Kto mistrzem WBA ?

Ramp4ge

Shark Fights
Heavyweight
Siemano . Nie ukrywam, że mam problem :D . Chodzi mi o następujący link ---> http://pl.wikipedia.org/wiki/World_Boxing_Association . Irytuje mnie pytanie " Kto jest mistrzem wagi ciężkiej ? " ... Jestem ciekaw ze względu na to, że pamiętam walkę o unifikację pasów WBA, WBO i IBF między Davidem Hayem i Władkiem Kliczką . Wygrał Kliczko i co za tym idzie, został mistrzem WBA i obronił swoje 2 pozostałe pasy . Jednak po jakimś czasie pojawiło się starcie : Powietkin vs Chagaev . Na linku, który podałem wyżej są podziały na tzw . Regular Champion ( Powietkin ) i Super Champion ( Włodzio ) . Może mi ktoś objaśnić całą sytuację ? Tzn . o co chodzi z tymi kategoriami Regular i Super, oraz kto jakie ma prawa do tego tytułu ? . Z góry dzięki :)
 
Była walka unifikacyjna między mistrzem IBF&WBO Kliczką i Hayem WBA zwycięzca zostawał super championem WBA.



Władmir jest mistrzem świata WBA(super) ,a Alexander Povetkin jest mistrzem regularnym organizacji WBA i nie jest pełnoprawnym mistrzem.



Gdy Povetkin chciałby walczyc z Kliczką to wtedy jego pasek do spodni jest pod wakat i walczy o niego najwyższy numer w rankingu tejże organizacji.



Regular champion tak i jak Super mogą sobie robic obrony pasu.



W skrócie jest jeden mistrz Kliczko ,a Povetkin jest mistrzem papierkowym dla WBA po to żeby mogli zgarniac więcej kasy za organizację walk o "mistrzostwo świata".



WBA jest najstarszą organizacją ,ale takimi zagrywkami mogą stracic prestiż na rzecz konkretnego IBO.
 
Kliczko jest tzw. Super Championem.



"Zwykłym" mistrzem, posiadającym pas WBA Regular, jest Powietkin.



Fajnie, jakby wbił ktoś z boxingnews.pl i Ci tą sprawę wyjaśnił...



Edit: Kolega mnie uprzedził. Najkrócej: to tak jak z pasami KSW - jest turniejowy i główny. Turniejowy to taki regular (Powietkin), a główny to właściwy mistrz.


Edit 2: To są dwa rózne pasy...
 
No to ja widzę, ślepy nie jestem . To, że ten jest Super, a ten Regular, ale chodzi mi o to, do kogo ten pas w końcu należy ? I jeśli ktoś jest tym Super Championem, to po co organizować walkę o tzw. Regulara ?



@EDIT - Aaaa już kumam . Ale mam jeszcze jedno pytanko - Czy Władek broni swojego pasa WBA, czy nie ? :D
 
nie, to byla normalna walka i dopiero potem ludzie z wba mowili o nadaniu superczempiona dla kliczki, tym samym jakby normalny pas wracal do obiegu, przynajmniej tak to kojarze z artykulow po walce, ktore na necie czytalem ;]







ale tak mowiac na marginesie to popieprzyli z tym wszystkim
 
To taki półmistrz, dla ubogich. Wład się ostatnio nieźle wpienił, jak się dowiedział o tym że Saszka zawalczy o pasek :) A chodzi o kase jak zawsze, WBA dostanie 2 razy kase, od Kliczki, i Povetkina.



Wład broni pas WBA Super World heavyweight title



A Saszka WBA World heavyweight title
 
Po to, że Kliczko to nie robocop i nie będzie walczył co 2 miesiące. Raz z pretendentem IBF, drugi raz z WBA.
 
Władek oczywiście broni swoich pasów... w tym również WBA trudne do pojęcia ;p



I władmir ma jedną obowiązkową obronę z byle której organizacji (tylko jednej) a potem dobrowolną.
 
Ok, dzięki panowie - wszytsko zrozumiałem :)



Tak jedno pytanko jeszcze offtopowe - z kim teraz Vitali będzie walczył ? :D
 
takie cos znalazlem, dlaczego teo supera nadaja:



Otóż organizacja WBA niemal dokładnie dekadę temu wprowadziła zapis mówiący o tym, iż jeśli champion WBA dołoży do swojego dorobku pas innej federacji, WBA nadaje mu wówczas status "Super mistrza", organizując później spotkanie dwóch najwyżej notowanych bokserów o tytuł "zwykłego" championa, czyli po prostu pas WBA Regular.
 
Vitali Klitschko byc może z Hayem bo Adamek był jego obowiązkowym pretendentem i teraz ma wolne w stosunku do WBC.



Obowiązkowy pretendent dla Kliczki do Brian Stiverne ,a Władmir walczy z Mormeckiem w grudniu.



Jeszcze dodam ,że Mormeck jest tylko w rankingu WBA więc to raczej dzięki tej organizacji dostanie walkę.
 
Jeśli nie uda mu się dostac Davidka to pewnie będzie walczył z Stiverne i nawet słyszałem ,że może to byc już w tym roku.



tu macie słowa Povetkina:



Jestem spokojny, nie czuję się jak mistrz świata. Stoczyłem dobry pojedynek, w którym zdobyłem dużo doświadczenia. Myślę, że ta walka doda mi większej pewności siebie i zwiększy pragnienie na kolejne zwycięstwa • mówi w wywiadzie dla portalu sportbox.ru Alexander Powietkin (22-0, 15 KO), który niedawno pokonał na ringu w Erfurcie Rusłana Czagajewa (27-2, 17 KO) zdobywając pas WBA regular w wadze ciężkiej.
 
Hmmm interesująca sytuacja .



PS . Mamy na tym forum jakąś odrębną sekcje o Boksie ? O Boksie tak ogólnie tzn. newsy, walki itd. Jeśli nie to wypatałoby założyć :)
 
Chyba nic takiego nie ma, ale przecież w dziale Cohones, nikt Ci nie broni założyć tematu "Boks" :0
 
To jest własnie boks ;)


Dobrze ze Anderson Silva i GSP nie są superczempionami UFC bo wtedy Fitch broniłby regularnego pasa w WW ;)
 
Nie czytałem wcześniejszych komentarzy, więc nie wiem, czy ktoś Ci już wszystko wytłumaczył i mogę powtórzyć to co zostało już napisane.



Regularnym mistrzem WBA nie może być osoba posiadająca inne pasy prestiżowych federacji. David Haye był posiadaczem pasa WBA, Władek zdobywając ten pas, a mając też inne, zdobył pas super championa. Jeżeli dojdzie do walki Kliczki z Powietkinem to w razie wygranej Saszki, Rosjianina traci pas WBA, a zdobywa pasy Władka. Gdyby wygrał Władek to regularny pas nie będzie w niczyich rękach. Wtedy zostanie zorganizowany pojedynek, między najwyżej notwanymi zawodnikami, o wakujący pas.
 
Back
Top