Kreatyna - działanie prozdrowotne

defthomas

Vale Tudo
Championship
Cohones
MMARocks

Kreatyna - na pewno każdy z Was o niej słyszał. Wspomaga budowanie mięśni oraz wzrost siły, jest bardzo bezpieczna i bardzo szeroko przebadana, stosowana od ponad 20 lat. Jednak dzisiaj opisze pokrótce jej działanie prozdrowotne niezwiązane z treningiem.

Otóż kreatyna:

- poprawia pamięć oraz PODNOSI INTELIGENCJĘ (tak, to nie pomyłka!), najlepiej działa przy intensywnym "wysiłku" mózgu (np. nauka do egzaminów);

- działa ona neuroprotekcyjnie, także w chorobach neurologicznych - w chorobie Parkinsona, w pląsawicy Huntingtona, w stwardnieniu bocznym zanikowym (ALS); chroni przed ekscytotoksycznością może być nawet skuteczna na depresję;

- może być korzystna w ciąży, szczególnie w przypadkach niedoboru tlenu;

- chroni przed sarkopenią (utratą masy mięśniowej wraz z wiekiem) oraz utratą kości;

- może zmniejszać poziom homocysteiny (co wiąże się m. in. z mniejszym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych).

Dlatego uważam, że warto suplementować kreatynę nawet, jeżeli nie ćwiczymy na siłowni. Jaką formę, dawki, cykle kreatyny stosować, na co jeszcze pomaga, jaki jest jej mechanizm działania?? O tym piszę szerzej w najnowszym artykule do Body Challenge
1f609.png
;)

Dodatkowo do końca tygodnia w sklepie Next-Level.pl obowiązuje zniżka 10% na wszystkie rodzaje kreatyny - kod rabatowy KREA10
1f642.png
:)



Autor: Michał Undra


 
Moj kolega sobie strasznie chwali dzialanie kreatyny. Twierdzi, ze daje mu niesamowitego kopa itd., ale biorac pod uwage jego zaangazowanie i tendencje do grubej przesady jakos nie moge sie skusic. Jak Rogan w swoim podcascie bedzie mial kogos kto to poleci (Dr. Rhonda Patrick) to zaczne :werdum:
 
Jak wszystko w odpowiednich proporcjach - kiedys czytalem ze picie do 5 filizanek kawy jest zdrowe a ze kawa to moje paliwo bylo to dla mnie idealne usprawiedliwienie wiec pilem 5/6 mocnych kaw co w efekcie przelozylo sie na drzenie rak i musialem zluzowac ;) apropo ide po kawe xD
 
A co z tymi faktami i mitami z kreatyną w okresie redukcji? Takową obecnie przechodzę i powiem wam szczerze że nie jestem typem, który codziennie dostarcza tyle, ile powinien organizmowi. Dietę mam bardzo dobrą tylko często mi się rozjeżdża, a jak już to się dzieje, to zawsze na minus, po prostu brakuje czasu żeby coś uzupełnić, a jak nie odczuwam już takiego dużego głodu bo skurczył mi się żołądek, to zwyczajnie nie dostarczam tyle kalorii ile powinienem ( i tak na deficycie ). I wiem czym to może skutkować, dlatego jak z tą kreatyną podczas redukcji? Kurwa, jedni mówią tak, później jak zagłębiam się w temat to inni mówią inaczej.
 
Back
Top