraińca).[4]

W 1996 roku Wowczanczyn wygrał swój pierwszy turniej MMA – Mr. Powerman Sekai w Mińsku. Przez następnych 5 lat był niepokonany, zwyciężając w turniejach na Ukrainie, w Rosji, Izraelu i Brazylii. Wiele walk kończył brutalnymi nokautami, zdobywając reputację jednego z najlepszych strikerów w MMA. W tym czasie jedynie Brazylijczykowi Leonardo Castello Branco udało się z nim zremisować w morderczej, trwającej 35 minut, walce w Moskwie w 1997 roku.[4]

11 października 1998 Wowczanczyn zadebiutował w japońskiej organizacji PRIDE FC – na gali PRIDE 4 pokonał przez techniczny nokaut Gary'ego Goodridge'a. Następnie wygrał 6 kolejnych walk w tej organizacji, stając się jedną z gwiazd PRIDE. Seria kolejnych 32 walk bez porażki została w końcu przerwana 1 maja 2000 przez amerykańskiego zapaśnika Marka Colemana, który w finale PRIDE Open Weight GP 2000 ciosami kolanami w parterze zmusił Ukraińca do poddania się. Był to kulminacyjny moment kariery Wowczanczyna. Wraz z pojawieniem się nowej generacji zawodników MMA, trapiony licznymi kontuzjami nie odnosił już tak spektakularnych sukcesów. Ostatnią walkę stoczył 28 sierpnia 2005 roku przeciwko Kazuhiro Nakamurze, po czym zakończył sportową karierę z powodu kontuzji łokci.

Osiągnięcia
MMA

* 2000: PRIDE Grand Prix 2000 - 2. miejsce
* 1998: WVC 5 - 5. Mistrzostwa Świata Vale Tudo - 1. miejsce
* 1997: IAFC 1st Absolute Fighting World Cup Pankration - 1. miejsce
* 1997: IAFC Absolute Fighting Russian Open Cup 3 - 1. miejsce
* 1996: IFC 1 Kombat in Kiev - 1. miejsce
* 1996: DNRF - Ukrainian Octagon - 1. miejsce
* 1996: Mr. Powerman Sekai - 1. miejsce

Kick-boxing

* 1993: Amatorski Mistrz Świata IAKSA

Source: Wiki

I kilka walk Igora:

 
Na wikipedii i sherdogu napisane jest ze debiutowal na gali UCMAL - Warrior's Honour 1 i pokonal go Andrei Besedin w 3 jego pojedynku przez kneebar ;)
 
Back
Top